Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse

Finanse

store-5619201 1920
24.05.2021 02:00 Dokumenty magazynowe – co warto o nich wiedzieć?

Każdy, kto prowadzi magazyn, powinien bardzo skrupulatnie dokumentować wszystkie związane z nim operacje. Należy precyzyjnie spisywać towar przyjęty i wydany. Faktury powinny być dokładnie opisane i zweryfikowane ze stanem faktycznym. Dbałość o prowadzenie dokumentacji to nie tylko porządek w księgowości związanej z magazynem, ale również kontrola nad towarem i poziomem sprzedaży w firmie. W magazynach składuje się olbrzymie ilości towarów lub surowców, które następnie wydaje się na zewnątrz, sprzedając je lub przekazując do wewnętrznego wykorzystania przez firmę. Podstawą działania każdego magazynu jest ewidencja stanu magazynowego oraz towarów przyjmowanych i wydawanych. Istnieją różne dokumenty magazynowe, które pozwalają kontrolować przyjęcie oraz wydawanie towarów i utrzymywać porządek ewidencji towarów w przedsiębiorstwie.

UKNF ostrzega kredytobiorców
24.05.2021 02:00 Masz kredyt? Nie zdziw się, jeśli podrożeje. UKNF ostrzega

UKNF przestrzega klientów banków, że kredyty mogą podrożeć. Ultraniskie stopy procentowe mogą kiedyś ulec podwyżce - przypomina Urząd. O ile więcej możemy zapłacić i jak tego uniknąć?Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego kredyty mogą zdrożećJak podjąć właściwą decyzję kredytową

sprawozdanie
24.05.2021 02:00 Jak sporządzić sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe obejmujące swoim zakresem cały rok obrotowy jest jednym z najważniejszych obowiązków przedsiębiorcy. Aby sprawozdanie finansowe wyglądało wiarygodnie, elementy, z których jest skonstruowane, powinny być sporządzone prawidłowo. Z tego artykułu dowiesz się, jak sporządzić sprawozdanie finansowe, jakie są najważniejsze terminy, a także jaki jest zakres regulacji.

laptop-336704 1920
23.05.2021 02:00 Dofinansowanie do okularów. Kiedy pracodawca powinien zapłacić za szkła?

Wielu z nas spędza w pracy długie godziny przed monitorem komputera, pisząc artykuły, wystawiając faktury, opracowując analizy itp. Zajęcie tego rodzaju stanowi duże obciążenie dla narządu wzroku. Mogą pojawić się problemy z wyraźnym widzeniem, a istniejące już wady mogą ulec zaostrzeniu. Okazuje się, że według kodeksu pracy mamy prawo ubiegać się o dofinansowanie do okularów, czyli dopłatę do ich zakupu przez pracodawcę. Jednak jak to zwykle w takich przypadkach bywa, należy spełnić określone warunki, których szczegółowy opis znajduje się poniżej.

computer-767776 640
23.05.2021 02:00 Klasyfikacja środków trwałych – jak ją wykonywać i do czego służy?

KŚT, czyli klasyfikacja, która ma na celu zebranie w jedno środków trwałych, to bardzo ważny element prowadzenia firmy. Każdy przedsiębiorca ma prawo uznać dany składnik majątku za środek trwały firmy, a wówczas należy go w odpowiedni sposób zakwalifikować. Robi się to właśnie w KŚT. W jaki sposób? Czym w ogóle jest ta klasyfikacja? Jak znaleźć odpowiednie kody dla danego środka?

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta pobierajaca gotowke z bankomatu Euronetu
23.05.2021 02:00 ZBP ma złe wieści dla klientów banków. Będą podwyżki opłat

ZBP bije na alarm i ostrzega, że opłaty w bankach będą coraz bardziej rosły. Co więcej, klienci banków mogą pożegnać się z darmową bankowością - ta może zniknąć lada moment.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego opłaty za prowadzenie konta rosnąCzego mogą spodziewać się klienci w najbliższym czasieDo kogo najczęściej skierowane są darmowe konta

money-256282 640
23.05.2021 02:00 Czym się charakteryzuje i kiedy można stosować powództwo przeciwegzekucyjne?

Nieprzyjemność obcowania z komornikami zawsze przysparza bólu głowy. Dla każdego otrzymanie informacji o rozpoczęciu procesu egzekucyjnego jest dużym stresem. Część osób zupełnie się tego nie spodziewa, więc odebranie korespondencji o tym informującej może być powodem do załamania. Tymczasem zarówno osoby nierozumiejące sytuacji, jak i domniemani dłużnicy mogą się bronić. Służy ku temu pewne powództwo.

pixabay, jarmoluk
22.05.2021 02:00 Millennium Bank Hipoteczny może rozpocząć działalność. Jest zgoda KNF

KNF wydała zgodę na rozpoczęcie działalności Millennium Banku Hipotecznego. Nowy podmiot w sektorze bankowości rozpocznie działalność już w połowie czerwca.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy Millennium Bank Hipoteczny rozpocznie działalnośćNa co pozwoli jego działalność

cash pooling
22.05.2021 02:00 Cash pooling – definicja i charakterystyka

Cash pooling to wciąż w Polsce mało spopularyzowany sposób na zarządzanie finansami w grupie kapitałowej. Może być świetną alternatywą dla pożyczki i daje możliwość wykorzystania różnic kapitałowych między przedsiębiorstwami wchodzącymi w skład tej samej grupy kapitałowej.

lever-3090704 1920
22.05.2021 02:00 Dźwignia finansowa. Jak generować zyski przy pomocy obcego kapitału?

Dźwignia finansowa jest sposobem inwestowania przedsiębiorstwa. Polega ona na finansowaniu działań firmy głównie za pomocą kapitału pożyczonego (długu), przy niewielkim udziale kapitału własnego. Głównym celem dźwigni finansowej jest wygenerowanie większego zysku, niż byłoby to możliwe w sytuacji dysponowania przez firmę tylko własnymi środkami. Mechanizm dźwigni finansowej uruchamia zaciągnięcie przez przedsiębiorstwo oprocentowanego zobowiązania, najczęściej w formie długoterminowego kredytu bankowego i zainwestowanie go razem z własnym kapitałem, stanowiącym tylko niewielką część sumy. Pojęcie dźwigni finansowej zakłada istnienie jakiegoś obcego kapitału, który podźwignie finanse przedsiębiorstwa i przyczyni się do większej rentowności kapitału własnego, czyli podniesienia stopy zwrotu z inwestycji.

money-1235658 1920
21.05.2021 02:00 Optymalizacja podatkowa. Jakie są jej cele i efekty?

Optymalizacja podatkowa oznacza szereg działań podejmowanych w kierunku zmniejszenia obciążeń podatkowych podmiotu oraz ograniczenia ryzyka podatkowego, czyli niepewności co do fiskalnych skutków operacji gospodarczych. Procesy te przebiegają w zgodzie z obowiązującymi przepisami, co więcej, często są wspierane przez doradców podatkowych i prawników. Optymalizacja podatkowa polega na wybraniu formy opodatkowania dostosowanej do profilu działalności danego podatnika, generującej możliwie najmniejsze obciążenia fiskalne przy jednoczesnej maksymalizacji zysku i realizowaniu planów biznesowych firmy. Działania optymalizacyjne najczęściej dotyczą obszaru podatku dochodowego oraz podatku VAT od towarów i usług.

hammer-719066 640
21.05.2021 02:00 Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

W trakcie prowadzenia działalności może dojść do sporu między przedsiębiorcą a jego klientem. Najczęściej takie spory dotyczą rozliczeń finansowych, np. zaległości w zapłacie. Pieniądze przedsiębiorca może odzyskać, kierując sprawę do sądu. Jednym ze sposobów egzekwowania długów jest postępowanie upominawcze. Na czym ono polega? Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym jest jednym z wielu orzeczeń sądowych. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego sąd rejonowy lub okręgowy mogą wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, jeśli powód, np. bank, dochodzi roszczenia pieniężnego. Zgodnie z art. 497 kodeksu postępowania cywilnego, postępowanie upominawcze należy do właściwości sądów rejonowych i okręgowych. Sąd rozpoznaje sprawy na posiedzeniu niejawnym. Zarządzenia może wydać także referendarz sądowy. Nakaz zapłaty wydaje się w chwili, gdy powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty przewodniczący wyznacza rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym. Sąd przekazuje sprawę do rozpoznania w trybie upominawczym w chwili, gdy stwierdzi, że zachodzą ku temu przesłanki. Natomiast jeśli intencją powoda jest rozpoznanie sprawy w trybie nakazowym, musi zawrzeć stosowny wniosek w pozwie. Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym może wydać również referendarz sądowy.

workplace-1245776 960 720
20.05.2021 02:00 Franczyza – wady i zalety tej metody prowadzenia działalności

Franczyza to coraz popularniejszy sposób prowadzenia firmy. Jest to rodzaj umowy, w której występuje relacja między franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Sprawdź, jakie są zalety i wady takiej metody rozwijania działalności gospodarczej.

Biznes Info
20.05.2021 02:00 Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Nowa ulga podatkowa będzie dotyczyła części do samochodów, jednakże jest jeden warunek. Ulga podatkowa będzie związana z systemem e-TOLL i ma zostać wprowadzona wraz z unijnym pakietem VAT e-commerce.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest ulga podatkowa na autoW jakiej kwocie ma przysługiwaćKiedy przepisy wejdą w życie

man-5710164 960 720
20.05.2021 02:00 Umowa zlecenie a działalność gospodarcza na gruncie ZUS i podatku. Ulgi i zasady

Umowa zlecenie a działalność gospodarcza na gruncie ZUS i podatku – czy istnieje możliwość stworzenia takiego połączenia? Wyjaśniamy niuanse przepisów i wskazujemy, kiedy można nie opłacać składek z tytułu umowy zlecenia. Sprawdź nasze porady.

ball-563965 960 720
20.05.2021 02:00 CRM (Customer Relationship Management) – co to jest?

CRM (Customer Relationship Management) to konkretne narzędzie, z którego można korzystać w celu poznania potrzeb klientów oraz możliwości ich realizacji. W praktyce jest to system i można używać go w codziennym biznesie. Poznaj CRM i szereg opcji jego zastosowania.

euro-870757 960 720
20.05.2021 02:00 Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Definicja i porady

Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów – czyli jakie? Przedstawiamy praktyczny poradnik, dzięki któremu rozpoznasz, kiedy nie musisz opłacać podatku od wydatku. Sprawdź, jak definiuje się wydatki, które nie stanowią żadnego kosztu uzyskania przychodu.

student-849822 960 720
20.05.2021 02:00 Zasady wystawiania faktur elektronicznych. Informacje, szczegóły, sposoby przechowywania

Zasady wystawiania faktur elektronicznych są bardzo konkretne oraz określone w ustawie o VAT. Sprawdź, jakie warunki musi spełniać tak zwana e-faktura. Poznaj sposoby jej wystawiania oraz przechowywania.

people-1979261 960 720
20.05.2021 02:00 Franchising – definicja i charakterystyka

Franchising, nazywany także franczyzą, to swego rodzaju układ. Świetnie sprawdza się jako pomysł na intensywnie rozwijający się biznes. Często decydują się na niego początkujący przedsiębiorcy. Sprawdź, jaka jest definicja i charakterystyka franczyzy.

reception-2507752 1920
19.05.2021 02:00 Controlling – na czym polega i jak go stosować?

Nowoczesne przedsiębiorstwa starają się maksymalizować wszelkie zachodzące w nich procesy tak, aby zmaksymalizować osiągane wyniki. Aby było to możliwe, konieczne jest stosowanie odpowiednich narzędzi zarządzania firmą – jednym z nich jest controlling. Czym właściwie on jest i kiedy powinno się go stosować?

euro-banknotes-4122079 1920 (1)
19.05.2021 02:00 Bankowy Fundusz Gwarancyjny – co to takiego i czym się zajmuje?

Banki i kasy oszczędnościowo-kredytowe to instytucje finansowe, z którymi każdy przedsiębiorca ma ciągłą styczność. Pojawia się jednak pytanie, czy zdeponowane w nich środki są bezpieczne?Bankowy Fundusz Gwarancyjny powstał w 1994 roku. Podstawą jego funkcjonowania jest Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i to właśnie w niej zawarto najważniejsze regulacje będące podstawą działania funduszu gwarancyjnego.

Biznes Info
12.05.2021 02:00 Skarbówka może wysłać ten list także do ciebie. Na dopłatę będzie tylko 7 dni

Czas rozliczeń podatkowych już za nami, ale skarbówka nie śpi. Teraz rozgorzał czas ewentualnych niedopłat do PIT. Podatnik musi zwrócić różnicę skarbówce, ale ta wcześniej wyśle do niego list.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest niedopłata do PITW jaki sposób dokonać opłatyKiedy można uniknąć odpowiedzialności

Jaki Prepaid wybrać?
12.05.2021 02:00 Jaki Prepaid wybrać?

Podawanie swoich danych osobowych w Internecie jest ryzykowne, dlatego warto tego unikać. Obecnie możliwe stało się dokonanie płatności online w sposób niemalże anonimowy. Służy temu przedpłacona karta, na której znajdują się kody Paysafecard.Do sfinalizowania transakcji wymagany jest wyłącznie kilkunastocyfrowy kod, dlatego nie trzeba martwić się o wyciek wrażliwych danych. Jest to świetna alternatywa dla karty płatniczej czy nawet konta bankowego. Karty prepaid są akceptowane na całym świecie, można wpłacać na nie środki pieniężne i dysponować nimi zgodnie z własnym uznaniem.

faktoring
11.05.2021 02:00 Faktoring daje możliwości, o których wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia

Faktoring może poprawić sytuację twojej firmy. Wielu przedsiębiorców w ostatnich czasach ma problemy z zachowaniem płynności finansowej. Komplikacje i napięcie między stronami transakcji są do uniknięcia, jeśli nie popełnisz jednego błędu. Wystawianie faktur o odroczonym terminie płatności to częsta praktyka wielu firm. Oczekiwanie na ich opłacenie w połączeniu z niespodziewanymi wydatkami może stanowić problem. Co więcej, jeśli damy się nabrać i zawrzemy transakcję z nieuczciwym kontrahentem, to spotykamy przed sobą mur nie do pokonania. Wraz z utratą płynności finansowej możemy stracić perspektywę na utrzymanie działalności firmy, a nawet zdolność kredytową. Mało kto wie, o dość prostej możliwości jaką daje nam faktoring. Nieraz, największym błędem, jaki możemy popełnić, będzie właśnie nieskorzystanie z tej usługi. Z definicji, faktoring jest sposobem finansowania faktur o odroczonym terminie płatności. W praktyce, do dwóch stron transakcji dołącza trzecia strona, nazywana faktorem. Najczęściej jest nim bank, albo firma specjalizująca się w skupowaniu wierzytelności handlowych. Przykładową instytucją finansową będącą faktorem jest Finea. Według informacji zamieszczonych na stronie Finea, faktoring cichy pozwala na finansowanie do kwoty 100 tys. zł w przypadku pojedynczej faktury. Finea pozwala też skorzystać z faktoringu jawnego. Na pierwszy rzut oka, różnią się one po prostu numerem konta umieszczonym na fakturze. Jak sama nazwa wskazuje, faktoring jawny będzie widoczny dla adresata faktury, na której będzie widniał numer konta faktora, podczas gdy faktoring cichy będzie przeprowadzony bez informowania o nim drugiej strony transakcji, a na fakturze umieszczony będzie numer konta firmy wystawiającej dokument. Z faktoringu cichego mogą więc skorzystać firmy, którym zależy na dyskretnym wsparciu finansowym swojej działalności. Taka dyskrecja może pozytywnie wpłynąć na wizerunek i pozycję firmy. Przed wyborem faktoringu, warto skorzystać z konsultacji online i porównać warunki umowy faktoringu jawnego i cichego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://finea.pl

NBP automat wymieniający monety na banknoty
10.05.2021 02:00 NBP wprowadziło nowe automaty. Zmienią twoje monety na banknoty

NBP wystartował z samoobsługowymi automatami, na które czekała cała Polska. Maszyny sprawnie wymienią monety na banknoty. Automaty czynne są tylko w dni robocze i znajdują się w regionalnych oddziałach NBP.Z tego artykułu dowiesz się:Do czego służą automaty NBPW jaki sposób działająCo jeszcze chce wprowadzić do nich NBP

Biznesinfo
04.05.2021 02:00 Nowy Ład dla wielu Polaków to też nowy koszt. Mają zapłacić aż 2320 zł więcej

Nowy Ład ma zapoczątkować nowy rozdział w polityce fiskalnej Polski. Jednak nie dla wszystkich będzie to okres korzystny, ponieważ za obniżkę podatków dla najbiedniejszych zapłacą pozostali płatnicy. Niektórzy mogą stracić ponad 2,3 tys. zł w skali roku.Z tego artykułu dowiesz się:Co nieoficjalne zakłada Nowy ŁadKto straci na nowych propozycjach podatkowychJaką nową kwotę wolną od podatku przedstawił minister finansów

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
26.04.2021 02:00 Banknoty z PRL-u mogą być dużo warte. Sprawdź, na ile są teraz wyceniane

Banknoty i monety z dawnych lat mogą okazać się bezcenne. O wartości pieniędzy z czasów PRL decyduje dostępność, stan zachowania i niepowtarzalne szczegóły. Jest kilka pozycji, dzięki którym można wzbogacić się nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.Z tego artykułu dowiesz się:Co decyduje o wyjątkowości starych pieniędzyKtóre banknoty warto mieć w swojej kolekcjiKtóre monety są najlepiej wyceniane przez ekspertów

Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa 07.11.2018. Zlotowka w zlocie i pierwsze polskie monety-kule z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polske niepodleglosci, to nowe monety wprowadzone do obiegu przez Narodowy Bank Polski. N/z siedziba Narodowego Bank
24.04.2021 02:00 Prezydent o kolejnej kadencji Glapińskiego: można prolongować zadanie, które zostało powierzone prezesowi NBP

Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się w sprawie drugiej kadencji Adama Glapińskiego na stanowisku prezesa NBP. Prezes NBP może liczyć na wsparcie Andrzeja Dudy, choć doniesienia medialne wskazywały, że rząd i elita polityczna nie będą przychylne.Z tego artykułu dowiesz się:Co powiedział Andrzej Duda o Adamie GlapińskimJaka jest historia z prezesem NBPCzemu zdanie prezydenta jest tak istotne