Sezon grzewczy coraz bliżej, a wraz z nim rośnie ryzyko niebezpiecznych incydentów związanych z niewłaściwą wentylacją czy paleniem śmieci w piecach. Brak regularnego przeglądu komina to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale też… naruszenie prawa. Zbliża się ważny okres, i to nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jego niedopilnowanie może doprowadzić do tragedii, albo wysokiego mandatu.
Szykują się zmiany, które mogą wpłynąć na życie setek tysięcy rodzin w Polsce. Nowy projekt ustawy zakłada nie tylko wyższe świadczenia alimentacyjne, ale też większe wyzwania dla zadłużonych rodziców. Co oznaczają te zmiany dla polskich rodzin i jakie regiony są najbardziej dotknięte problemem niealimentacji?
Ceny mleka biją rekordy, a Polacy coraz częściej łapią się za głowy, widząc rachunki w sklepach. Skąd biorą się te podwyżki, skoro produkcja mleka w kraju wciąż rośnie? Głos zabierają rolnicy, ujawniając, co dzieje się za kulisami tego biznesu.
W przyszłym roku zaczną być wypłacane renty wdowie. Nowe świadczenie emerytalno-rentowe będzie można otrzymać po zmarłym małżonku obok renty rodzinnej. Jak ubiegać się o nowe świadczenie? Jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać? Kiedy można spodziewać się przelewu i w jakiej wysokości? Wyjaśniamy.
PKO BP poinformowało media o nagrodzie przyznanej przez Komisję Nadzoru Finansowego w związku z programem ugód dla kredytobiorców bankowych. Bank jako pierwszy zaoferował program ugód i mediacji i ma być na dobrej drodze do finalizacji spraw związanych z kredytami zaciąganymi we frankach szwajcarskich.
Polscy artyści często mierzą się z niepewną przyszłością, zwłaszcza w kontekście ubezpieczeń społecznych i emerytur. Rząd planuje zmiany, które mogą zapewnić im stabilność finansową i dostęp do świadczeń socjalnych. Co dokładnie zawiera nowy projekt ustawy i jakie korzyści przyniesie artystom?
Co kraj to obyczaj - gdy w anglosaskiej kulturze korporacyjnej odprawy po każdym zwolnieniu są oczywistością, a w Japonii zwolnienia grupowe w ogóle są nielegalne, w polskich firmach i urzędach możemy zazwyczaj liczyć jedynie na odprawę emerytalną i rentową. Jakie są warunki i kwota odpraw przysługująca pracownikom kończącym pracę?
Bary mleczne działające w wielu miastach polski mogą oferować tanie posiłki za sprawą rządowych lub samorządowych dotacji. Dzięki temu ciepły posiłek można w nich otrzymać już za kilkanaście złotych. W projekcie ustawie budżetowej znajdziemy jednak zapisy, które sprawią, że środki na działalność taniej, dostępnej gastronomii zostaną obcięte.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że studenci mają czas do końca października na złożenie wniosku o kontynuację wypłaty renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o dalszej nauce. Jeśli tego nie zrobią, stracą prawo do świadczenia.
Ostatnia kadencja Andrzeja Dudy nieuchronnie zmierza ku końcowi, ale to nie oznacza, że jego kancelaria zamierza ograniczać swoje wydatki. Wręcz przeciwnie, analiza budżetu na rok 2025 świadczy, że potrzebnych jest jej jeszcze więcej środków na działalność niż w bieżącym roku. Nie są to bynajmniej kwoty symboliczne.
Najnowszy raport z badań nad ubóstwem świadczy, że sytuacja w Polsce jest dramatyczna. Wzrósł poziom ubóstwa wśród osób, które społeczeństwo powinno otaczać szczególną troską - wśród dzieci, osób niepełnosprawnych i starszych. Zdaniem EAPN Polska dane za rok 2023 r. powinny być wstrząsem dla polityków i społeczeństwa.
Przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego biją na alarm. Apelują o pilne działania w sprawie nowelizacji ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego. Czy rząd zdecyduje się na przesunięcie terminu jego wdrożenia na 2026 rok?
Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej niedawno skarżyli się, że kierownictwo chce zabrać im nagrody. W piśmie przesłanym do mediów informowali także, że szef KAS Marcin Łoboda nie rozmawia że związkowcami i zamyka się w swoim gabinecie. Teraz ministerstwo finansów tłumaczy się z zamieszania związanego z nagrodami. Podano także kwoty, które wypłacono urzędnikom.
Ze szpitali w całej Polsce napływają doniesienia o wyczerpaniu funduszy przeznaczanych na kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wnioski o świadczenia nadplanowe są odrzucane. Fatalna sytuacja panuje także w neurologii, gdzie leczenie nowych pacjentów z diagnozą np. stwardnienia rozsianego nie może w ogóle zostać rozpoczęte.
Czwarty największy bank w Polsce ogłosił, że za jego sterami zasiadł nowy prezes. Po tym, jak poprzedni szef Cezary Stypułkowski odszedł do banku Pekao, mBank przez trzy miesiące pozostawał bez prezesa zarządu. Teraz ogłoszono, że został nim imiennik swojego poprzednika – Cezary Kocik. Zgodę na objęcie przez niego stanowiska wydała Komisja Nadzoru Finansowego.
To nie była metoda „chybił trafił”, to były przemyślane liczby. I to nie pierwszy raz prawidłowe, bo nie zważając na metodę — Polacy po raz kolejny wygrywają pieniądze w loterii Eurojackpot. Warto rozważyć wzięcie udziału, bo kwoty sięgają kilkudziesięciu milionów złotych.
Każdy, kto chce skorzystać z ulgi na ocieplenie domu, powinien zapoznać się z zasadami podatkowymi, żeby nie mieć później kłopotów. Jeżeli w jednym roku ocieplimy dom i odliczymy ulgę, a w kolejnym roku dostaniemy dofinansowanie, nie należy robić korekty starych rozliczeń. W przeciwnym wypadku konieczne będzie zapłacenie odsetek od zaległości podatkowych - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".
Rynek nieruchomości w Polsce zaczyna się stabilizować, przynajmniej na rynku wtórnym. Jak wynika z najnowszego raportu portalu GetHome.pl, wrzesień przyniósł stabilizację cen mieszkań w największych polskich miastach, z jednym wyjątkiem – Trójmiasto notuje drugi miesiąc wzrostów cen z rzędu. Czy to początek trwałego trendu, czy tylko chwilowa stabilizacja?
Powszechne i często całkowicie słuszne jest przekonanie, że duże grupy kapitałowe skutecznie unikają płacenia w Polsce podatków. Tajemnicą poliszynela jest, że z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. na rynku usług telekomunikacyjnych czy kurierskim. A jak sprawy mają się w przypadku marketów spożywczych, które zarabiają w Polsce krocie?
Nowe zasady dotyczące zachowku, wprowadzone w 2023 roku, zmieniają sytuację wielu spadkobierców. Nie każdy z nich może już liczyć na ten przywilej. Sprawdź, kto stracił prawo do zachowku i jakie są nowe kryteria, które decydują o jego przyznaniu.
Zima tuż za rogiem, a ceny energii nie pozostawiają złudzeń – ogrzewanie będzie w tym roku kosztować więcej. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc ograniczyć wydatki. Oto praktyczne porady, które warto wprowadzić w życie jeszcze przed sezonem grzewczym.
Zapowiedzi dotyczące obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców nabierają tempa. Minister finansów, Andrzej Domański, w rozmowie dla TVP Info zapewnia, że konkretne działania w tej sprawie to kwestia najbliższych dni. O jakie zmiany dokładnie chodzi? Jakie są dalsze plany rządu na przyszły rok? Przedsiębiorcy i obywatele mogą spodziewać się kluczowych zmian w zakresie składek oraz wydatków budżetowych.
W Polsce zawód nauczyciela nie kojarzy się z wysokimi zarobkami, dlatego wielu pedagogów decyduje się na dodatkowe źródło dochodu. Korepetycje stały się jednym z popularniejszych sposobów na podreperowanie domowego budżetu. Jakie stawki obowiązują za prywatne lekcje matematyki? Przeanalizowaliśmy ceny w różnych regionach kraju, a wyniki mogą zaskoczyć.
Urzędnicy skarbówki domagali się interwencji Donalda Tuska, po tym, jak kierownictwo chciało odebrać im nagrody kwartalne (od ok. 1 tys. do 2,5 tys. zł na rękę). Do naszej redakcji wpłynęło pismo związkowców w tej sprawie. - Dla ludzi to była tragedia. Wybuchła ogromna panika - mówi nam szefowa związków zawodowych. Kilka dni później sprawy przybrały zaskakujący obrót. Kto stoi za tymi decyzjami?
Waloryzacja programu 800 Plus to temat, który od dawna budzi emocje. Ministerstwo Finansów właśnie odsłoniło karty, sugerując możliwe zmiany w wysokości świadczenia. Czy możemy spodziewać się podwyżki i jakie są realne plany rządu na najbliższe lata?
Zmiana cennika banku ma być bezpośrednim rezultatem inflacji. Ustalono już taryfy opłat, w przypadku niektórych usług ceny wzrosną więcej niż dwukrotnie. Wielu klientów, którzy już niedługo udadzą się do swojego banku, by załatwić ważne sprawy, spotka nieprzyjemna niespodzianka.
Od stycznia 2025 roku mieszkańcy polskich miast zmierzą się z istotnymi podwyżkami czynszów. Zarządcy nieruchomości już teraz ostrzegają przed wzrostem kosztów eksploatacyjnych. Jakie zmiany czekają nas w nowym roku i dlaczego sytuacja finansowa wielu Polaków może się pogorszyć?
Cyfryzacja płatności daje niedostępne wcześniej informacje o zwyczajach konsumentów. Każda transakcja może służyć budowaniu wzorców, kształtowaniu dostępności usług, ale też spostrzeżeniom dot. zmian w codziennej rutynie. Zwłaszcza, gdy te zmieniły się pod wpływem takich wydarzeń, jak wybuch pandemii, co potwierdzają dane Mastercard.