Zdolność kredytowa, która daje możliwość zakupu mieszkania, które będzie spłacane przez najbliższe 20-30 lat to dla młodych Polaków luksus. O zakupie nieruchomości za własne oszczędzone pieniądze mogą jedynie pomarzyć. Polska ma jedne z najdroższych kredytów w Unii Europejskiej, co przekłada się na czas ich spłaty. Komisja Nadzoru Finansowego pokazała, ilu z nas wciąż będzie spłacać kredyt na emeryturze.
Krajowa Administracja Skarbowa za pieniądze podatników zatrudnia na etatach ośmiu duchownych. Jak się okazuje, płaci im też pokaźne wynagrodzenia. Dzięki interpelacji poselskiej wyszły na jaw zarobki kapelanów oraz roczne koszty ich posługi. Chodzi o miliony złotych, które mogłyby zostać przeznaczone na inny cel, np. ułatwienie życia przedsiębiorcom.
Bank PKO BP poinformował o prawdziwej rewolucji w swoich usługach. Wszyscy posiadacze kart płatniczych mogą skorzystać z nowej funkcji, która zmieni sposób płacenia za zakupy. Zmienią się także procedury aktywacji kart. PKO BP zapewnia, że zmiany to krok w stronę nowoczesności, ale też zwiększenie bezpieczeństwa płatności. Czego powinni spodziewać się klienci?
Luka w polskim zatrudnieniu sięga ok. 100 tys. stanowisk. Do końca marca br. udział obcokrajowców w naszym rynku sięgał 6,6 proc., a sami imigranci pochodzili z ponad 150 państw. W tej infrastrukturze rośnie rola grupy, którą w niedawnym badaniu, po raz pierwszy, możliwie szczegółowo scharakteryzowało Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z agencją rekrutacyjną EWL Group. "W obliczu niskiego bezrobocia i rekordowego poziomu zatrudnienia, a także słabnącej dynamiki przyjazdów migrantów ekonomicznych z Ukrainy oraz odpływu obywateli Ukrainy na Zachód, Polska staje przed koniecznością poszukiwania rąk do pracy z nowych kierunków" - przekonuje prezes zarządu EWL Group Andrzej Korkus. I wskazuje ten kierunek.
W obliczu śmierci bliskiej osoby szczególnie trudno jest myśleć o wszelkich urzędowych lub rachunkowych powinnościach, a mimo to rzeczywistość nie ma skrupułów i bez względu na okoliczności nie czeka aż ktoś dojdzie do siebie. Obowiązków, których po śmierci człowieka muszą dopilnować żywi, nie brakuje.
Osoby często przebywające na zwolnieniu mogą liczyć na bezpłatny pobyt w sanatorium bez wielomiesięcznego czekania. Dowiedz się, jak działa prewencja rentowa ZUS i kto może z niej skorzystać, by poprawić zdrowie bez dodatkowych kosztów.
Nadchodzą zmiany w przepisach przeciwpożarowych! Od listopada montaż czujników dymu ma być obowiązkowy we wszystkich domach i mieszkaniach. Co sprawiło, że ten krok stał się koniecznością? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim wejdą w życie nowe regulacje.
Pomysł Lewicy, by Wigilia stała się dniem wolnym od pracy, wzbudził niemałe kontrowersje. Ryszard Petru, który sprzeciwia się tej propozycji, podkreśla jej wpływ na gospodarkę, zaś ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stanowczo odpowiada, że nie planuje odbierać innych dni wolnych. Jakie są argumenty obu stron i co może oznaczać ta zmiana dla pracowników?
Kancelaria Prezydenta ujawniła, na co zamierza przeznaczyć środki zaplanowane na jej działalność w ustawie budżetowej. Przyszłoroczne wydatki będą o 38 mln zł więcej niż w 2024 r. i wyniosą 312 mln zł. Wiemy już, co w praktyce oznaczać będą inwestycje budowlane, które dotąd brzmiały tajemniczo i budziły zastrzeżenia koalicji.
PKP Intercity przygotowało wyjątkową ofertę dla osób powyżej 60. roku życia, z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Seniora. Dzięki promocji wszyscy seniorzy będą mogli podróżować pociągami PKP Intercity w całej Polsce, płacąc za bilet symboliczną… złotówkę! Sprawdzamy, co dokładnie kryje się za tym wyjątkowym dniem, jak seniorzy mogą skorzystać z oferty i jakie plany ma PKP Intercity na przyszłość.
Niespełna rok po śmierci znanego informatyka i przedsiębiorcy Janusza Filipiaka jedną z największych spółek informatycznych w Polsce znów czekają zmiany. Dzieci zmarłego milionera zrezygnowały z pełnienia funkcji w zarządzie Comarchu. Spółka wydała komunikat w tej sprawie.
Luka płacowa ze względu na płeć według danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosi w Polsce od 5 do 7 proc. To znacznie poniżej europejskiej średniej, jednak nadal wiele jest jeszcze do zrobienia. Krok naprzód w stronę zapewnienia równości płac stanowić będzie wdrożenie w Polsce dyrektywy o jawności wynagrodzeń.
Wzrost kosztów życia sprawia, że Polacy zaczynają poważnie zastanawiać się nad koniecznością wydatków na subskrypcje cyfrowe. Jak wynika z badań Adyen Digital, coraz więcej osób myśli o rezygnacji z niektórych usług, które do niedawna stanowiły codzienną rutynę. Czy serwisy streamingowe, muzyczne i inne subskrypcyjne giganty mają powody do obaw?
Polacy coraz częściej decydują się na wypłaty środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), traktując program jako krótkoterminową formę oszczędzania. Skala wypłat w 2024 r. osiągnęła rekordowy poziom, choć większość uczestników nie wycofuje się całkowicie z programu. Co to oznacza dla przyszłości oszczędności emerytalnych Polaków?
Dostawcy usług finansowych dostrzegli nową niszę wynikającą z rosnących kosztów usług pogrzebowych, na których oszczędzać musi coraz więcej Polaków. Problemem w tym trudnym momencie są nie tylko pieniądze, ale także czas. Jeśli bliskim brakuje oszczędności, wówczas błyskawicznie pojawiają się problemy finansowe. Odpowiedzią ma być ekspansja na rynek funeralny oferty płatności odroczonych.
Zbliża się Wszystkich Świętych, dzień ustawowo wolny od pracy, w którym część usług będzie realizowana w ograniczonym zakresie lub wcale. Dotyczy to także rynków finansowych w segmencie konsumenckim. Jakich utrudnień mogą spodziewać się w tym roku klienci działających w Polsce banków?
Minęło 11 miesięcy od terminu, do którego Polska miała wprowadzić do systemu fiskalnego tzw. globalny CIT, nazywany także podatkiem minimalnym. Projektu ustawy nadal nie przyjęto nawet w Sejmie, za co Komisja Europejska zaskarżyła już Polskę do TSUE. Ministerstwo rozwoju i technologii obiecuje jednak, że podatek zacznie obowiązywać już w styczniu. Rzecz w tym, że zapłacą go nie wielkie korporacje, lecz… Polacy.
Czy zwykły banknot może mieć wartość wielokrotnie wyższą niż jego nominał? Kolekcjonerzy przekonują, że tak! Sprawdź, jak rozpoznać te najcenniejsze egzemplarze i co może sprawić, że pięćdziesięciozłotówka stanie się obiektem pożądania na aukcjach.
Popularność ogródków działkowych ROD rośnie, a ceny osiągają rekordowe poziomy, zwłaszcza w dużych miastach. Jednak czy każda „sprzedaż” działki jest rzeczywiście sprzedażą? Zanim zdecydujesz się na zakup, warto poznać zasady funkcjonowania Rodzinnych Ogrodów Działkowych i dowiedzieć się, na czym polega haczyk.
Donald Tusk już przed wyborami chwalił pomysły skrócenia tygodnia pracy. Rok po zwycięskich wyborach nadal trwają analizy, a projekt ustawy być może pojawi się dopiero w 2025 r. Tymczasem kolejny europejski kraj cieszy się z pozytywnych efektów takich zmian. Skorzystało na nich wielu Polaków.
Rozpoczął się weekend, a skoro tak, to trzeba liczyć się z przerwami w dostępie do usług bankowych. Prace serwisowe, modernizacyjne nadal wymagają, by zatrzymać działania części infrastruktury produkcyjnej, co skutkuje niedogodnościami dla klientów. Nie inaczej jest w tym tygodniu - prace serwisowe zapowiedziały największe polskie banki.
Przedsiębiorcy, którzy spóźnili się i nie wysłali na czas oświadczenia o wyborze formy rozliczeń do urzędu skarbowego, mogą odetchnąć z ulgą. Fiskus zmienia zdanie w sprawie interpretacji przepisów. Fiskus pokazał przedsiębiorcom ludzką twarz i dał rozwiązanie, które może uratować sytuację tych, którzy zapomnieli o dopełnieniu formalności.
Po czterech latach obecności w Polsce sieć kawiarni Cofix ogłosiła upadłość. Wiele wskazuje na to, że musi to oznaczać jej całkowitego wycofania z rynku. co to oznacza dla polskich klientów? Wokół firmy pojawiły się kontrowersje związane z powiązaniami z Rosją. Co wiadomo o właścicielu i dlaczego pojawił się na liście sankcyjnej?
TAURON Dystrybucja podsumowuje kontrole mikroinstalacji i magazynów energii, które przyniosły zaskakujące wyniki. Przekroczenia mocy, niezarejestrowane instalacje i niebezpieczne układy — to tylko niektóre z wykrytych nieprawidłowości.
W październiku br. zapadł przełomowy wyrok: jedna z klientek banku, która padła ofiarą oszustwa, nie będzie musiała spłacać zobowiązań, które powstały w jego wyniku. W tym samym czasie specjalna grupa robocza przy instytucji UOKiK pracowała nad regulacjami, które wkrótce mają połączyć wszystkie banki w Polsce. Jedną z rekomendowanych zmian jest stała kontrola nad poszczególnymi wpływami i wypływami z naszych kont bankowych.
Sezon grzewczy coraz bliżej, a wraz z nim rośnie ryzyko niebezpiecznych incydentów związanych z niewłaściwą wentylacją czy paleniem śmieci w piecach. Brak regularnego przeglądu komina to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale też… naruszenie prawa. Zbliża się ważny okres, i to nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jego niedopilnowanie może doprowadzić do tragedii, albo wysokiego mandatu.
Szykują się zmiany, które mogą wpłynąć na życie setek tysięcy rodzin w Polsce. Nowy projekt ustawy zakłada nie tylko wyższe świadczenia alimentacyjne, ale też większe wyzwania dla zadłużonych rodziców. Co oznaczają te zmiany dla polskich rodzin i jakie regiony są najbardziej dotknięte problemem niealimentacji?
Ceny mleka biją rekordy, a Polacy coraz częściej łapią się za głowy, widząc rachunki w sklepach. Skąd biorą się te podwyżki, skoro produkcja mleka w kraju wciąż rośnie? Głos zabierają rolnicy, ujawniając, co dzieje się za kulisami tego biznesu.