Nosisz okulary? Za prowadzenie w nich samochodu możesz dostać mandat. Przepisy jasno określają także, kiedy kierowca powinien nosić soczewki. Sprawdzamy szczegóły.
Miliony kierowców w Polsce będą zmuszone odwiedzić urząd, niezależnie od tego, czy posiadają bezterminowe prawo jazdy. Wszystko z powodu nowych przepisów, które wejdą w życie w 2028 roku.
Ministerstwo infrastruktury zapowiedziało wprowadzenie istotnych zmian w systemie kasowania punktów karnych. Okazuje się, że wraz z wejściem w życie nowych regulacji, nie każdy kierowca będzie mógł zmniejszyć posiadaną ich liczbę.
Obowiązek wymiany prawa jazdy dotyczy wszystkich kierowców, nawet tych którzy swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów otrzymali bezterminowo. Za zaniechanie wymiany dokumentu może grozić nawet 30 000 zł kary. To efekt reformy wprowadzonej przez Unię Europejską. Niektórych wizyta w urzędzie czeka jeszcze w tym roku.
Jakiś czas temu wprowadzono przepisy umożliwiające konfiskowanie aut kierowców, którzy prowadzili w stanie nietrzeźwości. Okazuje się, że funkcjonariusze zajęli czasowo już prawie 1000 pojazdów. W międzyczasie trwają prace nad zmianą prawa w kwestii konfiskaty samochodów.
Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy związane z posiadaniem prawa jazdy. W związku z tym, do urzędów ustawiają się potężne kolejki. Kto ma obowiązek wymienić swój dokument uprawniający do kierowania pojazdami? Przedstawiamy szczegóły.
Wiele osób nadal nie pamięta o nowych przepisach dotyczących kierowców. Na pewno zapomniał o nich 22-latek z Ustronia. Teraz grozi mu nawet kara pozbawienia wolności do 3 lat. Wystarczyło 1,5 godziny.
Polscy kierowcy powinni mieć się na baczności. Coraz więcej mandatów przyznawanych jest z jednego powodu. To podstawowa zasada. Mimo to, wiele osób o niej zapomina.
Zrobienie prawa jazdy nie należy do rzeczy łatwych i przyjemnych, a przede wszystkim tanich. Właśnie dlatego rząd jednego z europejskich krajów postanowił podać pomocną dłoń niektórym obywatelom, finansując im kursy. Aby jednak móc skorzystać z okazji, trzeba należeć do ściśle określonej grupy. Jakiej? Wyjaśniamy i zdradzamy, gdzie w ogóle politycy zdobyli się na taką hojność.
Bezterminowe prawo jazdy trzeba będzie wymienić. Nowe przepisy nie mają w tym przypadku pola do manewrowania i szukania luki prawnej, pozwalającej na zachowanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami bez daty ważności. Wiemy, kiedy trzeba będzie udać się do urzędu po nowy dokument. Niektórzy kierowcy będą musieli to zrobić wcześniej, niż zakłada odgórny przepis.
Już za kilka dni wchodzą w życie rewolucyjne przepisy, które wprowadzą wiele zmian dla polskich kierowców. Będą one dotyczyły możliwości skonfiskowania przez policję pojazdu. Choć nie ma jeszcze niezbędnych przepisów wykonawczych, to wiadomo, w jakim przypadku Polacy będą mogli stracić auto. Przedstawiamy szczegóły.
Szykują się kolejne zmiany w prawie drogowym. Tym razem oznaczają więcej uprawnień dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B. Co zyskają kierowcy?
Już wkrótce setki Polaków będą musiały wymienić prawo jazdy na nowe. Co ciekawe, to przede wszystkim osoby, które wcale się tego nie spodziewają. Kto musi uzyskać nowy dokument? Sprawdziliśmy, jak wymienić prawo jazdy.
Dziennik “Fakt” donosi, że Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem rewolucyjnych przepisów związanych z ruchem drogowym, które mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla Polaków. Okazuje się bowiem, że kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy. O co dokładnie chodzi?
Niepłacenie alimentów to problem, który dotyka nie tylko finansowo, ale również emocjonalnie tysiące rodzin w Polsce. W obliczu tego wyzwania, legislatorzy poszukują skutecznych metod, aby zmotywować dłużników do uregulowania swoich zobowiązań. Jedną z takich dróg jest możliwość zatrzymania prawa jazdy. Jakie są przesłanki tego działania i czy może ono rzeczywiście stanowić kluczową zachętę do zmiany postępowania?
Najnowsze dane Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że w statystykach dot. bezpieczeństwa na drogach starsi kierowcy prezentują zupełnie inny poziom niż młodsi kierujący. Wnioski ITS są niepokojące do tego stopnia, że eksperci proponują wprowadzenie ograniczeń co do prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych.
Niewiele osób może zdawać sobie sprawy z tego, że niepłacenie zobowiązań na dziecko może wiązać się ze stratą prawa jazdy. Dla wielu niesolidnych płatników może być to skuteczna motywacja do tego, by płacić alimenty. W jakiej sytuacji konkretnie można stracić dokument i jak go odzyskać? Przedstawiamy szczegóły.
”Żałobnik, kierowca i grabarz” — właśnie na to niecodzienne stanowisko pracownika szuka jeden z zakładów pogrzebowych w województwie dolnośląskim. Pracodawca ma wiele wymagań, w tym: wzrost kandydata. Ile wynosi wypłata? Branża funeralna zaskakuje.
Nawet ,,bezterminowe” prawo jazdy ma swój termin ważności — i to od jakiegoś czasu. Od kiedy i jak będzie można wymienić stary dokument na nowy? Oto, czego będziesz potrzebować.
W Częstochowie doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły dwie kobiety. 80-letni senior potrącił piesze, kiedy przechodziły przez pasy. W związku z tym strasznym wydarzeniem, “Fakt” postanowił zapytać eksperta o to, czy osoby w podeszłym wieku powinny mieć możliwość prowadzenia pojazdów.
Wszystko wskazuje na to, że kierowców czeka obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Będzie to dotyczyło także tych, którzy posiadają dokument bezterminowy. Należy być czujnym, bo za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara.
Prawo jazdy to dokument, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. Żeby go zdobyć, trzeba dopełnić szeregu formalności i zdać dwa egzaminy — teoretyczny i praktyczny. Wiąże się to z niemałymi wydatkami. Ile kosztuje prawo jazdy?
Już za kilka miesięcy w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu karnego. Zawiera ona m.in. zapisy dotyczące konfiskaty pojazdów, wprost określane “postrachem kierowców”. Nowe zasady są przełomem w Polsce.
Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez samochodu. W tym gronie są też seniorzy, który autem mogą podjechać na zakupy, do lekarza, do urzędu czy w odwiedziny do swoich najbliższych. Jednak wraz z wiekiem pojawiają się u nich problemy ze wzrokiem, z koncentracją, reakcja staje się opóźniona, zdarzają się zasłabnięcia za kierownicą. To wszystko sprawia, że temat kierowców-seniorów trafił pod obrady przedstawicieli krajów członkowskich Unii Europejskiej – donosi Onet.
Z danych Eurostatu wynika, że Polacy są unijnymi liderami pod względem liczby posiadanych samochodów. W 2021 roku w naszym kraju było najwięcej zarejestrowanych aut osobowych w całej UE (687) w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Trudno się dziwić tym statystykom: wiele osób nie wyobraża sobie życia bez auta. Są wśród nich też seniorzy, którzy samochodem chętnie wybierają się do lekarza, na zakupy czy jadą odwiedzić swoich bliskich. Dobrze, że są aktywni, jednak czasem to właśnie najstarsi kierowcy powodują problemy na drogach. Właśnie dlatego chce się nimi zająć Komisja Europejska – informuje portal o2.pl.
Nadchodzą spore zmiany dla kierowców w zakresie dokumentów. Nowelizacje ustaw wprowadzone w ostatnich latach nie pozostawiają kierującym pojazdami jakiegokolwiek wyboru. Padł również ostateczny termin, który obowiązuje kierowców.
W sieci od kilku lat krąży grafika typowa dla kursów i egzaminów na prawo jazdy. Mało kto jednak by się spodziewał, że aż w takim stopniu podzieli ona kierowców - i że będzie żywotna przez tak długi czas.
Wielu kierowców musi przygotować się na sporą zmianę. Już niedługo bowiem czeka ich wycieczka do lokalnego urzędu, aby załatwić formalności. Padła również konkretna data w tej sprawie.