Coraz więcej wiemy o przyczynach anomalii w działaniu GPS, jaki został dostrzeżony pod koniec grudnia. Wówczas zakłócenia zaobserwowano w wielu państwach rejonu południowego Bałtyku, w tym w północnej części Polski. Potwierdzają się wcześniejsze domysły, według których awarie były spowodowane celowym działaniem ludzkim.
Przejęcia łańcuchów dostaw oprogramowania to jedne z najtrudniejszych do identyfikacji i zatrzymania ataków na cyberbezpieczeństwo. Niejednokrotnie już mogliśmy się przekonać, że w ich przypadku skala naruszeń może być katastrofalna. Polski CERT oraz SKW ogłosiły, że udało się zatrzymać taki atak zorganizowany przez grupę działającą na zlecenie rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego.
Wyrazem potępienia zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę było nałożenie różnych sankcji: gospodarczych, wizowych oraz indywidualnych. Niedawno Komisja Europejska przedstawiła projekt kolejnego, już 12. pakietu sankcji, który m.in. zakładałby zakaz sprowadzania rosyjskiego LPG. Polska zabiegała o to już przy poprzednim pakiecie. Jednak w 2022 roku to nasz kraj zakupił od Rosji więcej gazu niż wszystkie państwa UE razem wzięte. Czy zatem wprowadzenie embarga może stanowić problem dla polskich kierowców?
Władimir Putin wziął udział w tegorocznej odsłonie konferencji Artificial Intelligence Journey w Moskwie. Podczas panelu na temat wpływu AI na rosyjski wzrost ekonomiczny, skomentował plany Federacji Rosyjskiej co do rozwoju własnych algorytmów. Nie omieszkał także skrytykować dotychczasowych postępów w tym obszarze państw zachodnich.
Rosja, która w lutym ubiegłego roku napadła na Ukrainę, od miesięcy musi liczyć się z zachodnimi sankcjami, co odbija się na stanie gospodarki. Eksperci postanowili sprawdzić, ile trzeba zapłacić za podstawowe produkty spożywcze w Rosji. Czy jest drożej niż przed wojną? Jak Rosja wypada na tle Warszawy?
Polska, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, wprowadza zakaz wjazdu na swoje terytorium samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Decyzja, którą ogłosił Mariusz Kamiński, wejdzie w życie w niedzielę 17 września o północy.
Po zakończonym trzydniowym szczycie stowarzyszenia państw BRICS, do którego należą Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki, dowiedzieliśmy się m.in. o planach przyłączenia kolejnych sześciu członków. Rozszerzenie to ma na celu stworzenie silniejszej koalicji krajów rozwijających się, która będzie reprezentować interesy Globalnego Południa na arenie międzynarodowej.
W piątkowy wieczór w województwie zachodniopomorskim doszło do uruchomienia sygnału Radiostop przez nieznanych sprawców. W efekcie doszło do zatrzymania i opóźnień kilkunastu pociągów. Na kolejowych częstotliwościach radiowych miał być również nadawany hymn Rosji.
Rosyjska agencja transportu lotniczego poinformowała w środę, że w obwodzie twerskim rozbił się samolot. Późnym wieczorem opublikowała pełną listę pasażerów i członków załogi biznesowego odrzutowca. Na pokładzie był założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożin i dowódca jednostki Dmitrij Utkin.
Pod Twerem doszło do katastrofy samolotu Embraer Legacy 600. Według informacji podawanych przez rosyjskie agencje, na pokładzie był szef Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, do którego należał samolot. Sami wagnerowcy wystosowali już odpowiednie oświadczenie, zaś portal Flightradar24 opublikował dane dot. krótkiego lotu.
Prokuraturze Krajowej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego udało się wpaść na trop bardzo niebezpiecznej grupy szpiegów działających w interesie Rosji.
Bardzo niepokojące informacje opublikował The New York Times. Według gazety, Rosjanie za pomocą nowego narzędzia szpiegowskiego mogą obecnie śledzić dwa popularne komunikatory.
Jewgienij Prigożyn na bliskiej współpracy z rosyjskim rządem zarobił miliardy dolarów. Majątku dorobił się przede wszystkim dzięki firmom świadczącym dla rządu usługi gastronomiczne. Wcale nie mniejsze kwoty przyniosła mu prywatna armia zwana grupą Wagnera.
W rosyjskiej Dumie Państwowej padła propozycja nałożenia sankcji na Polskę. Do sprawy odniósł się dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, określając ją “propagandą”.
Nikolaj Patruszew - sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego straszy, że nad Polskę nadciąga chmura radioaktywna. Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) dementuje tę informację.
Agencja Reuters podaje, że kwietniowy eksport gazu do Unii Europejskiej odnotował wzrost o około 7,5% w porównaniu z miesiącem poprzednim. Główną przyczyną takiego wzrostu było zwiększenie ilości gazu przesyłanego przez terytorium Turcji.
Sytuacja ekonomiczna Rosji cały czas się pogarsza. Według najnowszych doniesień, pracownicy sektora budżetowego przestali otrzymywać wypłaty. I nie są to jednostkowe przypadki.
Duńska Agencja Energii poinformowała, że przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2 znaleziono tajemniczy obiekt. Wstępnie ustalono, że nie stwarza on bezpośredniego zagrożenia, ma jednak zostać wydobyty i zbadany. Zdaniem tamtejszych służb może to być morska boja dymna. Rosja jest chętna do współpracy przy wydobyciu tego obiektu.
W Broniszach na największej giełdzie rolno-spożywczej w Polsce nadal można kupić warzywa z Rosji. Sankcje nie zabraniają sprzedaży owoców i warzyw z Rosji.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił, że spółka podejmie kroki prawne w celu dochodzenia roszczeń związanych z zawieszeniem przez Rosję dostaw ropy do Polski. Poinformował o tym w trakcie poniedziałkowego wywiadu dla Radia ZET.
- Jeszcze rok temu przedstawiciele branży byli optymistami, że wkrótce będą mogli obejść się bez rosyjskiego węgla kamiennego – piszę niemiecki dziennik ”Bild”. Nie jest to jednak tak proste, jak się początkowo wydawało. Proces odchodzenia od rosyjskiego węgla będzie trwał nieco dłużej.
Po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę eksperci z Uniwersytetu w Yale przy współpracy z Kijowską Szkołą Ekonomii (KSE) zaczęli codziennie aktualizować tzw. „listę wstydu”. Znajdują się na niej informacje dotyczące tego, które firmy zdecydowały się opuścić terytorium Rosji bądź zawiesić działalność w tym kraju, a które wciąż w nim funkcjonują. Na wspomnianej liście są m.in. trzy polskie firmy.
W piątek „Le Monde” poinformował o wynikach śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy francuskiego dziennika oraz portali śledczych — Bellingcata i rosyjskiego Insidera. Z zebranych dowodów wynika, że sieć Auchan zaopatrywała i wciąż zaopatruje rosyjskich żołnierzy walczących na ukraińskim froncie w papierosy, ubrania i narzędzia.
Ambasada USA w Moskwie wezwała Amerykanów do natychmiastowego opuszczenia terytorium Rosji. Jako powód wskazano ryzyko wystąpienia bezpodstawnego aresztu i nękania oraz fakt, iż osoby z podwójnym obywatelstwem mogą dostać wezwanie do rosyjskiego wojska.
Białoruska telewizja rządowa "1 Białoruś" nazwała we wczorajszych wieczornych wiadomościach polski rząd "polską juntą". Białorusini przedstawiali też konsekwencje ekonomiczne zamknięcia granicy, w tym straty dla Polaków. O decyzji polskich władz rozpisują się również niezależne media białoruskie. Niezależne "Radio Swoboda" pisze, że teraz Białorusini studiujący w Polsce np. w Białymstoku, będą szybciej dostawać się do miasta jadąc kolanem przez Litwę. To dodatkowe utrudnienie także dla setek mieszkańców obwodu grodzieńskiego, którzy pracują w Polsce niedaleko granicy.
Rosja zamierza na swoich niektórych granicach rozstawić sprzęt pozwalający na identyfikację twarzy osób przechodzących przez przejścia. Zmiany mają dotyczyć również przejść między Polską a Obwodem Kaliningradzkim. Rosyjskie służby celne będą w ten sposób sprawdzać osoby ze swoimi bazami danych biometrycznych.O planach Rosjan donosi niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na informację umieszczoną na Telegramie. Wynika z jej, że specjalny sprzęt ma zostać rozlokowany na granicach jeszcze w 2023 r.
Efekt sankcji nałożonych na Rosję w wyniku inwazji na Ukrainę w końcu jest widoczny. Oficjalny budżet federalny w styczniu znalazł się na sporym minusie. Same sankcje są jednak tylko jednym elementem.Jak informuje Gazeta.pl, rosyjskie przychody z tytułu sprzedaży ropy i gazu w styczniu w porównaniu do 2022 były niższe o 46,4 proc. Jest to oczywiście efekt sankcji i mniejszej ilości sprzedawanego gazu.
Rosja atakuje Ukrainę już prawie rok. Spotkało się to z oporem ze strony Zachodu. W odpowiedzi na tę agresję, Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska wprowadzają kolejne pakiety sankcji gospodarczych w celu osłabienia Rosji. Mimo tych działań, Rosja wydaje się odczuwać jedynie niewielki wpływ tych sankcji. Nadwyżka handlowa Rosji wzrosła 21-krotnie w trzech kwartałach 2022 roku (z 13,5 do 238 mld USD), choć ceny ropy i gazu na świecie spadły, a europejskie odbiorcy odwrócili się od dostaw surowców energetycznych z Rosji.