Unia Europejska nałożyła wobec Kaliningradu szereg ograniczeń. Co zrozumiałe, nie podoba się to Rosji. Sąsiad ze wschodu planuje w związku z tym złożyć przeciwko Litwie skargę do Światowej Organizacji Handlu.Latem tego roku, a dokładnie w czerwcu, Litwa postanowiła ograniczyć transport ładunków do i z Kaliningradu.Sankcjami objęte zostały towary takie jak wyroby z metalu czy cement.- Jeśli Rosja chce swobodniej handlować i powrócić do normalnej relacji ze światem, musi przynajmniej wycofać wszystkie swoje siły zbrojne z Ukrainy, zapłacić reparacje i odbudować zrujnowaną gospodarkę – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nausėda.
Podczas swojej najnowszej przemowy, prezydent Rosji Władimir Putin wspomniał o elementach nacjonalistycznych w Polsce. Jego zdaniem Polska ma plany wobec zachodniej części Ukrainy.
Dmitrij Miedwiewiew skrytykował embargo na import rosyjskiej ropy drogą morską, pisze portal energetyka24. W swojej wypowiedzi nawiązał do popularnego sformułowania używanego przez rosyjskich dowódców.
G7 oraz UE wspólnie ustaliły limit cenowy na rosyjską ropę. Wyniesie on 60 dol. za baryłkę. Zacznie on obowiązywać od 5 grudnia 2022 roku.
Po ostatnim incydencie(wybuch w Przewodowie), który opisywały media na całym świecie, wielu polityków Partii Republikańskiej publicznie wyraziło swoje zmęczenie wojną na wschodzie Europy. Konserwatywni politycy apelują o zakończenie wysyłania miliardów dolarów i uzbrojenia dla Ukrainy oraz pracę nad pokojowym zakończeniem konfliktu.
Rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning skomentowała w środę incydent rakietowy, w rezultacie którego na Polskę spadła rakieta, zabijając dwie osoby.Pekin apeluje do wszystkich stron konfliktu, aby "zachowały spokój i powściągliwość w obecnych okolicznościach", cytuje rzeczniczkę Mao Ning agencja Reuters.
Czeczeński lider Ramzan Kadyrow reaguje na wybuchy na Moście Krymskim oraz komentuje jak to je określa Rosja, odwetowe ataki rakietowe na ukraińskie miasta.W poniedziałek Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietami dalekiego zasięgu na miasta ukraińskie, w tym Kijów. Kreml mówi, że ma być to zemsta za atak na Most Krymski.Pociski uderzyły w wiele ukraińskich miast, m.in. ścisłe centrum Kijowa, Dniepr, w Zaporoże, Tarnopol, Lwów oraz inne mniejsze miasta.
W poniedziałek Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietami dalekiego zasięgu na miasta ukraińskie, w tym Kijów. Ma to być zemsta za atak na Most Krymski.Strona rosyjska tłumaczy ataki na ukraińską infrastrukturę, jako odwet za atak na Most Krymski.Pociski uderzyły w wiele ukraińskich miast, m.in. ścisłe centrum Kijowa, Dniepr, Zaporoże, Tarnopol, Lwów oraz inne mniejsze miasta.
Tym wydarzeniem żyją media na całym świecie. Podobnie jak przy uszkodzeniach gazociągów Nord Stream, analitycy i eksperci snują przeróżne teorie o tym kto stoi za uszkodzeniem mostu. Jak na poważne zniszczenie tego ważnego dla Rosjan mostu zareagował prezydent Rosji.- Władimir Putin otrzymał raporty od premiera Michaiła Miszustina, wicepremiera Marata Chusnullina, szefów Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Aleksandra Kurenkowa i Ministerstwa Transportu Giennadija Sawieliewa, a także szefów agencji bezpieczeństwa w związku z sytuacją nadzwyczajną na moście krymskim - przekazał rzecznik Putina, Dmitrij Pieskow.Pieskow przekazał również, że Putin polecił premierowi powołanie komisji rządowej, która ma wyjaśnić przyczyny wypadku i jak najszybciej zlikwidować jego skutki.
Michaił Chodorkowski, były szef megakoncernu naftowego Jukos wieszczy tworzenie się w Rosji potężnego sojuszu antyputinowskiego, który może zakończyć się obaleniem obecnego kremlowskiego rządu. Niegdyś najbogatszy Rosjanin wymienia nazwiska, które miałyby wchodzić w jego skład. W skład antyputinowskiego sojuszu miałby wchodzić Wiktor Złotow, szef gwardii narodowej, szef prywatnej firmy wojskowej (Grupa Wagnera) Jewgienij Prigożyn i przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow. Chodorkowski nie wyklucza również, że do sojuszu dołączy potentat bankowy Jurij Kowalczuk, co potwierdził w rozmowie z ukraińską agencją UNIAN, którą cytuje PAP.
W wywiadzie udzielonym BBC prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że rosyjskie społeczeństwo przygotowuje się do użycia broni jądrowej. Dodał, że Putin nie boi się ataku nuklearnego.
Płonie zbudowany przez Rosję Most Krymski. Połączenie to ma dla Rosji duże znaczenie strategiczne.
Po ogłoszeniu mobilizacji Rosjanie zaczęli masowo uciekać z kraju. Dwóch Rosjan, aby uniknąć wezwania do wojska, uciekło aż do Alaski. Przypłynęli łodzią.
Czesi cieszą się z dostępu do morza. Tego typu wpisy można przeczytać na fikcyjnym koncie czeskiego Kaliningradu. Żart o rzekomej aneksji Kaliningradu przez Czechy szybko stał się hitem internetu.
Siły powietrzne Włoch stacjonujące w Polsce i pilnujące nieba krajów NATO poinformowały, że rosyjskie myśliwce naruszyły dzisiaj polską oraz szwedzką przestrzeń powietrzną.Włoskie myśliwce stacjonują w tej chwili w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego, która zlokalizowana jest w Malborku. Włosi wraz z Polakami oraz innymi krajami NATO pilnują nieba krajów UE oraz NATO, a ich zadaniem jest szybkie namierzanie nieproszonych ''gości'', ich przechwytywanie, odstraszanie, kiedy to potrzebne - likwidacja.Włoska armia poinformowała o przekroczeniu granicy przez Rosjan na swoim koncie na twitterze.#Scramble, nuovo decollo immediato per gli #Eurofighter italiani impegnati in attività di Air Policing in Polonia per intercettare 4 caccia russi che avevano interessato gli spazi aerei polacco e svedese prima di essere costretti a rientrare nello spazio aereo di Kaliningrad pic.twitter.com/xY6b3YA4YI— Aeronautica Militare (@ItalianAirForce) October 5, 2022
Rosyjska Duma Państwowa poparła przyłączenie obwodu chersońskiego i zaporoskiego oraz Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Aneksję poparło więcej osób, niż znajdowało się na sali. Powodem takiej sytuacji była “awaria techniczna”.
Mimo głosów wielu ekspertów o nieodwracalnym zniszczeniu gazociągów Nord Stream(przez słoną wodę, która się do nich dostała) Rosja nadal ma nadzieję na to, że gazociągi zostaną naprawione oraz będą przesyłały gaz w przyszłości.Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak, w najnowszym wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Rossija 1 mówił:„Dzisiaj wychodzimy z tego, że przede wszystkim trzeba ustalić, kto to zrobił i jesteśmy pewni, że są w tym zainteresowane pewne wcześniej wskazane kraje.”Pytany o nieodwracalne uszkodzenie gazociągów przez wodę, która się do nich dostała zaraz po odnotowanych wybuchach powiedział: „Oczywiście są techniczne możliwości odtworzenia infrastruktury, potrzeba czasu i odpowiednich środków. Jestem pewien, że znajdą się odpowiednie możliwości.”Jego zdaniem kraje zainteresowane zniszczeniem gazociągów to USA, Polska i Ukraina.Putin o uszkodzeniu gazociągów Nord StreamNa Zachodzie przeważają głosy oskarżające Rosję o dokonanie uszkodzeń gazociągów Nord Stream. Z Rosji, co chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem opinie są zupełnie odwrotne.„Zachodowi nie wystarczy sankcji. Teraz organizują dywersje przeciwko infrastrukturze cywilnej, energetycznej, czego przykładem jest wysadzenie gazociągów Nord Stream leżących na dnie Morza Bałtyckiego” – powiedział Putin.
Na Zachodzie przeważają głosy oskarżające Rosję o dokonanie uszkodzeń gazociągów Nord Stream. W Rosji, co chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem opinie są zupełnie odwrotne.Do głośnego w ostatnich tygodniach tematu wybuchów oraz poważnych uszkodzeń gazociągów Nord Stream odniósł się w końcu sam Putin.„Zachodowi nie wystarczy sankcji. Teraz organizują dywersje przeciwko infrastrukturze cywilnej, energetycznej, czego przykładem jest wysadzenie gazociągów Nord Stream leżących na dnie Morza Bałtyckiego” – powiedział Putin.Dodał, że to Zachód jest odpowiedzialny za kryzys energetyczny i żywnościowy. Zachód chce odwrócić uwagę od swoich problemów wewnętrznych poprzez wojnę. „Teraz celem ich jest złamanie Rosji.”„Stany Zjednoczone zniszczyły atakami nuklearnymi Hiroszimę i Nagasaki, USA brutalnie bombardowały Hamburg, Drezno i inne niemieckie miasta. Krwawo mordowały ludy Wietnamu i Korei” – przekonywał.
USA i Albania zgłosiły projekt rezolucji potępiającej Rosję za próbę aneksji terytorium Ukrainy. Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła ten projekt. Przeciw projektowi zagłosowała tylko Rosja, korzystając z prawa weta.
W piątek zostanie zwołana w trybie pilnym sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ. Tematem głównym będzie uszkodzenie gazociągów Nord Stream 1 i 2. O posiedzenie zabiegała Rosja.
Wczoraj odnotowano wyciek z gazociągu Nord Stream 2. Niedługo po tym jak zauważono wyciek z Nord Stream 2, uszkodzony został również gazociąg Nord Stream 1. Wiele wskazuje na to, że ktoś celowo uszkodził gazociągi.Awaria Nord Stream 226 września 2022r. w gazociągu Nord Stream 2 odnotowano gwałtowny spadek ciśnienia. Wyciek gazu miał miejsce w okolicy Bornholmu.Operator poinformował, że ciśnienie w gazociągu spadło ze 105 do 7 barów.Dania ustanowiła strefę bezpieczeństwa w promieniu 10km od miejsca wycieku. Nie przepuszczane są statki. Zostały one przekierowane na inne trasy.Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec biegnący przez Morze Bałtyckie. Jego długość wynosi 1234 km.Niedługo po odnotowaniu problemów z Nord Stream 2, podobnie wycieki zostały wykryte również w gazociągu Nord Stream 1. Jeden z nich w szwedzkiej, a drugi w duńskiej strefie ekonomicznej.
Podczas debaty o bezpieczeństwie energetycznym Polski Janusz Steinhoff (były minister gospodarki) podzielił się swoimi przemyśleniami na temat problemów Polski z węglem.
Wszystko wskazuje na to, że tzw. częściowa mobilizacja jest tylko z nazwy. Wezwania do wojska dostają nie tylko byli wojskowi oraz osoby, które odbyły przeszkolenie wojskowe. Wielu Rosjanom się to nie podoba. Mało kto chce iść na wojnę i ryzykować życie, realizować polecenia polityków oraz ich geopolityczne ambicje.
Już kilka godzin po ogłoszeniu częściowej mobilizacji przez prezydenta Putina, w Rosji na ulicę zaczynają wychodzić i protestować ludzie.
Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację. Ma się ona rozpocząć w środę, 21 września. Stało się więc to, co od kilku dni podejrzewało wielu analityków.
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w kraju, ma się ona rozpocząć już w środę, 21 września.
Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan uważa, że Rosja już niedługo ogłosi mobilizację."Rosja wydaje się na progu mobilizacji" – uważa Sullivan.Zdaniem amerykanów, Rosja ogłosi częściową mobilizację. Oznaczałoby to, że na wojnę z Ukrainą zostaną przeznaczone wielokrotnie większe zasoby. Zarówno ludzkie jak i sprzętowe. "Putin może uciekać się do częściowej mobilizacji, po części po prostu dlatego, że oni potrzebują więcej kadr" – uważa amerykański urzędnik."To nie są działania kraju pewnego siebie. Będziemy w dalszym ciągu stanowczo stać przy Ukrainie i kontynuować naszą pomoc" – dodał.Jego zdaniem Ukraina nawet pomimo ewentualnej rosyjskiej mobilizacji, którą Putin może ogłosić nawet dzisiaj podczas orędzia, poradzi sobie i będzie w stanie skutecznie odpierać ataki rosyjskiego wojska.Sullivan przekazał, że USA nigdy nie uznają aneksji ziem, o które toczy się walka.Rosja chce przeprowadzić referendaRosyjskie media informują, że Putin jeszcze dzisiaj wygłosi orędzie w sprawie planowanych referendów na okupowanych regionach. Aktualizacja: Orędzie Putina przełożone. Ma odbyć się w środę. W dniach 23 - 27 września na spornych terenach o które toczy się walka mają odbyć się referenda o przyłączenie ich do Rosji.To decyzja ludzi, którzy tam żyją – skomentował Siergiej Ławrow.Putin is going to make an urgent appeal today about "referendums" - Russian media reports. pic.twitter.com/uSON2bK1Iq— NEXTA (@nexta_tv) September 20, 2022
Wojna trwa już ponad 6 miesięcy. Zarówno Rosja jak i Ukraina tracą swoich żołnierzy na froncie. Na dzień dzisiejszy już ponad 54 650 rosyjskich żołnierzy zginęło od początku walk.W ostatnich tygodniach, straty te(Rosji) każdego dnia powiększają się o średnio 200 żołnierzy.Chociaż populacja Rosji jest ponad 3 krotnie większa niż Ukrainy, ich zasoby ludzkie są ograniczone. Rosja stara się robić wszystko, aby uniknąć powszechnej mobilizacji i angażowania w wojnę zwykłych ludzi, bez przeszkolenia wojskowego.