Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 działa przy Banku Gospodarstwa Krajowego. To z niego są wypłacane pieniądze między innymi na dopłaty do wynagrodzeń czy wsparcia przedsiębiorców. Portal Business Insider wykazał, że do tej pory BGK na działania wsparcia rozdysponował już 66 mld złotych.
Tarcza antykryzysowa rozszerza swoje działanie. Choć od wielu tygodni nie można już składać wniosków o pomoc, to okazuje się, że zapisy tarczy ochronią kolejnych podatników. Wszystko za sprawą interpretacji jaką wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kto może liczyć na dodatkowe wsparcie? Sprawdzamy.
Tarcza chroni pracę, zdaje się że taki przekaz popłynął z komunikatu Ministerstwa Rozwoju. Resort chwali się konkretnymi liczbami i mówi ile pieniędzy zostało przeznaczonych na pomoc. Suma robi oszałamiające wrażenie. - Tarcza antykryzysowa działa. Wartość przyznanej pomocy - według stanu na 19 sierpnia - wynosi już 130,15 mld zł - czytamy w komunikacie MR. Jak wskazuje ekspercki portal Forsal, pomoc trafia do beneficjentów od połowy kwietnia. Jak wygląda konkretny rozdział pieniędzy w ramach tarcz?
Pożyczki w wysokości do 5 tysięcy złotych były wypłacane w ramach tarczy antykryzysowej mikroprzedsiębiorcom. Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy, którzy przez 3 miesiące utrzymali działalność gospodarczą, nie muszą zwracać pieniędzy. Właśnie mija termin karencji dla pierwszych podmiotów, które skorzystały z pomocy.
Tarcza antykryzysowa i postojowe, a teraz bon turystyczny. Uważaj na oszustów, którzy oferują swoją pomoc w złożeniu wniosku. Polski Fundusz Rozwoju apeluje o rozwagę. - Niepotrzebna tu jest żadna pomoc, jeżeli ktoś chce złożyć wniosek, odwołanie, powinien zwrócić się do Polskiego Funduszu Rozwoju albo do banku, najlepiej bez żadnych pośredników, trzeba też uważać na strony internetowe, czy są to strony tych instytucji - mówi w RFM FM Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Rząd szykuje finanse na drugą falę pandemii koronawirusa. Zapowiedzi są szumne. Ministerstwo Finansów zapowiada utrzymanie dodatkowych emerytur, wprowadzenie "estońskiego" CIT-u oraz przyśpieszenie zwrotów VAT. Jeżeli sytuacja okaże się katastrofalna, resort wskazuje na nadzwyczajną rezerwę finansową, z której będzie pokrywał wydatki państwa, gdyby okazało się, że konieczne będzie zwiększenie finansowania.
Kontrola ma być przeprowadzona przez instytucje takie jak Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Pracy, ZUS, czy Urząd Skarbowy. Przedsiębiorcom, którym udowodni się, że otrzymali finansowanie bezpodstawnie, grożą poważne konsekwencje. Kary zaczynają się od upomnień, a kończą się odpowiedzialnością za składanie fałszywych zeznań.
Emerytury po kilkudziesięciu latach pracy często mogą być bardzo niskie, dlatego wielu emerytów decyduje się na podjęcie pracy. Ci, którzy są zatrudnieni o umowę cywilnoprawną mają prawo do ubiegania się o świadczenie postojowe.
Górnicy z JSW publikują raport o stanie swojej firmy i apelują do rządu o pilną pomoc. Różnica między planem, a realnym wykonaniem założeń tylko w okresie od 23 marca do 20 czerwca wyniosła 1,23 mln tony surowców. Z czego, aż 0,93 mln tony dotyczy węgla koksowego - czytamy w komunikacie spółki. Zarząd JSW skarży się także na dużo wyższe koszta kadrowe, jakie musiały zostać poniesione. Spółka wskazuje, że aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem zmieniła model pracy - z cztrerozmianowej na trzyzmianową - Business Insider.
Zaległy urlop z 2019 roku? Podpisana przez prezydenta tarcza 4.0 wprowadza dodatkowe regulacje w kwestii wykorzystania zalegających dni urlopowych z poprzednich lat. Niestety, nie są to rozwiązania korzystne dla pracowników. Tarcza 4.0 daje pracodawcom dużo więcej możliwości, jeśli chodzi o przymusowe wysłanie pracownika na urlop. Co się zmienia? Przyglądamy się zapisom ustawy.
Urzędy Skarbowe będą kontrolowały osoby, które otrzymały pomocy z tarcz antykryzysowych. Jeśli otrzymałeś takie świadczenie, kontrolo możesz się jej spodziewać także u siebie. Okazuje się, że znowelizowane przepisy dają większą możliwość zaglądania podatnikom na konta bankowe. W ten sposób państwo zweryfikuje, czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa rzeczywiście dotknął wnioskujących o zapomogi.
Zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 12 lipca, poinformowała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg. Zasiłek obejmuje rodziców dzieci do 8. roku życia. Zasady wypłaty pozostają niezmienne - jeżeli któryś z rodziców nie będzie mógł lub nie będzie chciał posłać dziecka do żłobka lub przedszkola może wnioskować o zasiłek.
Składki ZUS mogą zostać umorzone, ale żeby tak się stało, trzeba złożyć wniosek. Czasu jest naprawdę niewiele, dlatego przypominamy o terminach, które obowiązują w ramach tarczy antykryzysowej. Radzimy się śpieszyć, bo to już ostatni dzwonek. Chodzi o naprawdę ogromne pieniądze, które możesz stracić. Zwolnienie dotyczy wielu rodzajów składek, termin jednak jest jeden dla wszystkich.