BiznesINFO.pl Polska i Świat Ten zawód jest zagrożony. Młodzi go unikają, niskie pensje to tylko część problemu
fot. Pxhere

Ten zawód jest zagrożony. Młodzi go unikają, niskie pensje to tylko część problemu

4 listopada 2024
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

Zawód nauczyciela, choć niezwykle istotny dla społeczeństwa, traci na atrakcyjności w oczach młodych Polaków. Jak pokazuje najnowszy raport Teach for Poland „Nauczyciel_ka 2040. Odważ się myśleć inaczej”, szkoły w Polsce borykają się z problemem starzejącej się kadry i braku nowych osób chętnych do pracy. Z jakimi wyzwaniami mierzy się ten zawód i dlaczego młodzi wolą wybierać inne ścieżki kariery?

Młodzi omijają zawód nauczyciela. W czym tkwi problem?

Jak wynika z raportu opublikowanego przez fundację Teach for Poland, mniej niż 5% polskich nauczycieli ma poniżej 30 lat , co stanowi poważny sygnał alarmowy. Przeprowadzone badania pokazały, że tylko 4% młodych ludzi deklaruje zainteresowanie pracą w szkole. Niska liczba kandydatów na stanowiska nauczycielskie to problem, który – zdaniem specjalistów – pogłębia się od lat.

Wyniki raportu sugerują jednak, że młodzież nie unika pracy nauczyciela ze względu na brak zainteresowania edukacją. Jak przyznaje Katarzyna Nabrdalik , prezeska fundacji Teach for Poland:

Aż 38% młodych ludzi rozważało kiedyś pracę nauczyciela. To daje nam nadzieję, że wciąż możemy ich przyciągnąć do tego zawodu, jeżeli ten zawód będzie się cieszyć większym szacunkiem w społeczeństwie, a warunki pracy i wynagrodzenia się poprawią.

Niestety, wynagrodzenie pozostaje jednym z kluczowych czynników zniechęcających młodych do kariery w oświacie. Praca nauczyciela, mimo dużej odpowiedzialności i codziennego kontaktu z młodzieżą, wiąże się z zarobkami, które rzadko dorównują wynagrodzeniom w innych sektorach.

To koniec mrożenia cen prądu? Resort nie ma wątpliwości
Dwa dni dodatkowego urlopu przepadną. Masz czas tylko do końca roku

Niskie pensje i wymagające warunki pracy

Pensje nauczycieli od lat są tematem gorących dyskusji, jednak niewiele zmienia się w kwestii ich wysokości. Jak zauważa Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) , młody nauczyciel zaczyna pracę od wynagrodzenia rzędu 4,9 tys. zł brutto, a nauczyciel dyplomowany – zaledwie 6 tys. zł brutto. Problem ten dotyka również innych specjalistów w placówkach edukacyjnych, takich jak psychologowie czy doradcy zawodowi, którzy często wybierają bardziej opłacalne sektory.

Nie skusimy inżyniera do pracy z uczniami, proponując mu pensję nieco wyższą od płacy minimalnej. Zarobki w oświacie muszą być konkurencyjne, porównywalne do tych, które specjalistom oferuje rynek. – zaznacza ZNP

To stanowisko popiera również Krzysztof Inglot , ekspert rynku pracy i założyciel Personnel Service, który zwraca uwagę na to, że niskie wynagrodzenia w połączeniu z dużym stresem sprawiają, że młodzi pracownicy nie widzą przyszłości w zawodzie nauczyciela. Trudne warunki pracy oraz niskie płace powodują, że oświata przegrywa z sektorem prywatnym i publiczną służbą zdrowia, oferującymi bardziej konkurencyjne warunki zatrudnienia.

Czy jest jeszcze nadzieja na odwrócenie trendu?

Raport Teach for Poland zwraca uwagę, że rozwiązania problemu należy szukać nie tylko w podwyżkach wynagrodzeń, ale i w poprawie ogólnego wizerunku zawodu. Jeśli nie zostaną podjęte kroki mające na celu zachęcenie młodych do pracy w szkole, polska edukacja może zmagać się z poważnym kryzysem kadrowym. Wzrost liczby nauczycieli poniżej 30. roku życia zależy w dużej mierze od poprawy warunków pracy, a także społecznego uznania dla ich wysiłku.

Fundacja Teach for Poland apeluje o wdrożenie zmian, które uczyniłyby zawód nauczyciela bardziej prestiżowym i satysfakcjonującym, zarówno pod względem finansowym, jak i zawodowym. Czas pokaże, czy rząd oraz odpowiedzialne instytucje podejmą konieczne działania, aby zapobiec dalszemu pogłębianiu się tego niepokojącego trendu.

Pensje już nie wystarczają. Podano, ilu Polaków musi dorabiać do wynagrodzenia
Pilny komunikat Action. Jeśli kupiłeś ten produkt, natychmiast zwróć go do sklepu
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat