Już 1 lipca przestanie obowiązywać tarcza antyinflacyjna, która chroniła odbiorców energii przed drastycznymi podwyżkami. Znamy już nowe stawki, które wejdą w życie już wkrótce. O ile wzrosną rachunki za prąd Polaków?
Od 1 lipca przestanie obowiązywać tarcza antyinflacyjna, która od 2022 roku chroniła odbiorców energii przed podwyżkami. Wiele osób będzie mogło skorzystać z bonu energetycznego, który ma wesprzeć Polaków w obliczu wzrostu cen. Kto konkretnie otrzyma takie świadczenie i ile będzie wynosiło? Wyjaśniamy.
Z dodatku osłonowego Polacy korzystali przez całe dwa lata. Niektórzy zdążyli już do niego przywyknąć. Niestety — już wkrótce dodatek zostanie wypłacony po raz ostatni. W jakiej kwocie? Beneficjenci będą zaskoczeni.
Został już tylko miesiąc, zanim ceny prądu zostaną odmrożone, a rachunki za energię pójdą w górę. Dotychczasowe plany rządu zakładały, że większość Polaków zapłaci więcej. Teraz jednak może się to zmienić.
Czytanie faktury za prąd może być wyzwaniem. Zawierają mnóstwo informacji, z których zrozumienie większości z nich może być trudne. Kluczowe jest jednak to, że większość opłat to nie zużycie prądu, lecz dodatkowe koszty. Jak zatem czytać je poprawnie i rozumieć, za co faktycznie płacimy?
Przez Sejm przeszła ustawa ws. osłon dla odbiorców energii, która ma wprowadzić bon energetyczny. W przyjętych zmianach znalazło się także zwolnienie z opłaty mocowej dla gospodarstw domowych w 2024 roku. Teraz projekt trafi na biurko prezydenta, od jego decyzji zależeć będzie, czy odbiorcy otrzymają m.in. dodatkowe 1200 zł na rachunki.
Co zużywa najwięcej prądu w domu? Perspektywa wzrostu cen energii zmobilizuje wiele portfeli do większej szczelności i wiele gniazdek do rzadszej eksploatacji. Które elementy codziennego życia domowego generują największe rachunki za prąd? Analiza PGNiG, przedsiębiorstwa będącego częścią spółki Orlen, przedstawia konkretne kwoty. Na tym można oszczędzić najwięcej.
Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na balkonie staje się coraz popularniejsze jako sposób na obniżenie rachunków za prąd. Czy to rzeczywiście przynosi oczekiwane oszczędności oraz jakie korzyści mogą płynąć z tej inwestycji? Przy rosnących cenach energii może to być dobra inwestycja.
Już wkrótce wejdą w życie zmiany, które umożliwią Polakom obniżenie rachunków za energię elektryczną. Reforma wprowadzi modyfikacje w sposobie rozliczeń za energię. Kto konkretnie będzie mógł skorzystać z nowego rozwiązania? Przedstawiamy szczegóły.
Zapowiadany od początku roku wzrost cen prądu czeka nas już za półtorej miesiąca. Wciąż zmieniające się informacje budzą niepokój Polaków. Ile w końcu zapłacą po podwyżce? Szefowa resortu klimatu i środowiska podała kwotę.
Rząd odkrył karty ws. podwyżek cen energii. Projekt ustawy o bonie energetycznym pokazuje, o ile mają wzrosnąć rachunki w drugiej połowie 2024 r. Większość odbiorców zapłaci o ok. 29 proc. więcej za prąd w gospodarstwach domowych, a o 15 proc. więcej za paliwo gazowe. Zaproponowane rozwiązanie ma wygasnąć w połowie 2025 r.
Zapowiadana od początku roku podwyżka cen prądu coraz bliżej. Już wkrótce w życie ma wejść również program bonów energetycznych. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP zauważa jednak, że bon nie rozwiąże wszystkich problemów. Więcej zapłacimy nie tylko za energię, ale również za czynsz.
Zamrożenie cen prądu będzie obowiązywało tylko do końca czerwca bieżącego roku. Później rachunki za energię elektryczną będą wyższe. Ministra klimatu i środowiska, Paulina Henning-Kloska wyznała, że do końca kwietnia rząd podejmie kluczową decyzję ws. cen prądu.
Podwyżki cen prądu coraz bliżej, podobnie jak wprowadzenie zapowiadanego przez rząd bonu energetycznego. Komu będzie przysługiwało świadczenie i ile wyniesie? Projekt ustawy zdradza, ile pieniędzy dostaną Polacy.
Nowe ceny prądu 2024. Na stronach legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt ustawy o bonie energetycznym i cenach prądu na drugą połowę 2024 r. Rząd odmraża ceny energii, ale robi to stopniowo, z zachowaniem aparatu wsparcia ze strony państwa. Ekonomiści komentują nowy projekt i wyliczają, jakie kwoty zobaczymy na nowych rachunkach.
Rząd zajmie się w najbliższym czasie nowymi przepisami związanymi z rozliczaniem energii elektrycznej. Odpowiedni zapis trafił już do wykazu jego prac. To pokłosie planów wprowadzenia taryf dynamicznych, które przybliżą model rozliczania się do wartości rynkowych energii. Nie każdy jednak na tym skorzysta.
Zapowiedziane w marcu reformy w sprawie cen energii doczekały się nowych szczegółów. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jeszcze w tym miesiącu, a ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska zdradziła, czego możemy się spodziewać.
Spora część Polaków może skorzystać z rozwiązania, dzięki któremu ich rachunki za prąd będą niższe. W tym celu muszą jednak złożyć odpowiedni wniosek. Muszą się pospieszyć, bo termin na dostarczenie dokumentów kończy się już za kilka dni. Przedstawiamy szczegóły.
Ceny energii wciąż idą w górę, a Polacy szukają sposobu na oszczędności. Wśród nich: dodatek osłonowy. Aby skorzystać z tego świadczenia, trzeba jednak spełnić kilka warunków i złożyć wniosek. Kiedy mija termin?
Ceny energii elektrycznej już niedługo drastycznie wzrosną, ale wiele osób do końca czerwca może jeszcze korzystać z tańszego prądu. Aby tak się stało, muszą jednak złożyć stosowne oświadczenie, a czas na to właśnie się kończy. Ostateczny termin na dopełnienie formalności mija bowiem wraz z końcem marca. O kim mowa? I co trzeba zrobić? Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.
Już wkrótce ceny prądu i gazu pójdą w górę. Jak wysoka podwyżka nas czeka? Kto uniknie wysokich rachunków? Minister Klimatu i Środowiska zdradza, kto może liczyć na bon energetyczny.
8200 zł za prąd. Tyle właśnie musi zapłacić za trzy miesiące dostaw energii w 2023 r. rodzina pana Grzegorza. Mężczyzna zarzeka się, że zamontowany w jego domu licznik musiał być zepsuty, wskazując, że po jego wymianie opłaty drastycznie spadły. Niestety, firma dostarczająca prąd nie uznaje reklamacji i nakazuje spłatę zadłużenia. Jedynym gestem, jaki wykonała w kierunku klienta, było rozłożenie płatności na raty.
Podwyżki cen energii coraz bliżej. Taki stan rzeczy realnie niepokoi Polaków, którzy w ostatnim czasie wydają znacznie więcej na podstawowe potrzeby. Jest jednak sposób, by zapłacić mniej. Kto może zwiększyć limit zużycia? Na złożenie wniosku zostało mało czasu.
Odmrożenie cen prądu zbliża się wielkimi krokami. Stawki mają pójść w górę już z 1 lipca. Ile dokładnie zapłacimy za prąd? Ile za gaz? Szef Urzędu Regulacji Energetyki zdradza pomysły na rozwiązanie problemu. Czy Polacy powinni spodziewać się gwałtownego wzrostu cen?
Już niebawem wygasną rządowe rozwiązania, dzięki którym Polacy płacą mniej za prąd. Okazuje się, że już w sierpniu w życie wejdą ogromne zmiany w rachunkach za energię, które przyczynią się do ich obniżenia. O co dokładnie chodzi?
Pompa ciepła jest ostatnio jednym z częściej wybieranych sposobów ogrzewania domów. Wynika to z surowych restrykcji i proekologicznych postaw wielu osób. Na rozwiązanie zdecydował się także pan Mirosław. Niestety, szybko tego pożałował.
Niewykluczone, że już od lipca rachunki milionów Polaków wystrzelą do góry. Dlaczego? Rząd ma w planach zakończenie polityki zamrożonych cen energii elektrycznej. Jak bardzo nowe ceny energii odbiją się na domowych budżetach? Na pytanie, które budzi tak duży niepokój wśród konsumentów, próbowała odpowiedzieć minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska na łamach programu “Gość Wydarzeń” Polsat News.
Od lipca tego roku, konsumenci muszą przygotować się na wzrost cen energii elektrycznej, który może znacząco wpłynąć na ich budżet domowy. Wraz z planowanym zakończeniem polityki zamrożonych cen energii, prognozowane podwyżki mogą przynieść istotne zmiany dla tysięcy gospodarstw domowych w Polsce. Oczekuje się, że nowe stawki za prąd mogą znacząco zwiększyć miesięczne wydatki na rachunki.