Sezon grzybowy w pełni, a na horyzoncie szykują się zmiany, które mogą odmienić zasady sprzedaży leśnych zbiorów. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowymi regulacjami, które wydłużą czas przechowywania grzybów, zmniejszając marnowanie cennego produktu. Czego możemy się spodziewać?
Nowa ustawa kłóci się z ustawą zasadniczą? Okazuje się, że nie tylko kierowcom nie podoba się przepis dotyczący konfiskaty samochodów. Prawnicy domagają się odpowiedzi, ustawa czeka na nowelizację, a Donald Tusk… nie wie. Tymczasem policja rekwiruje kolejne pojazdy.
Od 16 września kierowcy spodziewać się mogą dodatkowych, wzmożonych kontroli. Powodem jest agresja drogowa. Co grozi za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, spychanie rowerzystów z drogi, tzw. jazda na zderzaku, oślepianie długimi światłami, nagłe zmiany pasa ruchu, zajeżdżanie drogi, nadużywanie klaksonu i gwałtowne, nieuzasadnione hamowania? Lepiej nie pytać policjanta, po tym, jak zostaniemy zatrzymani.
Rozpoczęły się masowe kontrole w domach jednorodzinnych Polaków. Urzędnicy zwrócą uwagę na sposób utylizacji ścieków w przydomowych szambach i oczyszczalniach. Kary za wszelkie uchybienia mogą być dotkliwe dla portfela.
Zakup samochodu, innego pojazdu lub nawet części dodatkowych generuje kolejne obowiązki. Kupujący ma tylko dwa tygodnie, aby spełnić wszystkie wymagania. Za brak tego jednego dokumentu można stracić olbrzymie pieniądze. To nawet 86 tys. złotych.
Wraz z początkiem 2025 roku wejdą w życie spore zmiany dla kierowców. Wzrośnie bowiem kara za brak ubezpieczenia OC. Wysokość mandatów będzie rekordowo wysoka. Lepiej pamiętać o tym kluczowym obowiązku, bo można zapłacić potężną karę finansową. Stawki już teraz są wysokie, a od stycznia 2025 r. będą jeszcze większe. Przedstawiamy szczegóły.
Jakie jest najczęściej popełniane wykroczenie na polskich drogach? Wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak często je popełnia. Teraz policja postanowiła im o tym przypomnieć. Od 2 września rusza wielka akcja, która na pewno będzie skutkować licznymi mandatami. Nie tylko kierowcy powinni mieć się n na baczności.
Miliony Polaków muszą pamiętać o ważnym obowiązku dotyczącym wymiany dowodu osobistego. Przegapienie terminu ważności tego dokumentu może wiązać się nie tylko z utrudnieniami w codziennym życiu, ale również z poważnymi konsekwencjami prawnymi i karą sięgającą nawet 5 tysięcy złotych. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć problemów i jak prawidłowo zadbać o swój dowód osobisty.
Kontrole ruszyły już w całej Polsce, na baczności powinni się mieć zwłaszcza mieszkańcy Śląska. Wizyta kontrolerów z miejscowych wodociągów może nas słono kosztować. Wiele osób zapłaci karę w wysokości 10 tys. zł. Rzecznik ostrzega: kontrolerzy sprawdzą nawet kilkadziesiąt domów dziennie.
Nowe kary dla kierowców w postaci konfiskaty pojazdu wstrząsnęły kierowcami w pierwszej połowie 2024 roku. Od marca taka grzywna dotyczy jednej grupy właścicieli pojazdów. Teraz jednak przepis ten może objąć również kolejne wykroczenie. Kto straci samochód? W górę pójdą także mandaty.
W ostatni weekend w Grzybowie (woj. wielkopolskie) odbył się festyn, którego motywem przewodnim było “Rzemiosło”. Oprócz uczestników, na imprezie pojawił się także dość nietypowy gość. Na teren wydarzenia wkroczył… kontroler skarbówki. Miał tylko wystawić mandaty, a skończyło się skandalem. Przedstawiamy szczegóły.
Prawo niby polskie, a dziurawe jak ser szwajcarski. Zwłaszcza w kwestii kar za parkowanie resort zapowiedział już spore zmiany. Wiele zasad już teraz umyka jednak kierowcom, niektóre zakazy są bardzo niejasne. Wątpliwości może budzić przede wszystkim parkowanie na osiedlach. Mieszkańcy mogą mieć jedno życzenie. Kierowcy będą musieli zapłacić?
Polowania od zawsze pozostają źródłem kontrowersji. Dla wielu osób powinny być całkowicie zabronione, inni traktują je ”jak każdy inny sport”. Wszyscy muszą jednak pamiętać, że myśliwych obowiązuje szereg przepisów, za złamanie których grożą nie tylko grzywny finansowe. Resort planuje ustanowić kolejne kary.
Straż Miejska zyskała nowe uprawnienia, dzięki którym może przeprowadzać kontrole w domach Polaków. Strażnicy mogą zapukać do drzwi domów w celu sprawdzenia, czy właściciele nieruchomości posiadają jedną rzecz. Jeżeli jednak jej nie mają, zapłacą wysoką karę finansową. Lepiej mieć się na baczności. Przedstawiamy szczegóły.
Po zakupach w popularnych sklepach, takich jak Lidl i Biedronka, kierowcy często znajdują za wycieraczkami wezwania do zapłaty. Wypisane sumy osiągają od 100 do 150 zł, a za ich nieuregulowanie operatorzy parkingu grożą wpisaniem na listę dłużników. Okazuje się, że zamiast próbować dochodzić swoich praw, lepszym rozwiązaniem może być… zignorowanie sprawy.
Pierwsze grzyby już są, a do rozpoczęcia sezonu zostały dwa tygodnie. Jak co roku setki Polaków ruszy do lasów na wielkie grzybobranie. Wiele osób nie wie jednak, że sporo w ten sposób ryzykuje. Za nieprzestrzeganie przepisów w czasie wyprawy do lasu zapłacimy nawet kilka tysięcy złotych kary. Na co musimy uważać? Często o tym zapominamy.
Mandat za prowadzenie pojazdu w okularach wielu osobom może wydawać się nieprawdopodobny. Okazuje się jednak, że jest to jak najbardziej możliwe. Wszystko przez konkretne ograniczenia dla kierowców, które są określone specjalnymi kodami znajdującymi się na dokumencie. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy szczegóły.
Nawet mieszkając w bloku nie powinniśmy zapominać o obowiązku segregacji śmieci. Za jego niedopełnienie grozi wysoka kara. Wielokrotnie więcej zapłacimy jednak za inne przewinienie. Niektórych śmieci nie wolno nam wyrzucać do kosza. Co z nimi w takim razie zrobić?
Ten podatek dotyczy każdego Polaka, a mimo to wielu o nim zapomina. Teraz warto sobie o nim przypomnieć. Od 1 lipca kara wzrosła do nawet 86 tysięcy złotych. Kiedy musimy złożyć deklarację do Urzędu Skarbowego? W jednym przypadku na uniknięcie grzywny będzie za późno.
Mandat za parkowanie? Część kierowców go nie zapłaci, nawet jeśli popełni to wykroczenie. Policja będzie miała spory problem z ukaraniem sprawcy. Wszystko to z winy aktualnym przepisów i jednej luki. Kto nie dostanie mandatu? Kilku posłów złożyło już interpelację w tej sprawie.
Do drzwi domów Polaków w całym kraju masowo pukają kontrolerzy, którzy sprawdzają jedną rzecz. Jeśli na jaw wyjdą nieprawidłowości, to czekają nas poważne konsekwencje, Kary są naprawdę potężne. Wiemy także, w jakich godzinach możemy spodziewać się kontroli. Przedstawiamy szczegóły.
Właściciele domów mogą narazić się na poważne konsekwencje. Jeżeli będą odprowadzać deszczówkę w niewłaściwy sposób, to grozi im gigantyczna kara finansowa albo nawet ograniczenie wolności. W jaki sposób należy postępować z deszczówką, by uniknąć kłopotów? Wyjaśniamy szczegóły.
Kto nie czeka na podwyżkę w pracy? Wszyscy chcielibyśmy zarabiać więcej — i już za kilka miesięcy będziemy. W parze z wyższym wynagrodzeniem pójdą jednak podwyżki cen. Za co Polacy zapłacą więcej? To zła wiadomość nie tylko dla kierowców.
Działkowcy powinni mieć się na baczności. Jeżeli nie będą przestrzegać jednego z przepisów, narażają się na potężny mandat, a nawet na karę aresztu. Lepiej zapoznać się z obowiązującymi regulacjami, by uniknąć przykrych konsekwencji. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy.
Zakupy w Biedronce lub Lidlu zakończyły się niemiłą niespodzianką? W ostatnim czasie coraz więcej klientów dostaje mandat za parkowanie pod sklepem. Wiele osób nie wie jednak, że istnieje prosta metoda, która pozwoli nam na uniknięcie wysokiej kary. Co zrobić, by nie musieć płacić mandatu?
Pomysł może brzmieć zabawnie, ale przepisy nie pozostawiają wątpliwości. Za zakup niektórych pamiątek polskim turystom grozi nie tylko wysoka grzywna, ale nawet kara pozbawienia wolności. Jakich zakupów lepiej unikać? Czasem kłopoty spowoduje nawet zrobienie zdjęcia.
Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Polacy zapłacą wyższe kary, pojawią się także nowe obowiązki. W jednym przypadku kara wyniesie nawet 5 tysięcy złotych. Kto i kiedy będzie musiał zapłacić?
Ceny idą w górę, a już wkrótce więcej zapłacimy również w ramach mandatu. Zdaniem jednej grupy parlamentarzystów, kary dla kierowców są obecnie… zbyt niskie. Resort popiera pomysł zmian, na celowniku znalazła się zwłaszcza jedna strefa wykroczeń.