Jak to jest przeczytać własny nekrolog? Sporo z nas odpowie zapewne, że dziwnie, niezbyt przyjemnie lub nawet przerażająco. Raczej niewiele osób chciałoby czegoś podobnego doświadczyć. Szczególnie w przypadku, gdy dochodzi do tego niezbyt przychylna notatka o rzekomo zmarłej osobie. Takie przeżycie zapewne jest w stanie wywrócić dotychczasowe spojrzenie na swoje poczynania do góry nogami. Jakie mogą być tego efekty?
Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową budzi coraz większe wątpliwości, czy w długoletniej perspektywie, bez gruntownej modernizacji bieżącej infrastruktury, da się je w ogóle zaspokoić. Ma w tym pomóc Jupiter, pierwszy eksaskalowy superkomputer w Unii Europejskiej, który z dwóch powodów jest ważniejszy niż dotychczasowe europejskie HPC.
Wśród wrażliwych danych, jakie o swoich użytkownikach mogą zbierać serwisy, jako najwrażliwsze wymienia się te dotyczące pochodzenia. Jednocześnie internauci dobrowolnie dzielą się bardzo szczegółowymi informacjami na ten temat, łącznie z fizycznym dystrybuowaniem własnego DNA. Gorzej, gdy administrator takiej bazy zostanie zhakowany.
Dla wielu pierwszy ważny kontakt z informacjami o negatywnym wpływie ludzkiej działalności na naszą planetę miał miejsce około 1985 roku. Wówczas odkryto, że warstwa ozonu wokół Ziemi jest dziurawa. Dziś dowiadujemy się, że dziura znów ma niemal rekordową wielkość, ale akurat to wcale nie oznacza, że mamy powody do nowych obaw.
Jednym z najciekawszych i najbardziej frapujących eksperymentów w historii psychologii społecznej, obok eksperymentu więziennego, jest ten przeprowadzony w latach 60. XX w. przez Stanleya Milgrama. Naukowcy z Uniwersytetu SWPS w ostatnim czasie odtworzyli badanie, jednak w nowatorskim i arcyciekawym wariancie – w roli autorytetu występował nie człowiek, lecz robot.
Dziwacznych wpisów w sieci można znaleźć bez liku. Ten jednak jest wyjątkowy, bo jego autor już od jakiegoś czasu wzbudza ogrom emocji, a teraz jeszcze pogłębił zaniepokojenie u wielu osób. Tekst w formie wiersza krąży w internecie od kilku dni. Za alarmujący odbierają go zarówno internauci, jak i eksperci. “Miażdżące duszę”, głosi jedna z opinii.
W najbliższych dniach obserwować będzie można piękne zjawisko na nocnym niebie. Pierwsza z serii upstrzonych spadającymi gwiazdami nocy czeka nas już jutro. Jakich meteorów możemy się spodziewać i gdzie ich wypatrywać?
Jakiś czas temu polski raper z Poznania, który posługuje się pseudonimem Akash, postanowił udowodnić, że Ziemia jest płaska. Poszczególne etapy swojego projektu dokumentował w mediach społecznościowych. Na wyniki jego eksperymentu trzeba było nieco poczekać, ale takiego finału nikt się chyba nie spodziewał.
Eksperci alarmują, przestrzegając przed produktem, który może powodować raka i uszkadzać ludzkie DNA. Popularny zamiennik został sklasyfikowany jako prawdopodobnie genotoksyczny.
Tuż przed świtem w najbliższy piątek na niebie nad półkulą północną będzie można zaobserwować jedno z ostatnich tak spektakularnych zjawisk w tym roku. Około godziny 5:57 czasu polskiego nie nieboskłonie pojawi się bowiem tzw. Księżyc Plonów.
„Po stracie zębów podobno większa swoboda języka” – miał twierdzić Stanisław Jerzy Lec. Zapewne innego zdania są ci, którzy musieli skorzystać z usług protetyków. Inny pogląd mają także japońscy naukowcy, którzy przygotowują się to rozpoczęcia testów na ludziach środka, dzięki którym zęby będą mogły odrastać.
Najnowsze badania naukowców podważają wcześniej panujący pogląd na temat uczenia się. Wszystko wskazuje na to, że zaawansowany proces nauki nie wymaga scentralizowanego mózgu. Zgłębienie nowych doniesień może kiedyś wpłynąć na dalsze prace nad leczeniem demencji. Skąd badacze wzięli nieznane dotąd wnioski?
John Romero to człowiek, któremu nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choćby otarł się branżę gier wideo w ciągu ostatnich 40 lat. Twórcy i współtwórca takich tytułów jak „Doom”, „Quake” czy „Wolfenstein 3D” na stałe wpisał się na karty branżowej historii. Dziś jednak zajmuje go inna kwestia – sztuczna inteligencja. Romero ma co do jej najbliższej przyszłości ciekawe przewidywania.
Z miesiąca na miesiąc coraz bardziej jasne staje się, że działające współcześnie centra danych w coraz mniejszym stopniu przystają do potrzeb przetwarzania obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją. Chodzi nie tylko o wydajność, ale też o zasilanie centrów i systemy chłodzenia. Wygląda na to, że nowe podejście opracowywane jest w Microsofcie.
Parlament Europejski rozpatrzy wniosek o skuteczniejsze uregulowanie w europejskim prawie wolności badań naukowych. Część deputowanych jest zdania, że w ciągu ostatniej dekady znacznie nasiliła się częstotliwość prób ingerowania w funkcjonowanie uczelni wyższych i działalność naukową, zaś jako przykład państwa, w którym dochodzi do takich praktyk, wskazywana jest Polska.
Zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem Komisja Europejska ogłosiła dziś wejście w życie Europejskiego aktu w sprawie czipów, który ma dać Unii Europejskiej suwerenność cyfrową i oduzależnić ją zarówno od dostawców chińskich, jak i amerykańskich. Sprawdźmy, czy zawarte w dokumencie postanowienia mają szansę przełożyć się na realizację tego szalenie ambitnego celu.
Asteroida Bennu spędza sen z powiek astronomom, którzy dokonali przełomowego odkrycia. Naukowcy podzielili się ze światem nie tylko informacjami o pędzącym w stronę Ziemi i stwarzającym wielkie zagrożenie dla naszej planety obiekcie, ale także dacie, kiedy najprawdopodobniej nastąpi uderzenie. Uderzenie, którego moc porównuje się do 22 bomb atomowych. Kiedy zatem według specjalistów asteroida Bennu zderzy się z Ziemią?
O ile ChatGPT okazał się pierwszym silnikiem przetwarzania języka naturalnego, który spotkał się z masową popularnością, tak nieco mniej uwagi poświęcano rozwijanemu równolegle przez OpenAI silnikowi DALL-E, którego działanie jest nie mniej imponujące. Właśnie ogłoszono testową dostępność nowej generacji, DALL-E 3 z bardzo ważnymi zmianami.
Neuralink, założone przez Elona Muska przedsiębiorstwo pracujące nad interfejsem mózg-komputer, ogłosiło krok milowy w swoich pracach. Po tym jak w maju tego roku amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła program rozpoczęcia testów Neuralink na ludziach, nadszedł czas na rozpoczęcie poszukiwań chętnych do wzięcia udziału w potencjalnie przełomowych badaniach.
Choć zanieczyszczenie można kojarzyć przede wszystkim z zanieczyszczeniem powietrza, oceanów lub też lasów, to trzeba brać pod uwagę, że współcześnie mamy do czynienia z nowymi rodzajami zanieczyszczeń. Urbaniści coraz częściej podnoszą kwestię zanieczyszczenia hałasem, zaś fizycy i astronomowie – światłem. Ukuli oni na tę potrzeby zupełnie nowy termin.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uwiecznił niesamowity obraz. Na nowym zdjęciu z teleskopu widać tzw. obiekt Herbiga-Haro. Chodzi o obszar otaczający gwiezdnego “noworodka”. Spektakularne zdjęcie obiegło świat i wzbudziło ogromny zachwyt. Jak wygląda?
Papierkiem lakmusowym prężności branży tech nie są kolejne iteracje silników NLP. lecz liczba dostarczanych procesorów, dzięki którym te silniki mogą zużywać jako zasób. W tej kwestii od kilku lat występują jednak poważne komplikacje skutkujące tym, co kiedyś było nie do pomyślenia – podaż procesorów przerasta popyt. Właśnie mamy kolejne potwierdzenie tej tendencji.
Jednym z ważniejszych napędów innowacji staje się konieczność opracowywania ich w celu walki z globalnym ociepleniem. Zwłaszcza inwestycje w ograniczanie emisji dwutlenku węgla. Jednym z nowatorskich pomysłów w tym obszarze jest ten zainicjowany przez rząd Wielkiej Brytanii – zaczęto tam realizować pomysł przechowywania dwutlenku węgla pod dnem Morza Północnego.
Poznański raper Akash, znany wcześniej jako AK-47, ruszył z projektem, który ma udowodnić, że nasza planeta wcale nie jest kulista. Wykorzystuje do tego różne zdobycze techniki. Swoimi przemyśleniami oraz pracami nad eksperymentem twórca dzieli się m.in. na Instagramie. “Lecimy w kosmos moi drodzy, pod sklepieniem niebieskim”, napisał. Co mu z tego wyszło?
Rekordowa liczba zgłoszeń i pomysły mogące zmienić życie nas wszystkich. Polska edycja tegorocznego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona dobiegła końca, jednak dla laureatów to dopiero początek nowego etapu w rozwoju ich projektów. Kto znalazł się w gronie finalistów? Czy młodzi twórcy mogą jeszcze czymś zaskoczyć? Oraz przede wszystkim, czy ich wynalazki faktycznie odpowiadają na realne potrzeby współczesnego świata? Zapraszamy do lektury.
Największą przeszkodą w popularyzacji pojazdów napędzanych nieodnawialnymi źródłami energii są w wielu przypadkach braki infrastrukturalne. Nie chodzi jedynie o niewystarczającą liczbę odpowiednio zlokalizowanych ładowarek, ale tez o ich moc przekładającą się na czas, jaki wymagany jest do naładowania akumulatorów. Ambitny plan rozprawienia się z tym problemem zaprezentował niemiecki kanclerz Olaf Sholz.
Wkrótce minie rok od udostępnienia eksperymentalnej wersji ChatGPT szerokiej publiczności. Przez ten czas z niszowego narzędzia wykorzystywanego przez nielicznych pasjonatów silnik stał się usługą masową, o której twierdzi się, że jest zaczątkiem rewolucji, z której skali nie zdajemy sobie nawet jeszcze sprawy. Znacznie mniej mówi się jednak o jej kosztach.
Obecnie w gospodarstwach domowych ogrom urządzeń zasilany jest energią elektryczną. Zwykle nie zastanawiamy się, ile prądu zużywają poszczególne sprzęty. Sporym zaskoczeniem może być więc niechlubny zwycięzca walki o miano najbardziej energochłonnego urządzenia. Tym bardziej że o najwyższe wyniki w tej kategorii posądzamy zupełnie inne obiekty.