Podczas wspólnej konferencji prasowej minister cyfryzacji Janusz Piechociński oraz minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformowali o zamiarze rozszerzenia zasięgu sieci internetowej na całą Polskę.
Dziś, tj. w piątek 2 czerwca odbędzie się transmisja na żywo z Marsa. To pierwsze takie wydarzenie w dziejach ludzkości. Każdy może wziąć udział i obserwować widoki z Czerwonej Planety.
Przydatny gadżet, gdy zabraknie w domu prądu. Generowanie energii elektrycznej odbywa się tu dzięki sile mięśni, a dokładnie pedałowaniu. Rower stacjonarny Xiaomi umożliwi naładowanie na przykład telefonu.
Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję, aby odnaleźć antybiotyk na bardzo groźną superbakterię. WHO określa ten szczep jako krytyczne zagrożenie dla ludzkości. Sztuczna inteligencja wytypowała odpowiednią substancję w mniej niż dwie godziny.
„Nic nie widzisz? To tylko chwilowe. Ja tak mam cały czas”, mówi Adrian Now na jednym ze swoich pierwszych filmów w mediach społecznościowych. Film zaczyna się czarnym ekranem. W ten sposób twórca wprowadza widzów w świat osoby niewidomej i opowiada między innymi o tym, jak niewidomym i słabowidzącym przydaje się technologia. Zgodził się porozmawiać o tym również z nami.
Drony rewolucjonizują badania archeologiczne. Dzięki tym urządzeniom hiszpańscy naukowcy dotarli do niedostępnych wcześniej terenów i odkryli malowidła z neolitu, które są unikatowe w skali regionu.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podjęła się dużego projektu. Mają zamiar stworzyć specjalny symulator spawalnictwa, który będzie działał w oparciu o wirtualną rzeczywistość. Będzie dostosowany do potrzeb szkół.
Gadu-Gadu to kultowy polski komunikator, z którego korzystali niemal wszyscy. Choć przez chwilę było o nim trochę ciszej, to teraz wrócił, w dodatku z pokaźnym arsenałem nowości. O tym, jak prężnie rozwija się ta aplikacja, rozmawiam z Jarkiem Rybusem, Pełnomocnikiem Zarządu Fintecom, czyli obecnego właściciela GG. Rozmowa w całości została przeprowadzona właśnie przez komunikator ze słoneczkiem.
Reprezentacja Wydziału Fizyki z Uniwersytetu Warszawskiego pokonała 17 innych drużyn z całego świata i wygrała bardzo wymagające międzynarodowe zawody z fizyki.
Sparaliżowany mężczyzna znów zaczął chodzić dzięki specjalnym implantom napędzanym sztuczną inteligencją. Zapewniają one komunikację między mózgiem a rdzeniem kręgowym.
Play prowadzi inwestycje infrastrukturalne na terenie całego kraju, aby zwiększyć zasięg sieci. W województwie podkarpackim mieszkańcy wnieśli protest przeciw nowym wieżom telekomunikacyjnym.
Głównymi tematami rozmów były na tym spotkaniu m.in.: rozwój sztucznej inteligencji oraz możliwości udziału polskich firm w tym procesie, wpływ sztucznej inteligencji na gospodarkę i społeczeństwo, powiedział rzecznik rządu, Piotr Müller.
Młodzi naukowcy z Polski opracowali niezwykle przydatną rzecz. To inteligentny opatrunek SmartHeal. Dzięki temu wynalazkowi miliony osób borykających się z problemem, jakim są trudno gojące się rany, w końcu odczuje ulgę.
Nastoletni uczeń z Polski, Rafał Biros, został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Miał zaledwie 12 lat, gdy po raz pierwszy zidentyfikował kometę. Jest prawdopodobnie najmłodszą osobą w historii z takim odkryciem na koncie, a na tym nie skończył.
Popularność bezzałogowych statków powietrznych w Polsce rośnie, a wydarzenia z ostatnich tygodni pokazują, że nie zawsze jest to bezpieczne hobby. Na temat przepisów dotyczących latania dronem komentarza udzielili dla BiznesInfo Czesław Romek z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Michał Zawadzak z portalu Świat Dronów.
Płatność spojrzeniem to nie melodia przyszłości ani efekt specjalny z filmu sci-fi, ale prężnie rozwijany i coraz szerzej wykorzystywany sposób dokonywania transakcji. O tej ciekawej technologii rozmawiam z Danielem Jarząbem, prezesem polskiego fintechu PayEye, firmy odpowiedzialnej za opracowanie pierwszego na świecie komercyjnego, pełnego ekosystemu płatniczego, który jest oparty na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy.
Zespół z Wydziału Geodezji i Kartografii z Politechniki Warszawskiej wykorzysta nowoczesne technologie, aby sprawdzić stan techniczny zabytkowych obiektów w Będzinie. Skanom poddadzą m.in. będziński zamek i Pałac Mieroszewskich.
Naukowcy dostrzegli w pieluchach potencjał na stworzenie budulca. Pampersobeton został już przetestowany i dał obiecujące rezultaty. Recykling pieluch mógłby zażegnać kryzys związany z brakiem piasku.
Google ma pomysł na wyeliminowanie konieczności nabywania dodatkowego sprzętu, aby móc rejestrować obraz z auta. Dodadzą do Androida specjalną funkcję, która będzie pełnić rolę kamerki.
Roślinny zamiennik mięsa na bazie białka konopnego jest już obecny w ponad 150 restauracjach. Twórcy burgera Hempeat mają jednak chrapkę na podbój świata.
Ta „zielona” instalacja powstała w Elblągu i jest pierwszym tego typu zrealizowanym projektem na świecie. Ma być kamieniem milowym dla rozwoju technologii wodorowej w Polsce. W planach jest także budowa samowystarczalnego, ekologicznego osiedla.
Nowy rodzaj dyskontów znanej niemieckiej sieci ALDI zostanie wprowadzony na początek we Wrocławiu i w Markach. Dwukondygnacyjne sklepy mają dołączyć do 259 innych, już istniejących w Polsce placówek tej marki.
Popularna sieć marketów poszerza ofertę swojego sklepu internetowego Biedronka Home. Wśród sprzętów elektronicznych pojawił się telefon cenionej przez Polaków marki OPPO.
Organizacja FairCharge porównała rachunki za ładowanie elektryków w Wielkiej Brytanii w domu i poza nim. Okazało się, że różnice są znaczne, a średni roczny koszt korzystania z publicznych stacji ładowania sięga obecnie 1838 funtów, czyli ok. 7800 zł.
Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA Grzegorz Wrochna zapowiedział pierwszą krajową misję na Księżyc, która może być zrealizowana w najbliższych latach. Polski sektor kosmiczny ma doświadczenie w budowie różnych instrumentów badawczych. Poleciały one w kosmos już w ponad 80 misjach na różne ciała Układu Słonecznego.
Województwo podkarpackie będzie promowane na arenie międzynarodowej na mocy umowy zawartej pomiędzy lokalnymi władzami a znanymi liniami lotniczymi — Ryanair. Kontrakt wynosi 22,5 miliona złotych.
Działki ROD długo kojarzyły się z ogrodami pełnymi warzyw i kwiatów. Jednak obecnie, wraz z rozwojem technologii, na działkach pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, które zmieniają oblicze tradycyjnych ogródków. Rozmawiamy z użytkownikami ROD, którzy korzystają z najnowszych technologii w swoich ogrodach, albo zauważają je u swoich sąsiadów.
Kosmiczny internet Starlink od Elona Muska ma mieć negatywny wpływ na Ziemię. - Możemy zostać łatwo wykryci przez każdą zaawansowaną cywilizację z odpowiednią technologią — powiedział Mike Garrett, profesor na Uniwersytecie w Manchesterze i dyrektor Jodrell Bank Centre for Astrophysic.