Segregacja śmieci może być... łatwiejsza! Nowe przepisy pozwolą zdjąć część odpowiedzialności z mieszkańców i przenieść je na gminy. Ministerstwo Klimatu projektuje zmiany w "ustawie śmieciowej". Na czym one polegają? Resort chce powrotu do starych rozwiązań, które zdaje się, że przysparzały mniej problemów. Czy zrobienie kroku w tył pomoże zwiększyć ilość odpadów oddawanych do recyklingu?
Śmieci przypływają do Polski ze wszystkich zakątków świata. Staliśmy się europejskim wysypiskiem, do którego rok rocznie trafiają setki tysięcy ton odpadów, także tych niebezpiecznych. Najwięcej odpadów dostarczają nam Niemcy i Wielka Brytania, ale na szczycie listy są takie ekologiczne potęgi jak Szwecja. Do Polski trafiają także śmieci z dalekich zakątków świata. Z Nigerii na statkach wpływają zużyte akumulatory.
Mandat będzie groził między innymi za niezłożenie deklaracji w terminie (nie później niż 14 dni od zamieszkania lub wyprodukowania odpadów), brak jej aktualizacji, gdy zmieniła się liczba domowników, czy niekompostowanie ich mimo deklaracji założenia kompostownika. Kary będą także, jeśli skłamie się, że segreguje się śmieci.