Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy wprowadzającej w Polsce Radę Fiskalną. Nowa instytucja ma zająć się nadzorem polskiej polityki fiskalnej oraz zarządzania finansami publicznymi. Co to oznacza w praktyce, kto zasiądzie w Radzie i jakie będą jej uprawnienia?
W rozpoczynający się 10 stycznia weekend dojdzie do dużych zmian w warunkach pogodowych. Opublikowane przez IMGW prognozy świadczą, że temperatury charakterystyczne bardziej dla jesieni niż dla zimy ulegną zmianie. Wydano także ważne ostrzeżenia, na które zwrócić uwagę powinni zwłaszcza kierowcy.
Już za chwilę polscy uczniowie rozpoczną zimową przerwę od zajęć szkolnych. Rodzice pilnujący budżetu w pocie czoła planują aktywności, ceny proponowane w Polsce wywołują jednak skrajne emocje. Za niektóre atrakcje trzeba słono zapłacić. Doszło do tego, że atrakcyjniejszy od lokalnego wypoczynku jest wyjazd pod palmy.
Posiadanie uprawnień do kierowania samochodami to symbol niezależności i wygody, ale osiągnięcie tego celu wymaga nie tylko zaangażowania, ale też sporych wydatków. Koszty kursów na prawo jazdy, niezależnie od wybranej kategorii, mogą zaskoczyć przyszłych kierowców. Warto przygotować się odpowiednio wcześniej, zanim zaskoczą nas przykre niespodzianki.
Badania medycyny pracy są obowiązkowe dla wszystkich pracowników, jednak ich zakres różni się od wykonywanych czynności w pracy. Już od 1 stycznia 2025 roku w życie weszły zmiany, które mówią o poszerzeniu podstawowych pakietów.
Słup dymu widoczny z wielu kilometrów, dziesiątki zastępów straży pożarnej i 3000 litrów silnie toksycznej substancji — w takich okolicznościach od niedzielnego (5 stycznia) popołudnia trwa akcja gaśnicza zakładów firmy MMP Neupack Polska w Bydgoszczy. Lider polskiego sektora opakowań tekturowych oświadczył, że jest jeszcze za wcześnie na szacowanie strat.
Znów nie ma zgody w rządzie w sprawie pomocy Polakom, których nie stać na mieszkania. Zapowiedź nowego programu, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, spotkała się z ostrą krytyką ze strony ministry funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Jej zdaniem propozycja wykorzystania może przynieść negatywne skutki, szczególnie dla rynku małych mieszkań. Dlaczego?
Wyceniany na prawie 40 milionów złotych lokal, który stał się bohaterem licznych komentarzy w mediach społecznościowych, znalazł nowego nabywcę. Chociaż pierwotnie informacje o nim nie były dostępne publicznie, personalia miliardera wypłynęły za sprawą wpisu w księgach wieczystych. Okazuje się, że nowy właściciel lokalu nie jest Polakiem, chociaż prowadzi tu interesy.
Główny Urząd Statystyczny podsumował trzeci kwartał ubiegłego roku pod kątem zysków płynących z ruchu granicznego. Polska zarabia na cudzoziemcach miliardy złotych i wiele wskazuje na to, że po licznych zawirowaniach, sytuacja nareszcie się ustabilizowała, szczególnie w kontekście osób przyjeżdżających do Polski z Ukrainy. To jednak nie oni zostawiają w naszym kraju najwięcej pieniędzy.
Początek roku zaskoczył Polaków zimową aurą, choć temperatura powietrza w wielu miejscach jest wciąż na plusie. W weekend jednak się to zmieni. Już w sobotę w kilku regionach należy spodziewać się zamieci śnieżnych, na niedziele z kolei zapowiadane są ostrzeżenia IMGW, a temperatura bardzo mocno spadnie. W poniedziałek czeka nas natomiast duży szok.
Początek 2025 roku przyniósł wiele zmian, o których kierowcy muszą pamiętać. Oprócz wysokości mandatów niemiła niespodzianka pojawiła się na jednym z odcinków znanej autostrady. Wróciły bowiem opłaty za przejazd jedną z najszybszych dróg w kraju.
Mimo iż rok 2025 dopiero się rozpoczął, wielu rodaków ma już określone plany na nadchodzące ferie zimowe. Chętnych na wyjazd w góry i szusowanie na nartach czy snowboardzie na pewno nie zabraknie. Jednak entuzjazm stygnie wobec rosnących cen noclegów, wypożyczenia sprzętu narciarskiego oraz karnetów na stokach w Polsce. Ile zapłacimy za białe szaleństwo tej zimy?
Klasa średnia to termin, który często pojawia się w debatach publicznych, jednak jego precyzyjna definicja pozostaje problematyczna. Ile trzeba zarabiać, by być uznanym za przedstawiciela tej grupy?
Pasażerowie PKP Intercity zyskali właśnie dostęp do większej liczby połączeń oraz szybszych tras na wielu odcinkach w Polsce i za granicą. Zmiany obejmują nowe relacje, większą częstotliwość kursów i inwestycje w infrastrukturę. Sprawdźcie, gdzie można teraz dojechać pociągiem.
Już 1 stycznia 2025 r., w życie wchodzi rozporządzenie rady ministrów z 30 lipca 2024 r., które zmieni mapę administracyjną Polski. Zmodyfikowane zostaną granice, zawitają na niej nowe miasta. Dojdzie także do zmiany siedziby władz, a wszystko to pociąga za sobą ważne konsekwencje administracyjne. Oto najważniejsze zmiany.
Ciekawe wnioski płyną z opracowania jesiennego Eurobarometru oraz z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny. Polacy nadal są entuzjastami Unii Europejskiej, Wojska Polskiego oraz WOŚP. Jest jednak instytucja, która ze społecznym zaufaniem nie ma dziś nic wspólnego. Co ciekawe, nie ma ona związku z polityką. A przynajmniej… nie powinna.
O ile w sylwestrową noc nie spodziewamy się żadnych groźnych zjawisk pogodowych, a pogoda nie będzie różnić się od bieżącej, tak już w dwa kolejne dni do czynienia będziemy mieli z bardzo silnymi wiatrami. IMGW przygotowuje się do wydania ostrzeżeń - nad Polską znajdzie się cyklon.
Osoby powyżej 60. roku życia mogą zaoszczędzić i korzystać z wielu zniżek na terenie całej Polski. Wystarczy, że postarają się o kartę, która im to umożliwi. Jak ją uzyskać i do czego upoważnia? Wyjaśniamy. Na pewno pozwoli zaoszczędzić.
Jedno z najpopularniejszych sanatoriów w Polsce czeka ogromna inwestycja, która zmieni jego oblicze. Gruntowny remont planowany w zabytkowym pałacu i przylegającym parku będzie kosztował miliony złotych. Co dokładnie się zmieni?
Do Kancelarii Prezydenta trafiła petycja w sprawie zmiany kolorów polskiej flagi. To nie pierwszy raz, kiedy nasze narodowe barwy wywołują społeczne spory i dyskusje, w końcu w przeszłości zmieniały się one już wielokrotnie. Debata może być uzasadniona, ponieważ polskie barwy wcale nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.
Europejska branża motoryzacyjna zmaga się z głębokim kryzysem. Jeśli śledzić doniesienia mediów, wszystko wskazuje na to, że ucierpiała kolejna polska firma. Od dłuższego czasu pojawiały się informacje o jej trudnej sytuacji finansowej, a obecnie coraz więcej pracowników otrzymuje wypowiedzenia. Przyszłość przedsiębiorstwa jest mocno niepewna, co budzi poważne obawy.
Trwają intensywne prace nad realizacją strategicznej inwestycji, która ma połączyć stację kolejową Modlin z Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa-Modlin. Już w 2026 roku ogłoszony zostanie przetarg, a budowa ruszy rok później.
Jak Sylwester, to tylko w Zakopanem? Od lat w okresie świąteczno-noworocznym do pensjonatów u podnóży Tatr przyjeżdżają turyści pragnący celebrować ten czas w pięknej zimowej aurze. Miłośnicy Tatr muszą jednak liczyć się z wysokimi kosztami noclegów. Ile kosztuje w tym roku Sylwester w górach? Kwoty, które należy zapłacić za jedną noc w popularnych kurortach, mogą przyprawić o zawrót głowy.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2025 rok, która przewiduje rekordowy deficyt. Mimo to rząd znalazł środki na znaczące podwyżki dla najważniejszych osób w państwie. Wiadomo, kto z polityków zarobi więcej i jakie kwoty podwyżki wpłyną na ich konta.
Neutralność klimatyczna to jeden z kluczowych celów Unii Europejskiej na rok 2050. Dla Polski, jednego z największych emitentów CO2 w UE, osiągnięcie tego celu będzie ogromnym wyzwaniem, ale także szansą na wzrost gospodarczy i rozwój nowych technologii. Jak wskazuje Bank Światowy, niezbędne będą zdecydowane działania na rzecz dekarbonizacji.
Czy w święta spadnie śnieg? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników celebrowania Bożego Narodzenia w tradycyjny sposób. Na biały puch czekają także najmłodsi, którzy liczą na okazję do jady na sankach i lepienie bałwana. Jak informują meteorolodzy, w części kraju w najbliższych dniach będzie biało. W niektórych regionach śnieg w połączeniu z deszczem może jednak spowodować niebezpieczne warunki dla kierowców.
Boże Narodzenie to dla wielu długo wyczekiwany czas, który planują spędzić w domowym zaciszu w towarzystwie najbliższych. Okazuje się, że w święta czeka nas zjawisko, jakiego nie było nad Polską od lat. Dla niektórych nie oznacza to nic dobrego.
Do Polski wraca sieć rosyjskich sklepów, która przed dwoma laty, w następstwie zakrojonego na szeroką skalę bojkotu Polaków, zamykała w naszym kraju wszystkie placówki, a następnie uciekła z naszego rynku. Teraz Rosjanie postanowili wrócić, by sprzedawać to samo i w taki sam sposób, jednak pod innym szyldem.