Paszporty biometryczne stają się standardem na całym świecie. Ich wprowadzenie było odpowiedzią na dynamiczny rozwój technologii oraz potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa dokumentów podróżnych. Charakterystyczny symbol, znajdujący się na przedniej okładce paszportów, to znacznie więcej niż jedynie graficzny detal. Co on oznacza i dlaczego odgrywa kluczową rolę w procesie podróżowania?
Wiele wskazuje na to, że do Polski wkroczy kolejny zagraniczny dyskont. Chociaż jeśli tak się stanie, będzie to szansa na zatrudnienie dla osób szukających pracy, wydarzenie będzie miało również drugie dno. Sklepy mogą stanowić konkurencje dla Lidla lub Biedronki, gdzie najczęściej kupują Polacy.
W Polsce trwają ferie zimowe, które wielu uczniom mogą kojarzyć się ze śniegiem, który umożliwia im rozrywkę i zabawę na świeżym powietrzu. Okazuje się jednak, że pogoda ma inne plany, a końcówka stycznia może mocno zaskoczyć. “Pierwszy raz od kilku lat” - komentują prognozy IMGW internauci.
Ostatni rok nie był łaskawy szczególnie dla jednej branży w Polsce. Najnowsze dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor jasno wskazują na rekordową wysokość przeterminowanych długów w firmach działających w tym obszarze. Prognozy na 2025 rok również nie są optymistyczne. Badania pokazują, że Polacy zamiast inwestować w rozwój zdrowych nawyków, wolą zaciskać pasa w obawie przed kryzysem.
Podatnicy płacą ogromne pieniądze na działalność księży w instytucjach publicznych. Państwo, które w teorii jest świeckie, według rozliczeń sprawia jednak wrażenie wyznaniowego. Za sprawą interpelacji posłów Lewicy, światło dzienne ujrzały bowiem wyliczenia dotyczące wydatków na kler. Jak się okazuje, rekordzistą pod tym względem jest Ministerstwo Obrony Narodowej.
Polski rynek pracy w 2025 roku przechodzi dynamiczne zmiany. Ekspert rynku pracy, Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, przedstawił swoje przewidywania dotyczące przyszłości zatrudnienia, wynagrodzeń oraz wpływu sytuacji międzynarodowej na polską gospodarkę. Jakie trendy będą kształtować najbliższe miesiące?
Już niebawem będzie miał miejsce 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sieci pojawił się kuriozalny formularz, który zbił z tropu nie tylko osoby zaangażowane w organizację zbiórek. Padają podejrzenia, że w ten sposób przeciwnicy akcji chcą wbić szpilę Jerzemu Owsiakowi.
Przez lata przemysł był siłą napędową polskiej gospodarki, balansując eksportem towary konieczny import surowców energetycznych. Wysokie ceny energii zakłóciły ten układ, zmuszając wiele firm do redukcji produkcji, a nawet likwidacji zakładów. Okazuje się jednak, że polska gospodarka "znalazła sposób" na ten kryzys.
Niestety oszuści nie zwalniają tempa. Do tej pory znaleźli już wiele sposobów, aby naciągać ludzi. Tym razem napływają zgłoszenia o metodzie, podczas której mogą wyłudzić nawet 450 zł, albo i więcej. Lepiej wiedzieć, jak nie dać się naciągnąć.
Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzają nową opcję płatności za bilety lotnicze, która ma na celu ułatwienie organizacji podróży i odmienienie sposobu, w jaki podróżują Polacy. Dzięki elastyczności finansowej, jaką zaoferowano stałym oraz nowym klientom, zakupy będą jeszcze szybsze i prostsze. Tego typu rozwiązanie nie jest jednak wolne od ryzyka.
Popularna i ceniona wśród Polek i Polaków marka odzieżowa wchodząca w skład grupy spółek Fast Retailing ogłasza plany transformacji. Sieć konsekwentnie realizuje nową strategię rozwoju, jednak podjęto również trudne decyzje. Czas próby właśnie się skończył, a flagowy sklep w centrum Warszawy został częściowo zamknięty. Klienci muszą się liczyć z tymczasowymi utrudnieniami.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich zostanie przeprowadzona 18 maja br. Dla wielu jest to okazja, by powrócić do dyskusji dot. cyfryzacji procedur wyborczych. My dowiedzieliśmy się, co o wyborach internetowych mówi się państwie, w którym przeprowadzane są od lat. Z BiznesINFO swoimi spostrzeżeniami podzieliły się też osoby zdolne dostrzegać płynące z e-wyborów ryzyko.
Rok 2024 przyniósł znaczący wzrost liczby upadłości polskich firm. Z danych opublikowanych w raporcie wywiadowni gospodarczej MGBI wynika, że w ubiegłym roku ogłoszono upadłość 436 przedsiębiorstw, co stanowi wzrost o 10,7 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Dane pokazują, że najgorzej radzą sobie przedsiębiorstwa z trzech branż.
Ograniczenie eksportu amerykańskich czipów GPU wywołało poruszenie w Polsce i Unii Europejskiej. Decyzja administracji USA, mimo sojuszniczych relacji, stawia nasz kraj w niekorzystnej pozycji. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk zwrócił się do ambasadora USA, oczekując nie tylko wyjaśnień, ale i korekty decyzji.
Wszyscy, którzy szukają teraz imion dla swoich nowo narodzonych córek, mogą skorzystać z tej inspiracji. W rejestrze PESEL istnieje unikalne imię, które od momentu nadania tylko raz pojawiło się w oficjalnych dokumentach. Nosiła je jedynie kobieta urodzona w 1971 roku w Rawie Mazowieckiej. To imię przez ponad pięćdziesiąt lat pozostało niezrównanym przykładem oryginalności i rzadkości w polskiej antroponimii.
Podróżowanie taksówkami – przynajmniej w teorii – wydaje się proste. Wystarczy zamówić kurs, wsiąść do pojazdu, podać adres docelowy i zapłacić po dotarciu na miejsce. Jednakże z korzystaniem z usług taksówkarskich wiąże się wiele pytań, ale i kontrowersji. Zawrotną sumę kosztował mieszkankę Podkarpacia 17-kilometrowy odcinek z dworca PKP w Rzeszowie na lotnisko w Jesionce. “Paragon grozy” przesłała do mediów.
Ministerstwo Infrastruktury kończy prace nad nowelizacją dotyczącą opłat za obowiązkowe przeglądy techniczne pojazdów. Choć diagności domagali się radykalnych zmian, finalne propozycje będą bardziej umiarkowane.
Ogłoszenie Białego Domu w sprawie limitów eksportu wysokiej techniki to kubeł zimnej wody dla wszystkich, którzy Polskę chcieli uważać za nowego europejskiego lidera i głównego sojusznika USA na Starym Kontynencie. Decyzja Amerykanów ma niestety także bardziej praktyczny wymiar - będzie miała wpływ na konkurencyjność polskich badań i rozwoju.
Poświąteczny czas dla katolików wiąże się z wizytami duszpasterskimi, zwanymi kolędą, które jednak budzą niepokój wśród wielu parafian. Obawy zwykle związane są z kopertami, w których zwyczajowo wręczane są pieniądze przeznaczone na wsparcie parafii. Na jakie kwoty duchowni mogą liczyć w tym roku? Sondaż SW Research przeprowadzony dla “Wprost” rzuca światło na sprawę.
W związku ze zbliżającymi się feriami, podczas których nie brakuje różnorodnych atrakcji nie tylko dla najmłodszych, Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ważny komunikat. Nie wszyscy wiedzą, że taką kartę wyrobisz za darmo. Dzięki niej może zaoszczędzić dużo pieniędzy.
Miliony Polaków otrzymało dzisiaj, tj. 14 stycznia niepokojący alert RCB. Wiadomości SMS wzbudziły w nich poruszenie ze względu na treść. Warto wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji.
Już oficjalnie wiadomo, że jedna z największych hut w Polsce wznowi działalność. Zatrudnienie w niej mają zagwarantowane setki pracowników. Padła konkretna data, kiedy należy spodziewać się wznowienia produkcji.
Zakopane, uznawane za zimową stolicę Polski, od lat cieszy się dużą popularnością w sezonie zimowym, a zwłaszcza podczas ferii. Co roku zjeżdżają tam turyści z różnych zakątków kraju, którzy twierdzą, że miasto prezentuje się najpiękniej, gdy spadnie śnieg. W tym roku jednak górale zauważyli niepokojący trend, który budzi ich niepewność.
Do Polski zawitała zimowa aura. Choć nie wszyscy są z tego zadowoleni, wielu Polaków cieszy się na widok białego puchu za oknem. W efekcie ze sklepów zaczynają znikać określone produkty, które również w internecie cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Właściciele gruntów oraz samorządy lokalne biją na alarm: nowe przepisy geologiczne i górnicze skutecznie blokują rozwój wielu gmin. Choć strategiczne złoża kopalin są objęte ochroną, aktualne prawo uderza w lokalne społeczności i właścicieli nieruchomości. Czy ministerstwo klimatu zareaguje na postulaty?
Kraje turystyczne często mają ambiwalentny stosunek do przyjezdnych — z jednej strony czerpią korzyści finansowe z ich obecności, z drugiej dostrzegają negatywne skutki dla lokalnych mieszkańców. Nic więc dziwnego, że kolejne rządy wprowadzają liczne podatki. Polska również dołącza do tego grona, wyróżniając się pionierskim podejściem w jednej z kwestii.
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy wprowadzającej w Polsce Radę Fiskalną. Nowa instytucja ma zająć się nadzorem polskiej polityki fiskalnej oraz zarządzania finansami publicznymi. Co to oznacza w praktyce, kto zasiądzie w Radzie i jakie będą jej uprawnienia?
W rozpoczynający się 10 stycznia weekend dojdzie do dużych zmian w warunkach pogodowych. Opublikowane przez IMGW prognozy świadczą, że temperatury charakterystyczne bardziej dla jesieni niż dla zimy ulegną zmianie. Wydano także ważne ostrzeżenia, na które zwrócić uwagę powinni zwłaszcza kierowcy.