Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko przekazał nowe informacje na temat programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych. Szczegóły poznamy najpewniej wkrótce, jednak już teraz wiadomo jakich kwot można się spodziewać.
Spółka Tauron Dystrybucja zapowiada nową falę kontroli instalacji fotowoltaicznych. W stosunku do zeszłorocznej rundy, podczas której wykazano liczne nieprawidłowości jak przekroczenie mocy w aż 50 proc. kontrolowanych instalacji, w tym roku przeprowadzone zostaną kontrole obejmujące magazyny energii.
Już 1 lipca w życie wchodzą nowe maksymalne ceny energii oraz bon energetyczny. Cześć dostawców energii już wcześniej wystawiła jednak rachunki bazujące na prognozach, które nie uwzględniały nowych regulacji. Minister klimatu i środowiska potwierdziła, że zostaną one skorygowane.
Polacy muszą przygotować się na znaczne podwyżki cen energii. Już za kilka dni, 1 lipca, w życie mają wejść nowe stawki. Ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska zapowiedziała, że spółki energetyczne mają jednak skorygować prognozy, które otrzymało wielu odbiorców.
Już w poniedziałek zaczną obowiązywać nowe maksymalne ceny za energię elektryczną. Po tym, jak podpis pod ustawą złożył prezydent, zniesiona została tzw. opłata mocowa oraz zatwierdzone stawki bonu energetycznego. Ile zapłacimy za prąd od 1 lipca?
Lato to okres, w którym burze stają się częstym zjawiskiem. Nic dziwnego, że właściciele domów wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne i osoby rozważające ich montaż często zastanawiają się, czy urządzenia te przyciągają pioruny. Wyjaśniamy, czy jest się czego bać i jak zabezpieczyć swoją instalację fotowoltaiczną.
Bolesławscy policjanci wydziału kryminalnego zatrzymali mężczyznę, który postanowił zbudować swój domowy magazyn energii. W tym celu ukradł wcześniej akumulatory ze stacji bazowych sieci komórkowej, które następnie przechowywały nadwyżki energii z fotowoltaiki
OZE nie załatwi sprawy, rząd złoży wniosek notyfikacyjny w lipcu, a ostateczna cena dla klienta końcowego będzie “konkurencyjna wobec cen na dzisiejszym rynku" - choć to mętne szczegóły, dają coraz wyraźniejszy obraz pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Padła też wyraźna data. Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury atomowej zapowiada: pierwszy “jądrowy beton” już w 2028 r.
Tauron inauguruje kolejny program z zakresu OZE, wykorzystując tym samym swoją rozległą sieć elektrowni wiatrowych. Polskie przedsiębiorstwo opublikowało właśnie pierwszą ofertę dla klientów indywidualnych i firm w 100 proc. OZE ze stałą stawką na nawet 9 lat. Do 2040 r. już 100 proc. energii dostarczanej przez Tauron ma być czysta.
Już 1 lipca przestanie obowiązywać tarcza antyinflacyjna, która chroniła odbiorców energii przed drastycznymi podwyżkami. Znamy już nowe stawki, które wejdą w życie już wkrótce. O ile wzrosną rachunki za prąd Polaków?
Oszustwa wykorzystujące element kradzieży tożsamości i podszywanie się pod znane markiza już tak powszechne, że ostrzegają przed nimi nawet dostawcy energii. Grupa Enea otwarcie nazywa zjawisko plagą phishingu i wydaje zalecenia, które pozwolą uniknąć problemów.
Już 1 lipca wchodzi w życie ustawa o czasowym ograniczeniu cen energii, gazu i ciepła systemowego oraz regulacje dotyczące bonu energetycznego. Nie umknęło to uwadze cyberprzestępców - ministerstwo klimatu i środowiska wydało komunikat przestrzegający przed ich działalnością.
Choć producenci dwoją się i troją, aby ich laptopy były jak najlepiej zoptymalizowane pod kątem zużycia energii, to jednak ich wysiłki niweczy rosnąca funkcjonalność i zasobożerność stacji roboczych. Kwestia zużycia prądu przez mobilne komputery osobiste jest złożona, jednak możliwa do wyjaśnienia.
Krajowa Administracja Skarbowa wraz z Inspekcją Handlową przeprowadziła kontrole importowanych na rynek polski pomp ciepła. Łącznie skontrolowano 463 przewożone przez granicę urządzenia. Wyniki są zatrważające - zaledwie 101 z nich zostało dopuszczonych do obrotu.
Ograniczony dostęp do dotychczasowych źródeł energii, a także wymogi stawiane Polsce przez Unię Europejską, skłaniają do przemyśleń o alternatywnych paliwach. A tych Polska może mieć aż nadto. Eksperci podkreślają nie tylko konieczność rozwoju w kierunku zielonej gospodarki, ale również znaczący potencjał odnawialnych źródeł energii.
Wiele osób ma nawyk wyłączania światła, gdy wychodzi z pomieszczenia. Czy takie działanie naprawdę ma sens i generuje realne oszczędności?
Temat alternatywy dla tradycyjnych paliw i gazu pozostaje niezmiennie aktualny od dawna, a rozwiązania jakby brak. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest to jednak prawda. Jak zapewniali eksperci podczas 7. Kongresu Biometanu, rozwiązanie leży w naszym zasięgu. ”Potencjał rzeczywiście jest duży, tylko trzeba go uwolnić.”
Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię? Rządowy bon energetyczny to doskonała okazja, by uzyskać wsparcie finansowe na pokrycie kosztów energii elektrycznej. Dzięki ePUAP, złożenie wniosku jest prostsze niż kiedykolwiek. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Dowiedz się, jak skorzystać z tej możliwości i zyskać od 300 zł do 1200 zł na swoje gospodarstwo domowe.
Perspektywa wzrostu cen energii skłania do poszukiwania sposobów na oszczędności prądu. Nie zawsze wymaga to inwestycji, często wystarczy niewielka zmiana przyzwyczajeń i uważność, by mniejsze zużycie energii elektrycznej odczuć także w portfelu.
Coraz większe niezadowolenie prosumentów oraz nadchodzące podwyżki cen prądu to dla rządu nie lada problem. Miłosz Motyka, wiceminister klimatu, zapowiedział, że w resorcie trwają prace nad zmianami, które dotkną m.in. osoby chcące ubiegać się o dofinansowanie montażu fotowoltaiki.
Należące do Grupy Orlen PGNiG opublikowało nowe zalecenia dla konsumentów energii. Zawarto w nich spis AGD i RTV wymagających do działania największej ilości prądu oraz zaprezentowano sposoby na to, jak oszczędzać energię i płacić niższe rachunki.
Wielu Polaków już teraz przygotowuje się na wzrost rachunków za prąd. Nic więc dziwnego, że niektórzy poszukują sposobów na oszczędności. Pomocne w tej kwestii może być znajomość najbardziej prądochłonnych sprzętów w naszym domu. Jak się okazuje, to nie pralka, lodówka, czy telewizor najwięcej pobierają z naszego portfela.
Carrefour, we współpracy z firmą Eleport, wprowadza nową usługę ładowania samochodów elektrycznych, dostępną na razie tylko dla wybranych klientów. Plan zakłada stworzenie 170 punktów ładowania przy 70 obiektach handlowych, co ma promować ekologiczne formy transportu i ułatwić Polakom dostęp do ładowarek.
Mieli być filarem polskiej transformacji energetycznej - są okradani. Tak przynajmniej twierdzą prosumenci posiadający instalację fotowoltaiczne zgromadzeni na jednej z facebookowych grup. Problem jest poważny - stawki sprzedaży energii do sieci mogą wywołać ogólnopolski strajk.
Zmywarki pozostają sprzętem kuchennym zużywającym duże ilości zasobów, mimo wprowadzonych na przestrzeni lat optymalizacji. Stosowanie dobrych praktyk może jednak przełożyć się na znaczące oszczędności wody i prądu, a dzięki temu - pieniędzy.
Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością – nic dziwnego, w końcu mogą one znacznie obniżyć rachunki za prąd. Wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika może być zamontowana także na balkonie. Jak się okazuje, jest to możliwe, jednak trzeba pamiętać o spełnieniu kilku ważnych wymogów.
Droga polskiej transformacji energetycznej jest wyboista, o czym mogą się przekonać także te osoby, które realizują inwestycję na niewielką skalę. Należy do nich Pan Krzysztof z Gdańska, który za montaż fotowoltaiki na swoim balkonie został pozwany przez swoją spółdzielnię mieszkaniową.
Polska elektrownia atomowa zostanie oparta o technologię AP 1000, którą dostarczy Westinghouse, firma która od trzech lat ma już biuro w Krakowie i z południa Polski snuje plany o skoku edukacyjnym, inwestycyjnym i klimatycznym.