Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Gaz Ziemny

Gaz Ziemny

4081726237 f430b9d1a0 o
20.05.2022 13:14 PGNiG zakupiło kolejne złoża na Szelfie Norweskim. Gazu w Polsce będzie jeszcze więcej

PGNiG Upstream Norway podpisało umowę kupna 40 proc. udziałów ze złoża gazowego Ørn na Morzu Norweskim od Wellesley Petroleum. Inwestycja wzbogaci PGNiG o kolejne 0,25 mld m sześc. gazu rocznie, które będzie można zacząć wydobywać w 2026 r. Złoże Ørn według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego jest bogate w ok. 6,75 mld m sześc. gazu ziemnego, 0,17 mln ton ropy naftowej oraz 0,79 mln ton NGL [gaz ziemny występujący naturalnie w formie ciekłej], informuje PGNiG. Udziały w sysokości 40 proc. obejmują koncesję PL942.

USA flaga
16.05.2022 14:03 PGNiG negocjuje długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z USA. Ma trwać 20 lat

PGNiG jest już po zawarciu porozumienia z Sempra Infrastructure, na mocy którego do Polski mają trafić 3 mln ton LNG. Gaz ziemny miałby być odbierany przez pływający terminal LNG w Zatoce Gdańskiej. Gaz ziemny będzie skraplany nad Zatoką Meksykańską, skąd trafi statkami do Polski, gdzie będzie regazyfikowany. Kontrakt miałby zacząć być realizowany od 2027 r. i za transport surowca odpowiedzialny byłby PGNiG. Kontrakt realizowany od 2027 r. miałby trwać przez 20 lat od daty rozpoczęcia i zakłada kupno i transport przez PGNiG 4 mld ton gazu rocznie z terminali Cameron LNG w Luizjanie i Port Arthur LNG w Teksasie.

DSC0971 (2)
13.05.2022 16:15 PGNiG zaopatrzy Polskę w więcej gazu. Spółka już ogłosiła, dostawy wzrosną

PGNiG ogłosiło zwiększenie wydobycia gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka planuje w 2022 r. wydobyć ponad 3 mld m sześc. gazu ziemnego, który trafi do polskich odbiorców. Paliwo wydobywane przez PGNiG z zasobów pochodzących z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego ma zostać wtłoczone do gazociągu Baltic Pipe po jego uruchomieniu, którym trafi do Polski.

flag-ge304f9459 1280
12.05.2022 18:24 Gazociąg jamalski będzie całkiem pusty. Rosja nałożyła sankcje, które uniemożliwią transport

Rosja zdecydowała się nałożyć sankcje na wiele firm pośredniczących w tranzycie gazu. Na liście kremlowskich sankcji znalazł się m.in. niemiecki Gazprom Germania i polski EuRoPol Gaz. Brak współpracy Gazpromu z obłożonymi sankcjami spółkami może spowodować całkowite wyłączenie przesyłu gazu przez gazociąg jamalski. Kreml zdecydował się na nałożenie sankcji dzień po tym jak ukraiński Naftohaz ogłosił, że nie puści gazu w kierunku Europy przez swój główny punkt przesyłowy dopóty, dopóki nie odzyska z powrotem kontroli nad swoimi gazociągami. EuRoPol Gaz jest operatorem odcinka gazociągu jamalskiego w jego polskim odcinku. Sankcje nałożone przez Rosję na polsko-rosyjską spółkę spowodują, że Gazprom nie będzie mógł utrzymywać z nią kontaktów handlowych, a co za tym idzie, doprowadzi do zaprzestania przesyłu gazu przez gazociąg jamalski. Sankcjami objęty został także Gazprom Germania, w którym udziałów zrzekł się na przełomie marca i kwietnia Gazprom. Spółka przeszła więc pod powiernictwo państwa niemieckiego, w celu zachowania dostaw.

EN 01522897 0103
11.05.2022 18:40 Duda zapowiada nowy interkonektor gazowy. Bezpieczeństwo energetyczne Polski wzrośnie

Andrzej Duda odbył dzisiaj wizytę na Słowacji. Prezydent Polski rozmawiał ze swoją słowacką odpowiedniczką Zuzaną Czaputovą w Bratysławie, a głównym tematem spotkania było wzajemne zapewnienie sobie większego bezpieczeństwa energetycznego między Polską i Słowacją.

niemcy-berlin-pixabay-Wagner Anne
10.05.2022 12:23 Niemiecki gigant energetyczny VNG otworzył konto w Gazprombanku. Chce ominąć sankcje

Niemiecki koncern energetyczny VNG zdecydował się na założenie konta w Gazprombanku, które umożliwi dalsze zakupy rosyjskiego gazu ziemnego. Płatności mają być realizowane w euro, a potem przeliczane na ruble, co stawia pytanie o zgodność z sankcjami Komisji Europejskiej.VNG planuje nadal kupować rosyjski gaz, a w tym celu musi spełnić żądania Kremla, polegające na zapłacie za gaz w rublach, podaje Reuters. W celu działania zgodnie z zasadami Komisji Europejskiej, która stanowczo zakazała płatności za gaz w rublach, co będzie jednoznaczne ze złamaniem unijnych sankcji, firma chce nadal płacić w euro, które później zostaną przeliczone na ruble. W celu zrealizowania skomplikowanego procesu płatności za gaz według nowych wytycznych Rosji VNG założyło konto w Gazprombanku. Firma nie odpowiedziała na pytanie Reutersa o to czy otworzyła w Gazprombanku dwa konta, jedno do płatności w euro, a drugie do przewalutowania na ruble.

turkey-g1ce77c0bd 1920
09.05.2022 19:45 Turcja określiła ilość swoich złóż gazu ziemnego. Rosja ma się czym martwić

Przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Binali Yıldırım poinformował, że tureckie złoża gazu ziemnego zlokalizowane na Morzu Czarnym wystarczą na 45 lat eksploatacji. Były premier Turcji mówił także, że jego kraj zamierza te złoża eksploatować. Przemawiający do członków własnej partii w piątek Binali Yıldırım zapowiedział, że gaz ze złóż zawierających, jego zdaniem, 540 mld m sześc. surowca ruszy bardzo szybko i będzie już dostępny w 2023 r.

EN 01522162 0012
06.05.2022 15:05 Gazprom oskarżył Polskę o kradzież gazu. PGNiG powiedziało, co zamierza uczynić

Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow oskarżył Polskę za pomocą Telegrama o kradzież gazu ziemnego przeznaczonego na eksport do Francji i Włoch. Rosjanie nie przedstawiają żadnych dowodów na potwierdzenie swojej tezy, a informacja ma prawdopodobnie nadszarpnąć unijną jedność. "Wirtualny rewers do Polski jest zaopatrywany z dostaw skierowanych do Włoch i Francji, które trafiają przez polski odcinek gazociągu jamalskiego. Polska używa tego gazu do wtłaczania go do swoich podziemnych magazynów, które są teraz wypełnione w 80 proc." - pisze rzecznik Gazpromu na Telegramie, co cytuje money.pl. Informacje o wypełnieniu polskich magazynów gazu podało kilka dni temu PGNiG, jednak jest to związane z systematycznym zapełnianiem na wypadek odcięcia od dostaw z Rosji, na którą Polska przygotowywała się od dłuższego czasu. Dodając do tego fakt, że magazyny w krajach Unii Europejskiej są średnio wypełnione do poziomu 30 proc., Kuprijanow prawdopodobnie próbuje wywołać podejrzenia Rzymu i Paryża. PGNiG zintensyfikowało przyjmowanie transportów LNG, co również pozwala na utrzymywanie bezpiecznej ilości gazu ziemnego w magazynach.

tankowce-1
06.05.2022 13:01 PGNiG przyjmie LNG w litewskim porcie. Polacy zaopatrzą w gaz wiele państw

PGNiG zdążyło już zamówić przepustowość dla sześciu metanowców w litewskim terminalu LNG w Kłajpedzie, przekazał w czwartek litewski minister energetyki Dainius Kreivys. Statki zaopatrzą w gaz ziemny nie tylko Polskę.

tankowce-12
05.05.2022 18:39 Gaz-System już przekazał, wkrótce przyjmiemy więcej LNG. Polska zwiększa niezależność od Rosji

Gaz-System zamierza zintensyfikować działania mające na celu powstanie pływającego terminalu LNG w Gdańsku. Inwestycja zapewni przyjmowanie dodatkowych dostaw skroplonego gazu, który teraz Polska odbiera za pomocą gazoportów w Świnoujściu i litewskiej Kłajpedzie. W czwartek miało miejsce uroczyste otwarcie interkonektora gazowego GIPL łączącego Polskę i Litwę. W uroczystości brali udział m.in.: prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz komisarz ds. energii UE. W Jauniūnai na Litwie zagościł również prezes Gaz-System Tomasz Stępień, gdzie poinformował o planie przyspieszenia projektu budowy pływającego terminala LNG.

PGNiG SA
03.05.2022 16:06 PGNiG potwierdziło przyjęcie wielkich dostaw gazu. Kolejny krok dla bezpieczeństwa energetycznego

PGNiG poinformowało, że tylko od 25 kwietnia do 2 maja odebrało aż 3 ładunki skroplonego LNG. Jest to efekt polityki polskiego giganta energetycznego polegającej na możliwie maksymalnym wykorzystaniu możliwości przeładunkowych gazoportu w Świnoujściu. Trzy dostawy odbyły się w zaledwie 8 dni. Jest to związane z potrzebą zabezpieczenia Polski przed polityką Gazpromu. Przypomnijmy, że 6 dni temu Gazprom zdecydował się przerwać przesył gazu do Polski z powodu niespełnienia przez Polskę żądań Kremla dotyczących płatności za surowiec z rublach.

polska-liwa-3
01.05.2022 19:24 Gazociąg GIPL już otwarty. Polska i Litwa połączyły gazowe siły

1 maja 2022 r. otwarty został polsko-litewski gazociąg GIPL. Oznacza to, że gaz z Litwy popłynie teraz do Polski. O sukcesie operacji poinformowała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W niedzielę otwarty został gazociąg GIPL. Konstrukcja o długości 508 km połączyła gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Już 5 maja ma zostać otwarta kolejna część infrastruktury, która dodatkowo zwiększy przesył gazu. Zgodnie z planem od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski. 5 maja otwarcie kolejnej infrastruktury umożliwiającej większy przesył. Polska bezpieczna energetycznie. Brawo @PiotrNaimski @GAZ_SYSTEM @GK_PGNiG— Anna Moskwa (@moskwa_anna) May 1, 2022

german-gb76bb37ea 1920
01.05.2022 14:05 W Niemczech już pojawiają się głosy o uruchomieniu Nord Stream 2. Zaskakująca wypowiedź

Członek niemieckiej komisji ds. polityki zagranicznej Bundestagu Tino Krupalla nieoczekiwanie dał wywiad rosyjskiej agencji prasowej RIA Novosti, w której to stwierdził, że gazociąg Nord Stream 2 musi być uruchomiony przez Niemcy. Polityk kierujący partią Alternatywa dla Niemiec (AfD) stwierdził, że Niemcy muszą uruchomić gazociąg Nord Stream 2. Warunkiem miałoby być odejście Rosji od pomysłu płatności za gaz w rublach przez kraje europejskie. Właściwie Tino Krupalla uważa, że Niemcy powinny dążyć do otwarcia gazociągu Nord Stream 2 niezależnie od tego czy Rosja będzie wymagała od importerów konta w Gazprombanku w rublach. Wszystko powiedział w tym samym wywiadzie dla RIA Novosti, informuje energetyka24.pl.

flaga polska-flaga polski-flaga polska chmury-iberion
27.04.2022 18:48 Grupa Azoty już cierpi z powodu decyzji Gazpromu. Skutki mogą być opłakane

Grupa Azoty jest największym konsumentem gazu ziemnego w Polsce. Przerwanie przez Gazprom stałych dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego wpłynęło na giełdowe notowania spółki. Grupę Azoty może czekać nawet reglamentacja gazu, podaje bankier.pl powołując się na ekspertów. Chociaż spółka ogłosiła, że dostawy od PGNiG wciąż płyną do zakładów, to akcje Grupy zaczęły mocno spadać. We wtorek w godzinach popołudniowych akcje Grupy Azoty zaliczyły spadek o 6,4 proc. Wcześniej akcje spółki notowały duże wzrosty, co jest powiązane z dobrymi wynikami finansowymi.

biznesinfo-2
26.04.2022 20:32 Rosja zakręciła Polsce kurek z gazem. Kreml przestał wywiązywać się z kontraktu

Rosjanie przerwali w piątek przesył gazu ziemnego do Polski, którego dokonywali w ramach kontraktu jamalskiego. PGNiG już potwierdziło plany Gazpromu. Władimir Putin zażądał od "nieprzyjaznych krajów" aby te płaciły za gaz w rublach. Termin na dostosowanie się do zmian wyznaczył na piątek 22 kwietnia. Polska nie dostosowała się do wymogów Kremla. PGNiG wystosowało oficjalny komunikat, w którym potwierdziło, że od środy gaz do Polski nie będzie już płynął. Informacje polskiej spółce przekazał Gazprom. Powodem jest odmówienie płatności za gaz w rublach.

Samochód na gaz
24.04.2022 16:48 LPG może podrożeć nawet dwukrotnie. Rząd szykuje nowe przepisy

LPG stało się kontrowersyjnym tematem po tym jak Sejm 13 kwietnia zdecydował się na odrzucenie poprawki Senatu zakładającej embargo na import surowca z Rosji ze skutkiem natychmiastowym. Rząd utrzymuje jednak stanowisko, że od LPG z Rosji chce odejść jeszcze w tym roku, a to będzie miało znaczący wpływ na ceny gazu. LPG nie podzieliło losu rosyjskiego węgla, który już został objęty embargiem przez polski rząd. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin tłumaczył decyzję Sejmu dbałością o interesy Polaków, bowiem zamknięcie się na rosyjskie LPG dałoby się odczuć ze skutkiem natychmiastowym. Z danych zaprezentowanych w raporcie Polskiej Organizacji Gazu Płynnego wynika, że w 2021 r. 58,2 proc. gazu LPG sprowadzonego do Polski pochodziło właśnie z Rosji. Doliczając 3,2 proc. dostaw z zaprzyjaźnionego z Kremlem reżimu białoruskiego, w opcji najbardziej radykalnej Polski mogłaby się odciąć od 61,3 proc. surowca. Taki stan rzeczy faktycznie wpłynąłby na podaż LPG na polskich stacjach benzynowych oraz ceny surowca.

mapa polska (1)
15.04.2022 13:20 PGNiG nie odpuszcza Gazpromowi. Komisja Europejska pod naciskiem polskiego koncernu

PGNiG odwołuje się od wyroku TSUE. Spółka złożyła w czwartek podanie kwestionujące ugodę komisji UE z Gazpromem. Chodzi o działania mające przywrócić konkurencję na rynku gazowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Podtrzymując negatywną ocenę zobowiązań Gazpromu spółka informuje, że “Ugoda, która została podpisana w maju 2018r. nie sprawiła przywrócenia konkurencji na rynku gazowym w Europie Środkowo-Wschodniej"Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe liczy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychyli się do argumentacji przedstawionej w odwołaniu.

niemcy flaga chmury
14.04.2022 16:21 Niemiecki rząd apeluje do swoich obywateli. Za Odrą może zabraknąć gazu

Niemiecka Federalna Agencja Sieciowa (BNetzA) apeluje do niemieckich obywateli, aby oszczędzali gaz ziemny w miarę możliwości. Niemieckie zapasy nie są bowiem zbyt duże, w przypadku nagłego zakręcenia kurka przez Rosjan wystarczą zaledwie na parę miesięcy.

Niemcy
13.04.2022 15:02 Niemcy jasno wyraziły swoje stanowisko. Nie będą szły ramię w ramię z UE w kwestii Rosji

Niemcy nie poprą unijnego embarga na rosyjską ropę, powiedział w środę rzecznik niemieckiego rządu. Niemcy nie zamierzają również płacić w rublach za rosyjskie surowce. O słowach niemieckiego rzecznika informuje Reuters. Brak poparcia dla inicjatywy Unii Europejskiej dotyczącej wprowadzenia embarga na rosyjską ropę dla wszystkich krajów organizacji Niemcy zapowiadały już od dłuższego czasu i konsekwentnie trzymają się swojej linii.

EN 01420202 1778
12.04.2022 19:09 Rosyjski ambasador zdradza rzekomy plan Polski. Dotyczy kupna surowców z Rosji

Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew wystąpił w rosyjskiej telewizji, gdzie podczas programu uznał, że Polska mimo deklaracji zerwania z rosyjskim gazem ropą i węglem, m plan dalszego ich kupowania za pośrednictwem innych państw. Jak słowa Andriejewa mają się do rzeczywistości? Analizujemy. Siergiej Andriejew wystąpił w programie Władimira Sołowjowa w stacji Rossija 1, gdzie dał wyraz swojej frustracji spowodowanej polityką Warszawy wobec Moskwy. Ambasador Federacji Rosyjskiej mówił, że deklaracje Polski o całkowitym odejściu od rosyjskich surowców są nieprawdzie i w praktyce się nie powiodą. Dotyczyć ma to m.in. kupna rosyjskiego gazu, który Polska zdaniem ambasadora może importować np. z Niemiec przy jednoczesnym deklarowaniu, że nie korzysta z rosyjskich dostaw. Przy okazji rosyjski ambasador mówił o "konsekwentnym zrywaniu więzów gospodarczych z Rosją przez wszystkie rządy Polski od 1989 r.", a jedyna gałąź, której Polska nie postanowiła zerwać, to energetyczna". Andriejew uznał, że cel postawiony sobie przez polski rząd polegający na całkowitym zerwaniu z rosyjskim paliwem energetycznym do końca bieżącego roku jest bardzo wątpliwy.

DSC1600
12.04.2022 15:22 PGNiG ogłosiło ostateczne zwycięstwo nad Gazpromem. Koniec sporu o cenę gazu

PGNiG poinformowało o ostatecznym zakończeniu sporu z Gazpromem, który toczył się między firmami przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Batalia między PGNiG i Gazpromem toczyła się od 2015 r. i dotyczyła cen gazu w kontrakcie jamalskim. 9 marca 2022 r. Sąd Apelacyjny w Sztokholmie wydał prawomocny wyrok, korzystny dla PGNiG, który oznacza zakończenie sporu sądowego. Gazprom nie złożył odwołania od wyroku, a termin właśnie upłynął, co oznacza brak dalszych prawnych możliwości egzekwowania woli rosyjskiego koncernu.

flaga USA
10.04.2022 17:09 Gaz łupkowy z USA ma zastąpić rosyjski surowiec w Europie. Na spotkaniu nie było Polaków

W środę w Houston doszło do spotkania przedstawicieli amerykańskich eksporterów gazu ziemnego z europejskimi politykami, informuje Reuters. Dyskutowano o możliwie szybkim zastąpieniu dostaw z Rosji gazem łupkowym LNG pochodzącym z USA. Na spotkaniu nie było przedstawicieli z Polski.

niemcy flaga chmury
08.04.2022 15:38 Ważne ogłoszenie niemieckiego regulatora w sprawie Gazprom Germania. Potrzebna ciągłość dostaw

Niemiecki regulator sieci energetycznej obiecał w piątek, że zapewni ciągłość dostaw za pośrednictwem infrastruktury należącej do spółki Gazprom Germania. Dla zachowania odpowiedniego przepływu gazu potrzebne jest jednak współdziałanie z dotychczasowymi kontrahentami firmy, operator apeluje więc o niezrywanie umów. Gazprom Germania będący do końca marca bieżącego roku niemiecką filią rosyjskiego Gazpromu obecnie przeszedł po kuratelę państwa niemieckiego. Rosyjski gigant energetyczny zrzekł się bowiem swojej niemieckiej filii, wycofując z niej swoje udziały w trybie natychmiastowym.

pixabay, tvjoern
05.04.2022 15:21 Niemcy znacjonalizowały filie Gazpromu. Ma to zapewnić ciągłość dostaw

Niemiecki rząd postanowił objąć zarządem komisarycznym spółki Gazprom Germania. Spółka była do tej pory niemiecką filią rosyjskiego Gazpromu. O decyzji Berlina poinformował w poniedziałek minister gospodarki RFN Robert Habeck. Historia Gazprom Germania ma także ponure oblicze sięgające jeszcze czasów NRD. Robert Habeck w komentarzu dla agencji dpa argumentował decyzję zapewnieniem dalszego bezpieczeństwa dostaw, co ma wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny. Przy okazji minister zapewnił, że obecnie ciągłość dostaw gazu przez Gazprom Germania jest zachowana, czytamy w depeszy PAP.

PGNiG-logo PGNiG-gaz-iberion
04.04.2022 12:59 PGNiG pomoże z wymianą pieca. Olbrzymie dofinansowania, już można składać wnioski

PGNiG od 1 kiwetnia przyjmuje wnioski na dofinansowanie do wymiany źródła energii na kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła. Program będzie działał do wyczerpania puli pieniędzy, jednak nie później niż do 31 grudnia 2022 r. Dobrze jest więc się spieszyć z wnioskiem. PGNiG swoją ofertę kieruje do osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych i nadal ogrzewają swoje nieruchomości węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Dofinansowania mają objąć wymianę starego kotła na gazowy kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła.

14415480660 ed026f8beb o
03.04.2022 19:31 Litwa, Łotwa i Estonia definitywnie kończą z rosyjskim gazem. Dostawy już nie płyną

Litwa, Łotwa i Estonia potwierdziły, że definitywnie kończą z importem rosyjskiego gazu. Uldis Baris z łotewskiego Conexus Baltic Grid nie pozostawił wątpliwości. Od 1 kwietnia 2022 r. rosyjski gaz nie płynie już do krajów bałtyckich, przekazał w sobotę łotweski operator magazynów gazu ziemnego Conexus Baltic Grid, o czym czytamy w anglojęzycznym portalu baltics.news. Prezes spółki Conexus Baltic Grid Uldis Baris powiedział, że sytuacja na Ukranie wyraźnie pokazała, że Rosjanom nie należy ufać w temacie ciągłości dostaw ropy.

niemcy flaga chmury
30.03.2022 17:10 Niemcy przygotowują się na braki dostaw gazu. Powołali sztab kryzysowy

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck ogłosił etap wczesnego ostrzegania w ramach planu kryzysowego, który przygotowuje Niemcy na ewentualne braki w dostawach gazu. Jak podkreśla jednak niemiecki rząd, gaz płynie bez zakłóceń, a są to jedynie ćwiczenia. Niemcy przygotowują plany kryzysowe na wypadek odcięcia kraju od zasobów gazu. Choć działania zapowiedziane przez ministra gospodarki mają charakter prewencyjny, to można z nich wnioskować, że Berlin nie do końca wierzy w umowy z Rosjanami. Chodzi bowiem o ogłoszenie Moskwy dotyczące zmian w płatnościach za surowce. Kraje importujące podług koncepcji Kremla miałyby rozliczać się z rosyjskimi firmami w rublach. Pomysł, w którym Putin upatruje wzmocnienia rosyjskiej waluty mocno pokiereszowanej przez zachodnie sankcje został kategorycznie odrzucony wczoraj przez graje grupy G7. Rosja płatności w rublach żąda od 1 kwietnia.

EN 01502755 0591
30.03.2022 15:46 Morawiecki chce nowego podatku. Ma dotyczyć rosyjskich surowców

Mateusz Morawiecki obiecuje, że będzie forsował w Unii Europejskiej wprowadzenie specjalnego podatku od rosyjskich surowców. Taki podatek dotknąłby mocno Niemcy, które w dużej mierze korzystają z rosyjskich dostaw.Premier Morawiecki podczas środowego wystąpienia mówił, że chciałby przekonać Unię Europejską, że surowce pochodzące z Rosji powinny być dodatkowo opodatkowane. Jak jednak zaznaczył, musi to być "sprawiedliwie z punktu widzenia zasad konkurencji na rynku".