Zmiany wprowadzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na pewno ucieszą wielu pacjentów. Już od poniedziałku, 26 lutego, wiele nowych świadczeń będzie dostępnych za darmo. Zmiany obejmą zarówno izbę przyjęć, jak i szpitalny oddział ratunkowy.
Polski system zdrowia jest owiany złą sławą, jeżeli chodzi o czas oczekiwania na wizytę do lekarza. Problem jest jednak na tyle poważny, że do Sejmu wpłynęła petycja dotycząca walki z tym problemem. Jedno z proponowanych rozwiązań przewiduje… wpis na listę dłużników.
Długie godziny oczekiwania na wizytę u lekarza stały się codziennością dla niemal wszystkich pacjentów w Polsce. Często trzeba spędzić w poczekalni naprawdę wiele czasu, by doczekać się na swoją kolej. Jak się okazuje, padł pomysł, który ma pomóc zniwelować ten problem.
Aż dla 11 grup od początku tego roku został wyłączony obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kto skorzysta na zmianach? Sprawdzamy, jak teraz wyglądają przepisy.
W teorii leczenie w szpitalach jest bezpłatne, bo polski system zdrowia opiera się na ubezpieczeniu zdrowotnym, które finansowane jest z środków publicznych. Jednak niewiele osób może zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę za niektóre usługi w szpitalu trzeba będzie zapłacić. Przedstawiamy szczegóły.
Na większość wizyt w ramach NFZ trzeba bardzo długo czekać, a kolejki do specjalistów przeważnie są gigantyczne. Jednak okazuje się, że niektóre usługi Narodowego Funduszu Zdrowia są zupełnie darmowe i dostępne “od ręki”. Trzeba będzie jednak spełnić kluczowe warunki.
Darmowe usługi oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dostępne bez kolejki? Dla wielu osób może to zabrzmieć jak żart. Prawda jest jednak taka, że faktycznie istnieje taka możliwość dla wszystkich Polaków. Trzeba jednak uprzednio spełnić warunki.
Niektórzy powiedzą, że piekło zamarzło, inni po prostu będą w wielkim szoku. Choć mało kto postawiłby na to jakiekolwiek pieniądze, faktem jest, że Narodowy Fundusz Zdrowia ma w swojej ofercie usługi z najwyższej półki. Co jeszcze ważniejsze, skorzystać z nich może praktycznie każdy, całkowicie za darmo. Wystarczy kilka chwil, by zaoszczędzić naprawdę sporo gotówki, którą normalnie zostawilibyśmy w prywatnym gabinecie.
Od 1 stycznia 2024 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził całkiem spore zmiany w przychodniach i szpitalach. Teraz okazało się, że nie wszystko poszło zgodnie z planem i wystąpiły pewne opóźnienia. NFZ wydał nawet specjalny komunikat w tej sprawie. Co to oznacza dla pacjentów?
W większości przypadków, leczenie w szpitalu jest całkowicie bezpłatne. Po zagłębieniu się w szczegóły okazuje się jednak, że szpitale mogą żądać dodatkowych opłat od swoich pacjentów.
Początek 2024 roku niesie ze sobą sporo zmian - w tym również tych zdrowotnych. Duże nowości dotyczą m.in. cukrzyków, którzy muszą się przygotować do nowych zasad.
Wyjazd do sanatorium pozwala wzmocnić organizm za sprawą licznych zabiegów leczniczych w postaci, chociażby masaży, krioterapii czy gimnastyki. W przypadku pobytu w sanatorium na NFZ pacjent ponosi koszty m.in. wyżywienia i zakwaterowania. Istnieje jednak opcja wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe zupełnie za darmo – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Kto może z niej skorzystać?
Wyjazdy na leczenie uzdrowiskowe w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są w Polsce bardzo popularne. Niewiele osób jednak wie, że nie zawsze NFZ zapłaci za wszystkie zabiegi i usługi oferowane przez dane sanatorium. Warto zapoznać się ze szczegółami każdego wyjazdu na długo przed jego rozpoczęciem, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.
Wraz z początkiem nowego roku dokona się istna rewolucja w aptekach. Zmieni się nie tylko funkcjonowanie placówek, ale również i sama sytuacja pracujących w nich farmaceutów. Wszystko jest spowodowane reformą prawa farmaceutycznego.
W środę weszły w życie spore zmiany dotyczące refundowanych leków. Pojawiła się nowa lista - wraz z nią, refundacją od początku listopada objęto blisko 80 nowych leków.
Podstawowa opieka zdrowotna (w skrócie: POZ) to część systemu opieki zdrowotnej, która zapewnia każdemu uprawnionemu kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania – rzecz jasna, na terytorium Polski. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że już za kilka dni lekarze rodzinni zyskają nowe uprawnienia, pojawią się też ważne zmiany w świątecznej i nocnej opiece zdrowotnej. O czym powinni wiedzieć pacjenci?
Pojechać za darmo do sanatorium i jeszcze samemu wybrać kierunek? Jest to jak najbardziej możliwe. Aby jednak otrzymać zwrot kosztów trzeba spełnić pewne warunki.
Z początkiem października w życie wejdzie rozporządzenie ministra ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W efekcie pojawią się korzystne zmiany dotyczące opieki lekarskiej – mają one zmniejszyć kolejki do specjalistów. Niestety, czas oczekiwania na diagnostykę w niektórych miejscach jest zdecydowanie zbyt długi. Mowa tu, chociażby o wizycie u psychiatry dziecięcego. Z ustaleń fundacji GrowSpace wynika, że średni czas oczekiwania na konsultację u tego specjalisty wynosi w Polsce 238 dni, a w pięciu placówkach przekracza 1000 dni.
W Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia od początku roku rozpatrzono 150 skarg dotyczących trudności w dostępie do świadczeń. Najczęściej problematyczne okazywało się zarejestrowanie do lekarza (POZ i AOS) oraz brak kontaktu z placówką. Tymczasem NFZ przypomina, że zakłady podstawowej opieki zdrowotnej mają pewien obowiązek, do którego zobowiązują je przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Poniżej wskazujemy, co koniecznie powinni wiedzieć pacjenci.
Od 1 września osoby po 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą otrzymać niektóre leki za darmo. Przynajmniej w teorii. W praktyce pojawiło się sporo problemów.
Z tegorocznego raportu „MŁODE GŁOWY” sporządzonego przez fundację Unaweza Martyny Wojciechowskiej wynika, że problemy psychiczne dotyczą sporej części polskich dzieci i młodzieży. Osoby będące w kryzysie potrzebują nie tylko wsparcia swoich bliskich, ale przede wszystkim profesjonalnej pomocy. Na jaw wyszły szokujące ustalenia fundacji GrowSpace, według której czas oczekiwania na konsultację do psychiatry dziecięcego na NFZ w jednej ze śląskich placówek wynosi… 2441 dni, czyli 7 lat.
W Polsce istnieje system refundacji kosztów zabiegów stomatologicznych, co pozwala pacjentom na zwrot części lub wszystkich kosztów związanych z leczeniem zębów.
Prawo i Sprawiedliwość składa kolejną obietnicę wyborczą. Dotyczy ona jakości posiłków dla pacjentów. Wyniki ostatniej kontroli posiłków w szpitalach przez Sanepid nie napawają optymizmem.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa otyłość mianem epidemii, jest ona nazywana chorobą XXI wieku, dotyka mnóstwo osób bez względu na ich wiek i płeć. Każdego roku z jej powodu i w wyniku nadwagi umierają miliony ludzi na całym świecie. Niezdrowa dieta to jedna z przyczyn tego stanu rzeczy. Jeśli chcesz zadbać o siebie i o swoich najbliższych, utrzymać wagę, rozpocząć dietę o ustalonej kaloryczności, ale nie wiesz, jak zacząć, z pomocą przychodzi całkowicie bezpłatna usługa Narodowego Funduszu Zdrowia. Korzysta z niej już 760 tys. osób. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, na czym to polega.
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o jak najszybszym dołączeniu do systemu ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby, które do niego nie należą, a doświadczą kłopotów ze zdrowiem, mogą mieć na głowie także inne problemy, a mianowicie te finansowe. Koszty tylko niektórych popularnych zabiegów mogą bowiem sięgnąć dziesiątek tysięcy złotych, dodatkowe opłaty czekają też na zwlekających z podjęciem decyzji. Nie ma zatem na co czekać, procedury są proste.
NFZ zamierza w przyszłym roku wydać na finansowanie świadczeń stomatologicznych o ponad 23% więcej w porównaniu z planem finansowym na br. Jak podkreślają eksperci, to dobrze, ale – w ich ocenie – pacjenci właściwie nie odczują żadnej różnicy. Ostatnio gabinety dentystyczne zmagały się z drastycznymi podwyżkami, często przekraczającymi nawet 40% rdr. Od kwietnia 2023 roku NFZ płaci więcej za część świadczeń, a koszt wprowadzenia wyższych wycen to 410 mln zł rocznie. W ub.r. najczęściej rozliczanym świadczeniem z zakresu stomatologii było płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacji leku. Do tego z danych Funduszu wynika, że ostatnio liczba współpracujących z nim gabinetów dentystycznych była mniejsza niż w 2022 r. Eksperci uważają, że ta sytuacja raczej się nie poprawi.
W 2023 roku ze specjalnej usługi Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystało już 17,5 tys. Polaków – najwięcej z województw mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubelskiego. Przy okazji wizyty w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystaj z usług kiosku profilaktycznego. Nie kupisz w nim gazety, za to dostaniesz coś więcej – informuje nas Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia. O co dokładnie chodzi?
Jak informuje piątkowa “Rzeczpospolita” Polacy po raz pierwszy w historii wydali na prywatną opiekę medyczną więcej niż 50 mld zł.