Pacjenci wybierają się do sanatorium przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Wielu osobom zależy jednak na tym, by pojechać do uzdrowiska razem z małżonkiem. Jak się okazuje, taka opcja jest możliwa, choć trzeba będzie spełnić odpowiednie warunki. Przedstawiamy szczegóły.
Wizyta u dentysty zwykle jest sporym obciążeniem dla naszego budżetu. Warto więc pamiętać, że wielu osobom należy się dofinansowanie w wysokości nawet 500 złotych. Wystarczy tylko spełnić jeden warunek. Kto może skorzystać z takiego rozwiązania?
NFZ wychodzi naprzeciw pacjentom, którzy muszą stracić kilka kilogramów lub zmienić tryb życia na zdrowszy. Oficjalny portal Diety NFZ pozwala na skorzystanie z darmowych jadłospisów dla całej rodziny.
Szpital publiczny dla wszystkich ubezpieczonych w ZUS jest darmowy… ale są wyjątki. Za co szpital może wystawić nam rachunek? Lista rzeczy, które w publicznych szpitala są płatne, jest całkiem długa.
Po kolejnej próbie połączenia wreszcie ktoś odbiera. Ale chwilę później okazuje się, że tylko po to, by przekazać nam, że na dziś wolnych miejsc już nie ma. Przychodnie rodzinne (lub tzw. pierwszego kontaktu) często są przepełnione, a kolejki skutecznie uniemożliwiają nawet krótką konsultację. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, w odpowiedzi na setki pytań, o jednym, wartym zapamiętania, prawie.
Jednym z problemów publicznej opieki zdrowotnej w Polsce jest to, że z pomocy stomatologicznej korzystamy już w zasadzie domyślnie prywatnie. Nawet mimo wysokich kosztów. Trudnością są oczywiście długie kolejki, jednak należy wziąć pod uwagę, że katalog usług refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest całkiem obszerny.
Kolejny miesiąc, kolejne podwyżki. Od 1 maja w górę pójdą koszty zakwaterowania w sanatoriach. Zmiany te najbardziej uderzą po kieszeni najbiedniejszych seniorów, choć nie tylko. Wiadomo, ile wkrótce trzeba będzie zapłacić za konkretny rodzaj pokoju.
Zgodnie z obwieszczeniem Izabeli Leszczyn, minister zdrowia, od 1 kwietnia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Jej zawartość może jednak zaskoczyć. Niektóre leki będą od dzisiaj kosztować pacjentów więcej. Zestawienie objęło również kilkadziesiąt nowych pozycji. Jakich zmian powinni spodziewać się pacjenci?
Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ważny komunikat, w którym poinformowano o wysokości składki zdrowotnej w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku. Tyle muszą płacić Polacy za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Przedstawiamy szczegóły.
Wyjazd do sanatorium bardzo często wiąże się z bardzo długim czasem oczekiwania na pobyt. Jak się jednak okazuje, jest banalnie prosty sposób na to, by znacznie ten czas skrócić. Co konkretnie należy zrobić, by szybciej wyjechać do sanatorium? Wyjaśniamy.
Pacjenci szpitala czasem muszą zapłacić za pobyt w placówce dodatkowe pieniądze. Problem ten dotyczy również osób posiadających ubezpieczenie w ramach NFZ. Do torby szpitalnej warto włożyć nie tylko piżamę i szczoteczkę do zębów, ale również nieco gotówki. Za co naliczone mogą zostać dodatkowe opłaty z pobyt w szpitalu? Wyjaśniamy.
O zmianach ws. składki zdrowotnej mówiło się jeszcze przed wyborami. Teraz rząd zapowiedział konkretne reformy, jednak plany nie wszystkim przypadły do gustu. Zmiany wywołały burzę w rządzie.
W niewielkiej wsi w Małopolsce mieszka 85-letnia lekarka, pani Danuta. Kobieta od lat znana jest ze swojego dobrego serca i chęci niesienia pomocy, za co Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił ją ukarać. Na medyczkę nałożona została grzywna w wysokości 56 tys. złotych tylko za to, że wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów. Niestety, robiła to nieświadoma, że zmieniły się przepisy, o czym choć miała być poinformowana, ostatecznie nie została.
Od 5 marca br. obowiązują nowe przepisy dotyczące pobytów w sanatorium. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, zmiany zaszły w systemie kierowania pacjentów na leczenie w uzdrowiskach lub na rehabilitację uzdrowiskową. Resort Izabeli Leszczyny chce, aby standardem stały się elektroniczne skierowania dla kuracjuszy, nie oznacza to jednak, że papierowe całkowicie znikną. Lekarz będzie mógł je wystawić, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna w czwartek przekazała ważne wieści dla Polaków. Okazuje się, że już 1 kwietnia wchodzą w życie duże zmiany, o których powinni wiedzieć wszyscy pacjenci. Chodzi bowiem o listę leków refundowanych. Przedstawiamy szczegóły.
Pobyt w polskim szpitalu w teorii jest darmowy. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość jest nieco inna, a pacjenci często spotykają się z tym, że muszą ponieść dodatkowe opłaty. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że szpitale mają całe listy usług, które nie są darmowe. Za co konkretnie trzeba zapłacić podczas pobytu w szpitalu?
Zmiany wprowadzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na pewno ucieszą wielu pacjentów. Już od poniedziałku, 26 lutego, wiele nowych świadczeń będzie dostępnych za darmo. Zmiany obejmą zarówno izbę przyjęć, jak i szpitalny oddział ratunkowy.
Polski system zdrowia jest owiany złą sławą, jeżeli chodzi o czas oczekiwania na wizytę do lekarza. Problem jest jednak na tyle poważny, że do Sejmu wpłynęła petycja dotycząca walki z tym problemem. Jedno z proponowanych rozwiązań przewiduje… wpis na listę dłużników.
Długie godziny oczekiwania na wizytę u lekarza stały się codziennością dla niemal wszystkich pacjentów w Polsce. Często trzeba spędzić w poczekalni naprawdę wiele czasu, by doczekać się na swoją kolej. Jak się okazuje, padł pomysł, który ma pomóc zniwelować ten problem.
Aż dla 11 grup od początku tego roku został wyłączony obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kto skorzysta na zmianach? Sprawdzamy, jak teraz wyglądają przepisy.
W teorii leczenie w szpitalach jest bezpłatne, bo polski system zdrowia opiera się na ubezpieczeniu zdrowotnym, które finansowane jest z środków publicznych. Jednak niewiele osób może zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę za niektóre usługi w szpitalu trzeba będzie zapłacić. Przedstawiamy szczegóły.
Na większość wizyt w ramach NFZ trzeba bardzo długo czekać, a kolejki do specjalistów przeważnie są gigantyczne. Jednak okazuje się, że niektóre usługi Narodowego Funduszu Zdrowia są zupełnie darmowe i dostępne “od ręki”. Trzeba będzie jednak spełnić kluczowe warunki.
Darmowe usługi oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dostępne bez kolejki? Dla wielu osób może to zabrzmieć jak żart. Prawda jest jednak taka, że faktycznie istnieje taka możliwość dla wszystkich Polaków. Trzeba jednak uprzednio spełnić warunki.
Niektórzy powiedzą, że piekło zamarzło, inni po prostu będą w wielkim szoku. Choć mało kto postawiłby na to jakiekolwiek pieniądze, faktem jest, że Narodowy Fundusz Zdrowia ma w swojej ofercie usługi z najwyższej półki. Co jeszcze ważniejsze, skorzystać z nich może praktycznie każdy, całkowicie za darmo. Wystarczy kilka chwil, by zaoszczędzić naprawdę sporo gotówki, którą normalnie zostawilibyśmy w prywatnym gabinecie.
Od 1 stycznia 2024 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził całkiem spore zmiany w przychodniach i szpitalach. Teraz okazało się, że nie wszystko poszło zgodnie z planem i wystąpiły pewne opóźnienia. NFZ wydał nawet specjalny komunikat w tej sprawie. Co to oznacza dla pacjentów?
W większości przypadków, leczenie w szpitalu jest całkowicie bezpłatne. Po zagłębieniu się w szczegóły okazuje się jednak, że szpitale mogą żądać dodatkowych opłat od swoich pacjentów.
Początek 2024 roku niesie ze sobą sporo zmian - w tym również tych zdrowotnych. Duże nowości dotyczą m.in. cukrzyków, którzy muszą się przygotować do nowych zasad.
Wyjazd do sanatorium pozwala wzmocnić organizm za sprawą licznych zabiegów leczniczych w postaci, chociażby masaży, krioterapii czy gimnastyki. W przypadku pobytu w sanatorium na NFZ pacjent ponosi koszty m.in. wyżywienia i zakwaterowania. Istnieje jednak opcja wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe zupełnie za darmo – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Kto może z niej skorzystać?