Szykują się spore zmiany dla seniorów. Mimo że lista bezpłatnych leków została ostatnio rozszerzona, na drodze do skorzystania z wielu darmowych produktów stanęły przepisy. Na liczne skargi w tej sprawie ma odpowiedzieć specjalny zespół, którego zadaniem ma być zlikwidowanie barier w wypisywaniu bezpłatnych leków. Wiemy już, co się zmieni.
Ogromna zmiana dla pacjentów. Już od 2 lipca 2024 roku w życie wejdzie rozporządzenie związane z przyznawaniem odszkodowań dla osób, które zostały poszkodowane w szpitalu. Chodzi o nawet 200 tys. w sytuacji zdarzenia lub błędu medycznego, który spowodował uszczerbek na zdrowiu. Pierwsze świadczenia już zostały wypłacone.
Wyjazd do sanatorium wiąże się nie tylko z wieloma korzyściami dla zdrowia, ale także ze sporym wydatkiem. Konkretne stawki zależą między innymi od tego, kiedy wyjeżdżamy do uzdrowiska i jaki standard pokoju wybierzemy. Jak prezentują się aktualne ceny? Przedstawiamy szczegóły.
Raport pn.: “Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce - perspektywa 2025-2027” obrazuje skalę braków budżetowych w sektorze ochrony zdrowia. Według dokumenty na przestrzeni najbliższych trzech lat NFZ będzie musiał sobie radzić z brakującą kwotą nawet 160 mld zł. To równowartość tegorocznych wydatków na obronność. “Kolejny trupy wypadły z szafy po poprzednim rządzie”.
Pacjenci podczas pobytu w szpitalu bardzo często spotykają się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jest cała lista rzeczy, za które trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Przedstawiamy szczegóły.
Wyjazd do sanatorium przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale również wiąże się ze sporym wydatkiem. Jak się jednak okazuje, sporo osób może skorzystać z darmowego pobytu w uzdrowisku. Komu konkretnie przysługuje taki przywilej? Wyjaśniamy.
W porodówki głodem - wynika z nowego zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, dokumentu, który wprowadził uprzywilejowane finansowanie placówek stosujących na swoich oddziałach podczas porodu znieczulenie. Te, które ze znieczulenia nie korzystają, lub robią to zbyt rzadko, stracą pieniądze.
Poznaj zmiany, które mogą zrewolucjonizować dostęp do sanatoriów w Polsce. Nowe przepisy skrócą czas oczekiwania na turnus, wprowadzą bezpłatne pobyty dla seniorów oraz zapewnią wsparcie dla pracujących i rodzin z dziećmi. Przeczytaj, jakie korzyści mogą przynieść te innowacyjne rozwiązania i jak wpłyną one na jakość życia kuracjuszy.
Wyjazd do sanatorium w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wiąże się z mniejszymi kosztami, ale zwykle oznacza też długi czas oczekiwania. Jak się okazuje, istnieje prosty sposób na to, by przyspieszyć wyjazd do uzdrowiska. Przedstawiamy szczegóły.
Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe plany dietetyczne. Przy pomocy publicznego narzędzia obliczysz BMI i dobierzesz miesięczną dietę - zarówno opracowaną pod konkretne schorzenie jak skrojoną pod osoby zdrowe, a chcące zadbać o żywienie. Czym jest usługa Diety NFZ i jak działa?
Komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) nie pozostawia złudzeń co do sytuacji w Polsce. Nieustannie przybywa pacjentów zmagających się z jedną konkretną chorobą. Koszty leczenia takich osób liczone są w miliardach. Mowa o otyłości. - Szacuje się, że refundacja leczenia konsekwencji choroby otyłościowej wyniosła w 2023 roku co najmniej 3,8 mld zł - wylicza NFZ w raporcie. Szacunki na temat przyszłości nie są optymistyczne.
Zastanawiasz się w jaki sposób mógłbyś skorzystać z możliwości bezpłatnego pobytu w sanatorium na koszt NFZ? Oto informacje, kto ma prawo do skorzystania z tego rodzaju świadczenia oraz jakie należy wykonać kroki, aby uzyskać odpowiednie skierowanie.
Pacjenci wybierają się do sanatorium przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Wielu osobom zależy jednak na tym, by pojechać do uzdrowiska razem z małżonkiem. Jak się okazuje, taka opcja jest możliwa, choć trzeba będzie spełnić odpowiednie warunki. Przedstawiamy szczegóły.
Wizyta u dentysty zwykle jest sporym obciążeniem dla naszego budżetu. Warto więc pamiętać, że wielu osobom należy się dofinansowanie w wysokości nawet 500 złotych. Wystarczy tylko spełnić jeden warunek. Kto może skorzystać z takiego rozwiązania?
NFZ wychodzi naprzeciw pacjentom, którzy muszą stracić kilka kilogramów lub zmienić tryb życia na zdrowszy. Oficjalny portal Diety NFZ pozwala na skorzystanie z darmowych jadłospisów dla całej rodziny.
Szpital publiczny dla wszystkich ubezpieczonych w ZUS jest darmowy… ale są wyjątki. Za co szpital może wystawić nam rachunek? Lista rzeczy, które w publicznych szpitala są płatne, jest całkiem długa.
Po kolejnej próbie połączenia wreszcie ktoś odbiera. Ale chwilę później okazuje się, że tylko po to, by przekazać nam, że na dziś wolnych miejsc już nie ma. Przychodnie rodzinne (lub tzw. pierwszego kontaktu) często są przepełnione, a kolejki skutecznie uniemożliwiają nawet krótką konsultację. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, w odpowiedzi na setki pytań, o jednym, wartym zapamiętania, prawie.
Jednym z problemów publicznej opieki zdrowotnej w Polsce jest to, że z pomocy stomatologicznej korzystamy już w zasadzie domyślnie prywatnie. Nawet mimo wysokich kosztów. Trudnością są oczywiście długie kolejki, jednak należy wziąć pod uwagę, że katalog usług refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest całkiem obszerny.
Kolejny miesiąc, kolejne podwyżki. Od 1 maja w górę pójdą koszty zakwaterowania w sanatoriach. Zmiany te najbardziej uderzą po kieszeni najbiedniejszych seniorów, choć nie tylko. Wiadomo, ile wkrótce trzeba będzie zapłacić za konkretny rodzaj pokoju.
Zgodnie z obwieszczeniem Izabeli Leszczyn, minister zdrowia, od 1 kwietnia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Jej zawartość może jednak zaskoczyć. Niektóre leki będą od dzisiaj kosztować pacjentów więcej. Zestawienie objęło również kilkadziesiąt nowych pozycji. Jakich zmian powinni spodziewać się pacjenci?
Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ważny komunikat, w którym poinformowano o wysokości składki zdrowotnej w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku. Tyle muszą płacić Polacy za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Przedstawiamy szczegóły.
Wyjazd do sanatorium bardzo często wiąże się z bardzo długim czasem oczekiwania na pobyt. Jak się jednak okazuje, jest banalnie prosty sposób na to, by znacznie ten czas skrócić. Co konkretnie należy zrobić, by szybciej wyjechać do sanatorium? Wyjaśniamy.
Pacjenci szpitala czasem muszą zapłacić za pobyt w placówce dodatkowe pieniądze. Problem ten dotyczy również osób posiadających ubezpieczenie w ramach NFZ. Do torby szpitalnej warto włożyć nie tylko piżamę i szczoteczkę do zębów, ale również nieco gotówki. Za co naliczone mogą zostać dodatkowe opłaty z pobyt w szpitalu? Wyjaśniamy.
O zmianach ws. składki zdrowotnej mówiło się jeszcze przed wyborami. Teraz rząd zapowiedział konkretne reformy, jednak plany nie wszystkim przypadły do gustu. Zmiany wywołały burzę w rządzie.
W niewielkiej wsi w Małopolsce mieszka 85-letnia lekarka, pani Danuta. Kobieta od lat znana jest ze swojego dobrego serca i chęci niesienia pomocy, za co Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił ją ukarać. Na medyczkę nałożona została grzywna w wysokości 56 tys. złotych tylko za to, że wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów. Niestety, robiła to nieświadoma, że zmieniły się przepisy, o czym choć miała być poinformowana, ostatecznie nie została.
Od 5 marca br. obowiązują nowe przepisy dotyczące pobytów w sanatorium. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, zmiany zaszły w systemie kierowania pacjentów na leczenie w uzdrowiskach lub na rehabilitację uzdrowiskową. Resort Izabeli Leszczyny chce, aby standardem stały się elektroniczne skierowania dla kuracjuszy, nie oznacza to jednak, że papierowe całkowicie znikną. Lekarz będzie mógł je wystawić, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna w czwartek przekazała ważne wieści dla Polaków. Okazuje się, że już 1 kwietnia wchodzą w życie duże zmiany, o których powinni wiedzieć wszyscy pacjenci. Chodzi bowiem o listę leków refundowanych. Przedstawiamy szczegóły.
Pobyt w polskim szpitalu w teorii jest darmowy. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość jest nieco inna, a pacjenci często spotykają się z tym, że muszą ponieść dodatkowe opłaty. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że szpitale mają całe listy usług, które nie są darmowe. Za co konkretnie trzeba zapłacić podczas pobytu w szpitalu?