Niskie płace, ogłoszony niedawno program dobrowolnych odejść i trudna sytuacja finansowa spółki sprawiają, że wśród pracowników Poczty Polskiej rośnie napięcie. Dyskusje na temat strajku trwają. Czy faktycznie może do niego dojść i jakie konsekwencje oznacza to dla odbiorców poczty? Robert Czyż, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty zabrał głos w tej sprawie na antenie Radia Kraków.
Najbliższy czas wiążę się z utrudnieniami dostępu do części usług, część firm w ogóle zawiesza działalność do stycznia. Rzecz jasna pozwolić nie może sobie na to Poczta Polska, choć i tu nie obędzie się bez ograniczeń. Opublikowano już szczegółowe informacje o harmonogramie pracy urzędów i listonoszy — to kluczowe nie tylko dla interesantów w okresie świątecznym, ale też seniorów, którzy dostaną swoją emeryturę w innym terminie.
Z początkiem nowego roku Poczta Polska zapowiada rewolucję. Nowa usługa może całkowicie odmienić oblicze tradycyjnych przesyłek i sprawić, że w skrzynce na listy już nigdy nie znajdziemy awizo. Co zastąpi tę starą metodę? Zmiany oznaczają ulgę dla nadawców, odbiorców i listonoszy.
Z tym problemem mierzy się wielu Polaków. W niemal każdym domu zalegają stare urządzenia elektroniczne, nie tylko telefony i ładowarki, ale nawet laptopy czy telewizory. Często nie wiemy, co powinniśmy z nimi zrobić, a pomyłka może nas słono kosztować. Gdzie powinniśmy wyrzucać elektrośmieci?
W Poczcie Polskiej trwa właśnie intensywny proces restrukturyzacji. Jednym z kluczowych jego elementów są twarde negocjacje płacowe z przedstawicielami związków zawodowych. Rezultatem długotrwałych rozmów są ogłoszone właśnie podwyżki. Sęk w tym, że nie wszyscy są z nich zadowoleni. Zwłaszcza, że w tle wciąż majaczy redukcja zatrudnienia.
Poczta Polska, największy operator pocztowy w kraju, przechodzi istotne zmiany. W ramach nowej strategii spółka rozszerza ofertę dostępnych usług i produktów. Klienci odwiedzający placówki mogą teraz liczyć nie tylko na tradycyjne usługi pocztowe, ale także na coraz szerszy wachlarz... propozycji zakupowych. Jakie zmiany szykuje Poczta i co zyska na tym klient?
Zachowanie zakonnic na Bożonarodzeniowym Jarmarku w Szczecinie wywołało w sieci prawdziwą burzę. Mniszki z Monasteru św. Elżbiety w Mińsku wyłożyły towar na tamtejszym straganie nr 34 i zachęcały do zakupów informując, że niosą pomoc humanitarną dla Ukrainy. “Zapomniały” jednak wskazać, dla której strony konfliktu….
Przestępcy nie ustają w wymyślaniu coraz bardziej wyrafinowanych metod na oszustwa. Podszywają się pod listonoszy, policjantów i urzędników, aby zdobyć dane osobowe i pieniądze. Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne, które są łatwym celem manipulacji. Poczta Polska wydała komunikat w związku z nową metodą wyłudzania pieniędzy.
Czy kontrola abonamentu RTV to zmartwienie każdego właściciela telewizora? Poczta Polska wyjaśnia, jak wyglądają takie działania i kto może się ich spodziewać. Mitów krążących wokół tego obowiązku jest wiele, ale rzeczywistość może zaskoczyć niejednego użytkownika.
Ciemne chmury nad Pocztę Polską nadeszły już jakiś czas temu. Problemy państwowej spółki spowodowały, że pracowników czeka prawdziwy dramat. Setki z nich stracą pracę, co jest już nieuniknione. Ujawniono, dlaczego ma się tak stać.
Gdyby nie rządowe zastrzyki gotówki, Pocztę Polską po ponad 450 latach spotkałby w tym roku niechybny koniec. Doraźne dopłaty nie rozwiązują jednak zaognionego konfliktu między pracownikami a władzami spółki. Podejmowane przez zarząd decyzje sprawiają, że z tygodnia na tydzień rośnie prawdopodobieństwo, że Poczta Polska stanie.
Awizo to jeden z najbardziej kłopotliwych dokumentów, jakie można znaleźć w skrzynce pocztowej. Wielu z nas podejrzewa, że listonosze zostawiają je w pośpiechu nie sprawdzając, czy adresat rzeczywiście był w domu. Tymczasem zgubienie awizo lub nieodebranie korespondencji na poczcie może skutkować przykrymi konsekwencjami. Ministerstwo cyfryzacji chce to zmienić. Co nas od pierwszego stycznia?
Poczta Polska w tym roku może zaskoczyć wielu klientów. Firma, która od dekad towarzyszy Polakom w czasie Bożego Narodzenia w ramach pośrednika - niejako wyręczając św. mikołaja - postanowiła wprowadzić usługę wykraczającą poza tradycyjny pakiet.
Litera "R" na skrzynce pocztowej może budzić wiele pytań, ale jej znaczenie jest jasno określone. Oznaczenie to, skierowane przede wszystkim do listonoszy i kurierów, niesie ze sobą praktyczne korzyści dla osób, które rzadko przebywają w domu lub chcą uprościć proces odbioru przesyłek. Co oznacza to symboliczne "R" i jak można je uzyskać?
Już wkrótce Polacy będą mogli załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Co oznacza nowy system e-Doręczeń i jak wpłynie na nasze codzienne życie? Zmiany mają zrewolucjonizować funkcjonowanie urzędów i instytucji publicznych.
Poczta Polska otrzyma od państwa gigantyczny przelew. Komisja Europejska wydała zgodę na przekazanie Poczcie rekompensaty za obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021-2025. Jaka kwota trafi do Poczty Polskiej? Przedstawiamy szczegóły.
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) wykryła nieprawidłowości w Poczcie Polskiej na kwotę ponad 113 milionów złotych. NIK negatywnie oceniła realizację wybranych inwestycji w latach 2020-2023, w tym zakup automatów paczkowych i budowę nowej strony internetowej. Inwestycje te miały być prowadzone nierzetelnie i niegospodarnie, co naraziło Pocztę na ogromne straty.
W całym kraju trwają kontrole prowadzone przez pracowników Poczty Polskiej. Sprawdzają głównie przedsiębiorstwa i miejsca pracy, ale mogą zapukać również do naszego mieszkania. Kto będzie musiał zapłacić ponad 800 zł grzywny? Wystarczy, że masz w domu telewizor lub radio. Jest jednak sposób, by uniknąć kary za nieopłacony abonament RTV.
Jeśli planujesz wysłać prezenty pocztą — musisz o tym wiedzieć. Poczta ostrzega przed opóźnieniami, ale te dotyczą nie tylko okresu świątecznego. Nadawcy często zapominają o tym obowiązku, a przesyłki nie docierają na czas. Brak prezentu pod choinką to tylko jeden z potencjalnych skutków. Takie “zapominalstwo” może nas sporo kosztować.
Widmo strajku wisi nad Pocztą Polską od dawna. Jeszcze tydzień temu związkowcy mieli jednak nadzieję, że dojdzie do porozumienia. “Każdy liczy na to, że rząd i zarząd się opamiętają”, mówił Robert Czyż. Wygląda na to, że tak się nie stało, a sytuacja pracowników wciąż pozostawia wiele do życzenia. Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty zdradził, kiedy mogą spodziewać się strajku.
Poczta Polska wydała komunikat, w którym informuje o licznych przypadkach oszustw – w tym opierających się na fałszywych pocztowcach. Na działania przestępców szczególnie narażeni są często zbyt łatwowierni seniorzy, jako przykład podano historię 85-latki, która straciła ogromne pieniądze. Jak nie stać się jedną z ofiar? Poczta opublikowała garść porad.
Niskie wynagrodzenia to tylko jeden z nielicznych problemów, z którymi muszą mierzyć się pracownicy Poczty Polskiej. Na horyzoncie jest też fala zwolnień. Niedawno zatrudnionych w tej państwowej spółce zapytano, czy wzięliby udział w strajku. Odpowiedzi pokazują jednoznacznie, że atmosfera nie jest dobra.
Wraz z początkiem 2025 roku dotychczasowe listy polecone zostaną zastąpione przez nowe e-Doręczenia. Będzie to oznaczało rewolucję w sposobie wymiany korespondencji z urzędami, a także z przedstawicielami zawodów zaufania publicznego. Ma być szybciej, łatwiej i bezpieczniej. Dla wielu osób korzystanie z e-Doręczeń będzie obligatoryjne. Za system odpowiadać będzie Poczta Polska. Czy powinniśmy się zatem spodziewać, że na nasze skrzynki zaczną przychodzić e-awiza?
Kwestia zmiany czasu od lat budzi dyskusje zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Choć coroczna zmiana zegarów - przestawianie ich w ostatnią niedzielę października na czas zimowy i w ostatnią niedzielę marca na czas letni - wydaje się rutyną, temat ten wywołuje kontrowersje i pytania o sensowność tej praktyki. W ostatnich tygodniach temat zniesienia zmiany czasu ponownie powrócił na agendę polityczną, a głos w tej sprawie zabrali czołowi polscy politycy.
W połowie września prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz przedstawił w Sejmie swoje pomysły na uzdrowienie tragicznej sytuacji, w jakiej znalazła się spółka. Wspominał wówczas o rozbudowie nowych usług, tak aby zbilansować mniejsze wpływy z obsługi przesyłek. Teraz wiemy więcej o tym, jakie konkretnie usługi zacznie świadczyć Poczta Polska.
Ponad 600 mln zł strat to dopiero początek kłopotów finansowych Poczty Polskiej. Sytuacja pracowników jest dramatyczna. I to nie tylko ze względu na bardzo niskie wynagrodzenia. Okazuje się, że państwowa spółka nie odprowadziła składek do ZUS za osoby tam zatrudnione. Związkowcy nie kryją oburzenia. Co na to przedstawiciele Poczty Polskiej?
Nie płacisz abonamentu RTV a masz odbiornik radiowy bądź telewizyjny, który odbiera kanały publiczne? Może zostać nałożona na Ciebie kara finansowa. Informujemy, kto może zapukać do drzwi, co grozi za niewpuszczenie kontrolera i na kogo kary kontroler nałożyć nie może.
Większość urzędów działa w Polsce w godzinach pracy firm, często krócej, co irytuje petentów. Aby dopełnić administracyjnych formalności, często muszą się zwalniać z pracy czy brać całodniowy urlop. Opracowane zostały jednak nowe przepisy, które mogą wprowadzić w tej kwestii zmiany i umożliwić wizyty w urzędach nawet do godziny 18.