Właściciele domów mogą mieć wkrótce problem; samorządy prowadzą kontrole posesji pod kątem łamania często nieuświadomionego prawa, które jednak obowiązuje w Polsce od 2018 r. Kara za nieprzestrzeganie przepisów sięgają nawet 10 tys. zł. W przypadku wyjątkowo uciążliwym może się skończyć nawet ograniczeniem wolności.
Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło spotkanie dotyczące stanu zachorowań na COVID-19 w ostatnich miesiącach. W międzyresortowych naradach udział wziął m.in. szef GIS dr Paweł Grzesiowski i konsultant krajowy ds. zakażeń prof. Mirosław Parczewski. Reżim sanitarny COVID-19, znany z pandemii, musi wrócić; razem z rozwiązaniami dot. maseczek.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował komunikat, informując wszystkich klientów o kolejnych utrudnieniach. Od początku sierpnia ZUS redefiniuje swój system, czego ostateczne efekty mamy zobaczyć do końca miesiąca. Zanim to nastąpi - czekają nas utrudnienia.
Po 76 latach amerykański gigant z USA niespodziewanie zamyka swoje drzwi dla elbląskiej odlewni stali. Decyzja ta przynosi poważne konsekwencje dla lokalnej gospodarki oraz mieszkańców regionu - kilkaset osób traci pracę, a przyszłość miasta staje pod znakiem zapytania. Co naprawdę kryje się za tą decyzją?
Szykują się wielkie zmiany w licytacjach komorniczych. “Rzeczpospolita” donosi, że zostaną one domyślnie przeniesione do internetu. Odejdziemy od tradycyjnej formy licytacji, która ma być przeprowadzana już tylko na wniosek wierzyciela. Przedstawiamy szczegóły.
Od 19 sierpnia 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące produkcji i sprzedaży nalewek w Polsce. Na mocy rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniają się zasady dotyczące oznaczania napojów alkoholowych oraz wymagania, jakie muszą spełniać produkty określane mianem "nalewki".
W ostatnich latach Polacy coraz częściej narzekają na niejasne i nieprzejrzyste ceny w sklepach. Konsumenci wielokrotnie zgłaszają problemy z brakiem cen przy produktach, a także z nieprawidłowym oznaczaniem cen jednostkowych, co utrudnia porównywanie ofert. To ma się wkrótce zmienić.
Podatek dochodowy PIT od smartfonów? O konieczność lub jego brak zapytał Krajową Inspekcję Skarbową przedstawiciel firmy, która zatrudnia blisko 4 tys. osób. Profil działalności wymagał, by pracownicy uzbrojeni byli w służbowe telefony. Firmę niepokoiło, czy powinna regulować w związku z tym zaliczki na PIT. Urząd wydał interpretację indywidualną, która posłuży wielu.
Opłata za miejsce parkingowe w SPP - Strefach Płatnego Parkowania w Polsce oparta jest na jednej ustawie. Powstała w 1985 r., czyli jest starsza, niż nasza demokracja. Interpretacja zaledwie kilku słów przyczyniła się do szeregu wyroków i sporów prawnych. Tym razem, ziemia zatrzęsła się w Sopocie, ale wiele wskazuje na to, że ostateczny rozwód z ponad 39-letnią tradycją dotknie większych obszarów Polski.
Mieszkanie - tak, ale nie wolne od podatku. Interpretacja, jasnego wydawałoby się, przepisu głoszącego zwolnienie olimpijczyków z podatku, może oznaczać, że tak Aleksandra Mirosław, jak Klaudia Zwolińska, Julia Szeremeta czy Daria Pikulik będą musiały rozliczyć się z olimpijskich nagród z państwem. Analitycy wskazują, że winne jest “jedno, drobne słowo w ustawie”.
“Sierpniówka” to przewijające się, potoczne określenie długiego weekendu sierpniowego - który wypada ze względu na państwowe święto 15 sierpnia, czyli w czwartek. Usytuowanie stwarza sposobność do przedłużenia odpoczynku poprzez dobranie urlopu w piątek. Nie tylko sektor prywatny wpadł na ten pomysł. Co będzie otwarte 16 sierpnia?
16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu, 2477 gmin, w tym miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie. Tak na mapie administracyjnej wygląda Polska, ale dopiero od 1 stycznia 1999 r. Od roku 2000 do 2024 propozycji zmian tego modelu było wiele, do listy wnioskujących właśnie dopisał się… prezydent. Napisał list do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o przemeblowanie Polski.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wespół z Lasami Państwowymi interweniuje u Ministra Sprawiedliwości, kierując do rozpatrzenia wniosek z propozycji zmian legislacyjnych. Docelowo resort Pauliny Hennig-Kloski chce sankcjonować “rozjeżdżanie lasów” zabieraniem pojazdów; quadów, samochodów, motocykli, lub aresztem.
Do konkretnych marek, a nawet modeli samochodów przylgnęły przez lata całe stereotypy. Te jednak często są przynajmniej częściowo uzasadnione, z czego zdają sobie sprawę policjanci drogówki. Dlatego pewne modele i marki są kontrolowane częściej niż inne, gdyż zwyczajnie częściej dochodzi z ich użyciem do naruszenia przepisów czy nawet przestępstw. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę i decyduje się na zakup samochodu, który zagwarantuje mu częste postoje na poboczu i kontrole policjantów.
Minister rodziny, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ogłosiła, że Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) potrzebuje wzmocnienia i rozszerzenia swoich uprawnień. Celem jest zwiększenie skuteczności działania instytucji, aby mogła lepiej chronić prawa pracowników i uczciwych pracodawców. Od września specjalny zespół zajmie się reformą PIP, a zapowiedziane zmiany mają przypominać działania policji i skarbówki.
Opóźniony lub odwołany lot może przytrafić się każdemu pasażerowi. Taka sytuacja nie należy do najprzyjemniejszych i wywołuje wiele stresu. Warto jednak pamiętać, jakie prawa przysługują w takim przypadku i jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie. W niniejszym artykule przedstawimy kroki, które należy podjąć, aby dochodzić swoich praw.
W lotniskowych koszach lądują rokrocznie miliony złotych, zarówno w Polsce, jak poza jej granicami. Jest na to sposób, pierwsze lotniska rozpoczęły już procedury przetargowe, ale - jak słyszymy w Krakowie - nie jest to proces prosty. Docelowo oszczędzimy, zarówno pieniądze, jak czas, ale to potrwa.
Regulacje rynku nieruchomości mają wpłynąć na transparentność ofert i podwyższenie standardów; rząd bierze się za deweloperów, ale też rynek wtórny i transakcje prywatne. Obok Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego i nowego rozporządzenia ws. warunków technicznych de minimis, w wykazie pracy rządu pojawił się właśnie nowy projekt - powstanie portal internetowy DOM.
Duże zmiany w policji. Komendant Główny insp. Marek Boroń finalizuje poprawki w prawie, o których w formacji mówiło się od czasów zintensyfikowanych protestów jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Policjanci nie będą już mogli zasłaniać twarzy, np. podczas manifestacji czy protestów. Kominiarka tylko dla wybranych. Znamy szczegóły.
Jakiś czas temu wprowadzono nowe przepisy, które umożliwiają policji konfiskatę auta kierowcy, który prowadził pod wpływem alkoholu. Regulacje funkcjonują już jakiś czas. Czy są skuteczne? Rankomat.pl przedstawia dane dotyczące liczby skonfiskowanych pojazdów. Przedstawiamy szczegóły.
Ministerstwo Finansów reaguje na głośną interpretację nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która miała, według opinii m.in. Konfederacji Lewiatan, iść o krok za daleko. Resort od dłuższego czasu pracuje nad doprecyzowaniem definicji budowli, a przy tej okazji miał wciągnąć na listę podatkową m.in. krasnale ogrodowe i krzyże lub przydrożne kapliczki. Biorąc pod uwagę te ostatnie - wpływ do budżetu byłby w istocie kolosalny. A jak jest naprawdę? MF właśnie zabrało głos.
Kolejne pieniądze płyną do przemysłu węglowego; rząd reanimuje polskie kopalnie, przelewając na konto Polskiej Grupy Górniczej 1,5 mld zł na podwyższenie kapitału. To odpowiedź m.in. na pisma o zwolnieniach grupowych, które niedawno trafiły do pracowników. Obligacje na tę kwotę zostały już wyemitowane i przekazane podmiotowi w czwartek 1 sierpnia.
Ministerstwo Edukacji pod przewodnictwem Barbary Nowackiej skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy, wprowadzający nowelę w kilku zakresach i na kilku etapach edukacji: w szkole podstawowej i średniej, w tym w technikach. Ustawa m.in. decentralizuje wpływ resortu na placówki - decyzja o prowadzeniu w szkole eksperymentu pedagogicznego miałaby przejść na kuratora oświaty.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniósł do Sejmu propozycję nowelizacji ustawy. Projekt, którego autorstwo urząd przypisuje prezesowi, przewiduje drastyczne zwiększenie kar i dodatkowe uprawnienia dla samych kontrolerów. Projekt ma być przyjmowany przez Radę Ministrów z III kwartale br.
W ZUS jak w kościele - Klub Jagielloński, środowisko polityczne skupione wokół myśli chadeckiej, określające się jako rozwijające katolicką naukę społeczną, postuluje wprowadzenie dodatkowego mechanizmu podziału pieniędzy z programu 800+. Biedni mieliby dostać więcej dzięki gestom bogatszych.
Zbliża się termin, którego powinni przypilnować wszyscy pracownicy w Polsce, kontraktowani w ramach umowy o pracę. Niedotrzymanie terminu spowoduje spore straty w pracowniczych przywilejach. Z drugiej strony, dotrzymanie dat powinno też leżeć w dobrej woli pracodawcy, w przeciwnym razie - zapłaci karę.
Michał Kołodziejczak wypowiada wojnę marnowaniu żywności w polskich marketach. Stawki kar wzrosną pięciokrotnie, zmianie ulegnie m.in. sama definicja “marnowania”, co już prowadzi do sprzeciwu branży, choć gdy prawo zacznie obowiązywać - może doprowadzić do zmiany obrazu konsumpcji i zarządzania żywnością. Czeka nas nowelizacja ustawy niezmienianej od 2019 r. Na co się przygotować?
Rafał Brzoska, prezes i założyciel InPostu, chce skomercjalizować sektor obronny. Zaproponował, że wyszkoli swoich pracowników, wyposaży ich w broń i w ten sposób wesprze obronę cywilną. Proponuje to innym firmom i zwraca się do Ministerstwa Obrony Narodowej. Miliarder opiniuje: wojna trwa, w Polsce głównie ta cybernetyczna, a przeciwnikami są Rosja i Chiny.