W odpowiedzi na rosnącą liczbę rodziców odmawiających szczepień swoich dzieci, Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) proponuje zdecydowane kroki. Nowe rozwiązania mają nie tylko poprawić egzekwowanie obowiązku szczepień, ale również pozwolić na lepszy monitoring nieszczepionych dzieci. Co szykuje GIS?
Większość długofalowych prognoz gospodarczych zakłada stale wydłużającą się średnią życia człowieka. Futuryści już teraz twierdzą, że dzisiejsi 40-latkowie będą mogli dożywać nawet 150. urodzin. Najnowsze badania wskazują jednak na coś innego - zjawisko ciągłego wydłużenia średniej długości życia hamuje.
726 mln zł - tyle Centrum Projektów Polska Cyfrowa rozdysponuje pomiędzy dziewięcioma instytucjami w ramach zwiększania dostępności usług publicznych. Bez przesady można powiedzieć, że zapowiadane nowości stanowią dla cyfryzacji w Polsce nowe otwarcie: przez internet załatwimy sprawy sądowe, związane z komunikacją, zdrowiem i wiele innych.
Od 1 stycznia 2025 roku w Unii Europejskiej wejdą w życie nowe przepisy, które na zawsze zmienią funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych. Zakaz stosowania plomb z rtęcią to najnowsza regulacja unijna, której celem jest ochrona zdrowia i środowiska. Co to oznacza dla pacjentów i dentystów? Nowe wytyczne nie tylko wpłyną na usługi stomatologiczne, ale także na przemysł oświetleniowy.
Wyjazd do sanatorium wiąże się z sporym wydatkiem. Choć NFZ pokrywa część kosztów, to za wiele rzeczy trzeba dopłacić z własnej kieszeni. Mamy doskonałe wieści dla osób, które w najbliższym czasie planują pobyt w uzdrowisku. Od 1 października obowiązują niższe stawki. Kuracjusze będą mogli naprawdę sporo zaoszczędzić. Znamy konkretne stawki.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwo udostępniło opinii publicznej pilny komunikat dotyczący dostępu do wody. RCB alarmuje o zakazie korzystania z wód Odry. Bagatelizowanie sanitarnych wytycznych może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
W Biedronce w Bełchatowie klient znalazł kilkadziesiąt produktów spożywczych po terminie ważności. Sprawa została zgłoszona na policję, trwa postępowanie wyjaśniające całą sprawę. Sieć się odniosła, zapowiedziała kroki.
Gdy dodajemy przyprawy do potraw, posiłkujemy się najczęściej przepisem. Bywa, że stosujemy metodę „na oko”. Najważniejsze, żeby zgadzał się smak i zapach. A może co innego powinno nas interesować — na przykład skład? W jednej z przypraw już odkryto znaczące ilości szkodliwego związku, który w nadmiarze prowadzić może do powikłań.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat. Popularny lek został wycofany z obrotu na terenie całego kraju. Chodzi tutaj konkretnie o jedną serię produktu leczniczego. Koniecznie sprawdź, czy masz ten lek w domu. Przedstawiamy szczegóły.
Współczesny kult młodości, zdrowia i wieku produkcyjnego nie idzie w parze z wydłużającą się średnią życia i problemami demograficznymi. To sprawia, że samotność czy bierność, na którą skazywani są seniorzy, prowadzi do sytuacji dramatycznych, do rezygnacji z życia, co przybiera nowe formy. Zamiast gwałtownych aktów, decydują się na przerywanie leczenia.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwo opublikowało pilny komunikat dotyczący dostępu do wodu. W zachodnim rejonie Polski w wodzie wykryto bakterie, które sprawiają, że nie nadaje się ona do spożycia. Nieprzestrzeganie zasad sanitarnych może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Dziś miało miejsce spotkanie rządu i przedstawicieli koalicji, podczas którego miało dojść do ostatnich negocjacji w sprawie projektu ustawy budżetowej na rok 2025. Jednym z punktów spornych była kwestia obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Polska 2050 ogłosiła sukces, jednak innego zdania są koalicjanci.
Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) zachęca pacjentów do skorzystania z leczenia uzdrowiskowego wcześniej, niż przewiduje to kolejka oczekujących, przypominając tym samym o mechanizmie tzw. “zwrotów uzdrowiskowych”. To oferty szybkiego wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe, w których termin rozpoczęcia turnusu jest krótszy niż 14 dni.
Wszyscy pacjenci powinni wiedzieć o zmianach w polskich przychodniach. Modyfikacje będą dotyczyły zapisów do lekarza i na badania. Jak na razie, nowości będą obowiązywały tylko i wyłącznie w formie programu pilotażowego. Co dokładnie ulegnie zmianie? Przedstawiamy szczegóły.
Wczoraj doszło do międzyresortowego spotkanie, podczas którego omawiano sytuację epidemiologiczną. Udział wziął m.in. kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym prof. Paweł Grzesiowski. Po konferencji potwierdzono, że sytuacja jest poważna i zalecane będzie noszenie maseczek. Dziś wiemy już, jakie środki zostaną przedsięwzięte.
W Europie zanotowano pierwszy przypadek nowej, wyjątkowo niebezpiecznej odmiany małpiej ospy. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega tymczasem o ”stanie zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”. Od początku roku choroba zabiła już prawie 500 osób. Z tego tekstu dowiesz się:● Dlaczego i dla kogo najbardziej niebezpieczna jest małpia ospa.● Gdzie wykrywa się najwięcej zachorowań.● Jak można się zarazić. ● Jak rozpoznać objawy.● Gdzie w Europie zarejestrowano pierwszy przypadek.
Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI), na czele z prof. Adamem Antczakiem, apeluje do Ministerstwa Zdrowia o procedowanie wniosku refundacyjnego, przygotowanego przez organ wcześniej, a nieuwzględnionego w decyzji resortu z czerwca. Naukowcy chcą, by departament uwzględnił w refundacji nową szczepionkę, która pojawi się w Polsce jeszcze w tym roku. Jak przekonują, jest mocniejsza i bardziej efektywna, niż którekolwiek obecna na rynku do tej pory.
Pobyt w sanatorium wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, ale jest także sporym obciążeniem dla budżetu domowego. Warto pamiętać, że już wkrótce stawki w sanatoriach będą niższe, więc kuracjusze sporo zaoszczędzą. Kiedy wyjechać do uzdrowiska, by zapłacić mniej? Znamy dokładnie stawki za całe turnusy. Przedstawiamy szczegóły.
Wyjazd do sanatorium wiąże się ze sporymi wydatkami. Okazuje się, że wiele osób może skorzystać ze sporych zniżek, dzięki którym za pobyt w uzdrowisku zapłacą mniej. Sposób jest banalnie prosty. Wystarczy, że wyrobisz jeden dokument. Podpowiadamy, komu przysługuje taki przywilej.
Polacy znajdują się w gronie nielicznych europejskich narodów, w których w ostatnich latach odsetek palaczy wzrósł. Przyczyniają się do tego nowe postaci używki, jak podgrzewacze, e-papierosy i niska cena wkładów do nich, przynajmniej w porównaniu do zwykłych papierosów. To się ma jednak wkrótce zmienić - ministerstwo finansów planuje skokowy wzrost stawek akcyzy na papierosy, produkty nowatorskie, w tym wkłady do podgrzewaczy oraz płyny do papierosów elektronicznych. Przeciwnicy tego pomysłu znaleźli się nie tylko wśród palaczy.
Od 1 stycznia 2025 roku większość państw członkowskich Unii Europejskiej wprowadzi zakaz stosowania amalgamatu stomatologicznego, w ramach nowego rozporządzenia unijnego w sprawie rtęci, które weszło w życie 31 lipca 2024 roku. Co to będzie oznaczać dla polskich pacjentów w gabinetach dentystycznych?
Ceny pobytu w sanatorium idą w górę, ale nie wszyscy pacjenci muszą się nimi przejmować. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sfinansuje rehabilitację leczniczą, jeśli tylko spełnimy określone warunki. Wyjaśniamy, jak to zrobić. Podstawą jest uzyskanie skierowania.
Polska firma otrzymała pieniądze na rozwój technologii produkcji mięsa komórkowego. Dotąd projekt finansowano ze środków prywatnych. Dzięki dofinansowaniu od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, firma LabFarm będzie mogła rozwijać badania, zwiększyć możliwości produkcyjne, a także tworzyć nowe produkty ze sztucznego mięsa. Jakie konkretnie i dla kogo przeznaczone?
Ten wariant wirusa jest szczególnie nieprzyjemny. Oprócz typowych dla COVID-19 objawów, powoduje również problemy gastryczne, takie jak wymioty oraz biegunka. Ministerstwo zdrowia złożyło już zamówienia na nowe szczepionki przeciwko NJ1. Kiedy będzie się można zaszczepić?
Ważne zmiany dla Polaków. Nowe zasady w aptekach obowiązują już od 20 lipca. Od teraz pacjenci będą mogli łatwiej kupić większą ilość leków. Co ważne, te przepisy nie będą dotyczyły niektórych leków. Przedstawiamy szczegóły.
Mimo prób redukcji kosztów, propozycji układowych i planów restrukturyzacyjnych sieć BodyTec 20 nie osiągnęła porozumienia z wierzycielami. Na stronie spółki opublikowano komunikat o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Zamknięte zostały siłownię w czterech polskich miastach, zwolnieni pracownicy, a klienci czują się oszukani.
Naukowcom z Uniwersytetu Tokijskiego udało się przymocować żywą skórę do zrobotyzowanej twarzy. Wcześniej musieli ją wyhodować z ludzkich komórek. Wyniki eksperymentu określane są przełomowymi. Mogą mieć ogromny wkład w postęp medycyny, ale i kosmetyki.
Podczas gdy Główny Inspektorat Sanitarny wypowiada “wojnę” środowisku antyszczepionkowemu, UNICEF publikuje alarmujące dane: Polska właśnie utraciła odporność populacyjną. Tak źle nie było od przeszło 20 lat. Wraca choroba, o której zdążyliśmy zapomnieć.