Główny Urząd statystyczny wreszcie opublikował dane dotyczące szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu. I nie są one dobre. Inflacja nie tylko nie zwalnia, ale jest najwyższa w tym roku! Za co zapłacimy najwięcej? Niektóre ceny spadają, ale tak naprawdę i tak jest coraz drożej. Sprawdzamy szczegóły.
Już jutro Główny Urząd Statystyczny ogłosi tzw. szybki szacunek inflacji za sierpień. Czy po lipcowym skoku możemy spodziewać się kolejnych niespodzianek? Czy przed końcem roku ceny nareszcie zaczną zauważalnie spadać? Eksperci zdradzili również najnowsze prognozy ws. stóp procentowych.
GUS podaje nowe dane o inflacji w lipcu 2024 r. Średnie ceny towarów i usług rosną tak, jak zakładali urzędnicy i analitycy, choć z niewielką korektą na plus. Czyli znacznie. 4,2 proc. w skali rdr. to przepaść względem poprzedniego wyniku - 2,6 proc. Różnicę daje się odczuć jeszcze bardziej porównując wzrost cen w skali miesiąc do miesiąca. Z naszych portfeli ubywa, analizujemy dane, predykcje i trendy.
Pierwsze dni sierpnia to w tym roku wielkie święto dla setek Polaków. A także tysięcy fanów z całego świata. Chodzi o koncert Taylor Swift w Warszawie, wydarzenie, którego skutki trudno było przewidzieć — zwłaszcza te finansowe. Trasa Taylor Swift niesie za sobą spore ekonomiczne konsekwencje, np. wzrost inflacji w miejscu, które wokalistka odwiedza.
GUS właśnie podał najnowsze dane dotyczący wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce. Z szacunkowego odczytu wynika, że sprawdziły się przewidywania ekonomistów - inflacja w lipcu znacznie wzrosła. Specjaliści nie mają również dobrych wieści na kolejne miesiące.
Pod względem stóp procentowych Polsce bliżej do Serbii, niż Niemiec, i Rumunii niż Finlandii lub Austrii. Od października 2023 r. stopy procentowe, w tym główna - referencyjna - pozostają niezmienione. NBP od początku roku tonuje nastroje kredytobiorców, ale podczas ostatniej konferencji poświęconej sytuacji makroekonomicznej kraju skala zmiany retoryki RPP i prezesa Adama Glapińskiego zdziwiła nawet doświadczonych analityków.
Narodowy Bank Polski opublikował najnowszy raport dotyczący inflacji. Okazuje się, że w przyszłym roku inflacja ma być wyższa niż wcześniej zakładano. Kluczowe okazały się zmiany cen energii i żywności. Wiadomo jak wyglądać będą płace, bezrobocie i PKB.
Stopy procentowe w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obradowała m.in. ws. wysokości stóp procentowych. Po ostatnim posiedzeniu nastroje rynku przed kolejną decyzją RPP są minorowe; prezes NBP wyraźnie podtrzymuje jastrzębią politykę kształtowania poziomu stóp procentowych i przekonuje, że najwcześniej zmiany pojawią się z początkiem roku 2025. Ale lipcowe posiedzenie się odbyło, a decyzje zapadają. Jakie?
Inflacja w czerwcu, nowe dane GUS. Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie nowe dane inflacyjne za czerwiec. Nowy raport GUS dotyczy tzw. szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług, czyli głównego wskaźnika inflacji. Ile wyniosła inflacja w czerwcu 2024?
Inflacja za czerwiec zostanie niedługo opublikowana przez GUS. Tymczasem jednak dane za maj obrazują wzrost względem poprzedniego miesiąca, choć blisko celu inflacyjnego NBP. Szczegółów jest nieco więcej, jak choćby mniej optymistyczne dane odsezonowane, ale co do zasady ekonomiści są zgodni: maj i czerwiec dają nam nieco odetchnąć. A zapas tlenu będzie potrzebny, bo wraca zaduch drożyzny.
Ceny w tym roku nie rozpieszczają — i to niezależnie od tego, czy chodzi o cotygodniowe zakupy, benzynę czy wynajem mieszkania. Niełatwo będzie również tegorocznym wakacjowiczom. Jak od strony cenowej zapowiadają się wakacje Polaków? Będziemy musieli sporo zapłacić…
Inflacja i wysokie ceny w sklepach nie odpuszczają. Ponad połowa Polaków boi się, że w najbliższym czasie będzie tylko gorzej. Analitycy Banku Pekao i PKO BP przyjrzeli się tej sprawie. Ceny wciąż będą rosnąć w 2025 roku?
Eurostat opublikował ostateczne dane, w których przedstawił inflacyjną mapę Unii Europejskiej. W całej wspólnocie inflacja w maju wzrosła do poziomu 2,7 proc. rok do roku. To odrobinę więcej niż w kwietniu, za to o wiele mniej, niż w analogicznym czasie ubiegłego roku. W Polsce wskaźnik wyniósł 2,8 proc. Oznacza to, że plasujemy się w połowie inflacyjnej stawki.
Ku zaskoczeniu krajowego rynku, prezes NBP jeszcze bardziej wzmocnił jastrzębi przekaz - komentują analitycy banku Pekao. Wysokie stopy procentowe pozostaną z nami na dłużej, być może i do 2026 r. Odbije się to na kredytobiorcach, za to, być może, utrzyma inflację w akceptowalnej granicy.
Wraz z dniem 1 lipca wygaśnie tarcza osłonowa, która przez dłuższy czas chroniła odbiorców energii przed podwyżkami. Jak się okazuje, ta zmiana będzie miała wpływ również na ceny produktów w sklepach. Co konkretnie zdrożeje? Wyjaśniamy.
Rada Polityki Pieniężnej obradowała z początkiem tygodnia (4-5 czerwca), niedługo po zakończeniu posiedzenia i wydaniu komunikatu o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, swój komentarz wygłosił prezes NBP Adam Glapiński. Chwilę później stopy procentowe obniżył Europejski Bank Centralny. Analitycy bankowi łamią sobie głowy.
Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Odczyty za maj wskazują 2,5 proc. wzrost, co pozytywnie zaskoczyło ekspertów, którzy prognozowali 2,8 proc. To jednak koniec dobrych informacji.
Jaka waloryzacja emerytury w 2025 r.? Wiele wskazuje na to, że rok 2025 zakończy prężnie rosnące świadczenia dla emerytów, do których mogli przyzwyczaić się w latach minionych. W 2025 r. emeryci, rzecz jasna, zyskają, ale mniej, niż dotychczas. Ile dokładnie? Mamy wyliczenia.
Główny Urząd Statystyczny właśnie opublikował najnowsze dane dotyczące poziomu inflacji w kwietniu. Okazuje się, że w poprzednim miesiącu ceny nieco wzrosły. Wiadomo też, co zdrożało najbardziej, a co było tańsze. Przedstawiamy szczegóły.
Konferencja prasowa Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego: podsumowanie danych makroekonomicznych dla Polski. Stopy procentowe, zgodnie z decyzją Rady Polityki Pieniężnej, pozostają nieruszone, inflacja, choć na poziomie celu, już za chwilę “znów się wymknie”, a euro nadal odległe. Wszystko, co musisz wiedzieć o najnowszej sytuacji makroekonomicznej Polski po konferencji prasowej Adama Glapińskiego (10.05.2024).
Chętni mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy. Termin upływa 30 kwietnia, a warto mieć na uwadze, że liczy się data wpłynięcia pisma do urzędu. Chodzi o wsparcie inflacyjne w wysokości nawet 822,25 zł na pokrycie kosztów energii, gazu, czy żywności.
Kursy walut, poniedziałek 22.04.2024 r. Aktualny kurs walut, tabela kursów NBP. Ile zapłacimy za euro, dolara, funta czy franka? Najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego i komentarze maklerów i analityków rynkowych.
Dane wojewódzkich urzędów pracy nie pozostawiają wątpliwości: sytuacja na rynku jest niewesoła. Już w pierwszym kwartale roku doszło do wielu masowych zwolnień, a przed nami kolejne. Które firmy planują wkrótce opuścić Polskę?
Mimo iż oficjalne dane GUS wskazują na spadek inflacji w ostatnich miesiącach, ceny w polskich sklepach wciąż rosną, szczególnie w przypadku produktów spożywczych. Według marcowego raportu ASM Sales Force Agency, średnia cena koszyka zakupowego wzrosła o 0,41% w porównaniu z marcem 2023 roku.
Inflacja konsumencka w marcu osiągnęła rekordowo niski poziom od pięciu lat. Tę informację — z delikatnym opóźnieniem — przekazał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny. W parze z tą wiadomością idzie też jednak zła: już wkrótce ceny mają znów pójść w górę.
Uwielbianą przez wielu Polaków sieć sklepów NeoNet czekają bolesne zmiany. Zarząd spółki wydał oficjalny komunikat. Wiele sklepów zostanie zamkniętych. Wiemy, które dokładnie.
Fatalna wiadomość dla wszystkich seniorów. Choć najstarsi Polacy dopiero co cieszyli się z waloryzacji świadczeń, wszystko wskazuje na to, że była to radość przedwczesna. Jak informuje portal WP, bardzo prawdopodobne, że znaczną część zysku emerytów w 2024 roku pochłonie wciąż wysoka inflacja. Jak duże będą straty? Przygotujcie się na wstrząs. Wyliczenia, które przedstawiamy, obnażają wysoce niewygodną prawdę.
Marcowe wystąpienie prezesa NBP, Adama Glapińskiego, już za nami. Znamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Mamy też pozytywne wieści w sprawie inflacji. ”Udało nam się doprowadzić inflację do celu.”