Październik przynosi zmiany w harmonogramie wypłat emerytur, co może zaskoczyć wielu seniorów. ZUS zdecydował się na przyspieszenie terminów wypłat dla wybranych grup emerytów. Kogo dotyczą te zmiany i dlaczego niektórzy mogą spodziewać się pieniędzy wcześniej?
15 sierpnia weszło w życie rozporządzenie, które wprowadzi zmiany w świadczeniach rodzinnych i opiekuńczych. Będą one obowiązywały już od 1 listopada. Modyfikacje będą dotyczyły między innymi świadczenia rodzicielskiego Wiadomo, jakie kryteria trzeba spełnić, by otrzymać wsparcie finansowe. Przedstawiamy szczegóły.
W Polsce po raz kolejny padł rekord w wysokości emerytury. Pewien mężczyzna otrzymuje świadczenie, którego pozazdrościć może niejedna osoba — nie tylko senior! Świadczeniobiorca, o którym mowa, był aktywny przez ponad 62 lata. W dodatku ani razu nie zdecydował się skorzystać z L4. Ile dokładnie wpływa na jego konto?
Książki z PRL-u potrafią kosztować fortunę. Wszystko przez fakt, że wydania niektórych pozycji były mocno ograniczone, a dziś są prawdziwym łupem dla kolekcjonerów. Lepiej dokładnie przeszukaj swoją biblioteczkę i sprawdź, czy jesteś posiadaczem którejś z poniższych publikacji. Niepozorna książka może sprawdzić, że na twoje konto wpłynie nawet kilkaset złotych!
Dla wielu seniorów na emeryturze liczy się każdy grosz. Bywa, że mimo przepracowania kilkudziesięciu lat i regularnego odprowadzania podatków, świadczenie to nie jest zbyt wysokie i często nie starcza na pokrycie niezbędnych potrzeb. Jest jednak sposób, by je ponieść! Te dokumenty mogą znacząco większość wysokość emerytury. Tłumaczymy, o co dokładnie chodzi.
Przyjęło się, że wyjazd do sanatorium jest z NFZ. Świadczeniobiorca, który decyduje się skorzystać z leczenia w sanatorium uzdrowiskowym, ponosi częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie. Nie musi tak być, jeśli zdecydujemy się na wyjazd z ramienia ZUS. Wówczas możemy liczyć na darmowy pobyt w ośrodku. Koszty leczenia, zakwaterowanie, wyżywienie, a nawet dojazd — to wszystko może pokryć ZUS po spełnieniu określonych warunków.
Koniec puszek i opakowań z bisfenolem A (BPA) jest już przesądzony. Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu opakowań zawierających tę szkodliwą substancję. Zakaz obejmie nie tylko metalowe puszki, ale także plastikowe butelki i inne produkty codziennego użytku. Co to oznacza dla producentów i konsumentów?
Brytyjski gigant handlowy Tesco przegrał batalię sądową o stosowanie taktyki "zwolnij i zatrudnij ponownie". To przełomowy wyrok, który może wstrząsnąć nie tylko rynkiem pracy w Wielkiej Brytanii, ale i międzynarodowymi korporacjami. Co oznacza decyzja sądu i jakie będą jej konsekwencje?
Rząd intensyfikuje walkę z marnowaniem żywności, a sklepy muszą przygotować się na wyższe opłaty i surowsze kary. Co kryje się za nowymi przepisami? Jakie konsekwencje czekają przedsiębiorców? Oto szczegóły projektu Ministerstwa Rolnictwa, który ma na celu zmniejszenie ilości marnowanego jedzenia i wsparcie organizacji pozarządowych.
Wiele osób chętnie korzysta ze świadczeń wypłacanych przez ZUS. Pieniądze oferowane przez agencję rządową wspomagają niejeden domowy budżet, jednak nie każdy wie, że przysługuje mu dodatkowa pomoc finansowa. Okazuje się, że po spełnieniu pewnych warunków można otrzymać aż 620 złotych bez względu na wiek. Przedstawiamy szczegóły.
Sytuacja na południu Polski jest bardzo poważna. Powodzie powodują ogromne zniszczenia. Występują też poważne utrudnienia w funkcjonowaniu infrastruktury bankowej. Bank wydał pilny komunikat w tej sprawie. Wiele osób może mieć problem z wypłatą gotówki z konta. Przedstawiamy szczegóły.
Od 16 września kierowcy spodziewać się mogą dodatkowych, wzmożonych kontroli. Powodem jest agresja drogowa. Co grozi za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, spychanie rowerzystów z drogi, tzw. jazda na zderzaku, oślepianie długimi światłami, nagłe zmiany pasa ruchu, zajeżdżanie drogi, nadużywanie klaksonu i gwałtowne, nieuzasadnione hamowania? Lepiej nie pytać policjanta, po tym, jak zostaniemy zatrzymani.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało przeznaczenie pierwszej puli środków dla obszarów dotkniętych powodzią. W grę wchodzą miliony złotych z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W pierwszej kolejności środki trafią przede wszystkim do strażaków, ale nie tylko do nich.
Polskie owoce zyskują międzynarodowe uznanie, a jabłka stały się prawdziwym hitem eksportowym. Polska jest jednym z kluczowych dostawców owoców w Europie i na świecie. Jakie produkty cieszą się największym zainteresowaniem i gdzie trafiają nasze owoce? Poznaj sukcesy polskiego rolnictwa na globalnych rynkach.
Paragon – dokument, który większość z nas ignoruje tuż po dokonaniu zakupu. Jednak pozostawienie go w sklepie może mieć poważne konsekwencje, zarówno dla naszych praw konsumenckich, jak i dla bezpieczeństwa finansowego. Dowiedz się, dlaczego zabieranie paragonu to więcej niż formalność.
Osoby, które postanowiły zrezygnować z pracy lub zostały zaskoczone przez pracodawcę, który wręczył im wypowiedzenie, mają szansę liczyć na pomoc że strony państwa. Jeżeli zarejestrują się w urzędzie pracy, otrzymają zasiłek dla bezrobotnych. To nie wszystko. Mogą liczyć także na inne formy wsparcia. Oto pozostałe świadczenia, które im przysługują.
Poszkodowani w powodzi otrzymają od państwa szybką, doraźną pomoc finansową przekazaną na bieżące potrzeby bytowe. Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak potwierdził, że w jego resorcie zostały na ten wygospodarowane środki. Należy się spodziewać, że po ustąpieniu wód zostaną uruchomione kolejne rodzaje pomocy.
Rozpoczęły się masowe kontrole w domach jednorodzinnych Polaków. Urzędnicy zwrócą uwagę na sposób utylizacji ścieków w przydomowych szambach i oczyszczalniach. Kary za wszelkie uchybienia mogą być dotkliwe dla portfela.
Pojawiły się nowe informacje na temat wypłat z ZUS. Na wniosek osób uprawnionych zostaną wypłacone pieniądze zgromadzone na subkontach zmarłych bliskich. Aby doszło to do skutku, należy sprostać kilku czynnikom.
Sieć sklepów Biedronka przygotowała specjalną ofertę na weekend. Tylko do końca dzisiejszego dnia możemy zaopatrzyć się w produkty w promocyjnych cenach. Niektóre okazje spowodują, że oczy konsumentów szeroko się otworzą.
ZUS jest w trakcie wypłacania czternastej emerytury. Część emerytów i rencistów już otrzymali dodatek, a inni jeszcze czekają na przelew. W związku z wypłatą świadczenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle do beneficjentów ważne pisma. Wiemy, czego będą dotyczyły. Przedstawiamy szczegóły.
Saldo handlu zagranicznego Polski po raz kolejny odnotowało ujemny wynik, co oznacza, że nasz kraj więcej sprowadza towarów, niż sprzedaje. Lipiec 2024 roku przyniósł rekordowe w tym roku ujemne saldo w handlu towarami. Jakie czynniki wpływają na ten trend i jakie mogą być jego konsekwencje dla polskiej gospodarki?
Sezon na grzyby ruszył pełną parą, a leśne zbiory są coraz bardziej pożądanym towarem na targowiskach. Jednak niewielu grzybiarzy zdaje sobie sprawę, że ich działalność może zainteresować skarbówkę. Kiedy i w jakich okolicznościach trzeba rozliczyć się z fiskusem, sprzedając grzyby? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Odnotowano kolejną dużą wygraną w Lotto. Polska wzbogaciła się o nowego milionera. Szczęśliwy los zakupiono w Toruniu. To nie pierwszy raz, kiedy w tym mieście słychać okrzyk radości.
Kontrola abonamentu RTV odbywa się przez cały rok i przeprowadzają ją pracownicy Poczty Polskiej, którzy osobiście odwiedzają mieszkania i domy. Choć kontrolerzy częściej zjawiają się w przedsiębiorstwach, nie można wykluczyć ich wizyty również u osób prywatnych. Za brak ważnej opłaty grozi kara w wysokości 819 zł za telewizor i 261 zł za radio.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci 1431 złotych za każdy 1 proc. uszczerbku. Chodzi o odszkodowanie za wypadek przy pracy. Aby otrzymać przelew, należy wykonać kilka istotnych kroków. Nie każdemu będzie on jednak przysługiwać.
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja w sierpniu 2024 roku wyniosła 4,3% w ujęciu rocznym. To wynik zgodny z wstępnymi szacunkami analityków, którzy spodziewali się utrzymania wzrostu cen na poziomie zbliżonym do 4,2%. W porównaniu z lipcem, inflacja wzrosła o 0,1% w ujęciu miesięcznym, co wskazuje na nieznaczne, ale ciągłe tempo wzrostu cen w Polsce. Jakie czynniki wpływają na ten wzrost i co może wydarzyć się w kolejnych miesiącach?
Zapowiadane załamanie pogody niepokoi wielu Polaków - przede wszystkim tych, którzy mieszkają w miejscach narażonych na podtopienia oraz tych, którym w przeszłości przyszło się już zmagać ze skutkami powodzi, czy choćby wyjątkowo intensywnych ulew. Stojąc przez perspektywą podobnych zagrożeń, warto pamiętać o tym, że dla osób, które w ich wyniku ucierpiały, są specjalne dopłaty. Niektóre z nich sięgają setek tysięcy złotych.