Ujawnienie informacji o tym, że posłowie Kinga Gajewska i Arkadiusz Myrcha, będący małżeństwem, pobierają z Sejmu ryczałt na wynajem mieszkania w Warszawie, wzbudziła zainteresowanie innymi przypadkami nadużyć. Nie tylko nie jest to jednak odosobniony przypadek, lecz praktyka powszechna, także wśród ministrów i najbogatszych posłów.
Po raz pierwszy rząd w oficjalnym dokumencie stwierdził, że program „500+” poniósł klęskę nie spełniając swojego podstawowego założenia – nie przyczynił się do wzrostu urodzeń. Pomimo, że na świadczenie wydano 305 miliardów złotych, liczba urodzeń wciąż spada. Jednocześnie zasięg skrajnego ubóstwa jest identyczny jak przed wprowadzeniem programu.
Dwa dni - tyle wystarczyło, by rzekomo rządowy projekt ustawy o związkach partnerskich nie tylko przestał być rządowy, ale też stał się zarzewiem kolejnej odsłony konfliktu wśród koalicjantów. Pierwsze komentarze sugerują, że w stronę wprowadzenia nowej instytucji w Polsce nie uczyniono przez cały rok żadnego kroku naprzód.
Rząd obciął dofinansowanie dla polskiego statku badawczego „Oceania”. To jedyna polska jednostka zdolna do prowadzenia działań poza Bałtykiem. Decyzja o wycofaniu dotacji oznaczać będzie zezłomowanie cennego statku – alarmują naukowcy i zwracają się do resortu z dramatycznym apelem o zmianę decyzji. Czy jest szansa na uratowanie „Oceanii”? Jest odpowiedź ministerstwa.
Załatwienie sprawy w urzędzie potrafi być bardzo kłopotliwe z wielu powodów. Główną przeszkodą nierzadko są jednak godziny pracy. Większość urzędników pracuje bowiem standardowo od 8.00 do 16.00. W tym zakresie szykuje się wielka zmiana. Rząd zapowiedział prawdziwą rewolucję w sposobie funkcjonowania tych instytucji. Jakie będą nowe godziny otwarcia?
Nowe przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu mają wprowadzić obowiązek stosowania opakowań szklanych lub metalowych dla małych pojemności oraz zakaz wprowadzania na rynek nietypowych form alkoholu, takich jak proszki czy… żele. Tak polska legislacja reaguje na kryzys alko-tubek.
W 2024 roku niemal dwukrotnie powiększyła się liczba cudzoziemców, którzy otrzymują w Polsce pomoc socjalną – poinformowała ”Rzeczpospolita”. Co to oznacza dla budżetu państwa? Według informacji opublikowanych przez gazetę, w wyniku tak dużego wzrostu, rząd musiał sięgnąć po dodatkowe środki z rezerwy celowej. Podano dokładne kwoty.
Trzy ministerstwa pracują wspólnie, by w końcu zwiększyć poziom bezpieczeństwa na polskich drogach – poinformował wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Planowane zmiany są konkretne i na pewno utrudnią życie drogowych piratów. Duże rozczarowanie czeka też kierowców, którzy korzystali z możliwości kasowania punktów karnych. Przestępstwem za to mają się stać nielegalne wyścigi oraz drogowa ekwilibrystyka.
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach trafił właśnie do konsultacji. Jeśli zmiany wejdą w życie, pomogą uczniom, którzy nie zamierzają uczestniczyć w zajęciach z religii, a dotąd traciły czas za sprawą ”okienka” w środku dnia. Zmiany dotyczą też tego, ile godzin będzie miała religia w szkolnym tygodniu.
Na rok 2024 przewidziano tylko siedem niedziel handlowych. Zostały jeszcze dwie i obie zaplanowane są na bardzo późny okres roku. Przedsiębiorcy są załamani, a w Sejmie wciąż czeka ustawa. Najbliższe niedzielne zakupy zrobimy dopiero za kilka dobrych tygodni.
Nadchodzące tygodnie przyniosą kolejne zagrożenia dla terenów, które wciąż zmagają się ze skutkami powodzi. W piątek 20 września główny geolog kraju wydał ważne ostrzeżenie dotyczące niebezpiecznych zjawisk, które z wysokim prawdopodobieństwem będą występować tam, gdzie wcześniej uderzyła woda. Jeśli mieszkasz w południowej lub południowo-zachodniej części kraju – musisz to wiedzieć.
Ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska obiecała pieniądze na pożyczki dla powodzian i dolała oliwy do ognia. Po deklaracji polityczki internauci i przedstawiciele przeciwnej strony sceny politycznej rzucili się do ataku. Nerwy puściły nawet Piotrowi Zgorzelskiemu z PSL. Skąd ta fala krytyki i o co tak naprawdę pokłócili się politycy?
Większość urzędów działa w Polsce w godzinach pracy firm, często krócej, co irytuje petentów. Aby dopełnić administracyjnych formalności, często muszą się zwalniać z pracy czy brać całodniowy urlop. Opracowane zostały jednak nowe przepisy, które mogą wprowadzić w tej kwestii zmiany i umożliwić wizyty w urzędach nawet do godziny 18.
Rząd przygotowuje projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Według jego założeń, właściciele pupili będą mieli obowiązek rejestrowania ich w gabinetach weterynaryjnych. Dostęp do informacji będzie można uzyskać za pośrednictwem aplikacji mObywatel, a w przypadku braku rejestracji, nakładane będą wysokie kary.
Już w najbliższą środę rząd zajmie się projektem budżetu na przyszły rok. Andrzej Domański, obecny minister finansów przygotował plan wydatków na 2025 r. Wiadomo już, kto dokładnie będzie mógł liczyć na podwyżki i ile one wyniosą. Wiele osób będzie miało powody do radości, a inni - wręcz przeciwnie. Rozczarować się mogą na przykład emeryci. Przedstawiamy szczegóły.
Ministerstwo Edukacji pod przewodnictwem Barbary Nowackiej skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy, wprowadzający nowelę w kilku zakresach i na kilku etapach edukacji: w szkole podstawowej i średniej, w tym w technikach. Ustawa m.in. decentralizuje wpływ resortu na placówki - decyzja o prowadzeniu w szkole eksperymentu pedagogicznego miałaby przejść na kuratora oświaty.
W związku z pracami nad projektem ustawy płyną dla pracowników dwie wiadomości. Dobra i zła. Dobra przewiduje znaczne kary dla pracodawców, którzy spóźniają się z wypłacaniem pensji. Druga wiadomość dotyczy minimalnego wynagrodzenia, które w odpowiednich warunkach będzie mogło zostać zamrożone, a to oznacza, że o ile nie spadnie… może też nie wzrosnąć.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło prace serwisowe w systemie ePłatności, które spowodują niedostępność usługi przez pewien czas wieczorem 11 lipca. W tym czasie użytkownicy aplikacji mObywatel i serwisu mobywatel.gov.pl nie będą mogli realizować płatności.
Rząd postanowił rozwiązać problem nadmiaru laptopów przeznaczonych dla uczniów, organizując konkurs, w którym do rozdania będzie 15 tysięcy urządzeń. Pomysł ten ma na celu uniknięcie marnowania sprzętu, który mógłby wspierać edukację w szkołach.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało komunikat dotyczący procesu zastrzegania numeru PESEL. Zdecydowało się na to już aż 4 miliony osób. Niemniej resort postanowił przypomnieć, że należy pamiętać, iż zastrzeżenie numeru PESEL niesie ze sobą konkretne konsekwencje.
Rząd chce uchylić ustawę o utworzeniu Centralnej Informacji Emerytalnej. Jak twierdzi Ministerstwo Cyfryzacji, powodem są nie tylko koszty związane z obsługą nowej platformy, ale również obawa o wykluczenie części Polaków z dostępu do informacji. Decyzja dotycząca dalszych losów CIE została opublikowana na początku tygodnia w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.
Rząd planuje uruchomienie programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych już jesienią, o ile wcześniej zgodzi się na to Komisja Europejska. Dotacje mają objąć zarówno nowe, jak i używane pojazdy, co ma na celu wsparcie ekologicznego transportu w Polsce. Program budzi jednak pewne kontrowersje dotyczące kryteriów dla używanych samochodów.
Przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, polski rząd ostrzega przed zagrożeniami dezinformacyjnymi i cyberatakami, które głównie pochodzą z Rosji. Nowa cybertarcza ma chronić Polaków i zapewnić bezpieczeństwo wyborów.
Spółka Columbus Elite, największa organizacja sprzedażowa OZE w Polsce, podpisała aż 1400 umów na realizację usług dofinansowywanych w ramach programu rządowego "Czyste powietrze".
W zeszłym roku uchwalono 34 i pół tysiąca stron przepisów prawa — tak trudności prawne w prowadzeniu biznesu w Polsce ocenił senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. — Kierując się zasadą: uchwalasz nowe obowiązki, to inne uchylasz, a nie narzucasz dodatkowe. I cały czas trzeba myśleć, jak pomóc, a nie utrudnić życie przedsiębiorcom — mówił nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Zbyt niska emerytura to problem niejednego Polaka. Niektórzy jednak czują się szczególnie niesprawiedliwie potraktowani po tym, jak jedna ustawa zaniżyła świadczenia niemal 40 tys. osób. Wkrótce mogą doczekać się podwyżki.
Czy czeka nas powrót opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA? Choć na razie oficjalnie rząd nie ma takich planów, to zdaniem niektórych ekspertów, sytuacja niebawem może ulec zmianie.
Trwają prace nad nowymi przepisami, które obejmą wszystkie sklepy sprzedające warzywa i owoce. Rząd zamierza zobowiązać je do przestrzegania nowej wytycznej. Konsumenci powinni o tym wiedzieć.