W związku z pracami nad projektem ustawy płyną dla pracowników dwie wiadomości. Dobra i zła. Dobra przewiduje znaczne kary dla pracodawców, którzy spóźniają się z wypłacaniem pensji. Druga wiadomość dotyczy minimalnego wynagrodzenia, które w odpowiednich warunkach będzie mogło zostać zamrożone, a to oznacza, że o ile nie spadnie… może też nie wzrosnąć.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło prace serwisowe w systemie ePłatności, które spowodują niedostępność usługi przez pewien czas wieczorem 11 lipca. W tym czasie użytkownicy aplikacji mObywatel i serwisu mobywatel.gov.pl nie będą mogli realizować płatności.
Rząd postanowił rozwiązać problem nadmiaru laptopów przeznaczonych dla uczniów, organizując konkurs, w którym do rozdania będzie 15 tysięcy urządzeń. Pomysł ten ma na celu uniknięcie marnowania sprzętu, który mógłby wspierać edukację w szkołach.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało komunikat dotyczący procesu zastrzegania numeru PESEL. Zdecydowało się na to już aż 4 miliony osób. Niemniej resort postanowił przypomnieć, że należy pamiętać, iż zastrzeżenie numeru PESEL niesie ze sobą konkretne konsekwencje.
Rząd chce uchylić ustawę o utworzeniu Centralnej Informacji Emerytalnej. Jak twierdzi Ministerstwo Cyfryzacji, powodem są nie tylko koszty związane z obsługą nowej platformy, ale również obawa o wykluczenie części Polaków z dostępu do informacji. Decyzja dotycząca dalszych losów CIE została opublikowana na początku tygodnia w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.
Rząd planuje uruchomienie programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych już jesienią, o ile wcześniej zgodzi się na to Komisja Europejska. Dotacje mają objąć zarówno nowe, jak i używane pojazdy, co ma na celu wsparcie ekologicznego transportu w Polsce. Program budzi jednak pewne kontrowersje dotyczące kryteriów dla używanych samochodów.
Przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, polski rząd ostrzega przed zagrożeniami dezinformacyjnymi i cyberatakami, które głównie pochodzą z Rosji. Nowa cybertarcza ma chronić Polaków i zapewnić bezpieczeństwo wyborów.
Spółka Columbus Elite, największa organizacja sprzedażowa OZE w Polsce, podpisała aż 1400 umów na realizację usług dofinansowywanych w ramach programu rządowego "Czyste powietrze".
W zeszłym roku uchwalono 34 i pół tysiąca stron przepisów prawa — tak trudności prawne w prowadzeniu biznesu w Polsce ocenił senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. — Kierując się zasadą: uchwalasz nowe obowiązki, to inne uchylasz, a nie narzucasz dodatkowe. I cały czas trzeba myśleć, jak pomóc, a nie utrudnić życie przedsiębiorcom — mówił nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Zbyt niska emerytura to problem niejednego Polaka. Niektórzy jednak czują się szczególnie niesprawiedliwie potraktowani po tym, jak jedna ustawa zaniżyła świadczenia niemal 40 tys. osób. Wkrótce mogą doczekać się podwyżki.
Czy czeka nas powrót opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA? Choć na razie oficjalnie rząd nie ma takich planów, to zdaniem niektórych ekspertów, sytuacja niebawem może ulec zmianie.
Trwają prace nad nowymi przepisami, które obejmą wszystkie sklepy sprzedające warzywa i owoce. Rząd zamierza zobowiązać je do przestrzegania nowej wytycznej. Konsumenci powinni o tym wiedzieć.
W Ministerstwie Obrony Narodowej przeprowadzono audyt, który ujawnił szereg poważnych nieprawidłowości. Obecny wiceminister obrony Cezary Tomczyk wyjawił, że zidentyfikowano przyznanie nienależnych nagród współpracownikom Mariusza Błaszczaka i kradzieże. Przedstawiamy szczegóły.
Od 23 kwietnia br. rodzice uczniów oraz nauczyciele mogą skorzystać z nowej ulgi podatkowej dotyczącej laptopów, otrzymanych w ramach programów rządowych “Laptop dla ucznia” i “Laptop dla nauczyciela”. Jednak czas na rozliczenie się z fiskusem jest coraz krótszy - ostateczny termin składania deklaracji podatkowych zbliża się nieubłaganie.
Podwyżki cen prądu coraz bliżej, podobnie jak wprowadzenie zapowiadanego przez rząd bonu energetycznego. Komu będzie przysługiwało świadczenie i ile wyniesie? Projekt ustawy zdradza, ile pieniędzy dostaną Polacy.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) szykuje się do wprowadzenia istotnych zmian w systemie ostrzegania mieszkańców o zagrożeniach meteorologicznych. Według doniesień Polacy mogą spodziewać się otrzymywania znacznie większej liczby SMS-ów z alertami RCB, co stanowi reakcję na niedawne tragiczne wydarzenia związane z warunkami atmosferycznymi.
Pieniądze w ramach tzw. babciowego już po wakacjach trafić mają do rodzin. W środę (03.04) pojawiły się nowe informacje na temat świadczenia pieniężnego skierowanego w stronę rodzin z dziećmi. Program ma nosić nazwę “Aktywny rodzic”. Co wiadomo?
Media publiczne w Polsce już wkrótce będą mogły spodziewać się sporego dofinansowania. Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, na największe wsparcie będzie mogła liczyć Telewizja Polska. Kwoty są imponujące.
Ważne zmiany dotyczące wyjazdów do sanatoriów były zapowiadane jeszcze przez poprzedni rząd. Teraz okazało się, że Ministerstwo Zdrowia postanowiło wycofać się z rewolucji, którą zapowiedzieli poprzednicy. Resort nie będzie kontynuował prac nad reformą lecznictwa uzdrowiskowego.
Z dnia na dzień znamy coraz więcej szczegółów dotyczących wypłaty tzw. “babciowego”. Rząd powoli odsłania karty i wiele wskazuje na to, że zamierza spełnić swoją obietnicę daną jeszcze przed wyborami. Na nowych rozwiązaniach skorzystają rodzice chcący wrócić do pracy, mimo posiadania małego dziecka. Projekt zakłada aż trzy formy wsparcia, w ramach których od państwa będzie można uzyskać nawet 1,5 tys. zł miesięcznie.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że rząd szykuje konkretne rozwiązania ws. wydłużenia urlopów macierzyńskich dla rodziców wszystkich wcześniaków lub dzieci hospitalizowanych tuż po narodzinach. Minister przekazała konkretną datę.
Coraz bliżej wprowadzenia bonu senioralnego. Pojawiły się kolejne informacje na temat nowej propozycji skierowanej do najstarszych Polaków. Minister Marzena Okła-Drewnowicz zdradziła szczegóły planów. Padły konkretne kwoty.
Co jakiś czas Polacy na nowo podburzani są doniesieniami na temat m.in. rzekomego podwyższenia wieku emerytalnego dla kobiet. Ten, według niektórych, miałby zostać zrównany przez obecnych rządzących z wiekiem emerytalnym mężczyzn, wynoszącym teraz 65 lat. Aby jednak nie opierać się na spekulacjach, tylko faktach, warto zapytać o ewentualne plany u źródła, czyli w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Te odpowiedziało na interpelację jednego z posłów, wyraźnie dając do zrozumienia, jak zapatruje się na podobne pomysły.
Niepokojące słowa Donalda Tuska. Premier przyznał ostatnio, że optuje “za” podniesieniem stawki VAT na żywność. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale zdaniem szefa rządu istnieją wyraźne przesłanki do tego, by podnieść ceny podstawowych artykułów spożywczych. Zmiany mogą nastąpić już 1 kwietnia, a to i tak niejedyne podwyżki, jakie czyhają na nasze portfele.
Od 1 marca w Polsce będzie działał nowy resort. Odbyła się oficjalna inauguracja, a podczas konferencji nowa ministra opowiedziała o planach resortu. Co ciekawe, ministerstwo ma swoją siedzibę nie w Warszawie, a w Katowicach. Przedstawiamy szczegóły.
Już od piątku 1 marca ruszają wypłaty wyższych emerytur. Wszystko w związku z waloryzacją świadczeń. Wszystko wskazuje na to, że dwucyfrowy wskaźnik waloryzacji prędko nie wróci. Niektórzy seniorzy będą zawiedzeni, ponieważ zyskają mniej niż rok temu.
Osoby urodzone przed 1969 rokiem mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Warto jednak podkreślić, że aby ją otrzymać, muszą spełnić odpowiednie warunki i złożyć te konkretne dokumenty.
Ustawa o prawie geologicznym i górniczym z 2023 wzbudza wśród wielu ekspertów pewien niepokój. Krytycy zaznaczają, że może ona bardzo utrudnić, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwić budowę domów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jednak uspokaja.