Liczba wakatów w polskich służbach zwraca szczególną uwagę społeczeństwa. Politycy zaczynają alarmować, że ten fakt może rzutować na bezpieczeństwo. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wdraża procedury. Systemowe zmiany mają zachęcić do wstąpienia do służb.
Polski rząd rozważa różne scenariusze kryzysowe. Zagrożenie jest realne, zważywszy na ostatnią powódź, czy sytuację na wschodniej granicy. W związku z tym samorządy będą miały obowiązek przystosowania się do nowych przepisów i wprowadzenia koniecznych zmian. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło już konkretny projekt.
Szacuje się, że aby na świecie zapanowała równość płci, musi minąć wiele lat. Tym bardziej nie dziwi, że Unia Europejska prowadzi działania, które mają na celu jej zwiększenie. Minął czas na dopełnienie kolejnych formalności, komunikat Komisji Europejskiej mówi jasno — wobec Polski właśnie zostało wszczęte postępowanie.
„Polska jest niestabilna gospodarczo”, „nie ma informacji o tym, że ktoś otrzeźwiał i zaczyna funkcjonować w sposób racjonalny”, „mleko się wylało, oni tylko szmaty położyli, oni nawet tego nie ścierają”, „bieda, to jest coś, co politycy nam zafundowali przez ostatnie dwa lata, a gospodarka zaczyna się zwijać”. Dr Artur Bartoszewicz ostro podsumowuje — z perspektywy gospodarczej — miniony rok rządów Koalicji Obywatelskiej. Kto jest winowajcą wysokiej inflacji: poprzedni rząd, obecny czy polityka pieniężna NBP? Kiedy możemy się spodziewać obniżki stóp procentowych? Czy ponowne zamrożenie cen energii jest właściwym ruchem ze strony rządu?
Państwo skapitulowało w sprawie systemu emerytalnego - zamiast obietnic zasłużonych, godnych emerytur Polaków zachęca się, by przechodzili na nie jak najpóźniej. Głos w sprawie zabrała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, a jej najnowsza deklaracja wywołała emocji. Przypomniano także o złożonej wyborcom obietnicy.
W kancelarii premiera odbyła się uroczystość dokonania zmian w składzie Rady Ministrów. Donald Tusk przekazał najświeższe informacje o tym, kto opuszcza swój urząd, a kto na niego wstępuje. Padło wiele bardzo ważnych słów, prezydent Andrzej Duda nominował nowego ministra.
„800 plus” to program wsparcia finansowego w Polsce, który zapewnia comiesięczne świadczenie w wysokości 800 zł na każde dziecko. Od września 2024 roku otrzymanie tego benefitu zależy od jednego kluczowego warunku, przez co prawo do dodatku utraciło 20 tysięcy dzieci. Znane są również plany rządu dotyczące dalszego wypłacania tego świadczenia w przyszłości.
Aktywny Rodzic to sztandarowy program ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej po roku rządów koalicji 15 października. Rodzice mają otrzymywać pieniądze na opiekę nad dzieckiem, gdy sami będą pracować. Nawet jeśli pominiemy wpływ takich praktyk na rozwój dziecka, z Aktywnym Rodzicem jest jeszcze jeden poważny problem.
Początek nowego roku to czas, w którym w wielu miejscach można spotkać się z różnego rodzaju statystykami. Te dotyczące kwestii demograficznych w Polsce nie są zbyt optymistyczne. Tymczasem w Sejmie poruszono kwestię przyszłości programu 800 plus. Wśród debatujących pojawiły się sprzeczne opinie co do zasadności świadczeń wprowadzonych przez PiS.
Śmiertelne potrącenie 14-latka w Warszawie wstrząsnęło opinią publiczną i uwidoczniło luki w systemie weryfikacji kierowców. Rząd postanowił działać – powstaje zautomatyzowane narzędzie, które ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Jakie zmiany nas czekają i co to oznacza dla firm?
Rządowy program wsparcia mieszkalnictwa ma być odpowiedzią na problemy mieszkaniowe Polaków. Chociaż szczegóły wciąż są owiane tajemnicą, już teraz wywołuje on liczne kontrowersje. Nowe rozwiązanie ma zastąpić pierwotną koncepcję tzw. kredytu 0 proc., czyli docelowego następcę "kredytu 2 proc.". Sprawdzamy, co wiadomo na temat planów Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
W 2025 r. kolejni młodzi ludzie stawią się na tzw. komisje wojskowe, czyli kwalifikację wojskową na podstawie badań lekarskich. Oceniana będzie zdolność kolejnego rocznika do służby wojskowej. Wiadomo, jaka będzie skala wezwań. Wojsko Polskie przygotowało też film, z którego dowiadujemy się, jak będą przebiegać kwalifikacje.
W ostatnim dniu roku odbyło się posiedzenie rządu. Zapadła jedna z kluczowych decyzji dotyczących ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przegłosowano zmiany w harmonogramie, które nawet wewnątrz rządu wzbudziły sprzeciw. Jedna z minister mówi wręcz o wykluczeniu setek tysięcy Polaków.
Już 1 stycznia 2025 r., w życie wchodzi rozporządzenie rady ministrów z 30 lipca 2024 r., które zmieni mapę administracyjną Polski. Zmodyfikowane zostaną granice, zawitają na niej nowe miasta. Dojdzie także do zmiany siedziby władz, a wszystko to pociąga za sobą ważne konsekwencje administracyjne. Oto najważniejsze zmiany.
Polska przygotowuje się do wdrożenia przełomowego systemu lokalizacyjnego. Nowa technologia ma poprawić bezpieczeństwo, ale jednocześnie wzbudza pytania o prywatność obywateli. Czym jest Advanced Mobile Location?
Ceny masła szybują w górę, a sytuacja na rynku budzi coraz większy niepokój. Rząd postanowił działać, a RARS ogłosił przetarg na sprzedaż tysięcy ton masła. Czy to wystarczy, by ustabilizować ceny i ulżyć portfelom Polaków?
Ministerstwo Przemysłu zamierza zaktualizować strategię energetyki jądrowej. Rząd planuje podjąć działania w kierunku budowy trzeciej elektrowni atomowej w Polsce, a pierwsze szczegóły nowego planu mają być opublikowane do końca grudnia. Okazuje się bowiem, że będziemy potrzebować więcej mocy z atomu, niż pierwotnie zakładano.
Każdego miłośnika spędzania czasu w lasach publicznych czekają w przyszłym roku ważne zmiany. Nowe reguły obejmą zasady bezpieczeństwa i konsekwencje prawne za uchybienia. Ma to jednak dobrą stronę - rzadziej będziemy napotykać informacje o zakazie wstępu do lasu.
Każda sprawa w sądzie oznacza nie tylko stres, ale też ogromne wydatki. Wszyscy Ci, którzy z różnych powodów potrzebują zapłacić adwokata, będą niemile zaskoczeni. Będzie jeszcze drożej. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje bowiem nad zmianą rozporządzenia w sprawie stawek dla prawników. Wiadomo, jak zmienią się ceny usług prawnych w Polsce.
Pomysł Lewicy na uczynienie Wigilii dniem wolnym od pracy wywołał duże poruszenie w przestrzeni publicznej. Na jego temat wypowiadali się już politycy, a jasną deklarację złożył też prezydent. Teraz jednak głos zabrali również Polacy. W sondażu przeprowadzonym na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” odpowiedzieli co myślą o dodatkowym wolnym dniu. Wskazania różnią się w zależności od preferencji politycznych.
Czy 24 grudnia stanie się dniem wolnym już w tym roku? Polacy z niecierpliwością czekają na decyzję Sejmu, ale wszystko wskazuje na to, że na rozstrzygnięcie trzeba będzie jeszcze poczekać. Czas ucieka, a dyskusje trwają. Czy marszałek Hołownia zdąży wprowadzić zmiany na czas?
Wojna w Ukrainie i hybrydowe działania zza wschodniej granicy, których obiektem od pewnego czasu stała się Polska skłoniły rząd do większych wydatków na obronność. W ubiegłym tygodniu przyjęta została ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jej treść reguluje ważne kwestie dotyczące budowy i kształtu schronów. Wiadomo, ile rząd przeznaczy na obronność oraz jak będzie przebiegać ochrona ludności w czasie pokoju i wojny. Kwoty robią ogromne wrażenie.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po raz trzeci z rzędu odmówiło przyznania finansowania Centrali Obrączkowania Ptaków, jedynej placówce tego typu w Polsce. Decyzja ta budzi obawy zarówno o przyszłość badań ornitologicznych, jak i o skutki dla zdrowia publicznego i ochrony bioróżnorodności w kraju.
Dane opublikowane przez Komisję Europejską są jednoznaczne – w drugim kwartale bieżącego roku ceny energii elektrycznej w Polsce były jednymi z najwyższych w całej Europie. Chodzi konkretnie o rynek hurtowy, w przypadku cen końcowych dla gospodarstw domowych sytuacja jest odwrotna – w Polsce są jedne z najniższych.
Ministra klimatu w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” stwierdziła, że mrożenie cen prądu musi być stopniowo wygaszane. Maksymalne stawki wprowadzono w celu ochrony gospodarstw domowych przez rosnącymi cenami energii. W efekcie Polacy dostają mniejsze rachunki, a przedsiębiorstwa energetyczne otrzymują rekompensaty ze środków publicznych. Wiele wskazuje jednak na to, że już wkrótce się to zmieni.
Sprawa wiceministra rozwoju i technologii Jacka Tomczaka (PSL) wywołała medialną burzę, po tym jak portal WP opisał, że jego kancelaria notarialna wielokrotnie obsługiwała firmy deweloperskie. Wcześniej pojawiły się informacje m.in. o tym, że na konta partii PO i PSL wpływały miliony od firm deweloperskich. Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z portalem BiznesINFO wyjaśnia, jak współpraca polityków z deweloperami może psuć rynek nieruchomości.
Pierwsza połowa 2024 roku była rekordowa pod względem wpływów do budżetu państwa za sprawą podatku od sprzedaży „małpek”. Tani alkohol w małych butelkach jest w Polsce coraz popularniejszy, co skłania rządzących do ponownej analizy problemu. To oznacza, że możemy spodziewać się istotnych zmian w obowiązującej od 2021 tzw. ustawie małpkowej.
Rząd zamierza wprowadzić nowe opłaty drogowe – wysokość jednej będzie zależała od emisji dwutlenku węgla, a wysokość drugiej od klasy emisji EURO. Taka informacja pojawiła się na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wiadomo już też w jaki sposób będą pobierane opłaty.