Minister finansów ogłosił już maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na przyszły rok. Stawki te są korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze roku poprzedzającego – wyniósł on 15 proc. i właśnie o tyle może wzrosnąć podatek od nieruchomości. W rezultacie gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy mogą spodziewać się większego obciążenia finansowego w przyszłym roku. Jednak ostateczna decyzja w tej kwestii należy do samorządów.
Obecność byłego prezydenta Lecha Wałęsy w mediach społecznościowych jest już czymś zupełnie normalnym. Publikuje on zdjęcia z każdego miejsca w którym się pojawia i wydarzenia, w którym uczestniczy. Wielu będzie jednak zaskoczonych tym, jak obecnie wygląda dom, w którym mieszka była głowa państwa.
Nowy rok kalendarzowy będzie przełomowym dla większości województw w Polsce. W życie wchodzą bowiem zakazy dotyczące pieców, tzw. kopciuchów. Już z wybiciem północy 1 stycznia nowe przepisy będą obowiązywać na terenie połowy terytorium Polski.
Coraz więcej mieszkańców polskich miast musi mierzyć się z podwyżkami podatków. Władze kolejnych ośrodków podejmują uchwały podnoszące stawki - teraz do tej grupy dołączył również Kraków. Ucierpią jednak nie tylko portfele zwykłych mieszkańców.
Z początkiem stycznia br. w życie weszła nowelizacja Prawa Wodnego z 7 lipca 2022 roku. Jej praktycznym efektem są kontrole urzędników. Gminy mają za zadanie sprawdzić wszystkie zbiorniki bezodpływowe na swoim terenie – informuje Interia Biznes. Kto musi się zatem przygotować na wizytę kontrolerów i jakie kary grożą za brak konkretnych dokumentów?
Nowa wersja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym niesie poważny problem dla rodzinnych ogródków działkowych. Przepisy drastycznie ograniczają bowiem liczbę stref, w których mogą się one znajdować. W efekcie tysiące działkowców w całej Polsce może zobaczyć, jak spełnia się ich najgorszy sen.
Nowe prawo wprowadziło obowiązkowe kontrole domów, które przeprowadzają kominiarze. Mało kto się jednak spodziewał, że w wyniku niejednoznacznych przepisów kontrolerzy będą mogli żądać od mieszkańców niebotycznych sum pieniędzy.
Rodzinne Ogródki Działkowe (w skrócie ROD) są dla wielu Polaków jednymi z najważniejszych miejsc spędzania wolnego czasu. Nie oddalając się zbytnio od miasta, mogą w nich odpoczywać, uprawiać rośliny czy hodować zwierzęta (za odpowiednim zezwoleniem). Nie mogą za to mieszkać na tych działkach ani ich wynajmować. Kilka dni temu Polski Związek Działkowców wystosował komunikat, w którym przestrzega, że z mapy Polski może zniknąć nawet 60 proc. Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Dlaczego?
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który dla wielu osób będzie bardzo zaskakujący. Chodzi o jedną z opłat, którą od lat miano wyliczać nieprawidłowo. Teraz jedyną kwestią pozostanie zmiana przepisów.
Bardzo ważny termin uiszczenia jednej opłaty mija już za kilka dni. Zobowiązane do tego osoby muszą się pośpieszyć - w przeciwnym wypadku będą musieli płacić srogie opłaty dodatkowe.
Rynek mieszkaniowy w Polsce jest trudny. Ceny nieruchomości poszybowały w górę, przez co wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup własnego m4. Co więcej, Polacy często nie posiadają wystarczających środków, żeby pokryć wymagany wkład własny. Z tego powodu wielu z nich decyduje się na wynajem mieszkań. Okazuje się, że części z nich mogą przysługiwać dopłaty.
Sytuacja z garażami w Polsce pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Ofert sprzedaży jest co prawda więcej, jednak ceny są zdecydowanie wyższe niż na początku zeszłego roku. Wszystko przez to, że liczba dostępnych garaży nie rośnie tak szybko, jak liczba samochodów pojawiających się na ulicach polskich miast.
„Najmniejsza wyspa na świecie" została wystawiona na sprzedaż. Cena jest niższa niż za dom w Warszawie.
Obecnie wiele czynników takich jak m.in. rosnąca mobilność społeczna (podejmowanie studiów czy pracy w innej miejscowości) wpływa na to, że młodzi ludzie stają przed koniecznością zapewnienia sobie warunków lokalowych przez wynajem mieszkania. Dlatego też w tym artykule podpowiemy jak skonstruować umowę najmu tak, aby stworzyć dobry „plan działania”, zabezpieczyć interesy właściciela, ale i swoje, a także nie dać się oszukać. Zawiłości przepisów wyjaśnia r. pr. Sylwia Werpachowska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Małoletni chłopiec musiał zapłacić ponad 14 tys. zł za zadłużone przez matkę mieszkanie, choć nigdy nie mieszkał w tym lokalu. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego i chce uchylenia nakazu zapłaty – donosi Polska Agencja Prasowa. Jak doszło do tej sytuacji?
Wynajem mieszkania w korzystnej cenie i dobrej lokalizacji to spore wyzwanie. Okazuje się, że już za 1370 zł we Wrocławiu można wynająć pokój. Internautów oburzył niewielki metraż pokoi i komentują, że tak wygląda „chód klatkowy Polaka".
Oferty wynajmu mieszkań bardzo często potrafią być atrakcyjne. Jednakże ich autorzy nie zawsze mają dobre intencje. Okazuje się bowiem, że oszuści znaleźli kolejne miejsce do kradzieży.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec 2022 roku w Polsce studiowało ponad 1,2 mln osób. Wielu studentów decyduje się kształcić na uczelniach zlokalizowanych w miastach znacznie oddalonych od ich rodzinnych miejscowości, a to wiąże się z koniecznością znalezienia mieszkania, pokoju bądź miejsca w akademiku. Polski Związek Firm Deweloperskich sprawdził, co dzieje się w sektorze mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Wnioski nie napawają optymizmem.
Dla właściciela mieszkania długoterminowy wynajem swojego lokum wiąże się z gwarancją stałych przychodów i zmniejszeniem liczby obowiązków związanych z szukaniem najemcy czy sprzątaniem. Po kilku latach wynajmowania mieszkania na osiedlu 1000-lecia w Katowicach jego właścicielka zdecydowała się je sprzedać. Gdy wreszcie otworzyła drzwi do swojego lokum, osłupiała.
31 sierpnia wchodzi ważna zmiana dla osób, które kupują mieszkanie. Zgodnie z nią niektóre osoby nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, tym samym mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Już od czterech miesięcy obowiązuje zmienione prawo dotyczące nieruchomości. Kontrole, które są przeprowadzane, sprawdzają m.in. zgodność jednego ważnego dokumentu. Jak jednak wynika z doniesień medialnych, może chodzić również o inny system znajdujący się w domu.
W dzisiejszych czasach spłata kredytu za mieszkanie, a nawet wynajem kawalerki lub pokoju może okazać się zgubne dla naszego portfela. Pewna kobieta z Australii wpadła na ciekawy pomysł, dzięki któremu podreperowała swój domowy budżet.
W rankingu liczby pokoi na osobę, w którym pod uwagę wzięto 27 państw europejskich, Polska zajmuje czwarte miejsce – niestety od końca. Z wyliczeń Eurostatu opartych na wskaźnikach z 2020 roku wynika, że w naszym kraju na każdego mieszkańca przypada 1,2 pokoju. Dane nie napawają więc optymizmem. Brakuje nam nie tylko miejsca w mieszkaniach, ale również… samych mieszkań. Luka może wynosić od 2 do 3 mln lokali – informuje nas Polski Związek Firm Deweloperskich.
W okresie od stycznia do lipca br. deweloperzy rozpoczęli budowę o 28,4 proc. mniej mieszkań niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z drugiej strony, jeśli porównamy tylko lipcowe wyniki 2023 i 2022, to okazuje się, że w zeszłym miesiącu rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej lokali. Skąd to wynika i co czeka polski rynek mieszkaniowy?
48-letni mężczyzna dostał kilkuletni zakaz wynajmowania domów, po tym jak został uznany winnym wielu wykroczeń mieszkaniowych. Przez media nazywany jest “właścicielem slumsów”. Na swoich nielegalnych praktykach zbił majątek.
Watykan ma poważne problemy gospodarcze - maleją zyski z najważniejszego źródła przychodów tego kraju. Papież Franciszek zmuszony był podjąć decyzję, aby przeciwdziałać tej sytuacji. I niestety, nie oznacza to dobrych informacji dla turystów.
W ciągu pierwszego miesiąca złożono 18 tys. wniosków kredytowych w ramach nowego programu “Pierwsze Mieszkanie”. Minister Waldemar Buda mówił wręcz o eksplozji zainteresowania, ale pamiętajmy, że strony medalu zawsze są dwie, bo na 18 tys. wniosków, podpisanych w tym czasie umów było zaledwie… 700. Kto może skorzystać z programu dopłat do kredytu mieszkaniowego? Czy rządowe rozwiązanie naprawdę się opłaca? Na jakie kruczki musimy uważać, decydując się na zaciągnięcie “bezpiecznego kredytu”? O tym, o czym każdy potencjalny kredytobiorca powinien wiedzieć, a co nie jest wcale takie oczywiste, porozmawiałam z ekspertką kredytową Eweliną Czaplińską, która specjalizuje się w kredytach mieszkaniowych.
Podatek to danina, którą w sposób pośredni i bezpośredni odprowadzamy na rzecz budżetu państwa. Podstawę prawną do nakładania podatków w naszym kraju stanowi artykuł 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku. Do podatków pośrednich zaliczamy podatek od towarów i usług (VAT), podatek od gier i podatek akcyzowy. Natomiast w podatkach bezpośrednich znajdziemy m.in. PIT, CIT, podatek od spadków i darowizn oraz podatek od nieruchomości – już teraz wiadomo, że jeśli chodzi o ostatni z wymienionych, to w przyszłym roku w niektórych miastach szykują się rekordowe podwyżki.