W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" główny ekonomista PO prof. Andrzej Rzońca opowiedział o programach, jakie będzie realizować partia, jeśli tylko wygra zbliżające się wybory. Główny cel - koniec z rozdawnictwem.
Wynagrodzenie - co płaci pracodawca? Przedsiębiorca w swojej firmie zatrudnia pracowników w oparciu o różnorodne umowy. Kosztem zatrudnienia nie jest tylko wynagrodzenie przelewane na konto pracownika, ale również składki i podatki, które należy odprowadzać.
Koalicja Obywatelska ruszyła z programem, któremu nadała nazwę “Nowy porządek, gospodarczy START”, stąd też chce, aby wszystkie elementy programy były “startem”.
Składka zdrowotna zazwyczaj wchodzi w cały pakiet składek, które uiszcza się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Obok składki rentowej, emerytalnej oraz chorobowej to właśnie zdrowotna jest tą, którą opłaca pracownik. Płaci ją również przedsiębiorca, który działa w ramach samozatrudnienia w jednoosobowej działalności gospodarczej. Wówczas w przypadku rozliczeń z ZUS, przedsiębiorca zobowiązany jest opłacać składkę zdrowotną oraz składki ZUS społeczne.Warto jednak zauważyć, że coraz częściej pracujący w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, podejmują pracę w innych firmach. Wówczas dochodzi do zbiegu tytułu ubezpieczeń ZUS, gdyż przedsiębiorca ubezpieczany jest z ZUS ze względu na prowadzoną działalność, ale również i ze względu na swój stosunek pracy.
Przedsiębiora rozpoczynający działalność gospodarczą i zmuszony tym samym do opłacania stawek według normlanych standardów mógłby mieć przez to znaczy problem z rozwojem firmy, bowiem zbyt dużo środków musiałby przeznaczać na składki. W związku z tym ustalone zostały preferencyjne zasady, na jakich wchodzący na rynek przedsiębiorcy mogę opłacać składki na preferencyjnych zasadach. Taki wariant zastrzeżony jest jednak tylko dla niktórych rodzajów przedsiębiorców.
Jak informuje blog poradnikprzedsiebiorcy.pl pracodawca, który nie posiada innego tytułu ubezpieczeń niż ZUS, jest smuszony do odporowadzania składek do tegoż urzędu w wysokości: 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (w 2019 roku - 2859,00 zł)30% kwoty minimalnego wynagrodzenia przez 24 pierwsze miesiące od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej (w 2019 roku - 675,00 zł) → w przypadku opłacania preferencyjnych składek ZUS. Podstawą składki zdrowotnej jest z kolei 75% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, co w 2019 r. stanowi dokładnie 3803,56 zł. Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne to zatem 9% podstawy wymiaru, co daje nam 342,42 zł.
Wyjątkiem od tej reguły jest jedynie świadczenie wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, wtedy to podatek zostanie przez Niemców naliczony.
Rządzący przywiązują dużą wagę do tego, aby seniorzy poczuli, że władza o nich dba. Stąd chociażby decyzja o przyznaniu 13. emerytury. Niestey złodzieje w większości znają się na ludzkiej psychologii. Z tego powodu zaczęli wykorzystywać fakt "troski" Prawa i Sprawiedlwiości. "Życzliwe" panie, które podają się za pracowniczki ZUS-u wypytują o to czy dodatkowe rządowe świadczenie doatrło. Podczas gdy jedna z nich prowadzi rozmowę z upatrzoną ofiarą, reszta gangu buszuje po mieszkaniu.