Nowe przywileje pracownicze zbliżają się wielkimi krokami. Jeśli pracownik wyrazi chęć, jego szef będzie musiał zapewnić mu dodatkowy sprzęt do pracy. To efekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zmiana przepisów nastąpi już 17 listopada. Kto najbardziej na niej zyska?
W polskim prawie znajdziemy wiele różnych rodzajów urlopów. Najbardziej znany jest ten wypoczynkowy – pozwala na regenerację organizmu i zapewnia odpoczynek od obowiązków zawodowych. Poza nim są też jednak urlopy okolicznościowe, macierzyńskie, ojcowskie czy opiekuńcze na dziecko. To właśnie pracujący rodzice mają prawo skorzystać z dwóch dodatkowych dni wolnego w ciągu roku, a czasu, by to zrobić, jest coraz mniej.
W piątek 3 listopada jeden z największych polskich producentów mebli przekazał przykrą wiadomość. Popyt na meble się zmniejszył, a sytuacja finansowa spółki uległa pogorszeniu, wskutek czego firma podjęła decyzję o przeprowadzeniu zwolnień grupowych.
Ustawę ograniczającą niedzielny handel wprowadzono w Polsce w marcu 2018 roku. W pierwszym roku jej obowiązywania handlowe były dwie niedziele w każdym miesiącu, w kolejnym roku – jedna na miesiąc, a od trzech lat sklepy mogą być otwarte tylko w siedem niedziel w ciągu roku. Temat zniesienia zakazu niedzielnego handlu obił się szerokim echem podczas niedawnych kampanii wyborczych. Czy jeśli partie opozycyjne dojdą do władzy, możemy spodziewać się zmian na rynku handlowym? I czy Polacy tych zmian chcą?
Kilka znanych w Polsce sieci handlowych szuka magazynierów. Sklepy takie jak Biedronka, Lidl, Kaufland czy Dino z pewnością nie mogłyby się obejść bez osób zatrudnionych na tych stanowiskach. Na jakie wynagrodzenie może liczyć magazynier i co wchodzi w jego obowiązki?
Płatny urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu, kto jest zatrudniony na umowie o pracę w pełnym wymiarze godzin. Do momentu osiągnięcia 10-letniego stażu pracy wynosi on 20 dni, a gdy ktoś pracuje dłużej niż 10 lat – 26 dni. Poza tą formą wolnego, mamy też m.in. urlop okolicznościowy, rodzicielski czy szkoleniowy. To właśnie ten ostatni może wynieść nawet 21 dni ponad standardowo przysługujący limit wypoczynkowy. Na jakich zasadach działa i kto może z niego skorzystać?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie zawsze wystarczy samo zwolnienie lekarskie, aby otrzymać pieniądze za “chorobowe”. Grupa osób musi sama dopilnować formalności w tym zakresie i dopełnić je w odpowiednim terminie. Jego przekroczenie może bowiem skutkować utratą pieniędzy.
Zmiana czasu od lat wywołuje w przestrzeni publicznej burzliwą dyskusję. W Polsce zegarki przestawiamy dwa razy w ciągu roku – w ostatnią niedzielę marca o godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października – do tyłu. Najbliższa zmiana czasu czeka nas więc już w nadchodzący weekend, ale nie dla każdego będzie oznaczać dłuższy sen. Wiele osób musi być wtedy w pracy i może za to otrzymać specjalny dodatek do wynagrodzenia.
We wtorek 15 sierpnia temperatura niemal w całej Polsce przekraczała 30 stopni Celsjusza, co dało nam drugie miejsce… pod względem gorąca w państwach europejskich – wczoraj, jak informuje Wirtualna Polska, wyprzedziła nas tylko Hiszpania. Wysokie temperatury z pewnością cieszą wielu spragnionych słońca urlopowiczów, ale tych, którzy akurat pracują, już niekoniecznie. Tymczasem przy takiej pogodzie pracodawca ma obowiązek zadbać o swojego pracownika – przypomina bankier.pl. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób oraz sprawdzamy, czy pracownik może odmówić pracy w czasie upałów.
W ostatnich miesiącach obserwujemy wzrost ataków cybernetycznych na firmy, urzędy oraz osoby prywatne. W tym roku doszło do jednego z największych wycieków danych w historii polskiego Internetu[1] obejmującego ponad milion unikalnych rekordów z loginami i hasłami do różnych stron, w tym portali społecznościowych czy aukcyjnych. Szczegóły wycieku zaskakiwały nie tylko co do jego skali, ale łatwości z jaką można uzyskać dostęp do tych danych. Eksperci z krakowskiej firmy Axence, tłumaczą jak bronić się przed atakami i przede wszystkim jak skutecznie edukować pracowników.
O tym, czym jest zwolnienie z pracy, wie raczej każdy, kto wykonuje jakieś obowiązki zawodowe. Wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy może nastąpić zarówno ze strony samego zatrudnionego, jak i jego pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że w polskim Kodeksie pracy ujęty jest rodzaj szczególnej ochrony pracownika. Poniżej wyjaśniamy, kogo dotyczy, z czym dokładnie się wiąże i kiedy pracodawca wcale nie musi się do tych zasad stosować.
W kwietniu br. w życie weszły przepisy związane z wdrożeniem tzw. dyrektywy work-life balance. W rezultacie pojawił się urlop opiekuńczy w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym oraz urlop z powodu siły wyższej w wymiarze 2 dni bądź 16 godzin w ciągu roku. Teraz jednak rząd pracuje nad tym, by na stałe wprowadzić do ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie zapis o dodatkowym dniu wolnym dla pracowników oddających krew – informuje bankier.pl.
Osoby z prawem do urlopu wypoczynkowego nie mogą się go zrzec, ale z różnych powodów mogą z niego nie skorzystać. Kiedy stosunek pracy wygasa, pracownikowi należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Jak obliczyć jego wysokość?
Z danych Eurostatu wynika, że w 2021 roku przeciętna długość życia zawodowego Polaków wyniosła 34,3 roku. Wspaniale, gdy nasze obowiązki zawodowe sprawiają nam satysfakcję i gdy potrafimy oddzielić pracę od życia prywatnego. Niestety nie wszyscy są w stanie zachować tytułowy work life balance, a szacunkowo już teraz ok. 30 proc. Polaków zmaga się z wypaleniem zawodowym. O stawianiu granic między życiem prywatnym a zawodowym, benefitach na miarę naszych czasów, leczeniu wypalenia zawodowego i profilaktyce porozmawiałam z psycholog biznesu Joanną Marszalską.
Sieć Biedronka uruchamia nową odsłonę programu „Razem zadbajmy o zdrowie”. W jego ramach 80 tys. pracowników będzie mogło skorzystać ze specjalistycznych badań krwi o wartości ponad 600 zł. Dodatkowo będzie też możliwość wykonania badań USG i wzięcia udziału w specjalistycznych konsultacjach.
Zasiłek chorobowy otrzymuje osoba, która jest ubezpieczona i niezdolna do pracy w wyniku choroby. Podstawa wymiaru zasiłku jest powiązana z wysokością płacy minimalnej – od 1 lipca wzrośnie ona do 3,6 tys. zł brutto, dlatego wyższy będzie też zasiłek chorobowy – informuje rynekzdrowia.pl.
Poza nowelizacją przepisów w zakresie pracy zdalnej 26 kwietnia zaczną obowiązywać regulacje wdrażające unijną dyrektywę work-life balance oraz dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków zatrudnienia. W efekcie pojawi się możliwość korzystania z nowych dni wolnych od pracy: urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Co to oznacza w praktyce?
Już za tydzień wejdą w życie nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Nowelizacja Kodeksu pracy w tym zakresie to m.in. efekt wysokiego zainteresowania trybem home office – z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl w październiku 2022 roku wynika, że ok. 30 proc. zatrudnionych stanowią właśnie pracujący zdalnie lub hybrydowo.
Funkcjonariusze policji z Płońska zatrzymali mężczyznę, który okradł swojego pracodawcę. 48-latek za zatankowane paliwo zapłacił firmową kartą.
Nowe przepisy dotyczące kontroli trzeźwości w pracy pozwalają kontrolować trzeźwość pracownika. Przepisy budzą jednak sporo wątpliwości.
Średnio w kategorii “Praca” portalu OLX pojawia się miesięcznie 100 tys. ogłoszeń z czego 61 proc. to nowo dodane oferty, czytamy w raporcie „OLX Know How 2019”. Najwięcej ogłoszeń w październiku 2018 r., dzięki którym pracodawca ma nadzieję znaleźć nowego pracownika dotyczyło: produkcji (10 tys.), pracy jako kasjer/ekspedient (9,8 tys.) oraz jako kierowca/kurier (9,7 tys.). Istotna informacja dla pracodawców - najwięcej CV od kandydatów do pracy otrzymują ci, którzy opublikowali ogłoszenia z widełkami zarobków (nawet o 48 proc. więcej!).
Jakie wynagrodzenie za nadgodziny? W zależności od dnia, jego pory, a także wypracowanych już wcześniej godzin, pracownikowi może przysługiwać za nadgodziny dodatek w wysokości dodatkowych 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy lub 50% za nadliczbowe godziny pracy. Kiedy obowiązuje który z dodatków?Dodatek w wysokości 100% dodatkowego wynagrodzenia obowiązuje tych pracowników, którzy zdecydowali się na dodatkową pracę w niedziele, święta, a także na wyrobienie nadgodzin w ciągu nocy czy pracę w dniu wolnym, udzielonym pracownikowi w zamian za planową pracę w niedzielę.
Kiedy wynagrodzenie chorobowe, a kiedy zasiłek? Pytanie to jest właściwe, jeśli jesteśmy właśnie na zwolnieniu L4 lub mamy chorego pracownika na takim właśnie zwolnieniu. Kiedy bowiem powinniśmy wypłacać danemu pracownikowi zasiłek chorobowy, a kiedy wynagrodzenie chorobowe? Sprawa nie jest specjalnie skomplikowana, bo między jednym i drugim są wyraźne różnice.Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane w określonym czasie pracownikowi na zwolnieniu lekarskim, który jest niezdolny do pracy przez chorobę, uległ wypadkowi w drodze do pracy lub w drodze z niej, musi poddać się badaniom dotyczącym dawców. Wówczas pracownik taki ma prawo do pobierania wynagrodzenie chorobowego w okresie 33 dni zwolnienia lekarskiego. Chyba, że jest po 50. roku życia, gdyż wówczas wynagrodzenie takowe otrzymuje przez 14 dni zwolnienia.
Pandemia bardzo niekorzystnie wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków. Tak wynika z raportu firmy zajmującej się badaniami zasobów ludzkich Adecco Group Institute. Słabo wypadło też zdrowie psychiczne Hiszpanów.Polskie społeczeństwo jest najbardziej dotknięte przez syndrom wypalenia - od początku pandemii w marcu 2020 r. zdrowie psychiczne pogorszyło się u 55 proc. Polaków.
Ochrona sygnalistów w 2021 r. zostanie wprowadzona poprzez implementację unijnej dyrektywy do 17 grudnia. Pracownik, który zgłosi nieprawidłowości w firmie, zachowa etat. Nawet jeśli pracodawca wcześniej planował go zwolnić. Jak poinformowała „Rzeczpospolita” w środowym wydaniu pracownicy, którzy zgłoszą nieprawidłowości w firmie nie poniosą konsekwencji. Zatrudniony, który poinformuje np. o złamaniu prawa w firmie będzie mógł skorzystać z ochrony przysługującej sygnalistom.
Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła ogólnokrajowe kontrole na budowach. Urzędnicy weryfikują m.in. znajomość języka i przestrzeganie limitów czasu pracy. Ostatnia taka fala kontroli ujawniła niedopatrzenia w ponad 80 proc. przypadków.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie budowy kontroluje Państwowa Inspekcja PracyNa co zwraca uwagęJakie były wyniki ostatniej kontroli
Szczepienia w Rosji zdecydowanie przyspieszyły. Na tle całego kraju zdecydowanie wyróżniają się zakłady przemysłowe, w których odsetek zaszczepionych przekracza nawet 60 proc. Pracodawcy stosują nie tylko zachęty, lecz także groźby.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego szczepienia w Rosji są w niektórych branżach obowiązkoweJakie zachęty stosują pracodawcy Jakich gróźb się dopuszczają
Od przyszłego roku zwolnienie lekarskie będzie można otrzymać również z powodu wypalenia zawodowego. Z roku na rok wzrasta bowiem liczba osób zmagająca się z zaburzeniami. Mimo tego eksperci już teraz ostrzegają, że L4 w tej formie może być nadużywane. Z tego artykułu dowiesz się:Do jakich celów, zdaniem ekspertów, może być wykorzystywane zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego Ile zaświadczeń o zaburzeniach psychicznych wystawiono w 2020 r.Czym jest wypalenie zawodowe