Już w piątek, 28 lutego upływa bardzo ważny termin dla wielu Polaków. Do tego dnia należy bezwzględnie dokonać obowiązkowej wpłaty, która dodatkowo uległa podwyższeniu od stycznia bieżącego roku. Za niedopełnienie obowiązku przewidziane są surowe kary. Co trzeba wiedzieć, aby uniknąć problemów?
Od “namaszczenia” Rafała Brzoski na kierującego polską deregulacją minęło zaledwie 15 dni, a już mamy sporo konkretnych propozycji. Zaczynają jednak pojawiać się także pierwsze zastrzeżenia. Eksperci podają w wątpliwość, czy zmiany proponowane przez Brzoskę uda się w ogóle wprowadzić w życie.
Deregulacja kojarzy się raczej z ograniczaniem działalności państwa niż z rozbudową jego aparatu. A jednak nie sposób przeoczyć, że deregulacja w Polsce zaczyna się mnożyć. Dochodzi więc wręcz do inflacji inicjatyw, bo w Polsce deregulacja zdaje się zaczynać od rozrostu biurokracji.
Bolt umacnia swoją pozycję w Polsce i otwiera nową firmę, która będzie świadczyć usługi z ramienia spółki — zgoła inne, niż dotąd. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał już zgodę na działanie, prawdopodobnie w niedalekiej perspektywie będziemy mogli skorzystać z nowości.
Posiadacze telefonów marki Apple mogą spodziewać się dużej próby nerwów. Technologiczny gigant chce wprowadzić rozwiązanie, które na dobre może zmienić swobodne i przyjazne korzystanie z aplikacji. Irytacja użytkowników może sięgać zenitu, z pewnością niektórzy będą potrzebowali czasu do przyzwyczajenia się do zmian.
W dniu opublikowania przez zespół Rafała Brzoski rekomendacji dla rządu ws. deregulacji pojawiają się opracowania dotyczące polskiego biznesu: sektora MŚP, zestawionego z branżowymi gigantami. Sprawdzamy deregulację Brzoski w rozmowie z dr hab. Grzegorzem Gudzbelerem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierów NDIA z USA i IASENG z Chin.
„To pokazała sytuacja gróźb karalnych kierowanych pod adresem Jurka Owsiaka”, „Zostałam zlinczowana, zgłosiłam to do prokuratury… Umorzyli mi”, „Na hejcie się po prostu zarabia”, „Ludzie z imienia i nazwiska, podpięci pod mObywatela zaczęli wysyłać olbrzymią ilość treści, która miała charakter kryminalny”, „Byłam nazywana prost***tką, ludzie zaczęli pisać tutka”. Wyzwiska, obelgi, poniżające zdjęcia, które krążą w sieci. Kiedy krytyka staje się hejtem? Gdzie jest granica? Gdzie należy to zgłaszać? Jak hejterzy obchodzą algorytmy? Co może zrobić rząd, by falę nienawiści ukrócić? I dlaczego w Internecie nie jesteśmy anonimowi? Na te — i wiele innych pytań — odpowiadają gościnie, które same padły ofiarą hejtu.
Zakopane spadło z pozycji lidera, jeśli chodzi o wybierane przez Polaków kierunki odpoczynku podczas ferii zimowych. Górale załamują ręce i wskazują na wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Trendy się zmieniają, a na popularności zyskał zupełnie inny region, który przeżywa obecnie istne oblężenie.
Jeszcze nie tak dawno wytwórnia Disney świętowała swoje 100-lecie. Niestety rocznica nie wypadła w najlepszym okresie finansowym firmy i nawet huczne obchody nie poprawiły sytuacji. Teraz idąc za nową polityką Donalda Trumpa, kierownictwo przyjęło inny kierunek działań, na co wpływ miała również rosnąca liczba niezadowolonych klientów.
Poczta Polska przechodzi jedną z największych metamorfoz w swojej historii. Oddziały w całym kraju zmieniają swój wygląd, a wraz z tym również swoją ofertę. Jakie zmiany czekają klientów i jakie mają znaczenie dla przyszłości tej instytucji pocztowej?
Nie w Neapolu, lecz w Polsce można zjeść najlepszą neapolitańską pizzę na świecie, a przynajmniej tak orzekło międzynarodowe stowarzyszenie, do którego należy w tej kwestii ostatni głos. W efektownym, acz niepozornym lokalu w Łódzkiem pizzaioli osiągnęli absolutnie mistrzostwo.
Oszustwa, patostreamy, gale freak fightowe, chwilówki na donejty. To tylko kilka z tematów, które prowadzący — Wojtek Kardyś — poruszył podczas swojego pilotażowego odcinka programu Timeline. Gdzie jest granica w tworzeniu contentu? Jakie zachowania są „żenujące”? Jakie są największe oszustwa influencerów? Na jakie kwoty swoje usługi wyceniają influencerzy? Czy można zakazać patostreamów? Jak marki prześwietlają swoje przyszłe „twarze”? Dlaczego influencerzy unikają tematów politycznych? I co jest zakazanym owocem w tej branży?
W Polsce kolejny sektor boryka się z poważnymi trudnościami finansowymi. Wzrastający poziom zadłużenia oraz zamknięcia kolejnych obiektów związanych z branżą wskazują na narastającą spiralę problemów ekonomicznych. Sytuacja staje się szczególnie alarmująca, gdyż wiele przedsiębiorstw, które jeszcze niedawno prosperowały, zmaga się z ogromnymi zobowiązaniami finansowymi, których nie są w stanie spłacać.
Z tej internetowej platformy dla podróżników eSky korzystają turyści z Europy, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Przedsiębiorstwo zostało założone przez znanego kierowcę rajdowego Łukasza Habaja, Łukasza Kręskiego oraz Agnieszkę i Piotra Stępniewskich. Teraz jeden z współzałożycieli ogłosił, że odchodzi ze stanowiska. Podzielił się bardzo osobistą przyczyną tej decyzji i ogłosił kto go zastąpi.
Ikea ruszyła z nowym projektem, który działa już w Hiszpanii i Norwegii. Rozwiązanie spotkało się z wielkim entuzjazmem, dlatego firma na pewno rozszerzy inwestycję na inne kraje. Za kilka lat będziemy chcieli skalować go na wszystkie rynki w Europie — powiedział w rozmowie z "The Financial Times" dyrektor generalny Ingka Group.
Wielka Brytania przeżywa kryzys gospodarczy. Mogą na tym skorzystać polskie firmy. Michał Dembinski, główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej w rozmowie z portalem BiznesINFO pokazuje, w jaki sposób polskie przedsiębiorstwa mogą zarobić na trudnej sytuacji nad Tamizą. Mówi też kiedy i dlaczego Polacy będą bogatsi od Brytyjczyków.
Nowa sieć lokali, która pojawiła się w Polsce, coraz bardziej podbija nasz rodzimy rynek. Już wkrótce otworzą się trzy nowe punkty, w których będziemy mogli spróbować szybkich przekąsek prosto z Luizjany. Otwarcie nastąpi jeszcze w pierwszym kwartale 2025 roku. Ponadto goście będą mogli liczyć na różne formaty obsługi.
„Moje dzieci były tam traktowane jako trzeci gatunek. Postanowiłam sobie, że: ja im pokażę!”. Henryka Bochniarz, założycielka Konfederacji Lewiatan, opowiada o początkach swojej kariery oraz o budowaniu pozycji w USA. Jak wróciła do Polski okazało się, że przyszła... wielka zmiana. A także, jak UE może wykorzystać prezydenturę Donalda Trumpa? I na czym powinna się skupić Polska podczas prezydencji w Radzie UE?
Po latach obecności na rynku jedna z popularnych marek motoryzacyjnych przechodzi do historii. Decyzja ta wywołała ogromne zaskoczenie i wpłynie nie tylko wybory klientów, ale także sieć dealerską oraz funkcjonujące serwisy marki.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o postawieniu zarzutów dwóm znanym spółkom telekomunikacyjnym. Stawiane im zarzuty dotyczą wątpliwej prezentacji cen usług, co może wprowadzać konsumentów w błąd. Grozi im surowa kara.
Czy w tym tygodniu będziemy mieli szansę zrobić zakupy w niedzielę? Wiadomo, w które weekendy w 2025 roku sklepy będą otwarte. Co ciekawe, w bieżącym roku liczba niedziel handlowych będzie większa o jedną. A czy 26 stycznia jest niedziela handlowa?
Polski rynek pracy w 2025 roku przechodzi dynamiczne zmiany. Ekspert rynku pracy, Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, przedstawił swoje przewidywania dotyczące przyszłości zatrudnienia, wynagrodzeń oraz wpływu sytuacji międzynarodowej na polską gospodarkę. Jakie trendy będą kształtować najbliższe miesiące?
Haier, który od 16 lat jest światowym liderem w produkcji urządzeń AGD, kolejny raz wspiera najpiękniejszą orkiestrę świata. Tym razem producent przekazał na licytację prawdziwe arcydzieło – lodówkę side by side HFR79F19EFGK, jedyną taką na świecie. Jej unikalny design powstał w ramach artystycznej współpracy z utalentowaną artystką Zuzanną Zu Jankowską, która specjalizuje się w malarstwie realistycznym z motywami geometrycznymi. Zwycięzca aukcji zyska nie tylko lodówkę z dożywotnią gwarancją, ale co najważniejsze, pomoże dzieciom w ich walce z chorobami onkologicznymi i hematologicznymi, bo taki jest właśnie cel 33. Finału WOŚP.
Rok 2024 przyniósł znaczący wzrost liczby upadłości polskich firm. Z danych opublikowanych w raporcie wywiadowni gospodarczej MGBI wynika, że w ubiegłym roku ogłoszono upadłość 436 przedsiębiorstw, co stanowi wzrost o 10,7 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Dane pokazują, że najgorzej radzą sobie przedsiębiorstwa z trzech branż.
Sieci handlowe z zagranicznym kapitałem takie jak Biedronka, Lidl czy Żabka mają mocną pozycję na polskim rynku, chociaż jedna z rodzimych firm już ściga konkurencję. W momencie, w którym zamyka się coraz więcej punktów handlu detalicznego, to spore osiągnięcie. Firma odnotowała kilkanaście miliardów zysku i będzie dalej wdrażać swoją ekspansywną strategię.
Jedna z najpopularniejszych polskich sieci odzieżowych, znana z wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, zaprezentowała klientom zupełnie nowy sposób na dokonywanie płatności. W wybranych sklepach pojawiło się wyjątkowe urządzenie, dzięki któremu zapłacimy wzrokiem.
Do jednej z holederskich sieci sklepów spożywczych trafiły skażone borówki polskiego pochodzenia. Produkty, które importowano z naszego kraju, usunięto z półek. Sytuacja ta rodzi obawy, że owoce mogły zostać dostarczone także do polskich sklepów. Stowarzyszenie Polskich Plantatorów Borówki zabrało głos.
Rok 2025 przynosi wyzwania dla branży modowej. Kolejna marka odzieżowa mierzy się z trudnościami dotyczącymi ograniczenia działalności na europejskim rynku. Efektem są zamknięcia kilku sklepów stacjonarnych w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Kłopoty nie ominęły również punktów zlokalizowanych na terenie Polski. Firma wskazuje przyczyny problemów.