Elektrownia jądrowa w Polsce może być zbudowana wcześniej niż planowano. Jak można przeczytać w projekcie uchwały Rady Ministrów, "Program polskiej energetyki jądrowej" ma być usprawniony, tak aby przyśpieszyć realizacji zapisanych w nim założeń.- Konieczność aktualizacji Programu wynika z potrzeby usprawnienia i przyspieszenia działań związanych z wdrażaniem energetyki jądrowej w Polsce. Wdrożenie energetyki jądrowej umożliwi bowiem znaczące podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego państwa, w szczególności poprzez zwiększenie dywersyfikacji zarówno bazy paliwowej w elektroenergetyce, jak i kierunków dostaw energii pierwotnej - można przeczytać w uzasadnieniu.
Tama Trzech Przełomów w Chinach to największa na świecie budowla ingerująca w bieg rzeki. Zapora została oddana do użytków w 2003 roku i od samego początku budziła ogromne kontrowersje. Teraz znów jest na ustach całego świata. Jak donoszą media budowla hydrotechniczna uległa "lekkiej deformacji" pod naporem wody, której rekordowe ilości spływają do rzeki Jangcy.
Węgiel zaczernia Polskę. Gdy cała Europa brnie w stronę ekorozwoju u nas nadal bez zmian. Raport na temat europejskiej energetyki wskazuje, że co prawda trendy są optymistyczne - po raz pierwszy w historii Unia Europejska wyprodukowała więcej prądu z odnawialnych źródeł energii niż z paliw kopalnych. Niestety, nad Wisłą jest tragicznie. Polska zajęła pierwsze miejsce w rankingu państw pozyskujących energię z węgla. Wyprzedziliśmy nawet Niemcy.
Energia w Polsce musi być ekologiczna, twierdzą Polacy w badaniu IBRiS. Jak wskazują badania Instytutu, widzimy coraz więcej plusów w odnawialnych źródłach energii, a coraz mniej chcemy mieć wspólnego z węglem. Intrygujące wyniki badań wskazują na całkowitą zmianę w myśleniu o ekologii wśród naszego społeczeństwa.
Klimat musi zostać "naprawiony", a Unia odejść od węgla. Jak zapewnić neutralność klimatyczną, gdy warunki w znacznej części naszego kontynentu nie pozwalają na budowanie wielkich inwestycji związanych z energią odnawialną? Niemcy mają plan - będą budować "fabryki wodoru" w Północnej Afryce. Wietrzna i nasłoneczniona Sahara wydaje się idealnym miejscem na tego typu inwestycje.
Zmiana cen gazu w lipcu jest podyktowana niskimi cenami gazu na Towarowej Giełdzie Energii. To dobre wieści dla odbiorców energii, bo z tego względu zdecydowano się znacznie obniżyć taryfę PGNiG. Mimo obniżenia ceny samego gazu, nie ma co liczyć na niższe opłaty za abonament, jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE), ten pozostanie bez zmian. Mimo tego, zmiany będą korzystne dla wielu gospodarstw domowych.
Tauron informuje w komunikacie prasowym o podjęciu działań prewencyjnych w związku z aktualną sytuacją dotyczącą rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce.- Podjęte działania prewencyjne, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom oraz ciągłość funkcjonowania Grupy TAURON, co z kolei gwarantuje pewność dostaw energii elektrycznej i ciepła dla naszych klientów. W trosce o ich zdrowie zawiesiliśmy działanie Punktów Obsługi Klienta, wzmacniając jednocześnie elektroniczne formy kontaktu - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Zdaniem ekspertów, którzy obserwują rynek energii elektrycznej przedsiębiorstwa energetyczne będą chciały podnieść swoje stawki po wyborach parlamentarnych. Ceny prądu mogą drastycznie wzrosnąć już od początku 2020 roku.
Do dzisiaj w Polsce trwają poszukiwania gazu łupkowego,choć już teraz możemy się spodziewać w których rejonach kraju możemy liczyć na odnalezienie gazu, a w których nie. Gaz łupkowy to nic innego jak gaz ziemny, z tym że występujący w skałach pod ziemią. Wydobycie polega na wpuszczaniu w głąb ziemi substancji żrących, które rozpuszczają skały, przez co gaz zostaje uwolniony. Wpływ wydobycia gazu łupkowego jest dość kontrowersyjny z ekologicznego punktu widzenia, bowiem podczas uwalniania się gazu, w głębi ziemi pozostaje wiele szkodliwych substancji jakie są stosowane do wydrążenia gazu ze skał.