Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Archiwum styczeń 2022

EN 01486751 0016
31.01.2022 01:00 Od dzisiaj nie trzeba wymieniać tablic rejestracyjnych. Spore ułatwienie dla kierowców

Od 31 stycznia 2022 r. nie wszyscy kierowcy będą musieli zmieniać tablice rejestracyjne przy zakupie używanego auta. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy może skorzystać z nowych przepisów. Brak obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych dotyczy osób, które kupują używany samochód wcześniej zarejestrowany w Polsce. Pozwoli to zaoszczędzić co najmniej 80 zł, potrzebnych na przerejestrowanie samochodu.

london-eye-g677a21cf0 1920
31.01.2022 01:00 BBC: Sojusz Wielka Brytania - Polska - Ukraina możliwy już za chwilę

Ukraińska redakcja BBC podała informację o formowaniu się nowego sojuszu na osi Londyn-Warszawa-Kijów. Według stacji strony uzgadniają już szczegóły. BBC na Ukrainie podała w poniedziałek, że Wielka Brytania, Polska i Ukraina formują już sojusz w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki. Powołując się na własne źródło, strony mają być już na etapie uzgadniania szczegółów. Według brytyjskich mediów planowana wizyta premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w Kijowie, a następnie premiera Polski Mateusza Morawieckiego ma być powiązana z ogłoszeniem powstania nowego sojuszu.

ZUS-centrala-warszawa-biznesinfo
31.01.2022 01:00 Masz czas jeszcze tylko dzisiaj, ZUS pilnie przypomina. Później ulga przepadnie

Tylko do 31 stycznia można zgłaszać się do programu "Mały ZUS Plus". Skierowany do przedsiębiorców program tylko do dzisiaj przyjmuje wnioski. Później szansa na ulgę przepadnie. "Mały ZUS Plus" skierowany jest do przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność gospodarczą w ubiegłym roku co najmniej przez 60 dni, a ich przychody nie przekroczyły 120 tys. zł. Ulga, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy polega na zmniejszeniu składki na ubezpieczenie społeczne.

skrzynka-pocztowa-list-ręka-biznesinfo
30.01.2022 01:00 Wojsko zaczęło rozsyłać listy do Polaków. WKU: to rutynowe działania

Wojskowa Komenda Uzupełnień zaczęła rozsyłać listy rezerwistów, chociaż ze względu na pandemię ćwiczenia wojskowe zostały czasowo zawieszone. Wojsko utrzymuje, że nie ma to związku z planowaną agresją Rosji na Ukrainę. O listach wysyłanych do niektórych rezerwistów informuje "Rzeczpospolita". W listach znajduje się prośba o wskazanie odpowiednich rozmiarów mundurów i prośby o zgłoszenie się do komend okręgowych.

Biedronka-sklep-wejście-logo-biznesinfo
30.01.2022 01:00 Biedronka dokonała strategicznego manewru cenowego. Lidl też długo nie czekał

Już we wtorek od 1 lutego ma zacząć obowiązywać niższy VAT na żywność, co spowoduje obniżki cen od 2 do 3 tys. produktów. Niektóre sieci zdecydowały się jednak wprowadzić obniżki już od jutra. Wśród nich jest Biedronka i Lidl. Ciągły wzrost inflacji zmusił rząd do reakcji, co skutkuje obniżką VAT na większość produktów podstawowych potrzeb z 5 proc. do zera. W ten sposób Polacy mają mniej odczuć skutki podnoszących się cen.

fuel-g2fddab9f8 1920
29.01.2022 01:00 UOKiK sprawdzi ceny po obniżce VAT na paliwa

Rynek paliw jest pod stałą obserwacją prezesa UOKiK. Od wielu lat badana jest jakość benzyny, oleju napędowego i gazu. Najnowsze działania dotyczą również cen paliw – wynika z informacji UOKiK. – Poleciłem Inspekcji Handlowej sprawdzenie cen na stacjach po obniżce przez rząd akcyzy na paliwo. Wyniki analizy potwierdzają, że w okresie objętym monitoringiem ceny paliw spadły. Pod koniec grudnia i w pierwszej połowie stycznia płaciliśmy ponad 20 groszy mniej za litr niż miesiąc wcześniej, co pozwoliło zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych podczas jednego tankowania. Kontynuujemy nasze działania, wkrótce będziemy sprawdzać ceny po rządowej obniżce VAT na paliwa – poinformował Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.Pierwszy etap obserwacji trwał od 9 grudnia 2021 r. do 20 stycznia 2022 r. Inspekcja Handlowa na zlecenie Prezesa UOKiK sprawdziła 1021 stacji. Inspektorzy prowadzili monitoring cen dwa razy w tygodniu. Wyniki pierwszego okresu analizy pokazały obniżkę ceny paliw.

EN 01507131 0038 (1)
29.01.2022 01:00 Prezydent wnioskuje o drugą kadencję dla Adama Glapińskiego

Prezydent Andrzej Duda wnioskuje o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. To, czy obecny szef banku centralnego zostanie na stanowisku na drugą kadencję, zależy teraz od sejmowej większości. – Prezydent Andrzej Duda zgłosił kandydaturę Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP. Wniosek w tej sprawie trafił do marszałek Sejmu. Prezydent przede wszystkim dobrze ocenia działania prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. W zeszłym roku Adam Glapiński otrzymał specjalną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP za utrzymanie stabilności systemu bankowego w trakcie pandemii i wciąż cieszy się dużym poparciem prezydenta. Pierwsza kadencja prezesa Adama Glapińskiego kończy się 21 czerwca 2022 roku. Rozpoczęła się sześć lat wcześniej. Zgodnie z Konstytucją, na stanowisko prezesa banku centralnego może być wybrana osoba, która zostanie zgłoszona przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Kandydatura musi być następnie przyjęta przez Sejm. Prezes NBP może może być na stanowisku przez dwie kadencje.

EN 01506109 0144
29.01.2022 01:00 Kara za zakażenie współpracownika. Rząd ma nowy pomysł na walkę z pandemią

Nowy projekt w sprawie weryfikacji covidowej wprowadzi obowiązek testowania pracowników raz w tygodniu i nakłada kary finansowe na tych, którzy zarażą innych pracowników, taki pomysł przedstawił w Programie 3. Polskiego Radia wiceprzewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha. Do Sejmu trafił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Nazwano go „lex Kaczyński”. zakłada on, że zakażony pracownik będzie mógł domagać się odszkodowania od innego pracownika, który nie poddał się testowi na koronawirusa.Ustawa ma na celu „wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne wykonywanie testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2, jak również pozwalających pracodawcom żądać od pracowników oraz osób wykonujących na rzecz pracodawcy pracę na podstawie umów cywilnoprawnych podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2”. – Ten test będzie musiał wykonywać pracownik, nieobowiązkowo oczywiście, a pracodawca sprawdzić. Ale jeżeli tego testu pracownik nie wykona, a w pracy ktoś ma ujemny test i zarazi się, to taki pracownik będzie musiał po prostu zapłacić odszkodowanie – powiedział Bolesław Piecha, wiceprzewodniczący komisji zdrowiaW projekcie znalazł się również zapis o odszkodowaniu, którego będzie mógł się domagać pracownik, który zakazi się koronawirusem w pracy. Wysokość świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 będzie wynosić równowartość 5-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Grzywna może zatem przekroczyć nawet 15 tys. zł

papier toaletowy-brak papieru-iberion
29.01.2022 01:00 Ceny papieru znowu w górę. Zaczyna już go brakować

Ceny papieru są coraz wyższe, jego producenci zapowiadają, że powinniśmy przygotować się na kolejne podwyżki. Wzrost cen papieru, to nie jedyny kłopot tej branży, ponieważ w magazynach zaczyna go brakować. Przyczyną niedoboru papieru jest wzrost popytu spowodowany ograniczeniem importu z Azji Cytowany przez portal rynekpapierniczy.pl Sappi Europe informuje, że ciągłe wyzwania związane z niespotykanie wysokimi taryfami energetycznymi zmusza firmę do podwyżki cen o 10-25 proc. w zależności od segmentu produktów.Sappi wzywa też Unię Europejską, lokalne rządy i władze do strukturalnego rozwiązania problemu niestabilnych rynków energii, które obecnie zagrażają przyszłości europejskiej produkcji.Branża papiernicza jest w tarapatach m.in. dlatego, że zmniejszony jest import papieru do Europy oraz są problemy w transporcie morskim. Jak z kolei podał Michał Jarczyński, prezes zarządu Arctic Paper w rozmowie z portale Business Insider wzrost stawek frachtu mocno ograniczył napływ papieru z Azji.Branża zmaga się też ze wzrostem kosztów w sektorze włókien, energii, chemikaliów i transportu. Sytuację pogarszają bieżące zmiany kursów walutowych, szczególnie dolara amerykańskiego w stosunku do euro, co ma szczególny wpływ na ceny celulozy. Ponadto ceny podnoszą również dostawcy chemikaliów.Portal rynekpapierniczy.pl zauważa, że nie możemy się spodziewać ulg w branży. Gigantyczne podwyżki kosztów energii, surowców (drewna, celulozy, chemikaliów), usług transportowych i pracy wciąż wywierają presję na papiernie, które aby zachować ciągłość i rentowność produkcji, przenoszą część swoich kosztów na klientów.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion (1)
29.01.2022 01:00 Rząd ostrzega przed wielkim oszustwem. Przestępcy wymuszają płatność w viaTOLL

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustwem na płatność viaTOLL. Fałszywe e-maile są podpisane przez "Zespół viaTOLL" i nakłaniają do płatności w ramach umowy w systemie viaTOLL oraz odsyłają do fałszywej strony internetowej. Celem działania cyberprzestępców jest kradzież pieniędzy z konta – czytamy w komunikacie resortu finansów. Cyberprzestępcy za pośrednictwem fałszywej strony mogą przejąć dane logowania oraz dane autoryzacyjne do bankowości. Przechwycone w ten sposób informacje mogą zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy z konta bankowego ofiary.

pexels-gustavo-fring-3985170 (2)
28.01.2022 01:00 Ministerstwo Zdrowia znowu zaskoczyło. Planują pilną zmianę przepisów

Służby mundurowe oraz opieka zdrowia będzie mogła mieć krótszą kwarantannę już od 2 lutego. Ministerstwo Zdrowia planuje jednak skrócić ten czas jeszcze bardziej i już szykuje zmianę przepisów. Tydzień kwarantanny zamiast dwóch będzie obowiązywał dla służb mundurowych i opieki zdrowotnej. Tymczasem rząd szykuje zmianę w przepisach, która pozwoli przedstawicielom tych dwóch grup społecznych skończyć okres izolacji jeszcze wcześniej.

pexels-anna-shvets-3943882
28.01.2022 01:00 Kiribati straciło status ostatniego państwa wolnego od koronawirusa. Covid-19 jest już w każdym kraju świata

Kiribati było ostatnim państwem na świecie wolnym od koronawirusa. Niestety utraciło już ten status, co było powodem otworzenia granic od 1 stycznia 2022 r. Kiribati jest państwem wyspiarskim znajdującym się na Oceanie Spokojnym. Dzięki odległemu położeniu od innych krajów i restrykcyjnej polityce wjazdowej władze zdołały do tej pory powstrzymać przybycie wirusa Covid-19. W piątek zakażonych jest już jednak 181 mieszkańców wysp, podał kilka godzin temu australijski serwis 7news. Rząd w Bairiki po prawie dwóch latach szczelnego zamknięcia granic, na początku tego roku zdecydował się otworzyć częściowo granice, w tym pozwolić członkom Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich zwanych mormonami powrócić z Fidżi, gdzie utknęli wyjeżdżając jeszcze przed zamknięciem granic.

ważne świat
28.01.2022 01:00 Łukaszenka znów uderzył w Polskę i Litwę. Mówi o potencjalnej agresji na swój kraj

Aleksander Łukaszenka wypowiedział się w kwestii ewentualnej agresji wojsk NATO na Białoruś w przypadku rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Białorusi zagroził zmobilizowaniem setek tysięcy żołnierzy rosyjskich i białoruskich. Prezydent Łukaszenka wygłosił orędzie do narodu i parlamentu, w którym stwierdził, że Białoruś nie chce tworzyć problemów dla swoich sąsiadów i nigdy tego nie robiła. W przypadku jednak gdy "Zachód" będzie planował inwazję konwencjonalną na Białoruś, to w obronie kraju staną żołnierze białoruscy i rosyjscy.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion (1)
27.01.2022 01:00 Plus nie dostarczał klientom regulaminów promocji. Teraz zapłaci 6 mln zł

Polkomtel, operator sieci Plus, musi zapłacić prawie sześć milionów złotych kary nałożonej przez UOKiK. Firma została ukarana za nieprawidłowości przy cyklicznej promocji. Jak poinformował UOKiK sąd uznał, że nawet korzystne ekonomicznie dla konsumentów zmiany muszą być wprowadzane zgodnie z przepisami prawa, a więc przy zachowaniu określonych w ustawie obowiązków informacyjnych. Za stosowanie nieuczciwych praktyk spółka została ukarana karą ponad 5,9 mln zł. Ponadto informując o możliwości uniknięcia opłaty za usługę rachunku szczegółowego po zakończeniu promocji Spółka wskazywała wyłącznie na najkorzystniejsze z jej perspektywy rozwiązanie czyli usługę e-rachunku.Polkomtel nie doręczała abonentom również treści proponowanych zmian warunków umowy - nowych wersji regulaminu promocji.Zdaniem urzędu oferty: Bezpieczny internet, Nielimitowany internet oraz Pakiet non stop zostały ukształtowane w ten sposób, że klienci nie byli świadomi dodatkowych opłat mogących wynikać ze słuchania radia online lub oglądania filmów w internecie.

NBP-bank-biznesinfo
27.01.2022 01:00 Od dziś w sprzedaży nowa moneta NBP - "Ochrona polskiej granicy wschodniej"

Od czwartku 27 stycznia można kupić srebrną monetę kolekcjonerską "Ochrona polskiej granicy wschodniej" o nominale 10 zł. Przed siedzibami NBP, już od rana ustawiają się kolejki. Na rewersie monety znajdują się sylwetki funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, żołnierza Wojska Polskiego oraz wizerunek śmigłowca Straży Granicznej na tle fragmentu zarysu Polski z zaznaczonym stylizowanym północnym i wschodnim odcinkiem granicy państwa. Awers przedstawia wizerunek polskiego słupa granicznego. Moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 160 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner. Kolejna emisja jest zaplanowana na 9 lutego 2022 r. Tego dnia Narodowy Bank wprowadzi do obiegu dwie monety kolekcjonerskie – złotą o nominale 500 zł i srebrną o nominale 50 zł – „Skarby Stanisława Augusta – Jan III Sobieski” (kontynuacja serii). Od dzisiaj do nabycia nowa moneta kolekcjonerska #NBP – srebrna o nominale 10 zł „Ochrona polskiej granicy wschodniej”.#numizmatyka #moneta pic.twitter.com/8b3TzaNFZ3— Narodowy Bank Polski (@nbppl) January 27, 2022 O nowej monecie upamiętniającej ochronę wschodniej granicy Rzeczypospolitej głośno było w połowie listopada. To wtedy kryzys migracyjny przybrał na sile, a polskie służby wysyłały na granicę duże grupy funkcjonariuszy i wojskowych.Decyzja prezesa NBP zapadła w chwili, gdy stale nasila się kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Białoruś zachęca cudzoziemców do przyjazdów do Mińska i próbowania przedostawania się na Zachód przez Litwę, Łotwę i Polskę.

EN 01435691 0007 (2)
27.01.2022 01:00 Prezydent podpisał ustawę dotyczącą opłat za gaz. Ma być znacznie łatwiej, ale nie dla wszystkich

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę mającą na celu ochronę pieniędzy Polaków przed galopującymi cenami gazu.

samochód-auto-kierowca-iberion
27.01.2022 01:00 Wojsko może przejąć auto osoby prywatnej. Jednak nie za darmo

Wojsko ma prawo przejąć w razie konieczności firmowe i prywatne pojazdy. Dotyczy to szczególnie samochodów terenowych i użytkowych, ale również motocykli i quadów. Określa to ustawa z 1967 roku. Wojsko informuje kierowców, że przejmie ich samochody w przypadku mobilizacji lub wojny. Czasowe przejmowanie prywatnych pojazdów na cele wojskowe reguluje Ustawa z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Coraz więcej posiadaczy aut terenowych informuje, że otrzymało pismo, że ich auto może zostać przejęte przez wojsko. Pisma od WKU trafiają do kierowców w związku z coraz bardziej napiętą sytuacją na Ukrainie i konfliktem zbrojnym z Rosją na horyzoncie.

pexels-gustavo-fring-3985170 (2)
27.01.2022 01:00 Dawka przypominająca dla dzieci w wieku 12-15 lat

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że od piątku rozpocznie się proces wystawiania skierowań na dawkę przypominjącą dla dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat. – W związku z rosnącą piątą falą COVID-19 i trwającymi wyjazdami feryjnymi oraz brakiem decyzji EMA, podobnie jak inne państwa UE, w oparciu o wytyczne zespołu ds. szczepień, WHO i FDA wprowadzamy szczepienia dawką przypominającą 12-15-latków – podało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.Jak podało Ministerstwo Zdrowia od dnia 28 stycznia rozpocznie się proces wystawiania skierowań na dawkę przypominjącą dla osób zaszczepionych dwiema dawkami, które ukończyły 12 lat.Dla tej grupy wiekowej szczepienie przypominające jest z wykorzystaniem preparatu firmy Pfizer-BioNTech. Szczepienie odbywać się będzie "z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19".

pazdziernik-wt-biznesinfo
27.01.2022 01:00 Od czego zależy kurs korony czeskiej?

Waluta Czech dzięki krajowej gospodarce jest jedną z najbardziej stabilnych walut w Europie. Jej kurs nie ulega zbyt dużym wahaniom, ale od początku istnienia korona czeska jest w trendzie wzrostowym. Jest to także jedna z najmłodszych walut na naszym kontynencie. Dodatkowo, mimo że Czechy należą do Unii Europejskiej, to wcale nie spieszy im się do zamiany CZK na euro. Co warto wiedzieć o gospodarce naszych sąsiadów i ich walucie? Tego dowiesz się z lektury artykułu.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (2)
27.01.2022 01:00 ZUS rozpoczął wypłatę pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500 plus"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500 plus". Od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci, a od 1 lutego zacznie przyjmować od tych rodziców, którzy wypłaty z programu chcą kontynuować. – Pierwsze pieniądze zostały wypłacone przez nas właśnie dzisiaj Jutro przelejemy kolejne środki, co łącznie da kwotę prawie 600 tys. zł – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Rzeczniczka zapewnia, że pracownicy ZUS robią wszystko, aby te pieniądze trafiły do rodziców jak najszybciej. – Z naszych statystyk wynika, że niektórzy rodzice specjalnie czekali możliwość złożenia wniosku do ZUS i zrobili to wysyłając wniosek kilka minut po północy, czyli w Nowy Rok – mówi Kowalska-Matis. Zwraca uwagę, że możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców, którzy sami decydują, kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe. Wnioski na kolejny okres świadczeniowy - od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. - będzie można składać od 1 lutego 2022 r.

ważne świat (1)
27.01.2022 01:00 Szefowa MSZ Niemiec zagroziła Rosji sankcjami przeciwko Nord Stream 2

Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec zagroziła Rosji, że w przypadku ataku na Ukrainę Niemcy wprowadzą sankcje przeciwko Nord Stream 2. Odrzuciła też zarzuty, że Niemcy nie wspierają Ukrainy w wystarczającym stopniu.– W przypadku nowej agresji mamy do dyspozycji szerokie spektrum odpowiedzi, w tym Nord Stream 2 – powiedziała Annalena Baerbock w czwartek 27 stycznia w Bundestagu Baerbock podczas debaty o konflikcie ukraińskim. – Tak, chcemy dialogu przez cały czas. Kiedy się rozmawia, to się nie strzela – podkreśliła Ministra. – Ale chodzi też o „twardość, która jasno daje do zrozumienia: fundamenty europejskiego porządku pokojowego nie podlegają negocjacjom. Niemcy i ich sojusznicy „dali jasno do zrozumienia, że ponowna akcja militarna przeciwko Ukrainie będzie miała ogromne konsekwencje dla Rosji – powiedziała Annalena Baerbock.Baerbock mówiła o wsparciu gospodarczym i współpracy, ale także o pomocy w dziedzinie wojskowości. Jak pisze niemiecka gazeta dostawa 5 tys. hełmów wojskowych odbywa się „na prośbę Ukrainy”, a Niemcy uczestniczą obecnie w remoncie schronu pod Odessą i w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych. Minister Spraw Zagranicznych powtórzyła też, że nie zgadza się na dostawy broni. Nie należy zamykać drzwi do deeskalacji, które tak nieśmiało otwierają się na nowo właśnie w tej chwili - stwierdziła w nawiązaniu do rozmów, które odbyły się w środę w tzw. formacie normandzkim między Rosją, Ukrainą, Niemcami i Francją.

Pilne
27.01.2022 01:00 Nie będzie obiecanych pieniędzy dla nauczycieli, policji i NFZ. Sejm odrzucił senackie poprawki do budżetu

Sejm odrzucił w czwartek wszystkie 65 poprawek Senatu do budżetu na 2022 rok. Wcześniej, przed głosowaniami, poseł sprawozdawca Andrzej Kosztowniak (PiS) przypomniał, że wszystkie poprawki otrzymały negatywną opinię sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Otrzymały one też negatywną opinię rządu.Dochody budżetu w ustawie budżetowej zostały ustalone na 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, a deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł. Resort finansów założył, że PKB Polski w 2022 r. wzrośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc.Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy budżetowej na 2022 r. Wśród odrzuconych poprawek jest zwiększenia budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia o 20 mld zł, przekazania dodatkowych 10 mld zł na transformację energetyczną oraz dodatkowych środków na podwyżki dla nauczycieli.

EN 01435691 0035
27.01.2022 01:00 Prezydent podpisał ustawę obniżającą VAT na żywność, nawozy i gaz

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą od 1 lutego do 31 lipca br. VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Celem uchwalonej ustawy jest wprowadzenie czasowej obniżki stawek podatku od towarów i usług na niektóre towary jako element przeciwdziałania inflacji. W związku z tym wprowadza zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług polegające na obniżeniu stawek podatku od towarów i usług w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.Do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera. VAT na gaz zostaje obniżony z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc. Łączny spadek dochodów budżetu państwa oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz - ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną - ok. 0,67 mld zł. Ustawa ma wejść w życie 1 lutego 2022 roku.

polsatnewws 1
27.01.2022 01:00 PolsatNews.pl – popularny serwis informacyjny dla każdego

PolsatNews.pl od kilku lat należy do grupy najpopularniejszych serwisów informacyjnych w Polsce. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie szereg funkcjonalności i przemyślanych działań twórców portalu, którzy dostarczają czytelnikom najważniejsze newsy z kraju i ze świata w sposób błyskawiczny i przejrzysty. Do zachowania wysokiej skuteczności przekazu przyczynia się nowoczesny i prosty w obsłudze interfejs, który pozwala docierać do aktualności bez najmniejszego wysiłku.

Pilne
26.01.2022 01:00 Poczta Polska sprzedaje nieruchomości. Kuszą wyjątkowym położeniem

Poczta Polska sprzeda blisko 40 lokali. Większość z nich znajduje się w atrakcyjnych turystycznie regionach Polski.Niektóre z wystawionych na sprzedaż przez Pocztę Polską nieruchomości są położone w naprawdę kuszących miejscach np. lokal we Wrzosowie położony jest praktycznie przy samym Morzu Bałtyckim. Jednak warto pamiętać, że wystawione na sprzedaż przez Pocztę Polską budynki potrzebują remontu, w niektórych przypadkach nawet generalnego. Wystawione na sprzedaż przez Pocztę Polską budynki potrzebują remontu, w niektórych przypadkach nawet generalnej odnowy. Mogą stanowić kuszącą ofertę dla osób szukających miejsca na domek letniskowy. Najwięcej ofert stanowią te z województwa warmińsko-mazurskiego. Poczta Polska wystawiła na sprzedaż kilkadziesiąt nieruchomości w całym kraju. Są to budynki, lokale i działki. Zazwyczaj domy, mieszkania czy pomieszczenia użytkowe wymagają remontu, ale ich cena może być atrakcyjna.

pexels-daria-shevtsova-942419
26.01.2022 01:00 Nauka zdalna już od jutra. Rząd przedstawił szczegóły

Od czwartku 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 i szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą mieli zajęcia w formie zdalnej. Przedszkolaki i uczniowie klas 1- 4 szkół podstawowych będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym.Tekst rozporządzenia został opublikowany w środę 26 stycznia na stronie Rządowego Centrum Legislacji. – Obserwując dane epidemiologiczne musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej w szkołach. Rośnie liczba chorych na koronawirusa. I to jest powód, dla którego musimy ograniczać naukę stacjonarną – powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Sejmie. Minister podkreślił, że dyrektorzy szkół specjalnych będą sami decydowali o formie prowadzenia zajęć w placówkach. Utrzymana zostanie również praktyczna nauka zawodu. Będzie także możliwość konsultacji indywidualnych i grupowych dla uczniów zdających w tym roku egzaminy ósmoklasisty i maturalny. Bursy szkolne będą otwarte.Zgodnie z rozporządzeniem, zawieszone zostają zajęcia stacjonarne od 27 stycznia do 27 lutego 2022 r. Nauka zdalna dotyczy uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W ich miejsce będzie wprowadzona nauka zdalna z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Ograniczenie stacjonarnego funkcjonowania będzie dotyczyło także placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego, szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne. Nauka zdalna zostaje wprowadzona też w placówkach artystycznych, a także szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w zakresie klas V-VIII lub liceum ogólnokształcącego.

IMG 20211226 183226
26.01.2022 01:00 Sejm odrzucił zmiany Senatu do ustawy gazowej. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa nie zostały uwzględnione

Sejm odrzucił w środę najważniejsze zmiany, zaproponowane przez Senat do ustawy o ochronie odbiorców gazu, wśród poprawek nich było powiększone grono podmiotów, które mogą korzystać z obniżonych taryf gazowych o m.in. mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Posłowie przyjęli jedynie poprawki legislacyjno-redakcyjne. Ustawa trafi teraz do prezydenta. W środę 26 stycznia poprawkami do ustawy o ochronie odbiorców gazu zajął się Sejm. Posłowie jednak nie zgodzili się na poszerzenia grup, które mogą korzystać z obniżonych taryf gazowych. Ustawa o ochronie odbiorców gazu, uprawnia wybranych odbiorców do korzystania z niższych taryf gazowych. Senat chciał, by grono "uprzywilejowanych" zostało poszerzone. O m.in. mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Niestety Sejm nie zgodził się na te poprawki.

pexels-pixabay-357514
26.01.2022 01:00 Będą zmiany ws. wpisów do ksiąg wieczystych

Czekaj na wpis do księgi wieczystej i płać – tak w tej chwili wygląda rzeczywistość osób, które zaciągają kredyt hipoteczny na mieszkanie. Teraz banki stracą te wpływy, a wpisy do ksiąg wieczystych mają przyspieszyć – informuje RMF FM. Jak przypomina RMF FM dopóki wpis do księgi wieczystej nie zostanie dokonany, bank uważa taką transakcję za ryzykowną. Zabezpiecza się poprzez podniesienie raty kredytu - w większość przypadków jest to od 300 do 500 złotych miesięcznie. Gdy wpis już widnieje w księdze, rata kredytu spada o koszt tego swoistego ubezpieczenia. Jak zauważa rozgłośnia problem z wydziałami ksiąg wieczystych narasta od lat. Sądy, które procedury te załatwiały dekadę temu w tydzień, dziś dokonują wpisu do księgi wieczystej po co najmniej sześciu miesiącach.

EN 01380752 0026
26.01.2022 01:00 "Lex Hoc" jednak trafi do kosza. Do Sejmu wpłynął nowy projekt ustawy umożliwiającej weryfikację szczepień

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący walki z pandemią i zastępujący projekt "lex Hoc". Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że będzie on procedowany jeszcze na tym posiedzeniu, czyli dziś lub jutro. Nieznane są na razie zapisy nowego projektu. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki po wieczornym posiedzeniu Prezydium Sejmu powiedział dziennikarzom, że zamiast projektu ustawy Hoca, czyli regulacji dotyczącej weryfikacji przez pracodawców szczepień przeciw COVID-19 wpłynie projekt, który go zastąpi. – Będzie on trochę inny, ale dotyczyć będzie tych samych problemów – przekazał Terlecki. Nie odpowiedział jednak na pytanie, jakie zmiany będzie zawierał nowy projekt.Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Według autorów projektu przepisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa. Sam Hoc był zaskoczony, że projekt ma być zastąpiony.

portfel-prawo jazdy-biznesinfo
26.01.2022 01:00 Błędy w pytaniach egzaminacyjnych na prawo jazdy. Ministerstwo przeprowadza kontrolę

W Ministerstwie Infrastruktury trwa kontrola, która ma ustalić bezpośrednie powody przekazania niepoprawnych pytań do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy – poinformował rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś. W wyniku zaistniałej sytuacji egzaminu teoretycznego na prawo jazdy nie zdało w całym kraju 20 osób. – Przepraszamy wszystkich kandydatów na kierowców za zaistniałą sytuację, która powstała w wyniku błędu podczas przekazywania pytań egzaminacyjnych. Osoby te będą mogły ponownie przystąpić do bezpłatnego egzaminu, po złożeniu stosownej skargi – zapewnił rzecznik. Przypomniał też, że w poniedziałek 24 stycznia 2022 r. systemy teleinformatyczne Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego zostały uzupełnione o nowe pytania w celu ich zastosowania podczas egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. Pytania te przygotowuje Komisja do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych, a następnie przekazuje je do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która zarządza systemem egzaminacyjnym dla wszystkich WORD-ów.Po aferze zdymisjonowany został dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury.

flickr-Janusz Jakubowski
25.01.2022 01:00 Open Finance zwolni wszystkich swoich pracowników. Spółka w grudniu ogłosiła upadłość

Open Finance szykuje zwolnienia grupowe. Do końca bieżącego roku pracę stracą wszyscy pracownicy, czyli 1.119 osób. Tuż przed końcem roku spółka Open Finance złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.Open Finance to największy w Polsce pośrednik finansowy. Jego głównym akcjonariuszem jest należący do Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank. O przyczynach zamierzonych zwolnień grupowych spółka powiadomi przedstawicieli pracowników i zaprosi ich do konsultacji. Pod koniec grudnia 2021 r. Open Finance złożył do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości. Jak poinformował Open Finance powodem złożenia wniosku o upadłość "jest istotne pogorszenie się sytuacji finansowej spółki, zbyt niskie przychody, które nie pokrywają kosztów ponoszonych przez spółkę oraz brak perspektyw związanych z uzyskaniem finansowania pozwalającego na funkcjonowanie spółki w perspektywie najbliższych miesięcy".

pilne zus
25.01.2022 01:00 Ponad 4,5 tys. zł brutto emerytury honorowej. Nie wszyscy mogą ją jednak dostać

Każdy stulatek może liczyć na specjalny dodatek za wiek. Osobom, które ukończyły 100 lat przysługuje dodatkowa emerytura (tzw. honorowa) w wysokości ponad 4,5 tys. zł brutto (3732,29 zł netto). Jest ona wypłacana z urzędu.Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” jest różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jeszcze do końca lutego tego roku ta specjalna emerytura dodatkowo wynosi: 4512,41 zł brutto (3732,29 zł netto). Wysokość kwoty dla 100 latków jest ustalana każdego roku od marca do lutego, dlatego nie ma jeszcze informacji, jaka będzie nowa kwota od 1 marca tego roku. Rok wcześniej (2020) było to 4294,67 zł brutto a dwa lata temu 3 731,13 zł. brutto. – Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna „emerytura dla stulatków” jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

EN 01504150 2264 (1)
25.01.2022 01:00 Rząd zdradza szczegóły, co dalej z weryfikacją szczepień

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał we wtorek 25 stycznia, że rząd lub klub PiS przygotuje projekt uzupełniający przepisy tak zwanej ustawy Hoca, która pozwala m.in. pracodawcom sprawdzić certyfikaty covidowe. – Na bazie tych postulatów, które się dzisiaj pojawiły oraz na bazie tych dodatkowych pomysłów, które pojawiły się w rządzie, przygotujemy jeszcze jedną ustawę, która będzie uzupełnieniem tej ustawy, która w tej chwili jest procedowana, czyli ustawy posła Hoca – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.We wtorek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami partii politycznych ws. dalszej walki z pandemią COVID-19. Szef rządu mówił przed spotkaniem, że wierzy, iż pozwoli ono podjąć najlepsze możliwe decyzje dotyczące zdrowia i życia Polek i Polaków. Jak dodał rzecznik rządu, ustawa Hoca będzie nadal procedowana. – Natomiast chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań, który mógłby kompleksowo uzupełnić te rozwiązania – dodał rzecznik rządu. Projekt, który prezentował w Sejmie wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia Czesław Hoc (PiS), zakłada m.in. że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu, albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa. Propozycja trafiła do Sejmu w grudniu.Opozycja nie wyszła ze spotkania z premierem w dobrych nastrojach.– Wychodzimy ze spotkania w KPRM, oni nie mają żadnej strategii i żadnego planu, a dobrych (naszych) rozwiązań nie chcą realizować, bo się boją szurów antyszczepionkowych, których mają u siebie. Ten rząd już nic nie zrobi, ten rząd musi odejść i to szybko – napisał na Twitterze Tomasz Trela.

pilne 200 zł
25.01.2022 01:00 Nawet 69 tys. zł na wymianę pieca z programem „Czyste Powietrze”

Dziś (25.01) ruszył nabór do kolejnej edycji programu „Czyste Powietrze”. Na termomodernizację i wymianę pieca można otrzymać 69 tys. zł dotacji. Kwota jest uzależniona od dochodu.Trzecia część programu „Czyste Powietrze” z najwyższym dofinansowaniem do 69 tys. zł przy miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 lub 1260 zł na osobę (dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych), oraz dla osób z ustalonym prawem do zasiłku, a także zmiany dotychczasowego programu, żeby jeszcze łatwiej sięgać po dotacje – to kolejne kroki milowe w walce ze smogiem. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, podczas wizyty w Bieruniu na Śląsku, ogłosiła, że nowe zasady w „Czystym Powietrzu” zaczną obowiązywać od 25 stycznia 2022 r. – Nie przestajemy pracować nad nowymi rozwiązaniami w programie „Czyste Powietrze”. Zgodnie z obietnicami, z początkiem roku startujemy z nową częścią „Czystego Powietrza” dla najmniej zamożnych. Ale przed nami stoją też kolejne wyzwania: dostosowanie programu do korzystania ze środków unijnych, przegląd kosztów kwalifikowanych choćby pod kątem położenia większego nacisku na termomodernizację, która skutecznie przekłada się na oszczędności w zakresie efektywności energetycznej. Niebawem szansę na wymianę „kopciucha” z dotacją będą mieli również mieszkańcy budynków wielorodzinnych, dla których przygotowujemy nowy program o zasięgu ogólnopolskim – mówi minister Anna Moskwa.

z osttaniej chwili polska 2
25.01.2022 01:00 Wiele podmiotów strategicznych otrzymało ostrzeżenia od rządu. Chodzi o piątą falę koronawirusa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało komunikat do operatorów infrastruktury strategicznej. Ostrzega w nim, że jeżeli zrealizuje się najgorszy scenariusz, to nawet niemal co trzeci pracownik nie będzie mógł się pojawić w miejscu pracy. Ostrzegają, że piata fala Covid-19 może być tsunami.RCB rozesłało komunikat do strategicznych spółek Skarbu Państwa, odpowiedzialnych za infrastrukturę krytyczną. Wiadomość otrzymali m.in.: PKN Orlen, PGNiG czy PKP. Alert miała też dostać policja i NBP. O tym, że część firm otrzymała od RCB jako pierwsze poinformowało TVN24. Dziennikarze dotarli do wiadomości, że rząd postanowił ostrzec firmy infrastruktury krytycznej przed rozpędzającą się V falą koronawirusa.– Przypominam Państwu o rekomendacjach, które zostały przekazane za pismem z 11 marca 2020, numer KW.341.202. Zalecenia zawarte w tych rekomendacjach pozostają nadal aktualne, natomiast przygotowując się do ich realizacji sugeruję by przyjąć jako najgorszy możliwy wariant w którym ze względu na zachorowania, izolację i kwarantannę czasowo nie będzie dostępnych 25-30 procent personelu – napisano w cytowanym komunikacie.

Biedronka-sklep-wejście-logo-biznesinfo
25.01.2022 01:00 Biedronka podnosi ceny i się tłumaczy

Biedronka jest uznawana za jeden z najtańszych dyskontów spożywczych, jednak ostatnio bardzo negatywnie zaskoczyła swoich klientów i podwyższyła ceny w swoich sklepach. Sieć tłumaczy się ze swojego postępowania.24 stycznia Biedronka podniosła ceny wielu produktów spożywczych. W przypadku niektórych produktów podwyżki wyniosły nawet kilkanaście procent. O 17 proc. zdrożał chleb tostowy maślany (kosztował 2,99 zł, nowa cena to 3,49 zł), a olej rzepakowy (1 l) Kujawski o 10 proc. (9,99 zł - 10,99 zł).– Realia rynkowe doprowadziły do sytuacji, w której zmiany cen niektórych produktów stały się nieuniknione – poinformowało biuro prasowe Biedronki, odnosząc się do informacji na temat rosnących cen w jej sklepach. Sieć podkreśla, że mimo to nadal zachowuje konkurencyjność w porównaniu z ofertami innych.– Regularne zmiany cen w cyklach tygodniowych są normalną praktyką w handlu detalicznym, tym bardziej na początku roku. Żyjąc w dobie rosnącej inflacji, prowadziliśmy dłuższe niż zwykle negocjacje z wszystkimi naszymi dostawcami, aby zmiany cen wynikające z drastycznych wzrostów kosztów surowców, energii, transportu oraz akcyzy były jak najmniej odczuwalne dla naszych klientów – podkreślił w komunikacie Grzegorz Pytko, dyrektor handlowy w sieci Biedronka.

11
25.01.2022 01:00 Tauron zbuduje największą w Polsce farmę fotowoltaiczną

Tauron planuje zbudować w Mysłowicach na Śląsku największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o mocy 100 megawatów, będzie to największa taka instalacja w Polsce. Obiekt powstanie na terenie poprzemysłowym. Na realizację pierwszego etapu inwestycji spółka pozyskała 82,5 mln zł nieoprocentowanej, częściowo umarzalnej pożyczki z NFOŚiGW.Farma zostanie zlokalizowana na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Inwestycja będzie realizowana dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Farma PV powstanie dwuetapowo: w pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie około 37 MW, drugi z kolei przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW. Budowa pierwszego etapu zostanie dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – Wykorzystanie terenów poprzemysłowych należących do Grupy pod budowę farm fotowoltaicznych, to jeden z głównych kierunków budowy nowych zielonych mocy w miksie wytwórczym TAURONA. Pierwszą taką farmę uruchomiliśmy w Jaworznie, dziś rozpoczynamy realizację inwestycji w Mysłowicach na znacznie większą skalę – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia. – Konsekwentnie realizujemy Zielony Zwrot TAURONA, a dzięki takim przedsięwzięciom chcemy osiągnąć w 2025 roku 1,6 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii – dodaje Artur Michałowski.

pilne telewizor
24.01.2022 01:00 Wielu użytkowników straciło dostęp do HBO GO

HBO GO w ten weekend poinformowała swoich klientów, że nie będą mogli korzystać już z usługi na swoich telewizorach. Tysiące osób w całej Polsce, które chciały obejrzeć swój ulubiony serial na telewizorze, zaskoczył komunikat informujący, że "HBO nie jest wspierane na tym urządzeniu". Wielu widzów zobaczyło na ekranie swojego telewizora komunikat: "Niestety to urządzenie nie jest już wspierane. Wciąż możesz korzystać z serwisu na innych urządzeniach".Fot: Biznes Info

pilne zus
24.01.2022 01:00 Nowy kalkulator od ZUS dla obliczenia składki zdrowotnej już działa

Nowe rozwiązania podatkowe wprowadziły konieczność comiesięcznego obliczania składki zdrowotnej na podstawie osiągniętego dochodu. ZUS udostępnił specjalny kalkulator, który ma ułatwić przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej oraz obliczenie należności. Narzędzie jest dostępne na stronie zus.pl. Przepisy ustawy, tzw. Polski Ład wprowadziły zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r. – Działanie kalkulatora jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu żeby obliczył wysokość składki, która trzeba zapłacić – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Bezpłatny kalkulator jest już dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo będzie także udostępniony w programach: Płatnik i ePłatnik. Bardzo dobrze sprawdziły się podobne kalkulatory służące np. obliczeniu składki w czasie korzystania z ulgi „mały ZUS+”. – Wszystkie nasze kalkulatory są dostępne w zakładce kalkulatory ZUS. Korzystanie z nich jest całkowicie bezpłatne – Kowalska-Matis. Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych składkę za styczeń płaci od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 r. czyli na dotychczasowych zasadach. Aby wyliczyć składkę za styczeń korzystając z kalkulatora wybiera się z listy styczeń i jako formę opodatkowania - zasady ogólne. Po tym należy nacisnąć klawisz - oblicz. – Co ważne. Korzystając z kalkulatora nie wypełnia pola dochód gdyż dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych zostało wprowadzone nowe pojęcie – „rok składkowy”, który trwa od lutego do stycznia kolejnego roku – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
24.01.2022 01:00 Oszustwo "na koronawirusa". Policja alarmuje

Policja ostrzega przed oszustami, którzy dzwonią głównie do osób starszych i próbują wyłudzić od nich pieniądze. Tym razem stosują metodę „na koronawirusa”.

Piotr Molecki/East News
24.01.2022 01:00 Enea domaga się wsparcia z państwowego funduszu. Podąża za PGE

Enea złożyła wniosek do prezesa Rady Ministrów o objęcie przez Skarb Państwa nie mniej niż 45,5 mln i nie więcej niż 88,3 mln nowych akcji serii D. Chce pozyskać do 900 mln zł w zamian za wkład pieniężny pochodzący ze środków Funduszu Reprywatyzacji. Ostatnio informowaliśmy, że PGE zawnioskowało o wsparcie finansowe Skarbu Państwa. Takie działania energetycznych gigantów mogą być zwiastunem ich kłopotów. Enea tłumaczy, że emituje nowe akcje, bo potrzebuje pieniędzy na inwestycje. Enea poinformowała w komunikacie, że chce wyemitować maksymalnie 88,3 mln akcji serii D z wyłączeniem prawa poboru (tzn. emisja kierowana będzie tylko do wąskiego grona wybranych inwestorów). Nowe akcje mają stanowić do 20 proc. akcji spółki. Celem emisji jest finansowanie projektów inwestycyjnych w obszarze dystrybucji grupy.Inwestorzy biorący udział w procesie budowania księgi popytu, którzy będą posiadali udział przekraczający 0,1 proc. ogólnej liczby akcji Enei w kapitale zakładowym w dniu rejestracji uczestnictwa w planowanym NWZ, będą mieli pierwszeństwo przed pozostałymi inwestorami do uzyskania przydziału takiej liczby akcji serii D, która umożliwi im utrzymanie ich obecnego udziału w kapitale zakładowym spółki. W razie podjęcia decyzji o objęciu akcji spółki zgodnie z wnioskiem, prezes Rady Ministrów, reprezentujący Skarb Państwa, zawrze ze spółką umowę inwestycyjną regulującą m.in. zasady dysponowania przez spółkę środkami pozyskanymi od Skarbu Państwa.

EN 01449161 0053
24.01.2022 01:00 Pakiet dla Młodych ma zachęcić do studiowania medycyny. Niedzielski obiecał preferencyjne warunki

Przedstawiamy „Pakiet dla Młodych”, który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny i ułatwiać tę ścieżkę – powiedział w poniedziałek 24 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył minister zdrowia podczas poniedziałkowej konferencji priorytetem jest inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej. Poinformował, że resort stale pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają poprawiać jakość systemu opieki zdrowotnej.– Przypomnę, że w czasie gdy rozwinęła się epidemia, przygotowaliśmy regulacje płacowe, które pozwoliły zakończyć spór ze środowiskiem medycznym. Regulacje te dają gwarancję finansową lekarzom, pielęgniarkom, przedstawicielom innych zawodów medycznych – powiedział Niedzielski.Dodał, że drugi obszar, którym się zajmują równolegle do pandemii, to kwestia zagadnienia jakości, przygotowania takich rozwiązań, które będą promowały wysoką jakość w systemie opieki zdrowotnej. Zaznaczył, że niedawno do konsultacji trafił też projekt porządkujący szpitalnictwo.

Pieniądze
24.01.2022 01:00 Będą kary kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła

Od lipca ubiegłego roku ok. 20 proc. właścicieli domów, zarządów budynków, nieruchomości niemieszkalnych złożyło deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, to ponad 1 mln deklaracji – informuje PAP Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. Od 1 lipca 2021 roku właściciele budynków (domów), zarządy budynków również tych niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, mają rok na złożenie specjalnej deklaracji - do 30 czerwca 2022 r. To jednak dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca ub.r. Jeśli dom będzie miał nowe źródło ogrzewania i zostanie ono zainstalowane i uruchomione po 1 lipca 2021 r. to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.– Według najnowszych danych w systemie mamy ponad 1 mln deklaracji (1 063 007 deklaracji na 20 stycznia), co stanowi ok. 20 proc. szacowanej liczby deklaracji, jakie spodziewamy się otrzymać, czyli ok. 5 mln – poinformowała w rozmowie z PAP Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

ważne świat (1)
24.01.2022 01:00 Nord Stream 2 wpłynie znacząco na cenę gazu. Uruchomienie będzie fatalne w skutkach

Uruchomienie Nord Stream 2 spowoduje, że Gazprom będzie kontrolował cały przepływ gazu w Europie, a tym samym jego ceny, które wzrosną jeszcze bardziej – powiedział Sergiy Makogon, szef Operatora Gazociągów Przesyłowych Ukrainy (GTSOU) w rozmowie z „Die Welt”.Jak przypomina "Die Welt" w konflikcie między Rosją a Ukrainą uwaga świata skupiona jest na kwestii Nord Stream 2. Gazociąg bałtycki łączy bezpośrednio Niemcy i Rosję, de facto pozbawiając Ukrainę jej dawnej kluczowej roli w tranzycie gazu do Europy.– Największym błędem Niemiec jest branie za pewnik funkcjonowanie ukraińskiego systemu rurociągów. Ale kiedy Nord Stream 2 zacznie działać, ukraińska sieć nie będzie już potrzebna. Gazprom będzie kontrolował cały dostęp, a wtedy ceny wzrosną, także dla Niemiec. Widzieliśmy, co się działo z cenami gazu w Europie w tym roku – powiedział Sergiy Makogon.Makogon jest szefem ukraińskiego operatora sieci gazociągów na Ukrainie. Od 2020 roku firma jest niezależna od byłej spółki-matki Naftohaz.

ważne świat
23.01.2022 01:00 Niemcy obawiają się planów Moskwy. Możliwa ewakuacja z Kijowa

Niemcy już przygotowują plan ewakuacji placówek dyplomatycznych w Kijowie. Z informacji pisma "Bild" wynika, że zaczęli już pracować nad wywiezieniem ze stolicy Ukrainy krewnych pracowników ambasady Niemiec. Ma to związek z przewidywaną rosyjską inwazją. W obliczu zagrożenia rosyjskim atakiem konwencjonalnym na terytorium Ukrainy, niemieckie MSZ rozpoczęło realizować procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom dyplomatycznym i ich rodzinom. Z doniesień "Bild", na które powołuje się PAP wynika, że w razie dalszej eskalacji konfliktu rodziny pracowników dyplomatycznych mają zostać szybko wywiezieni z kraju.

pilne zus
23.01.2022 01:00 ZUS będzie edukował Polaków. Na pytania będą odpowiadać eksperci

Od nowego roku pojawiło się wiele zmian w rozliczeniach z ZUS. Z tego powodu pojawiło się wiele pytań i wątpliwości, na które dolnośląski oddział ZUS ma zamiar odpowiedzieć. Eksperci mają czekać na pytania Polaków w oddziałach ZUS jak i w internecie. - Nasi klienci mają mnóstwo pytań dotyczących tego jak obliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne czy tego jak często składać dokumenty rozliczeniowe i to jest zaproszenie właśnie dla nich – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalna rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Zawsze najlepiej spytać naszych ekspertów niż bazować na niesprawdzonych informacjach, które ktoś udostępnił w Internecie – dodaje.

materiały partnera
23.01.2022 01:00 OBYWATELSKIE WYSŁUCHANIE PUBLICZNE O ROZWOJU WIELKOPOLSKI WSCHODNIEJ

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć w partnerstwie z ARR Transformacja Sp. z o.o., Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych i Instytutem Zielonej Przyszłości zapraszają do udziału w Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym, dotyczącym przyszłości rozwoju Wielkopolski Wschodniej w obliczu transformacji energetycznej, społecznej i gospodarczej. Zapraszamy nie tylko mieszkańców i mieszkanki Wielkopolski Wschodniej, lecz również wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w Wysłuchaniu. Każdy głos jest ważny dla sukcesu transformacji Wielkopolski Wschodniej.Wysłuchanie odbędzie się 27 stycznia 2022 r. w godz. 10.00-14.00 i będzie miało formę wysłuchania on-line. Wysłuchanie jest okazją do zaprezentowania opinii przedstawicieli różnych instytucji oraz mieszkanek i mieszkańców regionu na temat przyszłości Wielkopolski Wschodniej. W Wysłuchaniu wezmą także udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, odpowiedzialni za proces sprawiedliwej transformacji i stworzenia wieloletniej strategii rozwoju subregionu.→ Zapisz się już dziś! Formularz zgłoszeniowy pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdhh0-JEeoZiOLJH35HAPXOnnQ5a5hW6AjchkpPj-ai0ImkFA/viewformTematem Wysłuchania będzie wizja rozwoju subregionu Wielkopolski Wschodniej do 2040 roku, z uwzględnieniem procesu sprawiedliwej transformacji. W Wysłuchaniu można wziąć udział jako “Mówca”, wyrażając krótko swoją opinię lub jako “Widz”, biorąc udział bez zabierania głosu. Do przygotowania swojej wypowiedzi jako “Mówca”, można skorzystać z określonych dokumentów strategicznych powstałych w regionie, ale nie jest to niezbędne. Można również przygotować swoją wypowiedź na bazie własnej wiedzy i doświadczenia.Rekomendujemy Państwu dokumenty, które mogą być pomocnym materiałem wyjściowym do zabrania głosu. Są to:„Diagnoza strategiczna Wielkopolski Wschodniej”, która posłuży do opracowania “Strategii rozwoju Wielkopolski Wschodniej do 2040 r.” Diagnoza pomoże w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, jak obecnie wygląda sytuacja społeczno-gospodarcza Wielkopolski Wschodniej. Będzie również wsparciem przy określeniu nowych kierunków i celów rozwoju oraz zaplanowaniu krótko i długookresowych działań, gwarantujących mieszkańcom wysoką jakość życia. Diagnoza zostanie udostępniona w styczniu 2022 r., tuż przed Wysłuchaniem. Koncepcja Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej (https://arrtransformacja.org.pl/wp-content/uploads/2021/05/KSTWW-ost.pdf). Zawarte w dokumencie ustalenia dotyczące osiągnięcia zeroemisyjnej, zasobooszczędnej i zdywersyfikowanej gospodarki oraz zapewnienia wysokiej jakości życia stanowiły punkt wyjścia do dyskusji. W następstwie tej dyskusji opracowany został Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej oraz opracowana zostanie Strategia rozwoju Wielkopolski Wschodniej do 2040 r.Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej (https://bip.umww.pl/artykuly/2827777/pliki/20211125141636_projektterytorialnegoplanusprawiedliwejtransformacjiwielkopolskiwschodniej.pdf), określający kierunki sprawiedliwej transformacji w subregionie.Państwa głos z jednej strony będzie uzupełnieniem “Diagnozy strategicznej Wielkopolski Wschodniej”, a z drugiej stanie się pomocnym wkładem do kolejnego opracowywanego dokumentu, jakim będzie analiza wewnętrznego zróżnicowania społeczno-gospodarczego Wielkopolski Wschodniej czy do samej “Strategii Rozwoju Wielkopolski Wschodniej do 2040 r.”, którego przyjęcie planowane jest w III kw. 2022 r.Więcej o Wysłuchaniu: http://sprawiedliwa-transformacja.pl/o-wysluchaniach/Wysłuchania są częścią projektu “RegENERate:Mobilising Regions for Energetic Re-development and Transformative NECPs”, realizowanego przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Life.

EN 01467699 0007
23.01.2022 01:00 Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Prezes Pfizera Albert Bourla powiedział w izraelskiej telewizji N12 News, że coroczna szczepionka byłaby dużo skuteczniejszym rozwiązaniem niż dawki przypominające. W najlepszym scenariuszu według Bourli będziemy szczepić się co roku. Szef Pfizera uważa, że coroczne przyjmowanie szczepionki pozwoli skuteczniej przekonać ludzi do preparatu. Coroczna szczepionka miałaby być także dobra dla zdrowia publicznego. Szczepionka firmy Pfizer/BioNTech okazała się skuteczna w ochronie przed ciężkim przebiegiem koronawirusa w mutacji Omikron. Problemem leży jednak w zakażeniach, które wciąż się przenoszą. Wszystko to spowodowało, że wiele krajów decyduje się na wprowadzenie wcześniejszych dawek przypominających - pisze bankier.pl

EN 01507277 0060 (1)
21.01.2022 01:00 Morawiecki: Niech Tusk nakłoni kolegów z Niemiec, żeby zrezygnowali z Nord Stream 2

Podczas piątkowej konferencji zostały podjęte tematy dotyczące Polskiego Ładu, nowych zasad związanych z koronawirusem, pojawił się również wątek cen w Polsce. Nie obyło się bez słownych przepychanek.– Apeluję do Europejskiej Partii Ludowej, żeby zrezygnowała z Nord Stream 2. Panie Donaldzie Tusku jest pan szefem EPP, proszę coś z tym zrobić, proszę nakłonić swoich kolegów z Niemiec, z Holandii, żeby zrezygnowali z tego bardzo szkodliwego projektu – powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. Morawiecki zaznaczył w kontekście kryzysu gazowego i podwyżek cen surowca, Niemcy z Rosją postanowiły zbudować drugą nitkę Gazociągu Północnego. – Projekt bardzo mocno wspierany przez Europejską Partię Ludową, panie Donaldzie to pan jest szefem Europejskiej Partii Ludowej, o ile wiem. Proszę coś z tym zrobić, proszę nakłonić swoich kolegów z Niemiec, z Holandii, żeby zrezygnowali z tego bardzo szkodliwego projektu, który daje narzędzie prezydentowi Putinowi do dalszego podnoszenia cen – zwrócił się do Tuska Morawiecki. Nord Stream 2 czeka jeszcze na zatwierdzenie do użytkowania przez organy regulacyjne Niemiec i UE.

ZUS-pieniadze
21.01.2022 01:00 Wynagrodzenia w Polsce na rekordowo wysokim poziomie. GUS podał statystyki

Wzrost wynagrodzeń w grudniu sięgnął 11,2 proc. rok do roku. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 r. wyniosło 6644,39 zł – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To wręcz rekordowy wynik. W porównaniu do listopada 2021 r. wynagrodzenie wzrosło o 10,3 proc. Tym samym dynamika płac okazała się w grudniu wyższa niż inflacja (8,6 proc). Przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach (powyżej 9 pracowników, bez administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej) wzrosło w grudniu o 11,2 proc. rok do roku, do 6 644,39 zł – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu „średniej krajowej” o 9,0 proc. po zwyżce o 9,8 proc. notowanej w listopadzie.

Biznesinfo-wazne
21.01.2022 01:00 Prawie połowa używanych aut nie powinna trafić do sprzedaży

Prawie połowa samochodów, które miały trafić do nowych właścicieli, nie nadawała się do sprzedaży. Powodem dyskwalifikacji był najczęściej tragiczny stan techniczny. To bardzo Raport Otomoto KLIK ukazał niewiarygodne praktyki.Platforma Otomoto Klik przedstawiła dane dotyczące badań pojazdów przeprowadzonych przez nią w III kw. 2021 roku. Raport przedstawiony przez Otomoto KLIK pokazał, że blisko połowa (43 proc.) sprawdzanych samochodów nie została dopuszczona do sprzedaży w tym serwisie.W przypadku aż 15 proc. aut, które nie przeszły pozytywnie inspekcji warunkującej otrzymanie Cyfrowego Paszportu Pojazdu, ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą, a mimo to samochody miały trafić do nowych właścicieli.Jak podał Arkadiusz Zaremba, dyrektor zarządzający w Carsmile i jednocześnie szef platformy Otomoto Klik, cytowany w komunikacie, odsetek ten oznacza, że niemal co drugi samochód, który miał trafić do sprzedaży, albo w ogóle nie dawał możliwości bezpiecznej jazdy, albo szacunkowy koszt usunięcia usterek ważnych z punktu widzenia komfortu bezpieczeństwa i jazdy był bardzo wysoki.

ZUS-centrala-warszawa-biznesinfo
21.01.2022 01:00 Poradnik i szkolenia ZUS z Polskiego Ładu

O składki na nowych zasadach, warto zapytać u źródła. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) organizują serię regionalnych spotkań online o reformie podatkowej. – Nasi klienci mają mnóstwo pytań dotyczących tego jak obliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne czy tego jak często składać dokumenty rozliczeniowe i to jest zaproszenie właśnie dla nich – mówi Iwona Kowalska –Matis regionalna y rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Rzeczniczka zaznacza, że wszystkie konsultacje i szkolenia są całkowicie bezpłatne. Warto sprawdzić, gdzie i w jakich godzinach można skorzystać ze szkoleń w swoim regionie. Kalendarium jest dostępne na stronie ZUS. Przygotowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z Krajową Administracją Skarbową pakiet wsparcia dla przedsiębiorców obejmuje m.in.: szkolenia przez internet (webinaria), indywidualną pomoc w placówkach ZUS i KAS, dyżury ekspertów w mediach. Podczas szkoleń zostaną omówione m.in: zmiany w naliczaniu i opłacaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmiany w dokumentach rozliczeniowych, nowe terminy składania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek.

pieniądze-babcia-biznesinfo
21.01.2022 01:00 Będą poprawki w Polskim Ładzie. Rząd obiecuje. Skorzystają zleceniobiorcy i emeryci

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd skoryguje niektóre przepisy wprowadzone w Polskim Ładzie. Szef rządu zaznaczył podczas konferencji, że korekty mają sprawić, że nikt niezależnie od formy zatrudnienia czy otrzymywania świadczeń społecznych nie straci, o ile kwota przychodów nie przekracza 12,8 tys. zł.

IMGL8878s-1-1-768x512
21.01.2022 01:00 Polpharma pracuje nad przejęciem Zentiva za 4 miliardy dolarów

Największy polski producent leków Polpharma pracuje nad możliwym przejęciem czeskiego rywala Zentiva o wartości 4 miliardów dolarów i szuka inwestorów, którzy dołączą do tej oferty w zamian za mniejszościowy pakiet w spółce Advent International – podał Reuters, agencja sprawdziła informację u trzech źródeł. Rozmowy między Polpharmą a potencjalnymi partnerami są na wczesnym etapie, a polska firma nie zdecydowała jeszcze, jak skonstruować wspólny mechanizm przetargowy, podały źródła Reutersa pod warunkiem zachowania anonimowości, ostrzegając, że żadna transakcja nie jest pewna.Przedstawiciel Polpharmy powiedział, że „nieustannie poszukuje celów do akwizycji i możliwości partnerstwa na własnych i nowych terytoriach”, ale odmówił komentarza na temat jakiejkolwiek konkretnej transakcji.

bankomat-pieniądze-wypłata-mężczyzna-biznesinfo
21.01.2022 01:00 Największe banki zapowiadają przerwy w dostępie do usług

Banki zapowiedziały przerwy techniczne na ten weekend. Problemy w dostępie do niektórych usług mogą mieć klienci m.in: Alior Bank, Bank BPS, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska, Credit Agricole, BOŚ Bank, Inteligo, PKO Bank Polski.Klienci banków, które zapowiedziały przerwy powinni się do nich przygotować, żeby nie zostać zaskoczonym, że nie mogą zapłacić kartą, wypłacić pieniędzy z bankomatu czy skorzystać z profilu zaufanego.

EN 01507277 0060 (1)
20.01.2022 01:00 Bruksela odrzuciła wniosek polskiego rządu. Polska musi zapłacić

Komisja Europejska w środę po południu wysłała wezwanie do zapłaty kar za niewykonanie postanowienia TSUE dotyczącego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego –poinformował Polsat News. Korespondentka Polsat News Dorota Bawołek poinformowała, że w środę 19 stycznia 2022 Komisja Europejska wysłała wezwanie do zapłaty kar, o których 27 października 2021 zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niezastosowaniem się przez polski rząd do wyroku z 14 lipca 2021. Chodzi o system dyscyplinowania sędziów, w tym przede wszystkim o funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Dziennie naliczana kara wynosi milion euro. – W Brukseli odrzucono wniosek Polski o nieegzekwowanie kar za działalność Izby Dyscyplinarnej SN do czasu reform. Komisja Europejska wysłała wezwanie do zapłaty do tej pory naliczonej grzywny za nieprzestrzeganie decyzji TSUE – poinformowała Dorota Bawołek, korespondentka Polsat News pracująca w Brukseli.

ważne świat
20.01.2022 01:00 Biden ostro o sytuacji na Ukrainie. Mówił też o zwiększeniu liczby żołnierzy w Polsce

Joe Biden podczas konferencji podsumowującej rok jego prezydentury w Stanach Zjednoczonych powiedział, że jeśli Ukraina zostanie zaatakowana, "to będzie katastrofa dla Rosji". – Putin jeszcze nigdy nie widział takich sankcji, jakie mu obiecałem, jeśli zaatakuje Ukrainę – dodał. Joe Biden wystąpił w środę na konferencji prasowej z okazji rocznicy swojej prezydentury. Amerykański prezydent odniósł się m.in. do napięcia na linii Rosja - USA. Prezydent USA zadeklarował, że jeśli dojdzie do zaatakowania Ukrainy przez Rosję, to Stany Zjednoczone zwiększą liczbę żołnierzy w Polsce i Rumunii.– Jeżeli zrobią to, co są w stanie zrobić, to będzie katastrofa dla Rosji. Jeśli będą dalej uderzać na Ukrainę, nasi sojusznicy i partnerzy będą gotowi zmusić Rosję, aby naprawdę konkretnie za to zapłaciła – powiedział. Przypomniał, że Stany Zjednoczone przeznaczyły już 600 mln. dolarów na sprzęt obronny, który już trafił na Ukrainę.

car-dashboard-gcd0a66177 1920
20.01.2022 01:00 Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło zmianę przepisów dla kierowców

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o zmianie przepisów. Od 31 stycznia 2022 r. będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu. Możliwość zachowania, na wniosek właściciela, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu oraz rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe wprowadziła ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. – Wprowadzamy ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, kończymy z barierami administracyjnymi, które dotąd utrudniały życie wielu Polakom. Dzięki tym zmianom wprowadzamy także realne oszczędności związane z rejestracją pojazdów – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, a od 4 września 2022 r. nie trzeba będzie ponosić także opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie, razem z opłatą ewidencyjną, da to 99,50 zł oszczędności. Możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium Polski oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie będzie więc dotyczyła tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL.

pilne swiat (1)
20.01.2022 01:00 Rzecznik rządu: Nord Stream 2 to włożenie pistoletu do rąk Putina i wymierzenie go w Europę

Uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 to tak jak włożenie pistoletu do rąk prezydenta Rosji i wymierzenie tego pistoletu w Europę środkowo-wschodnią – powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. – Zobaczmy jak wygląda kwestia Nord Stream 2, nowego gazociągu, które de facto stałby się nową bronią w rękach Władimira Putina. Uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 to tak jak włożenie pistoletu do rąk Władimira Putina i wymierzenie tego pistoletu w Europę środkowo-wschodnią. Wszyscy o tym wiedzą – powiedział mówił Müller w rozmowie z „Radiem Gdańsk.Zauważył, że cała Europa dostrzega zagrożenie rosyjskiej agresji. Według niego ewentualne otwarcie gazociągu Nord Stream 2 "jest jednoznaczne z możliwością grożenia destabilizacją energetyczną nie tylko Polsce, ale przede wszystkim Ukrainie".– Wiemy doskonale, że ewentualne otwarcie tego gazociągu to jest po prostu danie dodatkowej szansy grożenia Europie destabilizacją energetyczną nie tylko Polsce. Bo Polska, na szczęście, ma chociażby terminal LNG, ale przede wszystkim Ukrainie, która mogłaby być z dnia na dzień, w jedną godzinę wyłączona, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne – oświadczył rzecznik rządu.

pilne pieniądze
20.01.2022 01:00 UOKIK interweniuje w sprawie obniżek cen. Zapowiada konsekwencje

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do sprzedawców o obniżki cen produktów spożywczych po ustawowych zmianach podatku VAT od pierwszego lutego – czytamy w komunikacie. Zapowiedział stały monitoring cen wybranych artykułów żywnościowych i piętnowanie negatywnych praktyk sprzedawców. – Za kilka dni, w trakcie codziennych zakupów, powinniśmy odczuć obniżki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, wprowadzone w Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Dziś na spotkaniu z branżą zaapelowałem o odpowiedzialne działania ze strony sprzedawców – mówi prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.– Jest jeszcze czas na przemyślenie strategii cenowych przez sieci, tak aby klienci korzystnie odczuli zmiany wynikające z obniżki VAT-u na żywność. Jednocześnie bardzo dziękuję za pozytywną i odpowiedzialną reakcję tych sieci, które już zapowiedziały obniżki w swoich sklepach. Mój apel kieruję również do dostawców i producentów. Wszyscy stoimy przed ogromnym wyzwaniem. W przyszłym tygodniu spotkam się z ich przedstawicielami, by uczulić również przedstawicieli tego sektora – dodaje prezes UOKiK.

podpisuje
20.01.2022 01:00 Prezydent podpisał ustawę ws. rolniczego handlu detalicznego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. rolniczego handlu detalicznego – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż własnych produktów. Przychody z takiej działalności do 100 tys. zł będą zwolnione z podatku. Dnia 19 stycznia 2022 r. Prezydent podpisał Ustawę z dnia 15 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego. Jak podaje Kancelaria Prezydenta celem ustawy jest uwolnienie rolniczego handlu detalicznego.– Rolniczy handel detaliczny jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r., dedykowaną rolnikom prowadzącym produkcję żywności w celu jej wprowadzenia na rynek na małą skalę. W ramach takiego handlu możliwa jest produkcja, w tym przetwórstwo żywności na małą skalę, i jej zbywanie konsumentom finalnym, a także zakładom prowadzącym handel detaliczny (takim jak np. sklepy, restauracje, stołówki) z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego – czytamy w informacji KPRP. Podstawowym warunkiem jej prowadzenia jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Ustawa podpisana przez prezydenta podnosi kwotę przychodów z tej działalności zwolnioną z podatku dochodowego z 40 tys. zł do 100 tys. zł. Ponadto znosi limity żywności zbywanej w ramach RHD, a także zwiększa ilość punktów sprzedaży o sklepy, restauracje, stołówki. Zbywanie produktów roślinnych będzie możliwe na terytorium całego kraju.Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że przepis zwiększający kwotę przychodów zwolnioną z podatku dochodowego ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych będzie mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2022 r.

Pieniądze
19.01.2022 01:00 KAS zapewnia: Nie będzie kar za nieświadome błędy

Krajowa Administracja Skarbowa odpowiedziała na apel Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o to, by w pierwszych kwartałach obowiązywania Polskiego Ładu stosować taryfę ulgową dla firm. By urzędnicy skupili się na wyjaśnianiu i pomocy w zastosowaniu się do nowych przepisów. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Krajowej Administracji Skarbowej, aby w okresie dwóch pierwszych kwartałów 2022 r. działania urzędników KAS nakierowane były na objaśnianie i pomoc przedsiębiorców w praktycznym wdrożeniu przepisów Polskiego Ładu. W odpowiedzi na apel Adama Abramowicza, Rzecznika MŚP, Mariusz Gojny, Podsekretarz Stanu Zastępca Szefa KAS zapewnia, że Krajowa Administracja Skarbowa realizując zadania stara się wspierać podatników we właściwym wypełnianiu ich obowiązków. – Wsparcie to nabiera szczególnego znaczenia w momencie wprowadzenia kompleksowych zmian, jak te zawarte w przepisach Polskiego Ładu – zauważa Mariusz Gojny . Jak podkreśla, wspieranie podatników w prawidłowym wykonywaniu obowiązków wynikających z przepisów wprowadzających Polski Ład – będzie również nadrzędną zasadą, jaką kierować się będą pracownicy jednostek Krajowej Administracji Skarbowej w toku podejmowanych czynności sprawdzających lub kontroli. Zaznacza także, że wprowadzenie tak istotnych zmian może powodować pewne trudności i zapewnia, że żadne nieświadome błędy związane z nowymi regulacjami nie spotkają się z sankcją.

urząd
19.01.2022 01:00 Skarbówka jest w krytycznej sytuacji. Związkowcy przewidują najgorsze

Liderka Związkowej Alternatywy w Krajowej Administracji Skarbowej, Agata Jagodzińska przesłała pismo do ministra finansów, Tadeusza Kościńskiego i szefowej KAS, Magdaleny Rzeczkowskiej, w którym informuje o groźbie paraliżu skarbówki – podała Związkowa Alternatywa.Związek zawodowy obecny w polskiej skarbówce, stawia konkretne postulaty wśród nich: likwidacja dyżurów na infolinii dot. Polskiego Ładu, wypłata dodatków zadaniowych dla urzędników udzielających informacji o reformie oraz wzrost wynagrodzeń zasadniczych o 20 procent. Pracownicy grożą strajkiem. W piśmie do ministra finansów, Tadeusza Kościńskiego i szefowej KAS, Magdaleny Rzeczkowskiej związek odnosi się do dużego obciążenia pracowników skarbówki nowymi zadaniami po wejściu w życie Polskiego Ładu. To m.in. konieczność udzielania porad dot. funkcjonowania reformy podczas dyżurów telefonicznych na specjalnej infolinii powoduje, że urzędnicy nie mają czasu wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków – wskazuje Związkowa Alternatywa. – W związku z wdrażaniem Polskiego Ładu sytuacja w Krajowej Administracji Skarbowej stała się krytyczna – alarmuje Związkowa Alternatywa w liście, wysłanym w środę do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego oraz Magdaleny Rzeczkowskiej, jego zastępcy oraz szefowej KAS.Przedstawiciele związku zauważają, że urzędnicy skarbówki nie zostali odpowiednio przeszkoleni pod kątem udzielania informacji nt. Polskiego Ładu. Webinaria, wprowadzonych dla administracji skarbowej przez Ministerstwo Finansów, określają mianem „farsy szkoleń”.

pilne zus
19.01.2022 01:00 Oszuści podszywają się pod ZUS. Zakład ostrzega przed spoofingiem

Konsultanci infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS czy też zmiany numerów telefonów używanych w komunikacji z bankami – przypomina ZUS. ZUS ostrzega przed spoofingiem telefonicznym, ostatnio do zakładu docierają sygnały, że oszuści wykorzystują ten sposób na pozyskanie naszych danych i pieniędzy. Oszustwo polega na podszywaniu się pod dowolny numer lub nazwę kontaktu. Choć telefon odbiorcy wyświetla daną informację o dzwoniącym lub piszącym wiadomość, w rzeczywistości dzwoni lub pisze ktoś inny. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków czy przedstawicieli urzędów.– W ostatnich dniach otrzymujemy od klientów zgłoszenia z informacją, że otrzymali połączenia z numeru infolinii ZUS 22 560 16 00 (wyświetlany na telefonie klienta) – gdzie osoba łamaną polszczyzną zapytała, czy klient potwierdza zmianę numeru telefonu do konta PUE oraz czy w imieniu ZUS ma poinformować banki o zmianie numeru telefonu – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Rzecznik przypomniał, że w sytuacji, kiedy jest konieczność kontaktu pracownika ZUS z klientem, konsultanci przedstawiają się, podając swoje imię i nazwisko oraz przekazują informację merytoryczną, zazwyczaj związaną z pytaniem klienta. Dodał, że połączenia te mogą też dotyczyć wezwania na kontrolę zwolnienia lekarskiego lub są związane z prowadzoną w ZUS konkretną sprawą klienta.ZUS apeluje, aby nie udostępniać nikomu swoich danych do logowania na PUE ZUS.

EN 01509488 0029
19.01.2022 01:00 Premier zaapelował do Niemiec: Wzywam do oprzytomnienia ws. Nord Stream 2

W środę (19.01) odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Łotwy Artursem Kriszjanis Karinszem. Premier Polski wezwał Niemcy do oprzytomnienia w sprawie Nord Stream 2. Jak zaznaczył, gazociąg jest narzędziem szantażu Moskwy. Szef rządu wskazał, że „głos Łotwy i Polski jest jednoznaczny – Nord Stream 2 nie powinien być narzędziem szantażu w arsenale Rosji”. Zaznaczył, że „system ETS musi ulec zmianie, a UE prowadzi w tej kwestii nieodpowiedzialną politykę”.– Mamy do czynienia z krytycznym momentem w historii z punktu widzenia Nord Stream 2. Głos Polski i Łotwy jest jednoznaczny - NS2 nie powinien być wzmocnieniem arsenału szantażu w dyspozycji Kremla. Wzywamy niemieckich partnerów do oprzytomnienia – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Łotwy.Powiedział też, że nie może być ustępstwa ze strony NATO wobec gróźb i szantażu stosowanego przez Rosję. A stanowisko Polski jest jednoznaczne - nie zgadza się na żadne szantaże, również na szantaż gazowy. Jak dodał, przedstawił też łotewskiemu premierowi polskie stanowisko w kwestii ETS. Według premiera obywatele Polski, a także Łotwy „przecierają dziś oczy ze zdumienia”, widząc wysokość rachunków za energię.

PGE
19.01.2022 01:00 PGE wnioskuje o ponad 3 mld zł ze Skarbu Państwa

Polska Grupa Energetyczna złożyła wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego o objęcie przez Skarb Państwa jej nowych akcji. Koncern poinformował, że planuje emisję akcji, z której chce pozyskać od inwestora 3,2 mld zł. Kapitał pozyskany od inwestorów zostałby przeznaczony na realizację kapitałochłonnych projektów inwestycyjnych w obszarze rozwoju sieci dystrybucyjnej, odnawialnych źródeł energii oraz dekarbonizacji poprzez rozwój źródeł niskoemisyjnych.

EN 01508155 0016
19.01.2022 01:00 Czy rząd wprowadzi lockdown? Minister zabrał głos

Z tygodnia na tydzień podwaja się liczba infekcji, dynamicznie rośnie liczba zleceń na badania w POZ. W przyszłym tygodniu liczba zakażeń wyniesie nawet powyżej 50 tysięcy – powiedział w czasie konferencji prasowej Adam Niedzielski. Czy w takiej sytuacji czeka nas lockdown? Minister odpowiedział.– Lockdown jako taki raczej nie jest i nie będzie instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, tak jak to było w poprzednich falach. Planujemy pójść w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister podkreślił, że patrząc na politykę walki z epidemią w innych krajach, widać "odejście od czegoś, co nazywane jest lockdownami, w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów, które potwierdzają testowanie, ujemny wynik testu, status ozdrowieńca bądź też szczepienie".

ważne świat
18.01.2022 01:00 Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

Gazprom opublikował wstępne dane o produkcji gazu w pierwszej połowie stycznia bieżącego roku. Z liczb wynika, że do Europy płynie coraz mniej gazu. Kierunek ekspansji rosyjskiego giganta powinien dać nam dużo do myślenia. Gazprom od 1 do 15 stycznia wyprodukował 23,1 mld m sześc. gazu, co daje wynik lepszy o 2,3 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z danych opublikowanych przez spółkę. Pomimo zwiększenia wolumenu produkcji, wiele państw Unii Europejskiej zmaga się z potężnym deficytem surowca.

pexels-frank-meriño-8488619
18.01.2022 01:00 Pracodawca sprawdzi czy pracownik się zaszczepił? Rząd podał szczegóły

Ustawa, zgodnie z którą pracodawca ma mieć możliwość weryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony, jest nadal przygotowywana przez posłów PiS. We wtorek projekt ustawy, trafił na posiedzenie rządu. Zasugerowano też, aby uzupełnić projekt o przepis, że finasowanie testów diagnostycznych – ok. 1 mld zł rocznie – pochodzić będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk nr 1846), przedłożone przez ministra zdrowia.– Rząd pozytywnie ocenia poselski projekt ustawy, który umożliwi pracodawcom sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy. Aby ograniczyć COVID-19, pracodawca powinien mieć bowiem możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników oraz osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą. Rozwiązanie to pozwoli zapewnić bezpieczne warunki w zakładach pracy –napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

telefon-wiadomość-oszuści-SMS-smartfon-iberion
18.01.2022 01:00 Internauci uratowali Telefon Zaufania 116 111, który rząd odciął od finansowania

Ponad milion złotych potrzebnych na dalsze funkcjonowanie Telefonu Zaufania 116 111 zebrali internauci. Rząd całkowicie pozbawił finansowego wsparcia telefonu dla dzieci i młodzieży. Nadal można podpisać apel do premiera Mateusza Morawieckiego, aby przywrócono finansowanie Telefonu Zaufania.Wczoraj pisaliśmy o tym, że rząd odebrał finansowanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. W kilkanaście godzin od uruchomienia zbiórki zebrano ponad milion złotych. Kilka godzin po utworzeniu zbiórki wpłaty internautów przekroczyły 100 proc. potrzebnej kwoty. Było to 350 tys. zł niezbędne do tego, by Telefon Zaufania dalej działał, ale w okrojonej wersji. Pieniądze wpływały też po uzyskaniu wyznaczonej kwoty, dlatego FDDS podwyższył zbieraną sumę do 1 mln zł. Właśnie milion ma wystarczyć, by linia 116 111 działała tak jak dotychczas. Internautom udało się ten cel osiągnąć w sumie kilkanaście godzin od rozpoczęcia zbiórki. 116 111 to linia, którą w 2008 r. powołało MSWiA w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Prowadzenie tego telefonu powierzono nam - Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

zus bi
18.01.2022 01:00 ZUS blisko zapaści? Związkowcy biją na alarm

Jak wynika z informacji Związkowej Alternatywy ZUS wcale nie radzi sobie tak dobrze jak zapewniał ostatnio. Wręcz dostaje zadyszki przez Polski Ład, pracownicy ZUS alarmują, że system jest "na granicy załamania". Jak oceniają związkowcy część przepisów Polskiego Ładu jest niejasna, a pracownicy są niewystarczająco przeszkoleni.Jak podaje Związkowa Alternatywa pracownicy zatrudnieni w Salach Obsługi Klienta i w Centrum Obsługi Telefonicznej są niewystarczająco przeszkoleni do odpowiedzi na zapytania klientów związane z rozwiązaniami zawartymi w Polskim Ładzie. Szkolenia są prowadzone tylko online, w formie prezentacji. – Nie ma szczegółowych wyjaśnień ani przykładów i nie wiadomo, do kogo iść, aby poznać szczegóły. Na dodatek pracownicy często nie są w stanie brać w nich udziału, bo otrzymują w tym samym czasie inne obowiązki. Pracownicy Sal Obsługi Klienta muszą w tym samym czasie obsługiwać klientów w urzędzie, e-wizyty, maile i infolinię. Część z nich jest zmuszana do nadgodzin. Inni poświęcają swój prywatny czas w domu, aby się doszkolić, za co się nie otrzymują dodatkowych wynagrodzeń – czytamy w oświadczeniu.

7
18.01.2022 01:00 Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

TAURON poinformował, że zakończyła się budowa kolejnej elektrowni słonecznej w gminie Choszczno, w województwie zachodniopomorskim. Instalacja Choszczno II o mocy 8 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 3,5 tys. gospodarstw domowych. To trzecia i jednocześnie największa farma fotowoltaiczna w Grupie TAURON. – Rozbudowa zielonych mocy wytwórczych stanowi priorytet rozwojowy Grupy TAURON. To właśnie elektrownie fotowoltaiczne, obok lądowej energetyki wiatrowej, a w przyszłości także offshore, wyznacza nasze kierunki strategiczne w obszarze transformacji miksu energetycznego – wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia. – Aktualnie dysponujemy trzema farmami fotowoltaicznymi o mocy 19 MW, a w najbliższym czasie rozpoczniemy budowę kolejnej farmy, tym razem na Śląsku – dodaje Michałowski.

EN 00113827 0001
18.01.2022 01:00 Rząd tylko w tym roku przeznaczy 6,09 mld zł na wsparcie górnictwa

Na wsparcie górnictwa w tym roku przekazane będzie 6,09 mld zł – podano w projekcie rozporządzenia. Jest ono aktem wykonawczym do ustawy zakładającej wsparcie górnictwa. Wdrożenie kluczowych proponowanych w noweli rozwiązań wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej.System wsparcia skierowany jest do poszczególnych jednostek produkcyjnych spółek nim objętych, tj. Polskiej Grupy Górniczej, Tauron Wydobycie oraz Węglokoks Kraj. Nowy system oznacza wydatki dla budżetu państwa w maksymalnej kwocie 28,82 mld zł w latach 2022– 2031. Jego celem jest zapewnienie stabilności ich funkcjonowania do momentu zamknięcia.W ocenie skutków regulacji (OSR) opublikowanego w poniedziałek projektu rozporządzenia podkreślono, że "możliwość skorzystania z pomocy publicznej, która pozwoli na sukcesywne zamykanie kopalń węgla kamiennego i zapobiegnie niekontrolowanej upadłości spółek" pozwoli zachować bezpieczeństwo energetyczne i utrzymać spokój społeczny na Śląsku.

IMG 20211216 124911
18.01.2022 01:00 Poczta Polska podniosła ceny nawet o 125 proc.

Podwyżka, o której informowała Poczta Polska w 2021 roku już weszły w życie. Wprowadzone zmiany zostały przyjęte przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Cena listu zwykłego ekonomicznego nierejestrowanego wzrosła o 125 proc. od 2013 roku. Od początku roku ceny za usługi pocztowe zapłacimy więcej. Jak wylicza portal ciekaweliczby.pl między rokiem 2013 a 2022 cena znaczka za wysyłkę zwykłego listu o najmniejszym gabarycie wzrosła o 125 proc. W 2013 roku płaciliśmy za znaczek 1,60 zł, dziś cena wzrosła do 3,60 zł.Zaś cena za wysyłkę przesyłki priorytetowej wzrosła o 91 proc. (z 2,35 zł do 4,50 zł), przesyłki poleconej o 71 proc. (z 3,80 zł do 6,50 zł) a przesyłki poleconej priorytetowej o 87 proc. (z 4,55 zł do 8,50 zł).W ciągu ostatnich dziewięciu lat stopniowo rosły ceny przesyłek oferowanych przez Pocztę Polską. Porównując cenniki gołym okiem widać, że największy skok cenowy widoczny jest z 2018 na 2019 rok. Kiedy to opłata za list zwykły nierejestrowany wzrosła z 2,60 zł do 3,30 zł. Zmienione ceny nie zostały podwyższone przez kolejne trzy lata aż do 2022 r.

PGNiG-logo PGNiG-gaz-iberion
18.01.2022 01:00 150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Ładunek pochodzący z USA przybył do terminalu w Świnoujściu 18 stycznia br. Od początku funkcjonowania gazoportu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło do Polski drogą morską już ok. 17 mld m sześc. gazu ziemnego – poinformował we wtorek koncern.W 2021 roku import LNG spółki wyniósł 3,94 mld m sześc. po regazyfikacji i wzrósł z 3,76 mld m sześc. w 2020 roku.

pexels-ingo-joseph-109629
17.01.2022 01:00 Niemcy masowo przyjeżdżają do Polski. Korzystają z obniżonych cen paliwa

Nawet kilka euro oszczędności mogą zaoszczędzić kierowcy z Niemiec. Na przygranicznych stacjach ustawiają się coraz większe kolejki. Dla stacji benzynowych po niemieckiej stronie wzrost turystyki paliwowej może mieć "katastrofalne" skutki.Jak podaje cytowane przez agencję dpa stowarzyszenie stacji paliw z północy i wschodu Niemiec cena benzyny E10 za litr wynosi obecnie około 1,74 euro, podczas gdy w Polsce jest to równowartość 1,22 euro.

miejsce dlaniepełnosprawnych
17.01.2022 01:00 Za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych zapłacisz 800 zł

Za parkowanie bez uprawnień na miejscu dla osób z niepełnosprawnością, mandat wyniesie 800 zł. Jak podaje portal Prawo.pl wzrosła też grzywna za posługiwanie się cudzą kartą parkingową oraz kartą przez osobę nieuprawnioną. „Niebieska koperta”, to miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, przeznaczona jest dla posiadaczy karty parkingowej lub osób, które je przewożą, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy przewożą pasażera z niepełnosprawnościami. Od nowego roku mandat za parkowanie na „kopercie” przez osobę do tego nieuprawnioną z 500 zł wzrósł do 800 zł. Nie zmienia się liczba punktów karnych, które można otrzymać za to wykroczenie, dalej będzie to 5 punktów karnych - czytamy na stronach portalu Prawo.pl. – W przypadku posługiwania się kartą parkingową przez osobę do tego nieuprawnioną mandat wynosił wcześniej 300 zł, od 1 stycznia - 400 zł. Za to wykroczenie nie otrzymamy punktów karnych – mówi, cytowany przez Prawo.pl, st. sierż. Kamil Warda z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
17.01.2022 01:00 Rząd odebrał finansowanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Rząd nie będzie dłużej wspierał finansowo Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Przez 13 lat działania fundacja odebrała ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedzieliśmy na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadziła ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. Brak finansowania to kolejny cios w polską psychiatrię dziecięcą.116 111 to linia, którą w 2008 r. powołało MSWiA w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Prowadzenie tego telefonu powierzono nam - Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę poinformowała o tym, że w 2022 r. nie otrzyma żadnego wsparcia finansowego ze strony rządu. Przedstawiciele numeru 116 111 przez 13 lat działania odebrali ponad 1,4 mln połączeń i przeprowadzili ponad 3,3 tys. interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka – W pierwszych latach działania telefonu 116 111 współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30. a 60. procentami rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach wsparcie finansowe drastycznie zmalało i nie przekraczało sześciu procent. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie telefonu 116 111 – czytamy we wpisie fundacji na Instagramie.

santander bank polska
17.01.2022 01:00 Ponad 44 mln zł kary dla Santander Consumer Banku. Wprowadzał klientów w błąd

UOKiK nałożył na Santander Consumer Bank karę ponad 44 mln zł. Jak poinformował Urząd zakwestionowano m.in.: praktyki związane z udzielaniem kredytów konsumenckich: wliczanie kosztów związanych z ubezpieczeniem do całkowitej kwoty kredytu oraz przysyłanie klientom propozycji zawarcia umowy, z których wielu nie otrzymało w ogóle kredytu lub miał on inne warunki. Jak podał w poniedziałkowym komunikacie UOKiK Santander Consumer Bank narusza zbiorowe interesy konsumentów. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia organizacji konsumenckiej. Wątpliwości wzbudziły dwie praktyki.Jak czytamy w komunikacie wliczanie składki z tytułu dodatkowej usługi ubezpieczenia do całkowitej kwoty kredytu. Konsument, który bierze w Santander Consumer Banku kredyt konsumencki wraz z ubezpieczeniem, może skredytować jego koszt. Bank jednak bezprawnie wlicza koszt składek ubezpieczeniowych do całkowitej kwoty kredytu. Zgodnie z art. 5 pkt 6 i 7 ustawy o kredycie konsumenckim, bank powinien uwzględnić składkę z tytułu dodatkowej usługi ubezpieczenia jedynie jako koszt kredytu, tak jak np. prowizję. W przeciwnym wypadku całkowity koszt kredytu wydaje się mniejszy i bardziej atrakcyjny, a kwota wypłacana klientowi - wyższa. Nie jest to zgodne z prawdą, ponieważ do zapłaty jest składka na ubezpieczenie (dodatkowy koszt), a kwota kredytu jest w rzeczywistości niższa o kwotę składki. Kwestionowana praktyka nadal trwa mimo wydawanych decyzji Prezesa UOKiK wobec innych podmiotów czy wyroków sądów. – Bank, prezentując informacje na temat całkowitej kwoty kredytu, wprowadzał konsumentów w błąd co do proporcji między całkowitą kwotą kredytu, a jego kosztem. W ten sposób jego oferta wydaje się konsumentowi korzystniejsza niż jest w rzeczywistości, a także lepsza od ofert innych kredytodawców, którzy podają rzetelne informacje o koszcie kredytu. Klient Santander Consumer Banku na podstawie wprowadzających w błąd informacji może – porównując ofertę tego banku z ofertami innych instytucji finansowych - zdecydować się na pozornie tylko korzystny dla niego kredyt, czego nie zrobiłby, gdyby miał prawidłowe informacje o proporcji między kosztem a całkowitą kwotą kredytu udzielanego w Santander Consumer Banku – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Działanie banku naruszało interesy ekonomiczne konsumentów, którzy – nie mając możliwości rzetelnego porównania oferty z ofertą innych banków, które prawidłowo informowały o całkowitej kwocie kredytu - mogli wybrać ofertę mniej korzystną z punktu widzenia kosztów, jakie będą musieli ponieść. Z drugiej strony wpływało to na uczciwość konkurowania między instytucjami finansowymi – z pozoru atrakcyjna oferta Santander Consumer Banku wypadała lepiej w zestawieniu z ofertami innych banków. Konsument mógł zwrócić na nią uwagę w internetowych porównywarkach kredytowych, czego nie zrobiłby, gdyby miał rzetelną informację o tym, że bank wlicza składkę ubezpieczeniową do całkowitej kwoty kredytu. Wprowadzanie w błąd. Santander Consumer Bank wysyłał listy wybranym, dotychczasowym klientom z informacją, że mogą wziąć kredyt konsumencki na atrakcyjnych warunkach. Propozycje banku zawierały sformułowania, które sugerowały gwarancję, że taki kredyt będzie dostępny. Dopiero po zbadaniu zdolności kredytowej w oddziale okazywało się, że niektórzy konsumenci nie mogą zaciągnąć zobowiązania na takich zasadach. Prezes UOKiK uznał, że bank poprzez zawarte sformułowania wprowadzał konsumentów w błąd. Praktyka ta została przez bank zaniechana.

pieniądze
17.01.2022 01:00 Rodzice mogą zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. To kolejna pułapka Polskiego Ładu

Ulga dla rodzin 4+ może spowodować, że rodzice zamiast zyskać, mogą dopłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych podatku. Jak podała poniedziałkowa "Rzeczpospolita", stanie się tak gdy jedno z dorosłych dzieci zarobi niewiele ponad 3 tysiące złotych.Dziennik zwraca uwagę na pułapkę, która kryje się w pozornie opłacalnej możliwości zaoszczędzenia na PIT.Mianowicie rodzice z czwórką dzieci, którzy mogą zarabiać bez podatku nawet do 231 tys. zł rocznie. Podatek zapłacą dopiero od kwoty, którą osiągną po przekroczeniu tego progu. Problem pojawia się, gdy chociaż jedno z czworga dzieci jest pełnoletnie i uzyska dochód przekraczający 3089 zł rocznie. – Wówczas – jeśli rodzice skorzystają ze zwolnienia w trakcie roku – po jego zakończeniu grozi im duża dopłata. W zależności od tego, jakie uzyskali dochody, będą musieli zwrócić fiskusowi kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych – podaje "Rzeczpospolita".

Andrzej Iwanczuk/REPORTER
17.01.2022 01:00 Zasady kwarantanny mogą niebawem się zmienić. Rzecznik rządu przedstawił szczegóły

Obecnie trwa dyskusja dotycząca skorygowania zasad kwarantanny. Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie, ale chodzi o skrócenie tego okresu – poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.Rzecznik rządu został zapytany w Radiu Plus czy planowane są zmiany dotyczące kwarantanny. Przyznał, że faktycznie jest dyskusja, by skorygować zasady kwarantanny, ale nie ma na tę chwilę decyzji. Powiedział, że rząd porównuje jak sytuacja wygląda w innych krajach. Dodał, że niektóre kraje zdecydowały się na skrócenie okresu kwarantanny. Müller nie potrafił powiedzieć ile będzie trwała kwarantanna, ale na pewno zostanie skrócona.

pexels-pixabay-417070
16.01.2022 01:00 Wczoraj o godz. 20.23 IMGW odnotowało zaskakujące dane. Fala doszła do Polski

Wybuch wulkanu na wyspie Tonga miał siłę tak wielką, że fala uderzeniowa została odnotowana nawet przez polskie urządzenia sejsmiczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wczoraj wieczorem ogłosił zaskakujące odczyty. Wczoraj o godzinie 20.23 urządzenia zlokalizowane na Kasprowym Wierchu odnotowały falę uderzeniową powstałą po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga.

kaloryfer-ogrzewanie-iberion
16.01.2022 01:00 Niewielkie podkręcenie gałki kaloryfera może dać wielkie oszczędności. Ekspert zdradził dlaczego

Rachunki za ogrzewanie nie jednemu z nas spędzają sen z powiek. Wysokie ceny surowców, to nie tylko domena Polski, ale obecnie niemal całej Unii Europejskiej. Pomysłem na dużą obniżkę rachunków domowych podzielił się belgijski naukowiec Luc Bouwens. O skutecznym obniżeniu rachunków za ogrzewanie rozpisał się flamandzki dziennik "Het Nieuwsblad". W zaleceniu profesora powinniśmy przekręcić termostat parę kresek w tył, ale nie należy też przesadzić.

pilne pieniądze
15.01.2022 01:00 Nowy system rozliczania, tzw. net-billing już od 1 kwietnia

MKiŚ przypomina, że 1 kwietnia 2022 r. wchodzi w życie nowe rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net-billing. Dotyczy ono wyłącznie prosumentów, którzy znajdą się w systemie od 1 kwietnia br. Mowa o ustawie z 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje od 1 kwietnia 2022 roku wprowadzają rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net billing. Oznacza to, że prosumenci będą mogli sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy.

pexels-maria-orlova-4913487
15.01.2022 01:00 Lada moment pieczywo będzie towarem delikatesowym. Piekarze są przerażeni

Inflacja w grudniu wyniosła 8,6 procent licząc rok do roku – podał w piątek 14 grudnia Główny Urząd Statystyczny (GUS). Odczyt jest zgodny z publikowanym wcześniej tak zwanym szybkim szacunkiem. O 14 proc. poszybowała cena pieczywa.Według Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie rządzący, zarówno na szczeblu samorządowym jak i rządowym, powinni w trybie interwencyjnym zrobić wszystko, by możliwie szeroko ulżyć małym piekarniom i manufakturom – podał portal wiadomoscihandlowe.pl. – Chleb nie może kosztować 12 złotych, a to bardzo realna wizja. Jestem wstrząśnięta relacjami piekarzy, którzy mówią, że będą płacić za prąd zamiast 10 tysięcy złotych miesięcznie 35 tysięcy. To po prostu rozbój w biały dzień. Nie ma szansy żeby jakakolwiek mała firma poradziła sobie z takim wzrostem kosztów – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Brońmy chleba! – dodaje.

beer-gc2082a8a0 1920
15.01.2022 01:00 Pierwszy strajk pracowników Heinekena od 25 lat

Setki pracowników Heinekena strajkują w browarach w Zoeterwoude i Den Bosch. To pierwszy raz od 1994 roku. Personel przestanie pracować na 24 godziny – poinformował portal nos.nl.Pracownicy domagają się wyższych płac. Jak poinformowano trudno przewidzieć, ilu zatrudnionych przez Heineken zamierza wziąć udział w strajku. Za to pewne jest, że dostawcy napojów bezalkoholowych, również należących do marki Heineken, planują przyłączyć się do demonstracji. Personel firmy żąda podniesienia wynagrodzeń i wdrożenia lepszego programu emarytalnego. Jak podaje holenderki portal NOS, pracownicy browarów już od lata 2021 roku domagają się wyższych pensji, niestety bezskutecznie.

ZUS-pieniadze
15.01.2022 01:00 Jeśli firma nie złoży rozliczenia subwencji z tarczy PFR 2.0 zostanie wezwana o zwrot tej kwoty

Jeżeli małe bądź średnie przedsiębiorstwo nie złoży wniosku o rozliczenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0, wyślemy wezwanie o zwrot tej kwoty – powiedział prezes PFR Paweł Borys. Zaznaczył, że jeśli firma poprosi o rozłożenie tej kwoty na raty, to PFR taką prośbę rozpatrzy. Szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie w TVN24 przypomniał, że 15 stycznia dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) mija termin składania wniosków o rozliczenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0. Zaapelował do wszystkich przedsiębiorstw, które nie złożyły jeszcze wniosku, o dopełnienie formalności. Jak dodał, widząc, że przedsiębiorcy nie składają tych wniosków, zdecydowano, by dać im jeszcze tydzień. – Naprawdę apelujemy o to, aby trzymać się tych terminów i złożyć ten wniosek, bo przysługuje prawie 100 proc. umorzenia tych subwencji, które przedsiębiorstwa otrzymają – powiedział Borys.

EN 01508640 0005
15.01.2022 01:00 Czy Lotos zniknie z Polski? Obajtek odpowiada

Daniel Obajtek pytany w RMF FM, kiedy fuzja Lotosu i Orlenu stanie się faktem, a MOL wejdzie na Polski rynek, prezes Orlenu odpowiedział, że "jest kwestia czerwca, przełom czerwca i lipca". - Uważamy, że ten proces może szybko nastąpić, żebyśmy mogli z naszymi partnerami szybko działać - zaznaczył.Jak powiedział prezes Orlenu w RMF FM ponad sto stacji Lotosu, które wejdą w posiadanie Orlenu, będzie działać pod szyldem Orlenu. Natomiast ponad 400 stacji przejętych przez węgierski MOL przez pięć lat będzie działać pod marką Lotos. Daniel Obajtek pytany o to, czy marka Lotos zniknie z polskiego rynku, zaprzeczył. – Nie, część stacji będzie przebrandowana na stacje Orlenu, to jest ponad 100 stacji, natomiast przez pięć lat stacje Lotosu będą pod marką Lotos, a później będziemy podejmować decyzje - bo mamy prawa do tej marki - czy pozwolimy, by ta marka dalej funkcjonowała, czy ewentualnie odsprzedamy samą markę – podkreślił Obajtek. Jak wyjaśnił, przez pięć lat stacje Lotosu przejęte przez MOL pozostaną pod marką Lotos. - A później będziemy podejmować decyzje - bo mamy prawa do tej marki - czy pozwolimy, by ta marka dalej funkcjonowała, czy ewentualnie odsprzedamy samą markę - dodał prezes Orlenu.

DSC 2320
15.01.2022 01:00 Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało od pełnomocnika PAO Gazprom i OOO Gazprom Export wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym ad hoc z siedzibą w Sztokholmie dotyczące żądania zmiany warunków cenowych gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego – poinformowało w piątek 14 stycznia komunikacie PGNiG. Gazprom oczekuje podwyższenia ceny kontraktowej z mocą wsteczną, w ramach wniosków o renegocjację Gazpromu z 8 grudnia 2017 r. oraz 9 listopada 2020 roku. – Żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest całkowicie bezzasadne. Jesteśmy przygotowani, aby wykazać to przed Trybunałem Arbitrażowym – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA. Jak czytamy w komunikacie PGNiG kontynuuje działania w kierunku zmiany warunków cenowych dostaw gazu ziemnego realizowanych na podstawie kontraktu jamalskiego. Należy podkreślić, że ww. wnioski Gazpromu o renegocjację zostały złożone w odpowiedzi na wnioski PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej z dnia 1 listopada 2017 r. i 1 listopada 2020 r., przy czym, w warunkach rekordowo wysokich cen gazu w Europie, wniosek PGNiG z listopada 2020 r. został zmodyfikowany 28 października 2021 roku. Złożenie przez Gazprom wezwania na arbitraż inicjuje określoną w kontrakcie jamalskim procedurę rozstrzygania sporów. PGNiG podejmuje w tej sprawie odpowiednie kroki w celu dochodzenia swoich praw i ochrony interesów Spółki. PGNiG dwukrotnie, w latach 2011 i 2015 roku, korzystało z prawa do rozpoczęcia arbitrażu przewidzianego w kontrakcie jamalskim. W efekcie postępowania zainicjowanego w 2015 r., w marcu 2020 r. Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową kontraktu, przychylając się do wniosku PGNiG.

pieniądze
14.01.2022 01:00 Mały ZUS Plus w roku 2022. Jest szansa na niższą składkę

W Polsce działa prawie 3 mln firm, z czego 327 tys. prowadzących je osób korzysta z „Małego ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy chcą dopiero w tym roku zacząć korzystać z tej ulgi powinni to zgłosić w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą tego zgłaszać ponownie. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS plus w 2022 roku, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Mają na to czas do 20 lutego. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy to jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. – Zainteresowanie tą ulgą jest stosunkowo duże. Do Małego ZUS-u plus jest zgłoszonych ponad 327 tys. przedsiębiorców w całej Polsce – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni. Z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. – Decydując się na skorzystanie z ulgi trzeba wiedzieć, ze dotyczy ona tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorca musi płacić w pełnej wysokości – przestrzega Kowalska-Matis.

IMG 20211116 150941
14.01.2022 01:00 Jest dodatkowy termin dla firm rozliczających tarczę finansową 2.0

Zostanie uruchomiony dodatkowy termin na korekty i spóźnione wnioski dla małych i średnich przedsiębiorstw dotyczące rozliczeń w ramach tarczy finansowej 2.0 – poinformował w piątek Polski Fundusz Rozwoju. 15 stycznia br. mija termin rozliczenia subwencji finansowej dla małych i średnich firm (MŚP) w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0. Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju w toku weryfikacji złożonych do tej pory formularzy okazało się, że niektóre firmy popełniły w nich błędy, np. załączając niepoprawne pliki JPK, albo nie załączając ich wcale.

DSC1088
14.01.2022 01:00 Odbiorcy biznesowi mają zapłacić mniej za gaz o 25 procent

Największy sprzedawca detaliczny gazu PGNiG Obrót Detaliczny obniża od piątku o 25 proc. ceny gazu dla odbiorców biznesowych – poinformowała spółka. Obniżka cen zawartych w aktualnym cenniku „Gaz dla Biznesu" nr 9 ma obowiązywać do końca lutego. 14 stycznia 2022 r. weszła w życie obniżka cen gazu w wysokości 25 proc. dla klientów biznesowych PGNiG Obrót Detaliczny. Obniżką będą objęci automatycznie wszyscy Odbiorcy, podlegający rozliczeniom za pobrane paliwo gazowe na podstawie cen określonych w aktualnie stosowanym Cenniku Gaz Dla Biznesu. Z automatycznej obniżki, która będzie obowiązywać do końca lutego 2022 roku, będą mogły skorzystać między innymi piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe. – Wprowadziliśmy dla Polaków szereg zmian łagodzących skutki gigantycznych podwyżek. Wdrożyliśmy dwie Tarcze Antyinflacyjne, znowelizowaliśmy prawo energetyczne, zadbaliśmy o odbiorców indywidualnych i podmioty wrażliwe. Prawo europejskie uniemożliwiło nam dodanie do tej grupy przedsiębiorców. Na szczęście mamy firmy takie jak PGNiG Obrót Detaliczny, które pozostają w państwowych rękach – podkreśla Jacek Sasin, Wicepremier oraz Minister Aktywów Państwowych. Zaznaczył, że niższe ceny obowiązują od 14 stycznia i ze względu na to, że sytuacja na rynku nieco się stabilizuje, PGNiG Obrót Detaliczny może to uwzględnić. – Skorzystanie z obniżki nie wymaga od klientów podjęcia jakichkolwiek działań, w tym zawierania dodatkowych umów. Ceny paliwa gazowego uwzględniające obniżkę, będą automatycznie zastosowane w rozliczeniach – podkreśla Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA – Wprowadzona obniżka dla biznesu to odpowiedź na obecnie zmieniające się ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie zaopatruje się nasza Spółka. Jeszcze w grudniu ceny notowały rekordowe poziomy, obecnie spadły, jednak sytuacja rynkowa jest nadal bardzo niestabilna i nie można wykluczyć powrotu do trendu wzrostowego. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie obniżki, która będzie stanowiła realną pomoc dla takich podmiotów jak: piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe. To rozwiązanie pozwoli obniżyć wysokość rachunków za gaz polskich przedsiębiorców o jedną czwartą – powiedział Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. Automatyczna obniżka cen gazu o 25 proc. dla klientów biznesowych będzie obowiązywała od 14 stycznia do 28 lutego 2022 r. i będzie dotyczyła cen zawartych w cenniku „Gaz dla Biznesu” nr 9, który jest obecnie stosowany przez PGNiG Obrót Detaliczny w rozliczeniach z Klientami. Spółka rzetelnie analizuje otoczenie rynkowe i będzie podejmować dalsze działania adekwatnie do zmian.

bankomat-pieniądze-wypłata-mężczyzna-biznesinfo
14.01.2022 01:00 Największe banki zapowiedziały utrudnienia. Tysiące klientów będzie miało problem

Klienci największych banków będą mieli problemy z dostępem do bankowości. Wśród banków, które zapowiedziały utrudnienia, są m.in.: Bank Pekao, Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy oraz Nest Bank.Klientów czekają utrudnienia, między innymi w dostępie do bankowości internetowej oraz mobilnej.

Ważne
14.01.2022 01:00 Inflacja nie oszczędza nikogo. Ceny podstawowych produktów ostro w górę

Inflacja w grudniu wyniosła 8,6 procent licząc rok do roku – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Odczyt jest zgodny z publikowanym wcześniej tak zwanym szybkim szacunkiem. Ok. 20 proc. rok do roku wzrosły ceny masła i cukru., a 14 proc. poszybowała cena pieczywa. Jak wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 8,6 proc. W ten sposób GUS potwierdził opublikowany na początku roku wstępny szacunek. GUS opublikował finalny odczyt inflacji za grudzień i podał, co i o ile zdrożało . Inflacja na poziomie 8,6 proc. to najwyższy odczyt od 21 lat. W grudniu 2000 roku inflacja wyniosła 8,5 proc. rok do roku. Grudniową inflację podbiły wyższe ceny w zakresie użytkowania mieszkania (11,2 proc.), żywności (8,7 proc.) oraz transportu (22,7 proc.). W paliwach GUS nie uwzględnił jeszcze obniżek akcyzy. Jak oceniają ekonomiści mBanku, to jeszcze nie koniec wzrostów, a szczyt inflacji jest dopiero przed nami.

Poczta Polska
14.01.2022 01:00 Klienci Poczty Polskiej w ogromnych tarapatach. Oszuści wzięli ich na celownik

Cyberprzestępcy nie ustają w działaniach, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy od klientów Poczty Polskiej. W ostatnich dniach powtarzają się ataki na jej klientów. Przestępstwo polega na wysyłaniu wiadomości z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki, w której jest link do sfałszowanej strony internetowej, udającej witrynę Poczty Polskiej.Sprawcy podszywają się pod Pocztę w wysłanych SMS-ach, w których informują o konieczności dopłaty do oczekiwanej rzekomej przesyłki. W innym wariancie przekrętu oszuści telefonują do klientów Poczty, by zdobyć ich adres także pod pretekstem oczekującej do doręczenia przesyłki. Szukają danych adresowych informacji o wartościowych przedmiotach. Prosimy o zachowanie ostrożności.

pexels-frank-meriño-8488619
14.01.2022 01:00 Krótsza ważność certyfikatów covidowych. Zmiany wchodzą w życie już niebawem

Certyfikat covidowy, to dokument poświadczający m.in. zaszczepienie się przeciw COVID-19. Jego ważność ustalono na rok. Od 1 lutego termin ten ulegnie jednak skróceniu. Nowe certyfikaty będą obowiązywać przez dziewięć miesięcy. Od lutego 2022 r. ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) zostanie skrócona do 270 dni. Od 1 lutego certyfikat nie będzie ważny już rok, a 270 dni.

pilne pieniądze
13.01.2022 01:00 ZUS podał termin, kiedy zwróci emerytom i rencistom nadpłacony podatek

Osoby, które dostają rentę lub emeryturę w wysokości od 4 920 do 12 800 zł dostaną w lutym zwrot nadpłaconego podatku. Odbędzie się to z urzędu i automatycznie, nie trzeba składać do ZUS żadnych wniosków. Emeryci, którzy dostali mniejsze wypłaty już w lutym dostaną zwrot nadpłaconego podatku. – Zwrot zostanie dokonany z tzw. automatu, nie potrzebny jest żaden wniosek w tej sprawie. Apeluję, więc o to żeby do nas niepotrzebnie nie przychodzić tylko czekać cierpliwie na lutową wypłatę – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Zgodnie z rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia na zmianach w składce zdrowotnej nie stracą osoby pobierające świadczenia w wysokości od 4920 zł do 12 800 zł. Stanowią one ok. 6 proc. wszystkich emerytów i niecałe 2 proc. rencistów. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla ponad 8 mln, czyli prawie 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów, których wypłaty są nie wyższe niż 4920 zł brutto, od stycznia na „rękę” dostaje więcej. Miesięczny wzrost comiesięcznej wypłaty w tej grupie świadczeniobiorców wynosi do 180 zł. Rzeczniczka dodaje, że wypłaty wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie dostaje 3,7 mln emerytów, (czyli 62 proc. ogółu) oraz 1,4 mln rencistów, (czyli 75 proc. ogółu). Osoby te nie zapłacą podatku dochodowego. – Na zmianach nie stracą osoby, których comiesięczny przychód mieści się w widełkach od 4920 zł do 12 800 zł. Stanowią one ok. 6 proc. wszystkich emerytów i niecałe 2 proc. rencistów – wyjaśnia Kowalska-Matis. – W stosunku do tej grupy świadczeniobiorców, czyli dla tych 421 tys. w lutym wraz ze standardową wypłatą nastąpi zwrot nadpłaconej zaliczki z tytułu podatku dochodowego – zapewnia.

elektrownia turow 02
13.01.2022 01:00 Polska zapowiada pozew przeciwko Czechom. Będzie dotyczył Turowa

Według nieoficjalnych doniesień Polska nie zrywa negocjacji z Czechami, ale jednocześnie zaplanowano pozwać naszych sąsiadów do międzynarodowego sądu arbitrażowego, prawdopodobnie w Szwecji. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w przyszłym tygodniu pismo dotrze do Pragi.Polska zamierza pozwać Pragę do sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Stosowne pismo Czesi otrzymają w przyszłym tygodniu — pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Jak podaje "DGP", Polska zamierza pozwać Pragę do sądu arbitrażowego w Sztokholmie. "Rząd zaproponuje też niższą kwotę rekompensat za funkcjonowanie kopalni i elektrowni w Turowie (25 mln euro zamiast 45 mln)" – czytamy.

Bill Gates
13.01.2022 01:00 Po Omikronie mniej zarażeń, a koronawirus do końca roku jak sezonowa grypa. Optymistyczna wersja Billa Gatesa

Kiedy osłabnie fala COVID-19 napędzana obecnie omikronem, występować będzie raczej znacznie mniej przypadków. Koronawirusa będzie można prawdopodobnie traktować jako sezonową grypę – ocenił współzałożyciel Microsoftu, Bill Gates. Informację podała w środę telewizja CNBC. Nowy wariant covid-19 pod nazwą omicron przedziera się obecnie przez Stany Zjednoczone i resztę świata w rekordowym tempie – jednak Bill Gates widzi nadzieję na horyzoncie. – Gdy obecny wzrost osłabnie, kraje mogą spodziewać się „o wiele mniej przypadków” do końca 2022 r. – Gates napisał we wtorek podczas pytań i odpowiedzi na Twitterze z Devi Sridhar, przewodniczącym globalnego zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Edynburgu. – Gdy tak się stanie, kontynuował Gates, Covid najprawdopodobniej „potraktujemy to bardziej jak grypę sezonową.

Ważne
13.01.2022 01:00 Moskwa: W portfelach Polaków zostanie ok. 25 mld zł

Podczas czwartkowego (13.01) posiedzenia Sejmu poruszono temat działań osłonowych rządu oraz wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej. Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to pakiet rozwiązań, który ma obniżyć lub czasowo znieść podatek VAT m.in. na paliwo, energię elektryczna czy nawozy do 31 lipca 2022 r. Anna Moskwa podała ile mogą zaoszczędzić Polacy.– W efekcie obniżek danin na energię i paliwa, rozszerzenia grona odbiorców gazu, uprawnionych do taryf, itp., odbiorcy energii oszczędzą ok. 25 mld zł – poinformowała w czwartek w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.Anna Moskwa podkreśliła, że w bardzo krótkim czasie przyjęto pakiet kompleksowych i odpowiadających na sytuację rozwiązań.Wyliczając działania minister przypomniała, że w Sejmie znajduje się projekt ustawy o ochronie odbiorców gazu, rozszerzający grono cen regulowanych w taryfach. Przypomniała też o planowanych obniżkach VAT od 1 lutego do 31 lipca: zerowy VAT na żywność, zerową stawkę VAT, wcześniej już obniżoną do 8 proc., dalsze - z 8 do 5 proc. obniżenie stawki VAT na ciepło, obniżenie VAT na paliwa do 8 proc., po obniżkach innych danin na paliwa w grudniu, przedłużenie utrzymania 5 proc. VAT na energię elektryczną, oraz zerową stawkę na nawozy. – Dzięki tym rozwiązaniom w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0, ale także innym, uchwalonym w grudniu rozwiązaniom pierwszej tarczy w portfelach Polaków zostanie ok. 25 mld zł – zaznaczyła Moskwa.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
13.01.2022 01:00 Bonus 900 zł od banku. To oszustwo, lepiej uważać

Przestępcy ponownie zaatakowali. Tym razem podszywają się pod bank Santander, publikują fałszywą reklamę na Facebooku, która sugeruje, że za potwierdzenie tożsamości w banku Santander można otrzymać 900 zł. Jak podaje CyberRescue na Facebooku pojawiła się reklama skierowana do klientów banku Santander. Oszuści namawiają do zweryfikowania swojej tożsamości w banku i odebrania bonusu w postaci 900 zł. Podanie swojego loginu i hasła do bankowości oraz przesłanie kodu autoryzującego, może skutkować utratą wszystkich oszczędności z konta bankowego. Fałszywa strona internetowa posługuje się adresem santders[.]xyz, natomiast funpage na Facebooku nosi łudząco podobną nazwę “Santanders”.Jeśli osoba, która wejdzie w link i poda dane może stracić dostęp do swojego konta i wszystkie pieniądze.

PGNiG SA
13.01.2022 01:00 Pilne oświadczenie PGNiG. Chodzi o ceny gazu, gigant odpowiada na spekulacje

PGNiG odniosło się do zarzutów o spekulacje na stratę obywateli. W ostatnim czasie pojawiło się wiele wiadomości o tym, że PGNiG w swoich sprawozdaniach przyznaje się do spekulacji cenami gazu. Według jednego z użytkowników Twittera, który poinformował, że przeanalizował sprawozdania spółki, PGNiG zawierało transakcje pochodne, czym miało spekulować na cenach gazu. Na takim działaniu tylko w jednym kwartale spółka miała stracić 1,5 mld zł. Do sprawy odniówsł się też Radosław Sikorski, który podał na swoim Twitterze, że jeżeli te doniesienia się potwierdzą i nominaci Prawa i Sprawiedliwości w państwowej spółce realizowali taką politykę, to "to ten rząd powinien zostać zmieciony".

EN 01507277 0060
13.01.2022 01:00 Premier pokazał wyliczenia ile Polacy mają zyskać na tarczy antyinflacyjnej

Premier Mateusz Morawiecki pokazał wyliczenia z których wynika, że "dzięki Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 przewidującej od 1 lutego br. m.in. obniżkę VAT do 0 proc. na podstawowe artykuły żywnościowe, małżeństwo z dwójką dzieci zaoszczędzi w pół roku 336 zł, a para emerytów 240 zł". Szef rządu w środę 12 stycznia zamieścił wpis na Facebooku z grafiką przedstawiającą oszczędności, jakie przyniesie obniżka VAT do 0 proc. na podstawowe artykuły żywnościowe. Na zamieszczonej przez Mateusza Morawieckiego grafice widać, że gospodarstwo domowe, które dwójki emerytów, miesięcznie zyska 40 zł, a w perspektywie 6 miesięcy - 240 zł. Jednoosobowe gospodarstwo domowe zyska odpowiednio - 24 zł i 144 zł. Według wyliczeń premiera bezdzietne małżeństwo zyska miesięcznie 41 zł, a w ciągu 6 miesięcy 246 zł. Natomiast w przypadku małżeństwa z dwójką dzieci obniżka VAT da miesięczne oszczędności na poziomie 56 zł, co w perspektywie pół roku pozwoli zaoszczędzić 336 zł.

pieniądze (3)
13.01.2022 01:00 Bon turystyczny będzie ważny dłużej. Rodzice mają czas do końca września

Rodzice, którzy nie wykorzystali jeszcze bonu turystycznego, nie muszą się martwić, że bon przepadnie. Rząd przedłużył możliwość płacenia Polskim Bonem Turystycznym z końca marca 2022 r. aż do 30 września 2022 r.Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Mogą nim pokryć należność np. za zimowisko, pobyt dziecka na kolonii, wycieczce czy obozie. – Bon może też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty – zaznacza Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego. Nie wszyscy wykorzystali bon. Rodzice z województwa kujawsko-pomorskiego aktywowali do tej pory 232,7 tys. bonów z 323,3 tys. im przysługujących i zrealizowali nimi płatności na kwotę 145,2 mln zł. W całości wykorzystali 202,1 tys. bonów.

biznesinfo-1
12.01.2022 01:00 ZUS przygotował informacje dotyczące Polskiego Ładu. Wszystko przedstawi bezpłatnie

W środę 19 stycznia 2022 r. o godz. 10 oddział ZUS we Wrocławiu rozpocznie bezpłatny webinar, dzięki któremu będzie można dowiedzieć się o zmianach w rozliczeniach z urzędem, które niesie za sobą Polski Ład. Wydarzenie "Polski Ład -zmiany legislacyjne w systemie ubezpieczeń społecznych od 1.01.2022 r." zorganizowane przez Oddział ZUS we Wrocławiu i inQUBE Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu ma na celu poinformowanie Polaków o zmianach, które będą towarzyszyć wejściu w życie Polskiego Ładu.

EN 01507131 0038
11.01.2022 01:00 Prezydent Andrzej Duda odmówił powołania 11 sędziów

W Monitorze Polskim ukazało się postanowienie prezydenta, w którym Andrzej Duda odmawia powołania sędziów przedstawionych mu przez poprzednią Krajową Radę Sądownictwa. Na liście są kandydaci do Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych okręgowych i WSA. Prezydent Andrzej Duda oddalił wniosek KRS dotyczący powołania 11 nowych sędziów – wynika z informacji zamieszczonej w Monitorze Polskim. Czterech ze wspomnianych sędziów miało trafić do Sądu Najwyższego. Z informacji wynika, że do sądów apelacyjnych w Warszawie i Rzeszowie nie trafią sędziowie: Agnieszka Łukaszuk, Grzegorz Miśkiewicz i Tomasz Wojciechowski, a do Sądu Okręgowego w Warszawie - Krzysztof Ptasiewicz i Piotr Raczkowski. Wojciech Buchajczyk nie uzyskał zgody prezydenta na orzekanie w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie. Sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie zostanie natomiast Grzegorz Borkowski.Nominacji do stołecznego sądu okręgowego nie otrzymali sędziowie: Krzysztof Ptasiewicz i Piotr Raczkowski. Sędziowie, którzy nie zostaną powołani przez prezydenta, mogą odwołać się od tej decyzji. Tak było w przypadku połączonej skargi sześciu sędziów złożonej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Carrefour-express-biznesinfo
11.01.2022 01:00 Carrefour może lada chwila zniknąć z Polski. Sklepy ruszą pod nowym szyldem

Carrefour obecnie zajmuje 10. miejsce wśród firm handlowych na świecie. – Roczna sprzedaż w tej sieci przekracza 70,7 mld euro, informują wiadomoscihandlowe.pl. Auchan jest na tej liście pod koniec trzeciej dziesiątki ze sprzedażą na poziomie 31,6 mld euro. Blooberg zwraca uwagę, że "obecnie Auchan nie ma lepszego partnera do fuzji niż Carrefour". Jak przypomina agencja, Auchan już wcześniej proponował warunki na jakich miałoby dojść do przejęcia, chodziło o około 17 miliardów euro, z czego 12 miliardów euro w gotówce, a resztę w akcjach nienotowanych na giełdzie.Jak podaje agencja Bloomberg Auchan rozważa zaproponowanie wykupienia akcji Grupy Carrefour. Wartość transakcji miałaby wynieść ok. 19 mld euro. Jeśli tak się stanie, francuska sieć stanie się jednym z największych detalistów na świecie. Według informacji agencji Bloomberg Grupa Auchan prowadzi obecnie rozmowy z funduszami inwestycyjnymi, na temat połączenia sił aby zrealizować transakcję przejęcia Grupy Carrefour. Agencja wyjaśnia, że sieci walczą o utrzymanie klientów, ponieważ ci coraz częściej wybierają zakupy w sieci oraz w dyskontach. Jeśli dojdzie do połączenia, nowa gigantyczna sieć handlowa z pewnością znalazłaby się w pierwszej 10. największych detalistów na świecie, niektórzy sugerują, że mogłoby to być nawet 6. miejsce.

mapa polska (1)
11.01.2022 01:00 Producenci okien robią zapasy. Przygotowują się na najgorsze

Ceny praktycznie wszystkich surowców i usług stale rosną. W ostatnich latach koszty budowy domu też kierowały się ku górze. Niestety nie możemy liczyć na odwrócenie tej tendencji w 2022 roku. Producenci okien już szykują się na nadchodzące problemy z dostępnością surowców, opóźnionymi dostawami oraz cenami szybującymi do chmur.Jak podkreślił Mikołaj Placek, prezes Oknoplastu w rozmowie z Interią, jego firma przewiduje, że wkrótce ceny surowców wzrosną po raz kolejny, a to w następstwie spowoduje podwyżki w sprzedaży produktów końcowych w branży okiennej. Mikołaj Placek zaznaczył, że Oknoplast jest w miarę możliwości przygotowany na nadchodzące problemy, które mogą dotknąć branżę. Poprzez stałą obserwację rynku i wiszących nad nim czarnymi chmurami Oknoplast stara się zapobiec sytuacji, w której klienci nie otrzymają produktów na czas.– Mierzymy się z globalnymi kłopotami z płynnością dostaw, brakami surowców na rynku oraz wzrostem cen półproduktów. Szczególnie widać to w przypadku PCV, szkła, stali czy aluminium. Niedobory w sposób naturalny przekładają się na wzrost cen produktów finalnych. Ciężko przewidzieć, do kiedy będziemy się z tym mierzyć. Kluczem do sukcesu w tak trudnych warunkach okazują się szybkość i elastyczność działania, tak aby zachować ciągłość produkcji i terminowość dostaw produktów. Kierując się tą prostą w zdefiniowaniu, ale niełatwą w realizacji strategią, zdołaliśmy w warunkach pandemii wypracować duży wzrost sprzedaży w 2021 roku – powiedział Interii Mikołaj Placek.

pieniądze (3)
11.01.2022 01:00 12 tys. zł w 12 minut. ZUS chwali swój system

Zaledwie 12 minut średnio trwa wypełnienie wniosku na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) – chwali się ZUS. W ramach programu rodzice dzieci mogą otrzymać maksymalnie 12 tys. złotych na dziecko. Od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

EN 01497403 0040
11.01.2022 01:00 Sasin: Polska będzie musiała zapłacić porażającą cenę. Mówi o katastrofalnym błędzie

Według ekspertów z Banku Pekao SA 2,4 bln zł do 2030 r. Polska zapłaci za pakiet Fit for 55. – Jest to aż o 900 mld zł więcej wobec scenariusza redukcji emisji o 40 proc. (Fit for 40) – powiedział Sasin. – Dodam, że łączny koszt na każdego obywatela Polski wyniesie ok. 64 tys. zł.– Liczę na oprzytomnienie europejskich elit w sprawie transformacji. Unijni technokraci muszą zrozumieć, że forsowanie pakietu klimatycznego to katastrofalny błąd – powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Jacek Sasin.Jak podkreślił Sasin raport przygotowany przez ekspertów z Banku Pekao SA potwierdza najgorsze obawy.– Raport jak na dłoni pokazuje, jaką cenę Polska będzie musiała zapłacić za pakiet Fit for 55, który jest głównym narzędziem, służącym do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. względem poziomu emisji z 1990 roku, a także do osiągnięcia neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 r. Ten koszt jest porażający, może sięgnąć nawet 2,4 bln zł do 2030 r. Jest to aż o 900 mld zł więcej wobec scenariusza redukcji emisji o 40 proc. (Fit for 40). Aby jeszcze lepiej zobrazować te dane, dodam, że łączny koszt na każdego obywatela Polski wyniesie ok. 64 tys. zł. (...) Zdajemy sobie sprawę z tego, że rosnące ceny energii to jeden z kosztów naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Ale dziś ta cena jest za bardzo wyśrubowana – zaznaczył Sasin.

pieniądze (3)
11.01.2022 01:00 Do 31 stycznia 2022 r. niektórzy przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie. Inaczej będą mieli kłopoty

Do 31 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy, posiadający zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, mają obowiązek złożyć pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w 2021 roku oraz dokonania opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2022 roku.Przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedawać napoje alkoholowe, muszą spełnić wiele wymagań. Przede wszystkim będzie im potrzebne zezwolenie czyli koncesja na sprzedaż alkoholu.

car-dashboard-gcd0a66177 1920
11.01.2022 01:00 Samochód służbowy do celów prywatnych. Od nowego roku opłaty w górę

Od 1 stycznia zmienią się zasady rozliczania przychodu i podatku dochodowego u pracowników, którzy wykorzystują służbowe samochody również do celów prywatnych. 400 zł wyniesie zryczałtowany podatek dla osób korzystających w celach prywatnych z służbowego auta o mocy wyższej niż 81 KM.Ryczałt na używanie większości aut do celów prywatnych wzrósł z 250 do 400 zł. Dotychczas wysokość ryczałtu uzależniona była od pojemności silnika, a wyższa kwota dotyczyła osób korzystających w celach prywatnych ze służbowych aut napędzanych silnikami o pojemności powyżej 1,6 l. Od 1 stycznia 2022 r. , za sprawą Polskiego Ładu, kryterium wysokości ryczałtu zmieniło się z pojemności silnika na jego moc. Zmianie nie ulegną kwoty przychodu, od których naliczany będzie podatek. Jak dotychczas będzie to 250 i 400 zł miesięcznie. Zgodnie z treścią art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości 250 zł – jeśli osoba zatrudniona używa pojazdu do mocy 60 kW 400 zł – jeśli używa pojazdu powyżej mocy 60 kW Samochody elektryczne i wodorowe zostały dopisane do pierwszej grupy (250 zł).W myśl nowelizowanych przepisów wyższa kwota, od której naliczony zostanie podatek dochodowy, obejmie korzystających z aut wyposażonych w silniki o mocy 60 kW, czyli w przeliczeniu ok. 81,6 KM.

biznesinfo-1 (1)
10.01.2022 01:00 ZUS korzystniej przeliczy pieniądze emerytów. Wielu zyska 1776 zł

Emeryci i renciści, których wysokość emerytury lub renty mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł. będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Wraz z wypłatą za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku – podał ZUS. W piątek 7 grudnia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość emerytur lub rent mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach. – To oznacza, że dla tej grupy osób wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, bo emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Takich osób jest zaledwie 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów, dostających pieniądze z ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Według rzeczniczki, nowa wysokość kwoty „na rękę” będzie obowiązywała już od lutego a osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie.

ZUS-pieniadze
10.01.2022 01:00 Rodzice zawnioskowali o rodzinny kapitał opiekuńczy dla ponad 300 tys. dzieci

W ciągu tygodnia rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o kapitał opiekuńczy dla ponad 300 tys. dzieci – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku świadczeniem objętych będzie w sumie ok. 615 tys. dzieci. Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (2)
10.01.2022 01:00 Emeryci, którzy dostali niższe świadczenia dostaną wyrównania. Wiadomo, też co z czternastymi emeryturami

Emeryci, którzy na skutek wprowadzenia zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu dostali niższe świadczenia w lutym mają otrzymać wyrównania – ogłosiła w poniedziałek podczas konferencji prasowej szefowa resortu rodziny Marlena Maląg. Zapewniła też, że nie trzeba składać w tej sprawie żadnych wniosków. Rząd w poniedziałek zorganizował kolejną konferencję dotyczącą m.in. Polskiego Ładu i programów społecznych. Wzięli w niej udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, rzecznik prasowy rządu Piotr Müller i prezes ZUS Gertruda Uścińska.– Rząd Prawa i Sprawiedliwości sukcesywnie stwarza takie warunki, by emeryci mieli godne świadczenia, by jesień życia przebiegała spokojnie – powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Dla emerytów, którzy pobierają emerytury do wysokości 12 800 złotych, Polski Ład będzie neutralny. Osoby, które dostały niższe emerytury dostaną wyrównania już w lutym – zaznaczyła Marlena Maląg.Podczas konferencji prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska powiedziała, że dla prawie 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów, którzy pobierają z systemu powszechnego świadczenie w kwocie do 4,9 tys. zł brutto od stycznia wypłata na rękę jest wyższa. Wzrost wynosi o 1 zł do 180 zł. Prezes ZUS potwierdziła, że w przypadku osób pobierających emerytury i renty powyżej kwoty 12,8 tys. zł brutto miesięcznie od stycznia wypłata jest niższa o kilka procent. – Naszym celem była i jest poprawa sytuacji emerytów, którzy pobierają najniższe świadczenia. Porównując 2021 r., gdzie najniższa emerytura wynosiła 1250,80 zł do 2015 r., kiedy minimalna emerytura to było 880 zł – powiedziała Marlena Maląg.

Andrzej Iwanczuk/REPORTER
10.01.2022 01:00 Prezydent podpisał nowelę o lasach i ochronie przyrody, doprecyzowującą przepisy unijne

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, która stanowi reakcję na wezwanie Komisji Europejskiej do usunięcia nieścisłości, dotyczących m.in. dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej, poinformowała w poniedziałek 10 stycznia Kancelaria Prezydenta.Celem ustawy jest wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach oraz ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Czytamy w informacji podanej przez Kancelarię Prezydenta.W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że wprowadzane zmiany są przede wszystkim rezultatem analiz praktycznych doświadczeń w stosowaniu przepisów ww. ustaw oraz mają na celu wyeliminowanie zidentyfikowanych problemów, usprawnienie podejmowanych działań i wyjaśnienie występujących wątpliwości.

pieniądze-babcia-biznesinfo
10.01.2022 01:00 Rząd udostępnił kalkulator wynagrodzeń 2022. Każdy może sprawdzić ile straci lub zyska na Polskim Ładzie

Od 1 stycznia 2022 weszły zmiany podatkowe w ramach programu "Polski Ład". Na stronie rządowej pojawił się kalkulator wynagrodzeń, który ma odpowiedzieć na pytanie czy stracimy czy zyskamy na Polskim Ładzie. W grudniu ruszył portal wiecejwportfelach.gov.pl, na którym znajduje się kalkulator do wyliczania pensji po zmianach Polskiego Ładu. Korzystając z kalkulatora wynagrodzeń możemy obliczyć miesięczną wysokość pensji netto ("na rękę").Kalkulator znajduje się na stronie rządowej. Aby obliczyć jakie dostaniemy wynagrodzenie, wystarczy wypełnić formularz. Wpisać miesięczne wynagrodzenie brutto. Dodatkowo kalkulator pozwala uwzględnić: pracę poza miejscem zamieszkania – w przypadku gdy miejsce zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, pracownikowi przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości - 300,00 zł miesięcznie (zamiast 250 zł miesięcznie), wpłaty do PPK – są finansowane przez podmiot zatrudniający i podwyższają podstawę opodatkowania. Wpłaty do PPK finansowane przez pracownika są odliczane z jego wynagrodzenia netto.korzyści z programów 500 plus i Rodzinny kapitał opiekuńczy.

ikea-g1e6950c19 1920
10.01.2022 01:00 Ikea patrzy na certyfikaty klientów. Bez szczepienia zakupów możesz nie zrobić

IKEA wprowadziła nowe zasady, chodzi o limity w ich sklepach. Swobodnie na zakupy wejdą osoby zaszczepione na COVID-19 lub te, które okazały przy wejściu ważny test na koronawirusa. Pozostali muszą poczekać w kolejce. Po przekroczeniu limitów liczby osób w sklepach czy restauracjach, które zostały określone rządowym rozporządzeniem, do sklepów mogą wchodzić jedynie zaszczepieni. Inni muszą czekać aż zwolni się miejsce – przypomina Rzeczpospolita.

gazoprom
10.01.2022 01:00 Ceny gazu znów poszybowały. Wskazano winnego tej sytuacji

Hurtowe ceny gazu w Europie wzrosły w poniedziałek o 6 proc. w związku z ograniczeniem podaży surowca z Rosji i prognozami obniżenia temperatury – poinformował Reuters. Dodatkowo gaz z gazociągu Jamał-Europa płynie na wschód z Niemiec do Polski, zwiększając presję na rynku. Ceny gazu w Europie osiągnęły rekordowy poziom w grudniu 2021 r., gdy wynosiły ponad 180 euro za MWh. Od tego czasu dzięki dostawom ciekłego gazu LNG do Europy ceny spadły poniżej 100 euro za MHh - przypomina Reuters. Dodaje, że w poniedziałek wskaźnik hurtowych cen gazu wzrósł o 6 proc. i wynosił 88 euro. Źródła branżowe i analitycy powiedzieli w zeszłym miesiącu, że handlowcy wolą pobierać gaz z zapasów, aby zaopatrywać europejskich odbiorców i unikać płacenia niemal rekordowo wysokich cen. Ponieważ rosyjski koncern gazowy Gazprom nie widział ofert na eksport w kierunku zachodnim, gazociąg zmienił przepływy.Przyczyną podwyżki są prognozy pogody przewidujące obniżenie temperatury i spadek produkcji energii z elektrowni wiatrowych – podaje agencja. Dodaje, że od końca poprzedniego roku wciąż utrzymywany jest rewers na gazociągu jamalskim, co zmniejsza podaż gazu z Rosji.

primark-kolejka-wejście-obostrzenia w sklepach-iberion
09.01.2022 01:00 Papier toaletowy ponownie znika z półek. Polacy boją się wzrostów cen

Z powodu zapowiedzi wzrostu cen papieru toaletowego, towar zaczyna pośpiesznie znikać ze sklepowych półek. Podobna sytuacja miała miejsce na początku pandemii, kiedy papier toaletowy stał się produktem deficytowym.Prezes Velvet Care Artur Pielak ostrzegał w "Gazecie Wyborczej", że sytuacja dla branży higienicznej jest wyjątkowo trudna.

pieniądze kalendarz-banknoty-iberion
09.01.2022 01:00 Polacy nie pamiętają o dodatkowej uldze podatkowej Polskiego Ładu. Można zyskać 2600 zł

Polski Ład wprowadził nową ulgę, o której przypomniała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. Osoby łapiące się na ulgę mogą zyskać rocznie nawet 1500 zł.

policja-wypadek-zatrzymanie-iberion
09.01.2022 01:00 Wszystko już przygotowane. Kierowcy będą tracić samochody za szczególne przewinienie

Kierowcy jeżdżący pod wpływem alkoholu mogą niedługo mieć znacznie większy problem niż utrata prawa jazdy. Rząd przygotował przepisy, w myśl których kierujący po procentach będą tracić swoje samochody. Resort Sprawiedliwości od dłuższego czasu przymierza się do wprowadzenia przepisów, które doprowadzą do konfiskaty pojazdów osób jeżdżących pod wpływem alkoholu. O procedowanych przepisach przypomniała "Rzeczpospolita". Z doniesień gazety wynika, że projekt znajduje się już w Rządowym Centrum Legislacji i wejdzie w życie już 2 tygodnie od publikacji.

emerytka-spacer-park-jesień-emerytura-urlop-biznesinfo (3)
09.01.2022 01:00 Rząd nie chce wypłacać dalej 14. emerytury. Koszty są przerażające

Choć rządowe obietnice wskazywały na to, że 14. emerytury będą wypłacane co roku, rząd wcale nie przewidział dalszych wypłat świadczenia. W 2022 r. dodatku więc już nie będzie, co może znaczenie nadwyrężyć domowe budżety emerytów. Rzecznik rządu Piotr Müller podczas wczorajszej wypowiedzi jednoznacznie powiedział, że 14. emerytura miała być świadczeniem jednorazowym i rząd nie planuje dalszych wypłat. Również minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie dla TVP Info przyznał, że nic mu nie wiadomo o wypłacie kolejnych "czternastek".

bankomat-pieniądze-wypłata-mężczyzna-biznesinfo
09.01.2022 01:00 Rząd zapewnia, że dodatkowe przelewy zostaną zrobione w przyszłym tygodniu

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że w przyszłym tygodniu rząd rusza z dodatkowymi wypłatami dla pracowników budżetówki, którzy przez błędne naliczenie podatku dostali z początkiem stycznie dużo niższe pensje. Odpowiednie dokumenty zostały już podpisane przez ministra finansów i państwo może zastosować już właściwy przelicznik, który umożliwi wyrównanie pensji nauczycielom i pracownikom służb mundurowych.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
08.01.2022 01:00 Ceny paliw będą obniżone do 5 zł za litr. Obajtek chwali decyzję rządu

Obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr – poinformował w piątek 7 grudnia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Wskazał, że koncern dąży do stabilizacji cen. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że VAT na paliwa zostanie obniżony z 23 proc. do 8 proc.Prezes Orlenu ocenił, że decyzja rządu obniżająca VAT na paliwa spowoduje spadek ich ceny do około 5 złotych za litr. Stwierdził, że taka decyzja jest "bardzo dobra". Daniel Obajtek podał przykład zakupu praw do emisji dwutlenku węgla w 2019/2020 po 23-24 euro. Dziś kosztują one ok. 85 euro. – W PKN Orlen również skutecznie dążymy do stabilizacji cen. Jest to możliwe m.in. dzięki zakupowi praw do emisji CO2. W 2019/20 kupiliśmy 19 mln praw po 23-24 euro, dziś kosztują ok. 85 euro – podkreślił Daniel Obajtek.W piątkowej rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd obniży stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Obniżka powinna wejść w życie od początku lutego. Niższe stawki będą obowiązywać "na początek na pół roku".

Gazomierz
08.01.2022 01:00 Nadzwyczajne instrumenty wsparcia gospodarstw domowych, szkół wz. ze wzrostem cen gazu

Ministerstwa Aktywów Państwowych pracuje nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z sytuacją na rynku gazu. Uruchomienie nadzwyczajnych instrumentów wspierających m.in. gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych i część odbiorców wrażliwych, np. szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki czy instytucje kultury – zakłada projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wz. z sytuacją na rynku gazu.Jak wskazano w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, "istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań osłonowych, umożliwiających podejmowanie działań minimalizujących negatywne skutki społeczno-gospodarcze związane z nagłym, gwałtownym wzrostem cen gazu na rynku". Jak czytamy w opisie ustawy, ma ona umożliwić uruchomienie "nadzwyczajnych instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski, a w perspektywie krótkoterminowej wspierających gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych, jak i niektórych odbiorców wrażliwych".

pieniądze-babcia-biznesinfo
08.01.2022 01:00 Inflacja najwyższa od 21 lat. Mało kto wierzy, że sytuacja szybko powróci do normalności

Inflacja w Polsce jest na poziomie najwyższym od grudnia 2000 roku. Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego przebiły prognozy ekonomistów. – Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,6 proc. (wskaźnik cen 108,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,9 proc.(wskaźnik cen 100,9) –poinformował Główny Urząd Statystyczny.Ostateczne dane o grudniowej inflacji zostaną ogłoszone za tydzień – 14 stycznia. Wtedy też poznamy strukturę wskaźnika CPI w rozbiciu na poszczególne kategorie. Inflacja CPI została obliczona zgodnie z wagami bazującymi na strukturze wydatków polskich gospodarstw domowych w 2020 r. GUS zaprezentuje nowy skład „koszyka inflacyjnego” w marcu przy okazji publikacji wskaźnika inflacji za luty.

polski ład-reklama polski ład-mf-iberion (1)
08.01.2022 01:00 Minister finansów podpisał rozporządzenie zmieniające Polski Ład

Minister finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Jest to efekt tego, że część pracowników otrzymała niższe pensje. W efekcie rząd musiał szybko zmienić dziurawe przepisy. Zasady Polskiego Ładu z pewnością spędzają wielu osobom sen z powiek. Tuż po wprowadzeniu w życie nowych zasad okazało się, że część pracowników, w tym policjanci czy nauczyciele, dostali niższe wynagrodzenia.

IMG 20211116 151826
07.01.2022 01:00 Rząd zapowiedział pilną zmianę. Osoby, które dostały mniejsze pensje w styczniu, szybko dostaną wyrównanie

Styczniowe wypłaty, które zobaczyli nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych zapewne kosztowały ich dużo stresu. Z powodu zmian wprowadzonych przez Polski Ład, doszło do błędnego pobrania składek, które przełożyły się na niższe pensje dla pracowników budżetówki. Minister finansów obiecał szybką weryfikację. Przy okazji odniósł się do formularza PIT-2.

Ministerstwo Finansów-Iberion
07.01.2022 01:00 Minister wszystko wyjawił. Emeryci zyskają 2250 zł na Polskim Ładzie

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział, że dzięki zmianom Polskiego Ładu zyska aż 8 mln emerytów. W ciągu roku będzie to nawet 2250 zł, co określa jako emeryturę ekstra. Kościński w wywiadzie udzielonym dla PAP zapowiedział korzystne zmiany dla emerytów. Przy okazji uspokajał także emerytów dobrze sytuowanych, że nie stracą na założeniach programu. Na emeryturę bez podatku załapać ma się ponad 6 mln emerytów i to właśnie większość z nich ma zyskać rzeczone 2250 zł rocznie. Emeryci otrzymujący świadczenie do 12 800 zł brutto również mają nie stracić na reformie, czego się obawiają.

pexels-ingo-joseph-109629
06.01.2022 01:00 "Die Welt": Niemcy zmuszają całą Europę do zawarcia paktu z Rosją

Niemiecki rząd krytykuje stanowisko KE ws. uznania energii jądrowej za "zieloną". Sugeruje, że inne państwa UE powinny pójść drogą RFN i przestawić się z energii jądrowej na gaz. To sprawiłoby, że cała Europa znalazłaby się w uzależnieniu od rosyjskich dostaw energii – podał w środę dziennik "Die Welt".Niemcy krytykują ostro wpisanie atomu jako źródła zrównoważonego do tak zwanej taksonomii Unii Europejskiej, która określa jakie inwestycje zasługują na finansowanie banków. To ważne mi.in. dla Polski, która chce stworzyć model finansowania atomu i musi uzyskać zielone światło Komisji. Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck odniósł się w sobotę do próby "ekologizacji" energetyki jądrowej z oburzeniem. Natomiast rzecznik rządu Steffen Hebestreit zapowiedział jednoznacznie: – Wyraźnie odrzucamy oceny dotyczące energii atomowej". Jednocześnie jednak z zadowoleniem przyjął propozycje Komisji Europejskiej, by pod pewnymi warunkami zaklasyfikować również gaz jako zrównoważone źródło energii. Jest to "zgodne ze stanowiskiem rządu federalnego – cytuje dziennik "Welt". Jak podkreśla dziennik trudno jest zrozumieć taką ocenę rządu federalnego. – Decyzja Komisji Europejskiej "o promowaniu gazu jako technologii pomostowej wydaje się znacznie bardziej problematyczna, zarówno z punktu widzenia polityki klimatycznej, jak i geopolityki, niż krytykowana przez rząd niemiecki decyzja UE o faworyzowaniu energetyki jądrowej – czytamy w "Welt".

pieniądze (2)
06.01.2022 01:00 ZUS wypłacił pierwsze wyższe emerytury i renty. Rząd zapowiada, że to jeszcze nie koniec

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze wyższe emerytury i renty, po wejściu w życie Polskiego Ładu; bardzo duża część świadczeniobiorców na zmianie zyska rocznie w przedziale między tysiącem a ponad dwoma tysiącami zł – przekazał w czwartek PAP rzecznik rządu Piotr Müller. – Na tzw. paskach emerytalnych z początku stycznia widać wyraźne podwyżki. Na przykład osoba, która miała emeryturę 1874 zł netto, teraz będzie miała 2037 zł, czyli o 163 zł miesięcznie więcej. Osoba, która miała 1 tys. 489 zł netto, teraz będzie miała 1 tys. 609 zł, czyli o 120 zł miesięcznie więcej. Natomiast emeryt, który miał 2 tys. 56 zł netto, teraz będzie miał 2 tys. 240 zł, czyli o 184 zł więcej – wyliczał Müller. Rzecznik rządu podkreślił, że w marcu do tych kwot dojdzie jeszcze standardowa coroczna waloryzacja emerytur, a ich ostateczna wysokość będzie znana w drugiej połowie stycznia. – Podwyżki emerytur dzięki Polskiemu Ładowi oznaczają, że bardzo duża część emerytów zyska rocznie w przedziale między 1 tys. a ponad 2 tys. zł – zaznaczył Müller.

polski ład-reklama polski ład-mf-iberion (1)
06.01.2022 01:00 Będą poprawki w przepisach Polskiego Ładu. Resort zabrał głos

Nasze pensje z początkiem roku spadły – zaalarmowali radio RMF FM policjanci. Jak podkreślali w rozmowie z dziennikarzem RMF FM, zapowiadane na ten rok podwyżki w wysokości 500 zł zostaną skonsumowane przez Polski Ład. Do sprawy na konferencji prasowej odniósł się wiceminister Maciej Wąsik i zapewnił, że funkcjonariusze otrzymają rekompensaty. – Policjanci rozliczają się wg dedykowanych im przepisów, i co za tym idzie, całość wynagrodzenia zostanie wyrównana. Dla funkcjonariuszy zarabiających do ok. 12,8 tys. zł brutto/ m-c (wraz z dodatkami i premiami) PolskiŁad w skali całego roku będzie korzystny lub neutralny – przekazało na Twitterze Ministerstwo Finansów. Jak podaje radio RMF FM najmniej zarabiający funkcjonariusze na paskach wypłat zauważyli spadek od kilkudziesięciu złotych do stu kilkudziesięciu złotych. Z informacji wynika, że policjanci otrzymali mniej o 300 złotych. Jeszcze więcej tracą policjanci ze stanowisk kierowniczych. Ich wypłaty są niższe nawet o 600-700 złotych.

IMG 20211116 151409
06.01.2022 01:00 UOKiK stworzył kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego

UOKiK zachęca do korzystania z kalkulatora zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Na stronie finanse.uokik.gov.pl można sprawdzić orientacyjną wysokość raty w przypadku wzrostu stóp procentowych lub ewentualnej nadpłaty – poinformował UOKiK. Jeśli dysponujesz środkami finansowymi i rozważasz nadpłatę warto sprawdzić czy to się opłaci. Dlatego UOKiK stworzył do tego specjalne narzędzie. Wystarczy wpisać parametry swojego kredytu, kwotę, którą chciałbyś nadpłacić i zobaczyć, jaki przyniesie to skutek, gdy zmniejszysz raty lub skrócisz okres kredytowania.

EN 01435691 0008
06.01.2022 01:00 Prezydent odesłał do Sejmu ustawę o radiofonii i telewizji

Zgodnie z zapowiedzią złożoną 27 grudnia 2021 r., Prezydent Andrzej Duda skierował dziś do Sejmu weto do ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji – poinformowała w środę kancelaria prezydenta. Andrzej Duda ogłosił swoją decyzję 27 grudnia 2021 roku w specjalnym oświadczeniu. - Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji ustawy medialnej, rozważałem de facto dwa scenariusze: zwrócenie jej do ponownego rozpatrzenia przez Sejm czy też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział wówczas prezydent Polski. O swoich wątpliwościach w sprawie "lex TVN" mówił już latem, kiedy pośrednio dał do zrozumienia, że zawetuje tę nowelizację. Andrzej Duda stwierdził, że ustawa naruszała kilka podstawowych zasad zapisanych w konstytucji, takich jak wolność gospodarcza czy pewność obrotu gospodarczego - to są takie najistotniejsze fundamenty dla każdego przedsiębiorcy i już to budziło wtedy zaniepokojenie pana prezydenta, o czym publicznie powiedział.

ZUS-pieniadze
06.01.2022 01:00 Czym jest PIT-2? Dla niektórych, to ratunek przed obniżeniem wynagrodzenia

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany dotyczące terminu składania PIT-2, który upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek na podatek od kwotę wolną od podatku. Wiele osób od nowego roku poszukuje informacji na temat PIT-2, który może uratować niektóre pensje przed obniżkami. Formularz PIT-2 to oświadczenie pracownika, w którym wyraża on zgodę, by pracodawca przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy uwzględniał kwotę wolną od podatku. W efekcie złożenia tego formularza, pracownik dostaje wynagrodzenie większe, bo comiesięczne zaliczki są pomniejszane o przypadającą na każdy miesiąc kwotę wolną.

telewizor-pilot-abonament RTV-iberion
05.01.2022 01:00 Ostatnie dni na skorzystanie ze specjalnej ulgi. Potem za abonament słono zapłacisz

Abonament RTV możemy zapłacić na preferencyjnych wraunkach, ale mamy na to czas tylko do 25 stycznia 2022 r. Obowiązkowa opłata uiszczona za cały rok będzie dla nas tańsza. KRRiT ustaliła, że opłata za abonament radiowo-telewizyjny w 2022 r. będzie takiej samej wysokości jak opłata z 2021 r., czyli 7,50 zł za jeden odbiornik radiowy miesięcznie i analogicznie 24,50 zł za telewizor.

EN 01435691 0007 (2)
05.01.2022 01:00 Prezydent podpisał dzisiaj nowelizację ustawy o NBP. Jest też zarażony koronawirusem

Kancelaria pryzdenta przekazała w środę informację, że Andrzej Duda przeprowadził test na koronawirusa, który dał wynik pozytywny. Zgodnie z przepisami przebywa więc w izolacji, mimo to podpisał dzisiaj trzy ustawy. Jak informuje kancelaria wczoraj prezydent podpisał: Ustawę z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa;Ustawę z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o Narodowym Banku Polskim oraz ustawy – Kodeks karny wykonawczy;Ustawę z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)
05.01.2022 01:00 Dorabiający emeryci będą mieli spore utrudnienie. ZUS wszystko wyliczył

Rząd zmieni zasady przeliczenia emerytur dla najstarszych dorabiających emerytów. Eksperci mówią o zniechęcaniu do pracy, a rządzący tłumaczą się sprawiedliwością. Do tej pory osoby urodzodone przed 31 grudnia 1948 r. mogły składać do ZUS wniosek o aktualizację przeliczenia emerytury 4 razy w roku. Teraz przepisy te mają się zmienić i będą mieli do tego prawo tylko raz na 12 miesięcy. Sprawę ponownego przeliczania emeyrur opisuje dzisiejszy "Fakt". Powołując się na zdanie rządu gazeta pisze, że ma być to ujednolicenie zasad. Osoby urodzone po 1 stycznia 1949 r. mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie świadczenia raz w roku i - w ocenie rządzących - nie ma powody by tych przepisów nie rozszerzyć również na osoby starsze.

pieniądze (3)
04.01.2022 01:00 Stopy procentowe znów w górę. Tak wysokie nie były od 2014 roku

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła 4 stycznia po raz kolejny w ostatnim czasie stopę referencyjną NBP z 1,75 do 2,25 proc. Stawki WIBOR, od których zależy oprocentowanie kredytów, już od miesiąca są wyżej. A uczestnicy rynku oczekują, że jeszcze w tym roku przebiją 4 proc. Styczniowa podwyżka stóp była już czwartą z rzędu. RPP rozpoczęła cykl zaostrzania polityki pieniężnej w październiku, gdy stopa referencyjna wynosiła 0,1 proc. 4 stycznia 2022 r. rada podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,50 pkt proc., tj. do poziomu 2,25 proc.. Jednocześnie Rada ustaliła następujący poziom pozostałych stóp procentowych NBP: stopa lombardowa 2,75 proc.; stopa depozytowa 1,75 proc.,stopa redyskontowa weksli 2,30 proc., stopa dyskontowa weksli 2,35 proc."Uchwała RPP wchodzi w życie 5 stycznia 2022 roku" - czytamy w komunikacie zamieszczonym przez NBP. Podwyżki stopy referencyjnej 0,50 pkt proc.,tj. do poziomu 2,25 proc. spodziewali się ekonomiści. Wzrost stopy referencyjnej NBP do 2,25 proc. oznacza, że jest ona obecnie najwyższa od początku października 2014 r., gdy obniżono ją (jeszcze za poprzedniej kadencji rady) z 2,5 proc. do 2 proc.

pieniądze-babcia-biznesinfo
04.01.2022 01:00 Styczniowe emerytury dobiły seniorów. Polski Ład szybko zaczął zbierać żniwo

Emeryci otrzymali świadczenia na nowych zasadach. Rząd zapewniał, że podatkowa rewolucja to dla seniorów same korzyści. Niestety, nie dla wszystkich. Jak podaje wtorkowy "Fakt" grupa ok. 10 proc. emerytów otrzyma świadczenia niższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie.Jak podał "Fakt" emeryci z całej Polski rozważają składanie pozwów do sądów w sprawie obciętych emerytur. Winny jest Polski Ład, który zakłada obniżenie kwoty wolnej od podatku, ale jednocześnie likwiduje odliczenie składki zdrowotnej.Taka konstrukcja sprawia, że seniorzy mający emerytury wyższe niż 4920 zł brutto miesięcznie, na zmianach będą tracić – od kilkunastu złotych nawet do 200-300 zł miesięcznie. – Jakim prawem? Przecież przez całe lata zachęcano Polaków do dłuższej pracy – denerwują się seniorzy cytowani przez dziennik.

ZUS-centrala-warszawa-biznesinfo
04.01.2022 01:00 ZUS ogłosił, w jednym z dni roboczych nie będzie przyjmował klientów

7 stycznia 2022 r. w ZUS będzie dniem wolnym od pracy. Zakład informuje, że tego dnia nic nie załatwimy, także wszelkie sprawy lepiej załatwić jeszcze jutro. ZUS będzie nieczynny 7 stycznia 2022 r., dodając do tego fakt, że 6 stycznia mamy święto Trzech Króli, a co za tym idzie dzień wolny od pracy, to zakład w tym tygodniu będzie czynny jeszcze tylko w środę 5 stycznia. Jeżeli więc planujemy ważną wizytę w ZUS lepiej załatwić wszystko jutro, bo potem poczekamy sopiero do 10 stycznia.

Pilne
04.01.2022 01:00 Związkowcy rozpoczęli blokadę wysyłki węgla z kopalń PGG

Rozpoczęła się blokada wysyłki węgla z kopalń do elektrowni przez związkowców z Polskiej Grupy Górniczej. Górnicy prowadzą spór z zarządem spółki między innymi o rekompensaty dla górników za przepracowane weekendy oraz wielkość tegorocznego funduszu płac.O rozpoczęciu blokady związkowy poinformowali we wtorek podczas porannego briefingu prasowego w Rudzie Śląskiej, który odbył się na zablokowanym torowisku w pobliżu kopalni Halemba.– Rozmowy prowadzone są w trybie sporu zbiorowego - obecnie został wyznaczony mediator, którym jest radca prawny Malwina Strecker. Kolejny etap to rozmowy z udziałem mediatora – powiedział rzecznik PGG Tomasz Głogowski. Blokady prowadzone są na torach należących do kopalń, którymi jeżdżą wyłącznie pociągi z węglem - akcja nie utrudnia ruchu innych pociągów. W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele PGG przyznają, że protest w takiej formie jest nielegalny, jednak Grupa nie zwróciła się o interwencję do policji.

elektrownia turow 02 (1)
04.01.2022 01:00 Porozumienie w sprawie Turowa coraz bliżej. Prawdopodobnie do końca stycznia wszystko się wyjaśni

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska była gościem Rozmowy Dnia Radia Wrocław. Na antenie oznajmiła, że ma nadzieję, że porozumienie z Czechami ws. kopalni Turów zostanie podpisane do końca stycznia. – Do omówienia nie ma już nic, bo wszystko zostało wyjaśnione. Jest kwestia tylko i wyłącznie podpisania. Natomiast mam nadzieję, że to się wydarzy do końca stycznia. Na pewno nie dzisiaj, jutro czy pojutrze, dlatego, że za tydzień czy półtora dopiero będzie expose rządu, będzie zaprzysiężenie rządu i wtedy będą takie naprawdę pełnoprawne decyzje. Ja oczywiście żałuję i myślę, że przede wszystkim powinien żałować Kraj Liberecki, dlatego, że to są dla nich pomysły i dla nich pieniądze – powiedziała Zalewska na antenie Radia Wrocław.– Mam nadzieję, że to na relacje polsko-czeskie, już z nowym rządem, się nie przełoży. A o tyle jest to istotne, żeby te złe emocje odsunąć od Turowa, bo np. 15 stycznia zjeżdżają do nas różne organizacje, właśnie do Turowa, które będą ośmielali się mówić mieszkańcom Bogatyni i pracownikom Turowa, że żądają natychmiastowego zamknięcia kopalni – dodała.Zaznaczyła, że trzeba „odsunąć złe emocję od Turowa”.– Szanujmy przyrodę, dbajmy o ochronę środowiska, pamiętajmy o ochronie środowiska, ale nie dajmy się ekologicznym faszystom, bo o takich ludziach należy właśnie tak mówić. Oni chcą powiedzieć mieszkańcom prosto w oczy, że macie umierać z głodu – mówiła Zalewska.

moscow-19
04.01.2022 01:00 Gazprom przykręcił kolejny kurek. Następny gazociąg pustoszeje

Po wstrzymaniu przesyłu przez Polskę, Gazprom zaczął ograniczać dostawy gazu przez Ukrainę. Znacznie zmniejszony został przesył błękitnego paliwa przez Ukrainę na Słowację. Dostawy spadły o prawie 30 proc. Gazprom nie rezerwuje też przepustowości gazociągu Jamał-Europa.Rosyjski Gazprom obniżył dzienny wolumen tranzytu gazu przez Ukrainę do Europy do około 50 mln m3, najniższego poziomu od stycznia 2020 r. – powiedział szef ukraińskiego operatora systemu przesyłowego gazu we wtorek.Sergiy Makogon napisał na Facebooku, że obecny wolumen jest znacznie niższy niż 109,6 mln m3, które Gazprom zarezerwował w ramach podpisanej w grudniu 2019 roku pięcioletniej umowy o tranzycie gazu z Rosją. – Gazprom nie informuje o przyczynach zmniejszenia tranzytu – powiedział. Kijów poinformował, że Rosja odcina dostawy gazu do Europy przez Ukrainę, aby stworzyć niedobory w zimnym okresie, kiedy rośnie konsumpcja i przyspieszyć certyfikację kolejnego gazociągu - Nord Stream 2, który jest gotowy do uruchomienia i pompowania rosyjskiego gazu do Europy z pominięciem Ukrainy. Rosja oświadczyła, że ​​wypełniła wszystkie swoje zobowiązania umowne dotyczące eksportu gazu. Kijów oskarża Moskwę o używanie energii jako broni przeciwko Europie, czemu Moskwa zaprzecza.

pilne zus
04.01.2022 01:00 ZUS znacząco zmienił zasady dotyczące zasiłków chorobowych. Wszystko od 1 stycznia

ZUS od 1 stycznia 2022 r. wprowadził zmiany w zasiłkach chorobowych. Teraz nie będzie liczyło się na co chorujemy, a jedynie jak długo. Z informacji ZUS wynika, że osoba ubezpieczona może pobierać zasiłek chorobowy przez 182 dni. Długość zasiłku może wzrosnąć jeśli ubezpieczony chory jest na gruźlicę lub jeśli choroba przebiega podczas ciąży. Wtedy długość zasiłku może wzrosnąć do 270 dni. - Do końca ubiegłego roku ulegały zsumowaniu te nasze zwolnienia lekarskie, które pacjent dostawał na tą samą chorobę, czyli była to tzw. kontynuacja leczenia. Inaczej było przy różnych chorobach czyli gdy eZLA było wystawiane przez lekarza na inną jednostkę chorobową – okres zasiłkowy naliczany był na nowo. Obecnie nie ma znaczenia, na co chorujemy gdyż wszystkie zwolnienia, pomiędzy, którymi nie ma przerwy 60 dni sumują się do wyczerpania rocznego – tak nowe przepisy tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Osoba, która wykorzysta 182 dni zasiłku chorobowego i nadal będzie pozostawała w stanie niezdolnym do ponownego podjęcia pracy, może złożyć wniosek o przyznanie świadczenie rehabilitacyjne na maksymalnie 12 miesięcy.

poczta-poczta polska-strajk pocztowców-iberion
04.01.2022 01:00 Porozumienie między ZUS a Pocztą Polską. Wnioski o “500+” i w programie “Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” złożymy na poczcie

W wybranych placówkach Poczty Polskiej, będzie można składać drogą elektroniczną wnioski o świadczenie “500+” oraz programu “Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” przez osoby zagrożone wykluczeniem cyfrowym - poinformowała we wtorkowym komunikacie Poczta Polska. Od 1 stycznia 2022 r. w obszarze wsparcia rodziny dostępne będzie kolejne rozwiązanie z rządowego programu Polski Ład. Będzie to Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. miesiąca do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 35. miesiąc życia. Poczta Polska i ZUS podpisały list intencyjny, aby wnioski można było złożyć też na poczcie. Na jego mocy Poczta Polska wyraziła wolę udostępnienia wybranych placówek pocztowych do pełnienia w nich dyżurów przez pracowników ZUS. Podczas dyżurów zainteresowanym osobom udzielana będzie pomoc w składaniu wniosków o przyznanie świadczeń w ramach programu “500+” oraz programu “Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”. – Poczta Polska bardzo mocno stawia na wymianę cyfrowej korespondencji. Jako operator narodowy musimy jednak pamiętać, że cały czas jest jeszcze grupa osób wykluczonych cyfrowo, które nie chcą lub nie mogą korzystać z cyfrowych technologii. Dla nich Poczta Polska też musi i powinna być dostępna. Mam nadzieję, że udostępnienie placówek pocztowych konsultantom ZUS będzie pomocne przy składaniu wniosków w ramach programu „500+” oraz programu „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – podkreślił cytowany w komunikacie wiceprezes Poczty Polskiej Andrzej Bodziony.W komunikacie wskazano, że w związku ze zmianą sposobu składania wniosków (dotychczas można było je składać również na papierowym formularzu) Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął współpracę z Pocztą Polską, która ma ułatwić składanie wniosków tym osobom, które mogą mieć trudności z elektronicznym ubieganiem się o świadczenie z programu “500+” oraz programu “Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”. Wnioski można składać od 1 stycznia 2022 r. wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Empatia lub przez serwisy bankowości elektronicznej. Świadczenia będzie przyznawał i wypłacał ZUS

Ważne
04.01.2022 01:00 3/4 pracodawców przewiduje podwyżki wynagrodzeń w 2022 roku

Jak wynika z raportu firmy Hays Poland w 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, zaś 3 proc. firm zapowiedziało obniżki. Firma Hays Poland opublikowała we wtorek raport poświęcony płacom i rynkowi pracy w 2022 r. Wyniki badania jednoznacznie pokazują, iż rok 2022 będzie czasem kontynuacji trendu wysokiej aktywności rekrutacyjnej firm, a 3/4 firm przewiduje podwyżki wynagrodzeń.

construction-g0df8f7e83 1920
03.01.2022 01:00 Dom do 70 m kw. można wybudować bez pozwolenia. W życie weszły nowe zasady

Ustawa o budowie domów jednorodzinnych do 70 m kw. bez pozwolenia i nadzoru kierownika budowy weszła w życie w poniedziałek 3 stycznia 2022. Wkrótce ma ruszyć baza projektów domów właśnie o takiej powierzchni, do pobrania za darmo. Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym umożliwia szybszą i łatwiejszą budowę wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw. Obszar takich domów musi się mieścić w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa ich ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

paszport-covid (6)
03.01.2022 01:00 Ważność certyfikatów covidowych skrócona. Zmiany już od 1 lutego

Od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej zostanie skrócona do 270 dni – przekazało w poniedziałek w komunikacie prasowym Ministerstwo Zdrowia. Nowe wytyczne przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej. – Od lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, zostanie skrócona do 270 dni – to jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń – wynika z komunikatu.

pilne swiat (1)
03.01.2022 01:00 Koniec z tanimi meblami z Ikea. Gigant podniesie ceny nawet o 50 proc.

Grupa Ingka, która jest operatorem szwedzkiej sieci Ikea, zapowiedziała podwyżki cen ze względu na problemy z transportem i dostępem do surowców. Od 2022 r. ceny w IKEA wzrosną o ok. 9 proc w skali globalnej, jednak różnica wzrostu będzie zależna od sytuacji w danym kraju. Będzie miał na to wpływ m.in. od dostęp do surowców czy poziom inflacji. Jeden z ulubionych sklepów meblowych Polaków już niedługo nie będzie taki tani jak dotychczas. – Niestety, teraz, po raz pierwszy, odkąd wyższe koszty zaczęły wpływać na globalną gospodarkę, musimy przenieść część tych zwiększonych obciążeń finansowych na naszych klientów– poinformował w oświadczeniu Tolga Öncü, kierownik ds. operacji detalicznych w IKEA Retail. Öncü dodał, że posunięcie to zapewni Ikea „konkurencyjność i odporność”, ale dodał, że „przystępność cenowa zawsze będzie dla nas kamieniem węgielnym”. Szwedzki gigant zdobył uznanie Polaków i niemal w każdym mieszkaniu można znaleźć choć detal z tego sklepu. Dlatego nic dziwnego, że klienci zareagowali na podwyżki bardzo negatywnie. Wiele osób swoimi spostrzeżeniami o dużych podwyżkach cen dzielili się w sieci. Ikea postanowiła się odnieść do licznych komentarzy.– W Ikea dokładamy wszelkich starań, by nasze ceny były możliwie niskie i stabilne. Jednakże sytuacja na świecie mocno wpływa na transport i powoduje utrudnienia w dostępie do surowców. Uderza to w wiele branż i dotyka także Ikea – czytamy w mediach społecznościowych IKEA.

prąd-gniazdko-ceny prądu-drogi prąd-iberion
03.01.2022 01:00 Dodatek osłonowy wchodzi w życie. Wiele gospodarstw wiąże z nim duże nadzieje

Ustawa o dodatku osłonowym została opublikowana w Dzienniku Ustaw w poniedziałek 3 grudnia. Dodatek ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Nowa regulacja wejdzie w życie we wtorek. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w ubiegły wtorek. Jak wówczas informowała Kancelaria Prezydenta RP, głównym celem ustawy jest wprowadzenie nowego świadczenia, czyli dodatku osłonowego, który będzie stanowił wsparcie państwa polskiego dla najbardziej potrzebujących obywateli i wskazanym w ustawie cudzoziemcom, w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Wyjaśniono, że dodatek będzie wypłacany dwa razy do roku. Wypłata pierwszej raty ma nastąpić do 31 marca 2022 r., a drugiej - do 2 grudnia 2022 r. – Dodatek ten będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które mają przeciętne miesięczne dochody - określane zgodnie z definicją zawartą w ustawie o świadczeniach rodzinnych - nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Dodatek osłonowy będzie przysługiwał za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. a jego wysokość będzie zależała od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego (400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 600 zł dla 2-3 osobowego, 850 zł dla 4-5 osobowego i 1150 zł dla gospodarstwa składającego się minimum z 6 osób) – podaje Kancelaria Prezydenta RP.

UOKIK-urząd ochrony konkurencji i konsumentów-siedziba UOKIK-iberion
03.01.2022 01:00 140 mln zł kary dla sieci Kaufland. UOKiK podjął decyzję

Spółka Kaufland Polska Markety wymagała od dostawców obniżenia ceny produktów rolnych i spożywczych już po ich sprzedaży, nieuczciwie wykorzystując swoją przewagę kontraktową. Ponadto wprowadzała konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia warzyw. Teraz sieć zapłaci 140 mln zł kary. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w poniedziałek 3 stycznia, że w trakcie postępowania Prezes UOKiK stwierdził, że spółka Kaufland Polska Markety wymagała od dostawców obniżenia ceny produktów rolnych i spożywczych już po ich sprzedaży, nieuczciwie wykorzystując swoją przewagę kontraktową. Druga praktyka, która stanowiła nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej, polegała na pobieraniu od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowych rabatów, które nie były przewidziane w umowie. Kontrahent sieci handlowej nie wiedział zatem, kiedy zażąda się od niego udzielenia tego rabatu, ani w jakiej będzie on wysokości. – Zasady współpracy sieci handlowej z dostawcami, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy. Tymczasem kontrahenci spółki Kaufland Polska Markety nie mieli pewności, jakie otrzymają wynagrodzenie z tytułu dostaw i czy wynegocjowana wcześniej cena nie zostanie obniżona. Działania spółki były sprzeczne z dobrymi obyczajami i stanowiły nieuczciwe wykorzystanie silniejszej pozycji negocjacyjnej. Zdecydowałem o nałożeniu na przedsiębiorcę kary finansowej w wysokości prawie 124 mln zł. Kara została obniżona ze względu na postawę spółki Kaufland Polska Markety, która zaprzestała swoich praktyk jeszcze w trakcie naszych czynności wyjaśniających, a przed postawieniem przedsiębiorcy zarzutów. Z informacji przekazanych Urzędowi przez sieć wynika, że nastąpiło to po wydanej przeze mnie decyzji dotyczącej podobnej praktyki wobec Jeronimo Martins Polska – podkreśla prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion (1)
03.01.2022 01:00 4 stycznia przestaną działać starsze urządzenia BlackBerry

Starsze urządzenia z systemem BlackBerry OS stracą kluczowe funkcje. Jeszcze kilka lat temu urządzenia tej marki były synonimem luksusu. Ludzie pokochali telefony z klawiaturą QWERTY i małym dżojstikiem. Już 4 stycznia wszystkie popularne urządzenia bazujące na autorskim systemie przestaną działać.Można śmiało powiedzieć, że kończy się pewna era telefonów komórkowych. Producent poinformował w oświadczeniu o tym, że BlackBerry nie gwarantuje już "niezawodnego funkcjonowania" wszystkich urządzeń z systemami operacyjnymi BlackBerry 7.1 OS i jego wcześniejszymi wersjami, BlackBerry 10 i BlackBerry PlayBook, które korzystają zarówno z sieci komórkowej, jak i połączeń Wi-Fi.Telefony i tablety z tym oprogramowaniem nie będą już mogły go aktualizować, dlatego utracą możliwość wykonywania podstawowych funkcji. Producent podał, że powodem takiego ruchu, są przekształcenia w strukturach firmy BlackBerry, która obecnie skupia się nie na produkcji telefonów komórkowych, a oprogramowania związanego z cyberbezpieczeństwem. Urządzenia BlackBerry były wyposażone w pełną klawiaturę, cieszyły się również renomą telefonów zapewniających duże bezpieczeństwo danych, przez co pod koniec pierwszej dekady XXI w. miały 50-proc. udział w rynku smartfonów w USA – przypomina portal The Verge. Problem odłączenia nie będzie dotyczył telefonów z Androidem, których producenci wynajęli prawa do marki BlackBerry. Jak wyjaśniaportal Spider's Web, chodzi o starsze telefony BlackBerry.

ZUS-centrala-warszawa-biznesinfo
03.01.2022 01:00 Związkowcy skarżą ZUS do PIP. Zakład wpadł w tarapaty

Zarząd Związkowej Alternatywy do Państwowej Inspekcji Pracy skargę przeciwko łamaniu prawa pracy przez władze ZUS. Chodzi o utrudnianie działalności związkowej, dyskryminację ze względu na przynależność do naszego związku i blokowanie sporu zbiorowego. Padły poważne zarzuty wobec ZUS, ze strony związkowców.Jak informuje Związkowa Alternatywa liderzy organizacji zakładowej wskazują, że ZUS bezprawnie odmawia prowadzenia rozmów dotyczących sporu zbiorowego ze związkiem. Jak poinformowano Związkowa Alternatywa w ZUS nie jest zapraszana jako strona do zawierania porozumień, a także do wydawania opinii w sprawach ważnych dla pracowników. Związek jest też dyskryminowany chociażby przez brak informacji o istnieniu związku na stronie ZUS (pomimo wielokrotnych próśb o dopisanie takiej informacji – w międzyczasie inny związek został na stronę dopisany dodaje ZA). – Przewodnicząca naszego związku w ZUS, Ilona Garczyńska nie otrzymała adresu mailowego ani swojego, ani związkowego. Inne związki i ich liderzy taki dostęp otrzymały. Ponadto ZUS do wszystkich pracowników wysyła nieprawdziwe informacje jakoby Związkowa Alternatywa w ZUS nie spełniła wymogów formalnych, a maile pisane są w taki sposób aby ZZ ZA w ZUS zdyskredytować oraz ośmieszyć. Jednocześnie nie daje związkowi możliwości obrony ani podania prawdziwych informacji. Poprzez brak dostępu do maila wewnętrznego nie docierają do związku ważne informacje na temat spotkań z pracodawcą. Wreszcie nasz związek nie jest informowany o zamiarze zwolnienia pracowników, co miało niedawno miejsce w stosunku do jego członka – czytamy w komunikacie Związkowej Alternatywy. Zwolniony pracownik zgłosi sprawę do sądu pracy, ale pracodawca w nie dopełnia obowiązku informowania związku o zamiarze zwalniania pracowników. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pomimo wielokrotnych apeli o zmianę podejścia, bezprawnie utrudnia prowadzenie działalności związkowej.

Screenshot 2021-12-16 at 16.19.07
03.01.2022 01:00 Podsumowanie Polskiego Kongresu Klimatycznego

Zapis każdego panelu dostępny jest na stronie www.polskikongresklimatyczny.pl oraz w kanale Spotify o nazwie Polska Neutralna Klimatycznie.Jako partner medialny Polskiego Kongresu Klimatycznego zapraszamy Państwa do obejrzenia nagrania, którego premiera odbyła się 15 grudnia 2021 r. Była to pierwsza edycja wydarzenia z udziałem przedstawicieli instytucji publicznych i biznesu, objęta patronatem honorowym Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.Kongres składa się z pięciu paneli dyskusyjnych, dotyczących istotnych kwestii związanych z europejską polityką klimatyczną. Pierwsza dyskusja dotyczyła roli instytucji publicznych w dostarczaniu narzędzi do realizacji celów klimatycznych. Eksperci opowiedzieli w jaki sposób działalność podmiotów, które reprezentują, przyczynia się do transformacji energetycznej miast i gmin, jaka jest efektywność programów dla lokalnych społeczności, w jaki sposób są one programowane i przede wszystkim czy są skuteczne. Moderatorem dyskusji był Piotr Wróblewski, Polska Times, a uczestniczyli Marek Ryszka, Prezes Zarządu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor w Instytucie Ochrony Środowiska - Państwowym Instytucie Badawczym, dr Justyna Glusman, Wojciech Racięcki, Dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i Henryk Kwapisz, Dyrektor ds. Relacji Instytucjonalnych Saint-Gobain Polska. Panel drugi dotyczył ekologicznego budownictwa i udziału branży budowlanej w transformacji. Eksperci odpowiedzieli na pytania czy miasta mają wystarczające narzędzia do zarządzania zmianą jaką jest osiągnięcie neutralności klimatycznej, jakie działania powinny podejmować miasta dla osiągnięcia neutralności, jak projektować miasta przyszłości i jaka jest rola branży budowlanej w procesie zielonej transformacji. Moderatorem był Zdzisław Czucha ze Związku Miast Polskich, a uczestnikami dyskusji Alicja Kuczera, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego; dr inż. Marta Weber-Siwirska, Prezes, Polskie Stowarzyszenie "Dachy Zielone", Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu; Łukasz Górecki, Dyrektor Generalny, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, Warszawa i Szymon Firląg, Prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa. Panel dyskusyjny pod tytułem Zrównoważone finansowanie, bankowalność projektów solarnych i nowoczesne produkty finansowe, dotyczył takich aspektów jak finansowanie zielonych publicznych wydatków inwestycyjnych, nowe regulacje finansowe, fundusze unijne i rozwój rynku zielonych produktów finansowych jak również nowe narzędzia, czyli m.in. zielone obligacje i crowdfunding dla jednostek samorządowych. Podstawowym zewnętrznym źródłem finansowania działalności inwestycyjnej samorządów są indywidualnie dostosowane kredyty i pożyczki bankowe oraz emisja obligacji komunalnych, o których opowiedział Robert Kasprzak, Członek Zarządu w Banku Ochrony Środowiska, który ocenił, że nowa sytuacja regulacyjna na rynku zielonych inwestycji, w których BOŚ specjalizuje się już od 30 lat, wpłynęła korzystnie na jego funkcjonowanie. Specjalizacja banku, doświadczenie i wiedza oraz oferta finansowania sektora prywatnego oraz publicznego, są odpowiedzią na aktualną potrzebę rynkową istnienia zielonych banków. Bank BOŚ posiada taksonomię od początku swego istnienia i jest ona stale udoskonalana oraz dostosowywana do taksonomii UE. Zielone inwestycje w aktywach banku stanowią na dziś 36%. Aktualnie BOŚ wdraża nową strategię, która zakłada dalszy wzrost udziału zielonych aktywów w bilansie, aż do 50% na koniec 2023 roku. Moderatorem był Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego, a w dyskusji uczestniczyli Małgorzata Zielińska, Dyrektor Departamentu Sektora Publicznego DNB Bank Polska; Michał Fisiak, Dyrektor Departamentu Finansów Publicznych w Urzędzie Miasta Łodzi; Robert Kasprzak, Członek Zarządu w BOŚ Bank, Arkadiusz Regiec, Prezes Zarządu w Beesfund i Magdalena Typa ze Związku Banków Polskich.Kolejna dyskusja o standardach ESG, może być inspiracją dla samorządów nie tylko w zakresie wyznaczania przepisów dla lokalnych przedsiębiorców, ale także dla własnych wewnętrznych systemów zarządzania jednostką samorządową. Panel dyskusyjny pod tytułem ESG - trendy i wyzwania dla sektora publicznego moderował Mateusz Galica, ekspert ds. ESG, Lata Dwudzieste. Uczestnikami panelu byli Ewelina Łukasik- Morawska, Manager w PwC, Dr Aleksandra Gołdys, EIC Climate- KIC, Tomasz Wiśniewski, Wicedyrektor Działu Produktów Informacyjnych i Wskaźników GPW i Jacek Hutyra, Climate Officer, Orange Polska. Ostatni panel dotyczył kwestii nowoczesnej energetyki. Przejście na czystą energię jest kluczowym aspektem inicjatyw dotyczących inteligentnych miast, mającym na celu stworzenie przyjaznych dla klimatu i zrównoważonych obszarów miejskich. Dyskutowano o tym jak zrewitalizować sieci przesyłowe i dystrybucyjne i czy samorządy są gotowe na inwestycje związane z rewolucją energetyczną. Jak podkreślił Paweł Ryglewicz, z EDP Renewables, poziom rozwiązań energooszczędnych w gminie zależy indywidualnie od burmistrza lub wójta, który nią zarządza. W przypadku instalacji wiatrowych EDPR widać, jak zmienia się nastawienie lokalnych społeczności. Tam, gdzie farmy wiatrowe już powstały, obserwuje się zmianę mentalności, ponieważ gmina, która już korzysta z OZE, jest w stanie ocenić samodzielnie korzyści, jakie zyskuje dzięki takim instalacjom. Zielona energia i wiedza o tym, że jest ona przyszłością, przy wsparciu burmistrzów, staje się realnym rozwiązaniem. EDP Renewables (EDPR) jest światowym liderem w sektorze energii odnawialnych i czwartym co do wielkości producentem energii ze źródeł odnawialnych na świecie. Moderatorem panelu był dr Arkadiusz Węglarz, Krajowa Agencja Poszanowania Energii. Jakie są trendy rozwoju rynku energii oraz jaki wpływ będzie miała decentralizacja i digitalizacja rynku energii na samorządy i lokalne społeczności – o tym jest dyskusja w panelu pod tytułem Trendy rozwoju energetyki: decentralizacja, dekarbonizacja, digitalizacja + modernizacja. ​W dyskusji uczestniczyli Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu w Schneider Electric, Piotr Czopek Dyrektor ds. Regulacji w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej, Dawid Zieliński Prezes Zarządu w Columbus Energy i Paweł Ryglewicz Head of Regulations w EDP Renewables.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (2)
02.01.2022 01:00 ZUS zmienia zasady w wypłacaniu zasiłków od 2022 roku

Wraz z początkiem 2022 roku zmieniły się zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Spóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu świadczenia z ZUS. Zmieni się także m.in. wysokość świadczenia za czas pobytu w szpitalu oraz okres pobierania zasiłku po ustaniu ubezpieczenia. Od 1 stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać m.in. istotna zmiana dotycząca dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, wśród nich są np. osoby prowadzące działalność gospodarczą.

prąd
02.01.2022 01:00 Kolejna edycja programu "Mój Prąd". Budżet w wysokości miliarda złotych do rozdania

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, na nową edycję programu "Mój prąd" zarezerwowano budżet w wysokości miliarda złotych. – Wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego, czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii – podkreśliła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Szefowa resortu klimatu i środowiska wskazała, że nowa edycja programu wspierającego rozwój fotowoltaiki "Mój prąd" wpisuje się w kierunek wyznaczony przez wprowadzone niedawno nowe przepisy dotyczące rozliczeń prosumentów. Od kwietnia 2022 r. nowi prosumenci będą rozliczani na postawie wartości energii, jaką wprowadzą do sieci, a nie ilości, jak było dotąd. – Wprowadzenie nowych rozwiązań wynikało z konieczności zmian na rynku. Program "Mój prąd" okazał się ogromnym bodźcem dla rozwoju systemu prosumenckiego w Polsce. Zgodnie z pierwotnymi założeniami w 2030 roku w Polsce miałoby funkcjonować 1 mln prosumentów. Już teraz jest ich ponad 740 tys., a milionowa instalacja będzie uruchomiona już w przyszłym roku. Dynamika przyrostu prosumentów powoduje jednak, że sieć obecnie nie jest gotowa na przyjęcie takiej ilości energii wyprodukowanej przez domowe instalacje i już teraz zdarza się, że mikroinstalacje są automatycznie wyłączane. Problematyczny był system rozliczeń, który powodował, że sieć stawała się darmowym magazynem energii, z którego w każdym momencie można było pobrać energię, nie ponosząc praktycznie żadnych kosztów – wskazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.Moskwa wyjaśniła, że w nowej edycji programu prosumenci będą mogli otrzymać dotacje, których wysokość będzie uzależniona od inwestycji. Jeśli będą to tylko panele PV, to dotacja wyniesie – tak jak obecnie – do 3 tys. zł. Jeśli jednak zdecydują się także na systemy zarządzania energią, magazyn energii, ładowarki do samochodów elektrycznych, to – jak zaznaczyła szefowa MKiŚ – wsparcie ma być wyższe. Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE ci, którzy do 31 marca 2022 r. staną się prosumentami lub prześlą zgłoszenie do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego, będą rozliczani na starych zasadach w systemie opustów, jeszcze przez 15 lat. Po tej dacie prosumenci wejdą do nowego systemu.

pukanie do drzwi
02.01.2022 01:00 CPK: w tym roku wybór generalnego projektanta terminala pasażerskiego. Inwestycja w cieniu wysiedleń

W 2022 r. CPK planuje złożyć wniosek o decyzję środowiskową dla Portu Solidarność, oraz wyłonić projektanta generalnego, który zrobi projekt głównego terminala pasażerskiego i węzła przesiadkowego.– W 2022 r. w ramach master planu zapadną kolejne decyzje, które będą miały bezpośredni wpływ m.in. na kształt lotniska, jego funkcjonowanie, integrację z koleją – powiedział PAP rzecznik spółki Centralny Port Komunikacyjny Konrad Majszyk.Jak przekazał Majszyk, w 2022 r. spółka CPK przewiduje złożenie wniosku o decyzję środowiskową dla Portu Solidarność. Zapewnił, że nadrzędnym celem jest rozpoczęcie budowlanych prac przygotowawczych przed końcem 2023 r. – Zmierzamy temu konsekwentnie, krok po kroku, podporządkować nasze działania – podkreślił Majszyk.

ważne pieniądze
02.01.2022 01:00 Od wczoraj Polacy złożyli ponad 60 tys. wniosków o dodatkowe pieniądze z RKO

Od północy 1 stycznia do 7 rano 2 stycznia złożono już 60 tys. wniosków na dzieci o pieniądze z rodzinnego kapitału opiekuńczego, poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Z początkiem 1 stycznia 2022 r. na stronach ZUS można składać elektroniczne wnioski o wypłatę świadczenia z rodzinnego kapitału opiekuńczego. To dodatkowe 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko przyznawane w okresie od 12. do 36. miesiąca życia.

ZUS-pieniadze
02.01.2022 01:00 Specjalny kreator od ZUS pomoże wypełnić wniosek o 500 plus

ZUS przygotował specjalny kreator wniosków na PUE ZUS dla rodziców, którzy chcą wypełnić i wysłać wniosek o 500 plus. Ma on ułatwić składanie wniosków, które w tym roku można składać wyłącznie online.– Kreator wniosków został już przez nas przetestowany, działa prawidłowo i zostanie uruchomiony 1 stycznia nowego roku – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Już w styczniu będą mogły z niego skorzystać te osoby, które do tej pory nie wnioskowały o pieniądze na dziecko i składały wniosków do gminy, a także te osoby, którym dopiero urodziło się dziecko – wyjaśnia. Z kreatora będą mogły skorzystać także osoby, które wróciły z zagranicy spoza Unii Europejskiej. Według rzeczniczki kreator pomoże, krok po kroku, wypełnić wniosek, uwzględniając specyfikę danego wnioskodawcy. Tym samym wyeliminowane zostaną pomyłki, które pojawiały się na papierowych wnioskach. Wnioski o 500 plus będzie można składać wyłącznie online, a pieniądze są wypłacane na konto bankowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje od 2022 r. obsługę 500 plus. To oznacza, że sprawy dotyczące wypłat przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane przez samorządy, które będą wypłacały pieniądze już przyznane do końca maja 2022 r. Natomiast ZUS od 1 stycznia będzie wypłacał nowe, przyznane już przez siebie świadczenia. W lutym zacznie też przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r.

pukanie do drzwi-drzwi-kontrola-biznesinfo
02.01.2022 01:00 ZUS ma jeszcze większe uprawnienia do sprawdzania L4

ZUS zyskał nowe narzędzie do kontroli osób przebywających na L4. Kontrolerzy będą mogli sprawdzić m.in. logowanie telefonu oraz do portali społecznościowych, podał portal rynekzdrowia.pl. Po publikacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych odniósł się do tej informacji i wydał oświadczenie. Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprostował, że kontrolerzy "nie będą odwiedzać sąsiadów osób przebywających na zwolnieniu lekarskim i prosić o informacje na ich temat". Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
01.01.2022 01:00 PGNiG zrealizowało pionierską inwestycję w Norwegii. Gaz może już płynąć

PGNiG uruchomiło w Norwegii podgrzewany gazociąg obsługujący złoże o nazwie Ærfugl. Wykorzystanie pomysłu w przyszłych projektach może zapewnić skuteczną eksploatację znacznie większej ilości podwodnych złóż gazu.

biznesinfo-1
01.01.2022 01:00 Od dzisiaj wzrasta jedno ze świadczeń ZUS. Dostaniesz 2119 zł miesięcznie

Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane osobom, które ze względu na opiekę nad niepełnosprawnym musiały zrezygnować z pracy od 1 stycznia wzrasta z 1971 zł do 2119 zł. Aby otrzymać dodatek należy złożyć specjalny wniosek. Świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest co miesiąc i dotyczy osób, które ze względu na poważny stopień niepełnosprawności musiały zrezygnować z pracy.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)
01.01.2022 01:00 Emeryci zyskają na kwocie wolnej od podatku. Wielu z nich nawet ponad 2 tys. zł

Od 1 stycznia 2022 r. wzrosła kwota wolna od podatku, co jest jedną ze zmian związanych z Polskim Ładem. Oznacza to, że emeryci dostający emeryturę poniżej 2500 zł brutto od swojego świadczenia nie zapłacą podatku. Zmiany związane z Polskim Ładem zapewnią emerytom możliwość pobierania emerytury bez podatku do kwoty 2500 zł. W przypadku gdy emerytura jest wyższa, to podatek zapłaci się tylko od różnicy powyżej 2500 zł. Oznacza to, że jeżeli nasze świadczenie przykładowo wynosi 3000 zł brutto, to podatek zapłacimy od 500 zł, a nie jak do tej pory od 3000 zł.