W “Make America Great Again” może przeszkodzić Unia Europejska. Kierunek, który po przejęciu prezydenckiego fotela obrała polityka Donalda Trumpa, jest solą w oku Brukseli. Podczas gdy dygnitarze planują rozgrywki miedzy sobą, zwyczajni konsumenci mogą się tylko bezradnie przyglądać i w większości przypadków płacić więcej w sklepach albo utracą dostęp do popularnych produktów.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie kryje rozczarowania po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa decyzji o przywróceniu ceł na stal oraz podniesieniu stawki cła na aluminium do 25 procent. W jej oficjalnym stanowisku znalazły się mocne słowa zapowiadające odwet.
Umówienie e-wizyty jest szybkie i łatwe… ale nie dla wszystkich. Część Polaków może mieć poważny problem. Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że źródło kłopotów nie leży po jego stronie. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?
Pakt migracyjny zakłada zaimplementowanie mechanizmów, które uregulują sprawy migracyjne na terenie Unii Europejskiej. Polska była jednym z kilku państw, które sprzeciwiały się zaakceptowanej przez większość unijnych krajów polityce. Teraz Donald Tusk zajął stanowisko w tej sprawie, raz jeszcze wyrażając swój sprzeciw.
Czy państwo, które leży daleko od Starego Kontynentu może znaleźć w Unii Europejskiej strategicznego partnera na przyszłość? W obliczu narastających napięć w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi pojawiają się głosy o konieczności pogłębienia współpracy tego kraju z Unią Europejską, a nawet takie, które poruszają temat ewentualnej integracji. O jaki wielki kraj chodzi, co w ogóle skłania do rozważania takiego scenariusza i jakie konsekwencje mógłby on mieć dla Europy?
Donald Trump po rozpoczęciu wojny celnej z Kanadą, Meksykiem oraz Chinami, zapowiedział nałożenie ceł również na Unię Europejską. Okazuje się, że Bruksela nie zamierza pozostać bierna i już przygotowuje środki odwetowe przeciwko USA. W grze są miliardy dolarów, stabilność światowej gospodarki oraz przyszłość relacji transatlantyckich. Jakie będą dalsze kroki obu stron? Czy polityka handlowa Stanów Zjednoczonych doprowadzi do nieodwracalnych strat?
Unia Europejska już w ciągu kilku najbliższych lat wprowadzi przepisy, które sprawią, że w pewnych okolicznościach zostaną całkowicie zniesione płatności gotówkowe. Już wkrótce wszelkie transakcje przekraczające określoną kwotę będą musiały być realizowane za pośrednictwem konta bankowego.
Unia Europejska przygotowuje kolejne kroki w odpowiedzi na agresję Rosji wobec Ukrainy. Pomimo pierwotnego sprzeciwu niektórych państw, udało się przeforsować działania, które mają uderzyć w finansowe możliwości Kremla i w konsekwencji osłabić rosyjskie finansowanie wojny przeciwko Ukrainie. Kolejny, szesnasty już pakiet sankcji, ma być przyjęty w wyjątkowym, symbolicznym czasie.
W niemieckim parlamencie doszło do niespodziewanego porozumienia, które wstrząsnęło sceną polityczną i może mieć długofalowe konsekwencje. Po raz pierwszy w historii skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) współtworzyła większość w kluczowym głosowaniu dotyczącym polityki migracyjnej. W rezultacie dojdzie do jej zdecydowanego zaostrzenia prawa w tym zakresie.
Mimo unijnych sankcji, rosyjskie drewno szerokim strumieniem płynie wciąż do Europy – a Polska okazuje się kluczowym punktem na tej trasie. Śledztwo organizacji Earthsight ujawnia mechanizmy omijania restrykcji, skalę przemytu oraz konkretne firmy, które korzystają z nielegalnego surowca. W tle pojawiają się powiązania z rosyjskimi oligarchami i gigantyczne sumy pieniędzy, które mogą zasilać machinę wojenną Kremla. Jak to możliwe, że zakazane drewno bez przeszkód trafia do Europy? I dlaczego to Polska sprowadza go najwięcej?
Unia Europejska wydała rozporządzenie, które ma ograniczyć ilość odpadów i wprowadzić jednolite zasady sortowania śmieci. Zmiany dotkną nie tylko obywateli, ale także przedsiębiorstwa, takie jak restauracje. Czy to koniec ery jednorazowych, plastikowych opakowań i kubków?
Według najnowszych danych, opublikowanych przez Eurostat, Polska jest w europejskiej czołówce pod względem wzrostu zadłużenia. Liczby nie pozostawiają wątpliwości, gorzej od nas wypadają tylko dwa kraje. Istotniejszy jest jednak fakt, że polska gospodarka nie wyrabia z obsługą zadłużenia.
Unia Europejska wzięła pod lupę produkty codziennego użytku, zawierające tzw. wieczne chemikalia. Zaproponowano wprowadzenie zakazu używania szkodliwej substancji w produktach konsumenckich. W związku z tym przygotowywane są odpowiednie regulacje, a kilka państw członkowskich już zaaprobowało ten pomysł.
W poniedziałek 13 stycznia opublikowano projekt ważnej uchwały rządu. Dotyczy jednego z kamieni milowych Krajowego Programu Odbudowy. Proponowane jest “alternatywne rozwiązanie” wobec wymagań UE.
Rząd ujawnił nowe dane. Wynika z nich, że zaledwie 5,2% Polaków zarabia na tyle dużo, by znaleźć się w drugim progu podatkowym. Polska pod względem zarobków pozostaje więc daleko w tyle w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.
Postęp technologiczny idzie w parze z rozwiązaniami, które ułatwiają korzystanie z dobrodziejstw cywilizacji. Jednym z nich są transakcje bezgotówkowe. Są jednak i tacy, którzy świadomie decydują się na korzystanie z gotówki. Muszą oni jednak pamiętać o kilku rzeczach. W życie wejdą zmiany, które szykuje Unia Europejska.
Mimo trudności w branży czystych (zrównoważonych) technologii raport Banku Światowego odnotowuje, że Polska może się m.in. w tym sektorze pochwalić wysoką konkurencyjnością. Do tego stopnia, że eksport wiedzie prym w europejskich statystykach, a sam Bank Światowy przypomina w tym kontekście o słynnym Raporcie Draghiego. Na horyzoncie widać już jednak niepokojące problemy.
Rząd ogłosił przetarg na modernizację kluczowego odcinka linii kolejowej na wschodzie Polski. Chociaż dzięki inwestycji pasażerowie będą mogli podróżować z prędkością 200 km/h, całość jest częścią czegoś o wiele większego i ważniejszego.
Przed nami uroczyste rozpoczęcie polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Na warszawskiej gali nie zabraknie wielu ważnych osobistości ze świata europejskiej polityki, jednak nie dla wszystkich drzwi na imprezę będą szeroko otwarte. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało, że status persona non grata otrzymają dwie osoby.
Wraz z nowym rokiem Rosja odcięła dostawy gazu do Europy. Stało się tak za sprawą wygaśnięcia umowy z Ukrainą, przez którą biegnie rurociąg. O tym, że Kijów nie przedłuży umowy, wiadomo było już od dawna. Mimo to premier odciętej od gazu Słowacji rzuca groźby w kierunku Ukrainy. W rzeczywistości są one jednak bez pokrycia, a Słowacja… sama jest sobie winna.
Nowy rok wprowadza bardzo istotną zmianę w funkcjonowaniu gabinetów dentystycznych w całej Europie, w tym w Polsce. Z użytku wycofana zostaje bowiem substancja, którą znano i wykorzystywano już w starożytności. Na przestrzeni wieków przyczyniła się ona do niezliczonych zgonów.
Przez najbliższe pół roku Polska stać będzie na czele Rady Unii Europejskiej. Nasze przewodnictwo przypada na wyjątkowo trudny czas dla całej Europy i wiąże się z kluczowymi wyzwaniami dla bezpieczeństwa całego regionu. Dlatego to właśnie na siedmiu kluczowych punktach związanych z bezpieczeństwem Polska planuje się skupić. Jakie one są i czym w ogóle jest prezydencja?
Ciekawe wnioski płyną z opracowania jesiennego Eurobarometru oraz z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny. Polacy nadal są entuzjastami Unii Europejskiej, Wojska Polskiego oraz WOŚP. Jest jednak instytucja, która ze społecznym zaufaniem nie ma dziś nic wspólnego. Co ciekawe, nie ma ona związku z polityką. A przynajmniej… nie powinna.
Ogromny przelew środków z Unii Europejskich trafił do Polski tuż przed świętami. Mowa o kwocie przekraczającej 40 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Już wiadomo na co środki te zostaną przeznaczone, a trzeba przyznać, że do zrobienia jest bardzo dużo. Niektóre z liczb mogą zaskakiwać, inne natomiast wywoływać refleksję nad stanem polskiego państwa.
Neutralność klimatyczna to jeden z kluczowych celów Unii Europejskiej na rok 2050. Dla Polski, jednego z największych emitentów CO2 w UE, osiągnięcie tego celu będzie ogromnym wyzwaniem, ale także szansą na wzrost gospodarczy i rozwój nowych technologii. Jak wskazuje Bank Światowy, niezbędne będą zdecydowane działania na rzecz dekarbonizacji.
To zmiany, na które nie trzeba będzie czekać do nowego roku. Już od dziś obowiązuje nowa unijna dyrektywa RED. To za jej sprawą ze sklepowych półek zniknie wiele popularnych, powszechnie używanych urządzeń. Przynajmniej w takiej formie jak dotychczas. Co ważniejsze, użytkownicy nadchodzące zmiany powinni przyjąć z zadowoleniem.
Dla wszystkich użytkowników telefonów i innych urządzeń radiowych zbliża się ważna data. I wcale nie chodzi o 1 stycznia. W nowy rok wejdziemy już z innymi przepisami dotyczącymi ładowarek. Kiedy nowe wytyczne wejdą w życie? Zmiany odczują nie tylko producenci. O czym warto pamiętać, kiedy stare ładowarki przestaną nam być potrzebne?
W piątek 13 grudnia w życie wchodzą nowe przepisy, które zrewolucjonizują handel w Unii Europejskiej. Dla wielu firm, platform sprzedażowych czy dystrybutorów oznacza to szereg skomplikowanych wyzwań. Polski rząd nie wyrobił się na czas - to potencjalne problemy tak dla klientów, jak firm.