„Oto jesteśmy! Mężczyźni przyszli na pomoc”, „Żyjemy w świecie dyskryminującym kobiety”, „Gdy w zawodzie pojawia się coraz więcej kobiet, zarobki zaczynają spadać”, „Pani dostała wypowiedzenie pierwszego dnia po powrocie z macierzyńskiego”, „Ojcowie szybciej awansują”. Czy firmy zrezygnują z polityki DEI pod dyktando Trumpa? Jaki jest sposób na zatrzymanie pracowników w organizacji? Czy rozwiązania niskiej dzietności powinniśmy szukać w procesach polskich firm? Pokolenie kanapki — dlaczego w Warszawie nie znajdzie pracy? I jak objawia się dyskryminacja kobiet?
W “Make America Great Again” może przeszkodzić Unia Europejska. Kierunek, który po przejęciu prezydenckiego fotela obrała polityka Donalda Trumpa, jest solą w oku Brukseli. Podczas gdy dygnitarze planują rozgrywki miedzy sobą, zwyczajni konsumenci mogą się tylko bezradnie przyglądać i w większości przypadków płacić więcej w sklepach albo utracą dostęp do popularnych produktów.
Przedstawiciele Organizacji Nardów Zjednoczonych poinformowali o konieczności zwolnienia kilku tysięcy pracowników. Zaznaczyli, że to trudna decyzja, jednakże nie ostatnia i należy się spodziewać kolejnych “korekt zatrudnienia”. Przekazaniu informacji towarzyszyło bezpośrednie wskazanie winowajcy zaistniałej sytuacji.
Już dawno po wyborach i zaprzysiężeniu nowego prezydenta, a oczy świata wciąż są zwrócone w kierunku Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jeszcze podczas kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał “wielką czystkę” jeśli chodzi o kwestie związane z nielegalnymi imigrantami, wśród których znajdują się również Polacy. Deportacja na masową skalę już się rozpoczęła.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie kryje rozczarowania po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa decyzji o przywróceniu ceł na stal oraz podniesieniu stawki cła na aluminium do 25 procent. W jej oficjalnym stanowisku znalazły się mocne słowa zapowiadające odwet.
Jeszcze dziś mamy poznać szczegóły kolejnej odsłony wojny celnej prowadzonej przez administrację Donalda Trumpa. Prezydent USA już wczoraj uchylił jednak rąbka tajemnicy, dzięki czemu wiemy, że cios będzie potężny. Odczują go także polskie przedsiębiorstwa.
Ukraina stoi przed szansą nawiązania strategicznej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, która może nie tylko wzmocnić jej gospodarkę, ale również wpłynąć na dalszy przebieg wojny. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował Waszyngtonowi dostęp do wyjątkowo cennych zasobów. Donald Trump złożył już w tej sprawie zdecydowaną deklarację.
To nie pierwszy raz, kiedy Donald Trump sprzeciwia się ochronie środowiska. Poprzednie podejmowane przez niego decyzje jasno pokazały, że nie ma zamiaru walczyć o niską emisję i czystą Ziemię. Teraz prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił powrót elementu “amerykańskiego stylu życia”.
Kto będzie nowym właścicielem jednej z największych stacji telewizyjnych w Polsce? Swoją ofertę złożył między innymi najbogatszy Polak. Sytuacja polskich firm się pogorszyła — coraz trudniej o kredyt, co sprawia, że jest mniej pieniędzy na inwestycje, a przyszłość nie wygląda zbyt optymistycznie. Donald Trump straszy potężnymi cłami. A w zasadzie to nie tyle straszy, co... już je wprowadza. Czy to najgłupsza wojna handlowa w historii?
Donald Trump ponownie wzbudza zamieszanie na arenie międzynarodowej, wprowadzając nowe cła na towary z Meksyku, Kanady i Chin, a także grożąc Unii Europejskiej kolejnymi restrykcjami handlowymi. Jego decyzja spotkała się z ostrą reakcją zarówno w Europie, jak i za oceanem. Tymczasem polski szef MSZ, Radosław Sikorski, działania Trumpa skomentował w nietypowy sposób — sięgając po klasyczne dzieło.
Amerykański fundusz Cerberus, który przejął polski VeloBank, niespodziewanie znalazł się w centrum globalnej uwagi – jego przedstawiciel, Steve Feinberg, został bowiem nominowany przez Donalda Trumpa na zastępcę sekretarza obrony USA. To wydarzenie rodzi pytania o przyszłość banku i ewentualne konsekwencje dla polskiego rynku finansowego. Czy kariera w Pentagonie może wpłynąć na losy VeloBanku?
„Moje dzieci były tam traktowane jako trzeci gatunek. Postanowiłam sobie, że: ja im pokażę!”. Henryka Bochniarz, założycielka Konfederacji Lewiatan, opowiada o początkach swojej kariery oraz o budowaniu pozycji w USA. Jak wróciła do Polski okazało się, że przyszła... wielka zmiana. A także, jak UE może wykorzystać prezydenturę Donalda Trumpa? I na czym powinna się skupić Polska podczas prezydencji w Radzie UE?
Pojawiły się już zgłoszenia do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Jedną z nominowanych osób został Elon Musk. Kandydaturę przedsiębiorcy poparł europarlamentarzysta, który dobitnie uzasadnił, że Muskowi należy się to wyróżnienie.
To nie jest dobra informacja dla kawoszy. Od kilku dni można obserwować nerwową sytuację na rynku kawy. Pod koniec stycznie ceny ziaren osiągnęły rekordową wysokość i prawdopodobnie będą wciąż rosły. Taki stan rzeczy jest wynikiem nałożenia się na siebie kilku czynników.
Donald Trump stawia kolejny krok w kierunku restrykcyjnej polityki granicznej. Prezydent USA podpisał ustawę Laken Riley Act, która już na wstępie budzi skrajne emocje. Najwięcej kontrowersji rodzi jednak sposób egzekwowania nowego prawa oraz skala planowanych działań. W centrum uwagi znów pojawia się bowiem obóz Guantanamo Bay.
Nie pomogły zachęty finansowe, więc w ruch pójdą podatki. Donald Trump zapowiedział zmianę w podejściu rządu federalnego do korporacji produkujących procesory, którą odczuje każdy z nas. Jeśli ktoś planuje zakup elektroniki, warto się pośpieszyć, bo już wkrótce może się ona okazać znacznie droższa.
Donald Trump swoimi decyzjami o zawieszeniu polityki klimatycznej Joe Bidena wywołał poruszenie na światowych rynkach. Tymczasem na amerykański odwrót od Inflation Reduction Act (IRA) reaguje administracja Polski; nasz sekretarz stanu przyjął wyjątkowo optymistyczną postawę, a jego słowa już niosą się po Nowym Kontynencie.
Zaledwie kilka godzin potrwał kryzys między Stanami Zjednoczonymi a Kolumbią. Wobec odmowy przyjęcia przez Kolumbię transportu nielegalnych migrantów z USA, Trump zareagował bardzo ostro. „Nakazałem mojej administracji natychmiastowe wprowadzenie następujących pilnych i zdecydowanych działań odwetowych” – ogłosił Trump. Na efekty jego gróźb nie trzeba było długo czekać.
Donald Trump podczas sobotniego wiecu w Las Vegas przedstawił w sobotę swoją wizję przyszłości Strefy Gazy, która wywołała natychmiastową falę kontrowersji. Prezydent USA zaproponował bowiem „posprzątanie” zapalnego regionu. Na czym dokładnie miałoby to polegać?
Donald Trump sugeruje, że obniżenie cen ropy zakończy wojnę w Ukrainie. Na te słowa zareagował prezydent Rosji. Władimir Putin wymownie skomentował, jest jednak gotowy na rozmowy. W sprawie jednego tematu ma jednak zastrzeżenia.
Władimir Putin odniósł się do apeli Donalda Trumpa. Prezydent USA chce rozmawiać z nim o możliwych scenariuszach zakończenia zainicjowanej przez Rosję wojny. “Jestem gotowy” - przyznał Putin.
Donald Trump przedstawił swój nowy pomysł na zakończenie wojny w Ukrainie. Podczas zdalnego wystąpienia w Davos, prezydent USA powiedział, że konflikt można rozwiązać w sposób natychmiastowy. Najbardziej mogą jednak zaskakiwać ci, którzy mieliby to „załatwić”.
Nowa polityka handlowa Donalda Trumpa zwiastuje okres napięć w relacjach międzynarodowych. Stawki ceł, która proponuje nowa amerykańska administracja mogą odmienić obraz globalnego handlu, a dotychczasowych partnerów skłonić do rewizji swoich dotychczasowych strategii. Oto najważniejsze zmiany.
20 stycznia Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych, formalnie rozpoczynając swoją drugą kadencję. Podczas przemówienia inauguracyjnego w Waszyngtonie Trump podkreślił, że jego priorytetem będzie odnowa amerykańskiego potencjału w sferze gospodarczej, militarnej i społecznej. Przemówienie pełne obietnic i zdecydowanych deklaracji określało nowe kierunki polityki USA, z naciskiem na „stawianie Ameryki na pierwszym miejscu" oraz odzyskanie suwerenności i bezpieczeństwa narodowego. Niektóre deklaracje mogą jednak budzić uzasadniony niepokój na arenie międzynarodowej.
Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Cały świat z zapartym tchem czekał na to, co powie nowy-stary prezydent wiedząc, że 20 stycznia 2025 roku może bezpowrotnie zmienić jego oblicze. Trump wiedział, że nie może zawieźć oczekiwań i wygłosił mowę, która jeszcze długo będzie odbijać się głośnym echem w gabinetach światowych przywódców. Było o wojsku wysłanym na granicę z Meksykiem, odebraniu Kanału Panamskiego, cłach, podboju Marsa oraz… płciach. Poniżej prezentujemy pełną treść inauguracyjnej przemowy Donalda Trumpa.
W programie Rozmowy BiznesInfo redaktor naczelny Dariusz Dziduch rozmawia z Michałem Stajniakiem, zastępcą dyrektora działu analiz XTB, o rynkach finansowych, o giełdzie i o gospodarce. Czy hossa na amerykańskim rynku przedłuży się na 2025 rok? Czego można się spodziewać po rozpoczęciu prezydentury Donalda Trumpa? Jaka będzie polityka banku centralnego Stanów Zjednoczonych? Czy jeden telefon kandydata republikanów zakończy wojnę na Ukrainie?
Doradca Donalda Trumpa zapowiada, że działania nowej administracji USA będą skoncentrowane na wypracowaniu uczciwego i sprawiedliwego rozwiązania, które zapewni zarówno bezpieczeństwo Ukrainie, jak i stabilność w regionie. Jednym z kluczowych celów ma być jak najszybsze zakończenie wojny. Wskazano termin.
Donald Trump spowodował mocne wahania na europejskim rynku. Wystarczyła jedna wypowiedź, by notowania jednego z istotnych sektorów spadły. Prezydent USA nazwał te urządzenia śmieciami.